31 Říj

Metro v Budapešti – mapa, jízdné, doprava

Jestliže se chystáte si udělat výlet, například do hlavního města Maďarska do Budapešti, ale nejste tak ještě úplně seznámeni s jejich dopravou, trochu Vám připomůžeme. Konkrétně se budeme bavit o městské hromadné dopravě metra. Za kolik jsou běžné jízdné a co od takovéto dopravy můžete očekávat.

Rozkvetlá historie

Pokud Vás zajímá historie, máte tu o ní několik informací. Zdá se, že zrovna v Budapešti předpovídali budoucnost. Dříve se totiž v prostorách metra projížděli dřevěné vozy, které měli sloužit jako tramvaje. Jeden z vozů je možné si prohlédnout v budapešťském muzeu metra. Ve většině stanicích na Vás dýchne historie tak, že to postřehne i ten, kterého historie opravdu nezajímá. První úsek metra byl otevřen v roce 1896.

Mapa tras

Nynější trasy metra tvoří 4 linky. Smozřejmě, že trasy jsou také rozlišovány barvami, aby se v nich člověk aspoň trochu vyznal (žlutá, červená, modrá a zelená). Právě všechny čtyři linky se protínají v jedné jediné přestupní stanici. Díky tomu, že stále obsluhují staré sovětské vozy, je příjezd metra velice hlučný. Mapy tras je možné si vytisknout už z internetu, než do Maďarska vyrazíte, či je zdarma získat v infocentrech v okolí metra. Jestliže spoléháte na to, že Vám srozumitelně ohlásí v jaké stanici se nacházíte, máte smůlu. Nejlepší možností jak se informovat o tom, kam se vůz chystá nebo kde stojí, je se podívat z oken na názvy stanic.

Mapa k vytisknutí

Mapa k vytisknutí

Kolik platit za jízdenky a kde je lze sehnat?

Budapešť je v jedné tarifní zóně. Máte možnost si zakoupit různé druhy jízdenek – jednorázová, přestupní, blok 10 lístků, 24 hodinová jízdenka – v kase Vám napíší řesný čas. Blok 10 lístků se Vám rozhodně vyplatí o moc více než jedna jednorázová. V každém vozidle je dáno, že si přesně uvnitř musíte jízdenku „přecvaknout“. Lístky si můžete zakoupit v trafikách či kasách místního dopravního podniku.

Jezděte taxíkem

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se dostat do budapešti?

Rozhodli jste se, že navštívíte Budapešť? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v budapešti

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Budapešť navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Budapešti dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Z Budapešti to je do Vídně opravdu kousek – už jste si přečetli náš článek o této rakouské metropoli? Ne? Přečtěte si ho zde – Metro ve Vídni.

Tak to by pro dnešek stačilo 🙂 Pokud se Vám článek líbil tak dejte like a sdílejte ho na Facebooku. Děkujem

5 (100%) 2 votes