12 Srp

MHD v Liberci – Mapa, cena jízdenek a jízdní řády

Liberec, třetí největší město v České republice, je známý svou rozsáhlou a efektivní městskou hromadnou dopravou. Sítí provozovanou Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou se proplétají autobusy, trolejbusy a tramvaje, které spolehlivě spojují různé části města a jeho okolí. V následujícím článku se dozvíte více o historii, současnosti a budoucnosti liberecké hromadné dopravy, o jejích nejvýznamnějších uzlech a zvláštnostech. Ponořme se do fascinujícího světa pohybu, který je klíčem k pochopení toho, jak se Liberec každodenně oživuje a pulzuje.

Dopravní podnik města Liberce a Jablonce nad Nisou – DPMLJ

Dopravní podnik měst Liberec a Jablonec nad Nisou, a.s. (DPMLJ) je hlavním provozovatelem městské hromadné dopravy v Liberci a Jablonci nad Nisou. Společnost zajišťuje provoz trolejbusové, autobusové a tramvajové dopravy v těchto městech. Trolejbusová a autobusová síť pokrývá celé území obou měst, zatímco tramvajové spojení je omezené pouze na Liberec. Dopravní podnik měst Liberec a Jablonec nad Nisou také provozuje lanovou dráhu na Ještěd, která je důležitou turistickou atrakcí regionu.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Liberci od 900 Kč na noc

Městské autobusy v Liberci – Základní přehled

Autobusová doprava v Liberci je vysoce efektivní, pohodlná a cenově dostupná pro všechny – místní obyvatelstvo i turisty. Součástí systému je i noční doprava, která umožňuje bezpečný přesun i mimo hlavní provozní dobu.

Pro turisty navštěvující Liberec jsou v rámci autobusové dopravy nejdůležitější následující linky:

  • Číslo 11: Vede z centra města k Zoo Liberec, což je jedna z nejstarších a nejnavštěvovanějších zoo v České republice.
  • Číslo 25: Vede k Botanické zahradě Liberec, jednomu z nejkrásnějších botanických parků v zemi.

DPMLJ také nabízí turistům možnost využití turistických jízdenek, které umožňují neomezený počet jízd po dobu jejich platnosti.

Trolejbusová doprava: Historie a současnost

Historie trolejbusové dopravy v Liberci sahá až do roku 1953, kdy byla zahájena první trolejbusová linka. Od té doby se trolejbusová síť v Liberci neustále rozšiřovala a modernizovala. Dnes je v Liberci celkem 13 trolejbusových linek, které propojují všechny části města a jeho okolí.

Tramvaje v Liberci – Základní přehled

System se skládá z 5 hlavních linek, které slouží více než 25 zastávkám po celém městě. Tramvaje jezdí pravidelně od 5:00 do půlnoci, s frekvencí zhruba 10 až 20 minut v závislosti na čase dne a lince.

Pro turisty jsou nejdůležitějšími linkami číslo 2 a 3. Linka číslo 2 spojuje městské centrum s botanickou zahradou a zoologickou zahradou – dvěma největšími turistickými atrakcemi v Liberci. Linka číslo 3 zase vede přes historické centrum, kde můžete navštívit mnoho kulturních památek, včetně radnice, divadla F.X. Šaldy a muzea.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Liberci od 900 Kč na noc


Tramvajová síť v Liberci má několik unikátních aspektů. Jedním z nich je, že se jedná o jedinou tramvajovou síť v České republice, která provozuje vozy s metrovým rozchodem kolejí, což je ojedinělý prvek na evropské úrovni. Další zajímavostí je, že Liberec je jedním z mála měst na světě, kde můžete cestovat tramvají přes hranice do sousedního státu. Linka 11 pokračuje do německého města Zittau, což dělá z liberecké tramvajové sítě mezinárodní dopravní systém.

