6 Srp

Metro v Budapešti – mapa, jízdné, doprava

Metro v Budapešti bylo slavnostně otevřeno 3. května 1896. Skládá se ze 4 linek, na kterých je 52 stanic. Metro je propojeno s lodní dopravou autobusy, tramvajemi, trolejbusy a vlaky. Stanice se otevírají kolem 4:30 ráno a zavírají kolem 23:30. Ceny jízdenek začínají na 25 forintech. Chcete-li se v městské dopravě přepravovat s kolem nebo se psem, tak je nutné zaplatit extra jízdné pro jejich přepravu. Takovou zajímavostí je, že jedna z linek metra je chráněna UNESCO.

Metro Budapešť – Základní informace

Metro bylo slavnostně otevřeno 3. května 1896 otevřením linky M1. Metro bylo postaveno proto, že tramvajová doprava ve městě byla přeplněná. Datum otevření zbývajících linek bylo: 2. dubna 1970 pro linku M2; 31. prosince 1976 pro linii M3; a 28. března 2014 pro linku M4.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Budapešti od 800 Kč na noc

Linky jsou zde zatím 3 a 4. linka je ve výstavbě.

 • M1 (Földalatti)– žlutá – Vörösmarty tér – Mexikói Út
 • M2 – červenáDéli Palyaudvar – Örs Vezér tere
 • M3modrá – Köbánya-Kispest – Újpest-Központ
 • M4 (ve výstavbě) – zelená – Kelenföldi pályaudvar – Keleti pályaudvar

Všechny otevřené linky se protínají v  přestupní stanici – Deák Ferenc tér. Po otevření linky M4 vzniknou další dvě přestupní stanice.

Metro v Budapešti – Mapa ke stažení pro 2023

Mapa k vytisknutí

Linky a stanice budapeštského metra

Metro má 52 stanic a čtyři linky: linka M1, linka M2, linka M3 a linka M4. Nýže jsme si pro vás připravili seznam stanic pro jednotlivé linky.

Linka M1 (Földalatti)– žlutá

M1 je nejstarší linka metra v Budapešti a v Evropě. Byla otevřena v roce 1896 a jezdí pod Andrássyho třídou. Její stanice mají secesní výzdobu a jezdí zde historické soupravy.Má následujících 11 stanic: Vörösmarty tér, Bajcsy-Zsilinszky út, Deák Ferenc tér, Oktogon, Opera, Kodály Körönd, Vörösmarty utca, Hósök tere, Bajza utca, Széchenyi fürdó, Mexikói út.

Linka M2 – červená 

M2 byla otevřena v roce 1970 a spojuje severovýchodní a jihozápadní část města. Prochází pod Dunajem a má přestup na linku M4 na stanici Keleti pályaudvar. Má následujících 11 stanic: Örs Vezér tere, Puskás Ferenc Stadion, Pillangó utca, Blaha Lujza tér, Keleti pályaudvar, Deák Ferenc tér, Astoria, Batthyány tér, Széll Kálmán tér, Kossuth Lajos tér, Déli pályaudvar.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Budapešti od 800 Kč na noc

Linka M3modrá

M3 (modrá) byla otevřena v roce 1976 a je nejdelší linkou metra v Budapešti. Spojuje severní a jižní část města a má přestupy na linky M1 a M2 na stanici Deák Ferenc tér a na linku M4 na stanici Kálvin tér. Má následujících 20 stanic: Kóbánya-Kispest, Pöttyös utca, Határ út, Népliget, Ecseri út, Klinikák, Nagyvárad tér, Kálvin tér, Corvin-negyed, Deák Ferenc tér, Ferenciek tere, Nyugati pályaudvar , Arany János utca, Dózsa György út, Lehel tér, Forgách utca, Árpad híd, Újpest-Városkapu, Gyöngyösi utca, Újpest-Központ.