Mapa veřejné dopravy v Liberci – Detailní plánek pro rok 2023

MHD Liberec - Mapa městské hromadné dopravy v Liberci zobrazující trasy autobusů, trolejbusů a tramvajových linek provozovaných DPMLJ

MHD Liberec – Mapa městské hromadné dopravy v Liberci zobrazující trasy autobusů, trolejbusů a tramvajových linek provozovaných DPMLJ

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Liberci

Jízdenky je možné zakoupit v předprodejních místech, v prodejních automatech umístěných na zastávkách nebo přímo u řidiče.

Jízdenky pro jednotlivou jízdu papírové

Jízdenka platí na linkách městské hromadné dopravy LIBEREC pouze v jedné z tarifních zón, a to pouze v té, ve které byla při nástupu označena nebo pro kterou byla zakoupena. V době platnosti jízdenky je možný přestup pouze v rámci linek městské hromadné dopravy LIBEREC provozovaných Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s. v příslušné tarifní zóně.

Papírová jízdenka pro jednu zónu

cena platnost
ZÁKLADNÍ přestupní   24,- Kč  40 min  
ZLEVNĚNÁ přestupní    12,- Kč  40 min  

V sobotu, neděli a ve státem uznaných svátcích celodenně se platnost těchto jízdenek prodlužuje na 60 minut.

Jízdenky pro jednotlivou jízdu zakoupené prostřednictvím elektronické peněženky Opuscard

cena      platnost
ZÁKLADNÍ přestupní    22,- Kč  40 min  
ZLEVNĚNÁ přestupní     11,- Kč      40 min  

 

Časové jízdenky přenosné pro zónu „LIBEREC“

cena  
24 hodinová základní  80,- Kč
24 hodinová zlevněná 
40,- Kč
Jednodenní skupinová  155,- Kč

Papírové 24 hodinové jízdenky platí 24 hodin od označení jízdenky označovačem.
Jednodenní skupinová jízdenka platí maximálně pro společně cestující 2 dospělé osoby a 3 děti ve věku do 15ti let.

Časové turistické jízdenky přenosné pro zónu „LIBEREC“

jednodenní základní  50,- Kč (doba platnosti: 24 hod od označení)
jednodenní zlevněná 25,- Kč (doba platnosti 24 hod od označení)
víkendová rodinná(2+3) 200,- Kč (doba platnosti od 12 hod 
(pátek – resp. doba označení do neděle 24 hodin)

Tyto jízdní doklady platí pouze na tramvajových linkách číslo 2 a 3.

Časové jízdenky nepřenosné pro zónu „LIBEREC“

Sedmidenní základní  175,- Kč
Sedmidenní zlevněná (dítě, student, 65+) 43,- Kč
Sedmidenní pro důchodce 43,- Kč
Sedmidenní pro osobu pobírající PPM a RP 43,- Kč
Třicetidenní základní  530,- Kč 
Třicetidenní zlevněná (dítě, student, 65+) 132,- Kč
Třicetidenní pro důchodce 132,- Kč 
Třicetidenní pro osobu pobírající PPM a RP 132,- Kč
Devadesátidenní základní 1370,- Kč
Devadesátidenní zlevněná (dítě, student, 65+) 342,- Kč 
Devadesátidenní pro důchodce 342,- Kč  
Devadesátidenní pro osobu pobírající PPM a RP 342,- Kč
366 denní základní 3650,- Kč
366 denní zlevněná (dítě, student, 65+) 912,- Kč
366 denní pro důchodce 912,- Kč
366 denní pro osobu pobírající PPM a RP 912,- Kč
366 denní DRŽITEL ZLATÉ JANSKÉHO MEDAILE  1800,- Kč

Pro zakoupení časových nepřenosných jízdenek je nutné předložit platnou Opuscard.