Metro v Budapešti - Linka M3 (modra)

Vlaková souprava – Linka M3 (modra)

Linka M4 (ve výstavbě) – zelená

M4 (zelená) byla otevřena v roce 2014 a je nejmodernější linkou metra v Budapešti. Spojuje jihozápadní a severovýchodní část města a má přestupy na linky M2 a M3 na stanicích Keleti pályaudvar a Kálvin tér. Má následujících 10 stanic: Kelenföld Vasútállomás, Újbuda-Központ, park Bikás, Szent Gellért tér, Móricz Zsigmond Körtér, Kálvin tér, Fóvám tér, II. János Pál pápa tér, Rákóczi tér, Keleti pályaudvar.

Připravili jsme si pro Vás zároveň i seznam nejdůležitějších stanic, které se Vám jistě při Vašich cestách budou hodit:

 • Deák Ferenc tér – Nachází v samém srdci města a spojuje tři linky metra. Je to největší a nejrušnější stanice metra v Budapešti.
 • Kossuth Lajos tér – Nachází se v blízkosti maďarského parlamentu a je výchozím bodem pro mnoho turistických atrakcí.
 • Széchenyi fürdő – Je nejbližší k největšímu lázeňskému komplexu v Budapešti, Széchenyi Bath.
 • Nyugati pályaudvar – Důležitý přestupním bodem mezi metrem a vlaky. Nachází se také v blízkosti obchodního centra WestEnd City Center.
 • Keleti pályaudvar – Důležitým přestupním bodem mezi metrem a vlaky. Je to největší nádraží v Budapešti a slouží jako výchozí bod pro mnoho mezinárodních vlakových spojení.

Kde se ubytovat v Budapešti

Na Budapešť vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ji chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Budapest již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování na stránkách Booking.com:

Jaké jsou lístky na MHD v Budapešti a kolik stojí?

Za jízdu metrem můžete platit pomocí jednorázových lístků na metro, přednabytou kartou a nebo klasickou „tramvajenkou.

 • Jednorázový lístek: 450 HUF (asi 30 Kč), platí pro jednu jízdu bez přestupu.
 • Přestupní lístek: 530 HUF (asi 35 Kč), platí pro jednu jízdu s jedním přestupem.
 • Blok 10 lístků: 3 000 HUF (asi 200 Kč), platí pro 10 jednorázových jízd bez přestupu
 • 24hodinová jízdenka: 2 500 HUF (asi 165 Kč), platí pro neomezený počet jízd po dobu 24 hodin.
 • Týdenní jízdenka: 5 500 HUF (asi 365 Kč), platí pro neomezený počet jízd po dobu 7 dnů

Lístky si můžete koupit ve stáncích, kioscích, automatech nebo na pokladnách MHD. Děti do 6 let a senioři nad 65 let z EU jezdí zdarma.

Jaká je nejlepší jízdenka pro turisty?

Obecně platí, že pro turisty, kteří se rozhodnou navštívit Budapešť na 3 dny, může být výhodná 24hodinová jízdenka nebo Budapešťská karta.

 • 24hodinová jízdenka vám umožní jezdit neomezeně po městě po dobu 24 hodin za 2 500 HUF (asi 165 Kč). Pokud plánujete cestovat hodně každý den, můžete si koupit tři takové jízdenky a zaplatit celkem 7 500 HUF (asi 495 Kč).
 • Budapest card vám umožní jezdit zdarma po městě a navíc získat slevy nebo volný vstup do některých muzeí, lázní, restaurací a dalších atrakcí. Cena karty závisí na její délce platnosti. Na 3 dny stojí 12 900 HUF (asi 855 Kč). Pokud plánujete navštívit hodně památek a zažít kulturu a gastronomii Budapešti, může se vám tato karta vyplatit.

Další druhy MHD v Budapešti – Autobusy

Pro turisty existuje několik důležitých autobusových linek, které vás zavedou k nejvýznamnějším památkám a atrakcím. Jednou z nich je linka č. 16, která projíždí centrem města a nabízí výhled na Budínský hrad a Rybářskou baštu. Je to oblíbená linka mezi turisty, protože vás přiblíží k těmto významným památkám.