Jízdní řády MHD v Liberci – IDOS

Nejlepší způsob, jak vyhledat dopravní spojení městské hromadné dopravy v Liberci, je použití stránky IDOS – návod jak IDOS používat naleznete zde. Webové stránky a mobilní aplikace Dopravního podniku města Liberce jsou nejdůležitějšími zdroji pro získání informací o městské hromadné dopravě.

Kliknutím na číslo otevřete aktuální zastávkový jízdní řád linky. V detailu jsou pak zobrazeny všechny dostupné varianty podle data platnosti jízdního řádu.

Kliknutím na číslo otevřete aktuální zastávkový jízdní řád linky. V detailu jsou pak zobrazeny všechny dostupné varianty podle data platnosti jízdního řádu.

Alternativně mohou cestující použít také Google Maps pro vyhledání optimální trasy a spojení pomocí městské dopravy.

Jaké jsou možnosti vlakového spojení z Liberce

Vlaková stanice Liberec je hlavním železničním uzlem v regionu a poskytuje přímé spojení do mnoha míst v České republice. Mezi hlavní trasy patří spojení do Prahy, které je velmi oblíbené mezi pracovníky dojíždějícími do hlavního města, a také spojení do sousedního Jablonce nad Nisou, které je využíváno jak obyvateli Liberce, tak turisty navštěvujícími tento malebný region.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Liberci od 900 Kč na noc

Další důležitou trasou je spojení do Zittau, které je ideální pro ty, kteří chtějí navštívit sousední Německo. Trasa je také součástí tzv. euroregionu Nisa, což je společný projekt České republiky, Německa a Polska zaměřený na zlepšení přeshraniční dopravy a spolupráce. Vlakové spojení z Liberce je také k dispozici do dalších částí Libereckého kraje, včetně města Česká Lípa, které je významným regionálním centrem, a také do města Tanvald, které je oblíbeným cílem pro turisty navštěvující Jizerské hory.

Kromě toho je z Liberce možné se vlakem dostat do některých měst v sousedním Polsku, jako je třeba Jelenia Góra. Trasa je oblíbená u turistů, kteří chtějí navštívit Krkonoše, které jsou jedním z nejkrásnějších pohoří v regionu.

Regionální autobusy v Liberci a jeho okolí

Regionální autobusy jsou důležitým dopravním prostředkem mezi městem Liberec a jeho okolím. Odvádějí významnou roli ve spojení města s přilehlými vesnicemi, městy a turistickými místy. Využití těchto autobusů je široké, ať už jde o dojíždění do práce, návštěvu příbuzných, nebo třeba cestování za turistikou či sportem.

Jednou z hlavních výhod regionálních autobusů je jejich častá frekvence. Většina linek jezdí v pravidelných intervalech. Regionální autobusová doprava z Liberce je rozsáhlá a sahá až do vzdálených okolních obcí. Například linky směřují do Jablonce nad Nisou, Tanvaldu, České Lípy či do Turnova. Dále jsou zde také spoje směřující do horských oblastí jako je Jizerské hory nebo Krkonoše, což zajišťuje přístup k oblíbeným turistickým a lyžařským střediskům.

Turisté mohou využít regionální autobusy pro návštěvu historických památek, muzeí a galerií v okolí Liberce, jako je například zámek Sychrov, ZOO Liberec nebo iZoo v Jablonci nad Nisou.

Průřez vozovým parkem DPMJL – Všechny modely vozů v libereckém dopravním podniku

 

Přečtěte si i náš speciál o hromadné dopravě v dalších krajských městech

Objevte fascinující svět městské hromadné dopravy v České republice! Naše série článků vás zavede do třinácti měst, od pulsující Prahy až po malebný Zlín. Prozkoumáme dopravní systémy BrnaČeských BudějovicHradce KrálovéJihlavyKarlových Varů, OlomouceOstravyPardubicPlzněÚstí nad Labem a Zlína, abychom vám přinesli užitečné tipy, zajímavosti a novinky, které vám usnadní cestování po těchto městech.