Autobusová linka č. 9

Pokud se chcete vydat k největším termálním lázním ve městě, pak je pro vás nejlepší volbou linka č. 9. Autobusová linka vás zaveze k Széchenyiho lázním, které jsou jednou z hlavních turistických atrakcí v Budapešti. Můžete si užít relaxaci a regeneraci v těchto slavných termálních lázních.

Autobus číslo 2

Pokud si chcete užít malebnou jízdu s nádhernými výhledy na Dunaj a historické centrum města, doporučuje se vám využít linku č. 2. Tato linka projíždí podél Dunaje a nabízí úchvatné pohledy na mosty a budovy v okolí.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Budapešti od 800 Kč na noc

Kromě těchto linek existuje v Budapešti mnoho dalších autobusových linek, které vás zavedou k dalším zajímavým místům a turistickým atrakcím. Památky, které stojí za návštěvu, zahrnují Budínský hrad, Rybářskou baštu, Parlament, Baziliku svatého Štěpána a řetězový most Széchenyiho.

Nejužitečnější tramvajové spoje pro turisty v Budapešti

Linka č. 2 je velmi oblíbená u turistů, protože prochází kolem některých nejikoničtějších památek. Projíždí po břehu Dunaje a umožňuje nádherné výhledy na budapešťský parlament, který je jedním z nejvýznačnějších symbolů města. Linka č. 2 také zastavuje u baziliky sv. Štěpána, která je dalším významným architektonickým skvostem a jedním z největších kostelů v Maďarsku. Dále projíždí kolem Národního divadla, kde si můžete užít divadelní představení, a Citadely, která nabízí panoramatický výhled na celé město.

Tramvaj projíždějící podél Dunaje v Budapešti

Tramvaj projíždějící podél Dunaje v Budapešti

Linky č. 4 a 6 jsou důležité, protože projíždějí Andrássyho třídou, která byla zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Andrássyho třída je plná krásných budov, luxusních obchodů a zajímavých restaurací. Tramvaje vás zavedou až k náměstí Hrdinů, kde se nachází památník Millenium a Muzeum výtvarných umění. Trasa linek vám umožní prozkoumat historické centrum Budapešti a poznat atmosféru tohoto úchvatného města.

Využití tramvají v Budapešti je skvělým způsobem, jak se snadno a pohodlně dostat k mnoha zajímavým místům a památkám. Nezapomeňte si užít nádherné výhledy, které vám linky nabídnou, a objevovat krásy maďarského hlavního města.

Jak se dostat veřejnou dopravou z letiště (BUD) do centra města?

Veřejnou dopravou se můžete dostat z letiště v Budapešti do centra města autobusem nebo taxíkem. Autobusy jsou levnější, ale cesta trvá déle. Taxíky jsou rychlejší, ale dražší.

Autobusové linky z letiště do centra města:

 • Linka 100E: Jede přímo z letiště do zastávky Deák Ferenc tér v centru města za 30 minut. Stojí 1200 HUF (asi 80 Kč) a jezdí každých 20 minut.
 • Linka 200E: Jede z letiště do stanice metra Kőbánya-Kispest, kde můžete přestoupit na modrou linku metra a jet do centra města. Stojí 450 HUF (asi 30 Kč) a jezdí každých 20 minut.
Co vyplatí vidět v Budapešti?

Budapešť je plná historických památek a kulturních atrakcí, takže je těžké vybrat jen několik nejzajímavějších. Zde je několik tipů na místa, která byste rozhodně měli vidět:

 1. Budínský hrad: Toto impozantní středověké hradiště se nachází na ostrohu nad řekou Dunaj a je jednou z největších památek v Budapešti. Můžete se tu projít krásnými zámeckými zahradami nebo navštívit jednu z mnoha expozic, jako je například Budínská korunovační klenotnice.
 2. Bazilika svatého Štěpána: Krásná neogotická bazilika je největším křesťanským chrámem v Maďarsku a její věž s kopulí se tyčí nad městem jako symbol Budapešti. Můžete se tu projít po krásném interiéru plném soch a obrazů nebo si vyjít na vyhlídku na věži.
 3. Andrássy út: Elegantní bulvár se táhne přes celé město a je považován za jednu z nejkrásnějších ulic v Evropě. Můžete se tu projít mezi historickými budovami a obdivovat architekturu, nebo navštívit jednu z mnoha kulturních památek, jako je například Operní divadlo nebo Muzeum hudby.
 4. Most Mátyáše: Krásný železný most překlenuje řeku Dunaj a je jednou z nejikoničtějších památek Budapešti. Můžete se na něm projít nebo si vyjít na vyhlídku na protější břeh řeky.
 5. Lázeňská čtvrť Széchenyi: Budapešť je proslulá svými lázněmi a lázeňská čtvrť Széchenyi je největší a nejznámější láze

Náš tip! Určitě doporučujeme vyzkoušet romantickou večerní projížďku na výletní lodi po Dunaji s neomezenou možností konzumace prosecca. Je to opravdu skvělý zážitek

Jaké jsou další systémy metra kousek od Budapešti?

V blízkosti Budapešti se nacházejí metropolitní systémy například ve Vídni, Praze a nebo Varšavě. Města jsou relativně blízko Budapešti a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Skvělý video průvodce veřejnou dopravou po Budapešti v angličtině

Závěr

Ať už se rozhodnete Budapešť navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Budapešti od 800 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Budapešti dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Z Budapešti to je do Vídně opravdu kousek – už jste si přečetli náš článek o této rakouské metropoli? Ne? Přečtěte si ho zde – Metro ve Vídni.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Budapešti

 • Jakým nejlepším způsobem zakoupit jízdenky na veřejnou dopravu v Budapešti?
  • Jízdenky na veřejnou dopravu v Budapešti lze zakoupit v automatech na zastávkách nebo ve stáncích s jízdenkami v centru města. Také lze koupit jízdenky v autobusech a tramvajích, ale ty jsou dražší než jízdenky zakoupené předem.
 • Jaké jsou nejlepší způsoby dopravy v centru města?
  • Nejlepší způsoby, jak se pohybovat v centru města v Budapešti, jsou tramvaje, metro a autobusy. Většina turistických atrakcí se nachází v centru města a jsou snadno dostupné pomocí těchto dopravních prostředků.
 • Jaké jsou nejlepší způsoby, jak se dostat veřejnou dopravou k Dunaji?
  • Nejlepší způsob, jak se dostat k Dunaji v Budapešti, je použít metro nebo tramvaj. Nejbližší zastávky jsou Batthyány tér (metro linka M2) a Széchenyi István tér (tramvajové linky 2, 19 a 41).
 • Jakým nejlepším způsobem se dá dostat na Budapešťský hrad?
  • Nejlepší způsob, jak se dostat na Budapešťský hrad, je použít kabinovou lanovku nebo jít pěšky. Kabinová lanovka je snadný a rychlý způsob, jak se dostat na vrchol kopce, kde se nachází hrad. Pěší cesta je trochu náročnější, ale nabízí nádherné výhledy na město.
 • Platí se v Budapešti za veřejnou dopravu hotově nebo kartou?
  • V Budapešti lze za veřejnou dopravu platit hotově nebo kartou. Jízdenky lze zakoupit v automatech, které přijímají mince a bankovky, nebo na přepážkách, kde lze platit kartou. Některé zastávky také umožňují bezkontaktní platby pomocí karet s čipem.
 • Jaké jsou nejlepší způsoby dopravy, jak se dostat na ostrov Margit?
  • Nejlepší způsoby, jak se dostat na ostrov Margit v Budapešti, jsou tramvajové linky 4 a 6 nebo autobusová linka 26. Tyto linky se nacházejí na několika zastávkách v centru města a přivážejí cestující přímo na ostrov.
 • Jaké jsou nejlepší způsoby dopravy na nádraží Keleti?
  • Nejlepší způsoby, jak se dostat na nádraží Keleti v Budapešti, jsou pomocí metra na lince M2 nebo pomocí autobusových linek, jako například linky 5, 7, 7E nebo 173. Tyto linky zastavují přímo u nádraží.
 • Jaké jsou oficiální stránky dopravního podniku v Budapešti?