5 Zář

MHD v Jihlavě – Mapa, cena jízdenek a jízdní řády

Jihlava, malebné města ležícího v srdci České republiky, kde se historie snoubí s modernou a kde se nachází skvostné památky i přírodní krásy. Chcete-li se pohodlně dostat ke všem těmto klenotům, není nic lepšího než městská hromadná doprava. Autobusové a trolejbusové linky vám umožní navštívit ta nejzajímavější místa bez starostí s parkováním či dopravními zácpami. Připojte se k nám na této cestě, kde se podíváme na klíčové informace o jihlavské veřejné dopravě, tipy na nejlepší trasy pro turisty a praktické rady pro pohodlný a efektivní zážitek z objevování Jihlavy pomocí MHD.

Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ)

Dopravní podnik města Jihlavy a.s. je akciová společnost, která provozuje městskou hromadnou dopravu v Jihlavě a některých okolních obcích. Jejím jediným akcionářem je město Jihlava. Dopravní podnik má 18 trolejbusových a autobusových linek s celkovou délkou tras 123,3 km a 242 zastávkami.

Autobusy v Jihlavě – součástí VDV

Jihlava je také součástí systému Veřejné dopravy Vysočiny (VDV), který integruje železniční a autobusovou dopravu na území kraje. V rámci VDV platí jednotný tarif na jízdenky, které lze zakoupit u řidiče, v předprodeji nebo pomocí mobilní aplikace. Podle našeho průzkumu existuje několik autobusových linek, které vás mohou dovést k zajímavým místům v Jihlavě. Například:

Námi doporučené a ověřené hotely v Jihlavě od 1 300 Kč na noc

 • Linka 2 vás zaveze do Velkého Beranova, kde můžete navštívit zámek, kostel a muzeum.
 • Linka 4 vás zaveze do Heroltic, kde můžete navštívit rozhlednu a přírodní památku.
 • Linka 7 vás zaveze do Vysoké, kde můžete navštívit kostel, kapli a hrad.
 • Linka 31 nebo 32 vás zaveze do společnosti Bosch Diesel, kde můžete navštívit technické muzeum a expozici o historii automobilového průmyslu.

Pokud chcete prozkoumat centrum Jihlavy, můžete využít i trolejbusové linky, které se stýkají na Masarykově náměstí.

Trolejbusy v Jihlavě – Linky A až H

V provozu je osm trolejbusových linek označených písmeny A–H, které spojují různé části města a okolí.

 • Linka A vás zaveze z Dopravního podniku na Hlavní nádraží, kde můžete navštívit historickou budovu, park a památník.
 • Linka B vás zaveze z Hlavního nádraží přes Březinovu a Na Dolech do Kauflandu, kde můžete nakoupit nebo si prohlédnout moderní architekturu.
 • Linka C vás zaveze z Horního Kosova přes Březinovu do Kauflandu, kde se můžete napojit na linku B nebo pokračovat pěšky do centra.

Jihlava nemá tramvajovou dopravu. Tramvajová trať  byla v provozu pouze mezi lety 1909 a 1948 a spojovala centrum města se vzdáleným nádražímDnes je trať nahrazena trolejbusovou linkou A. Pokud chcete vidět historické tramvaje, můžete navštívit Muzeum techniky v Brně nebo Muzeum MHD v Praze .

Mapa veřejné dopravy v Jihlavě – Detailní plánek pro rok 2023

Schéma sítě lihlavských linek MHD - Autobusová a trolejbusová doprava

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy v Jihlavě přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Jihlavě

Jihlavské MHD má širokou škálu nejrůznějších jízdenek, který se vám zde pokusíme přehledně představit:

Námi doporučené a ověřené hotely v Jihlavě od 1 300 Kč na noc

Papírová jízdenka nepřestupní:

Cestující je povinen jízdenku zakoupit před nástupem do vozidla MHD. Při nástupu do vozidla musí cestující označit jízdenku v nejbližším volném označovacím zařízení bez prodlení. Papírová jednotlivá jízdenka platí pouze ve vozidle MHD, kde byla označena v označovacím zařízení. Na tuto jízdenku není možné přestupovat do jiného vozidla MHD, tato jízdenka je nepřestupní.

Papírová jízdenka přestupní:

Jízdenka platí od času, který bude na jízdence vytištěn, po dobu vyznačenou na lícní straně jízdenky – 30 minut, 60 minut (1 hodinu) nebo 24 hodin (jeden den). Během této doby je možné libovolně přestupovat, po přestupu se již jízdenka neoznačuje. Ceny papírové jízdenka přestupní na MHD v Jihlavě

Jednotlivé jízdné – Elektronické jízdné:

Jízdenku je možné zakoupit z elektronické peněženky Jihlavské karty na zařízení, které je umístěno u každých dveří vozidla MHD. Pokud cestující s takto zakoupenou jízdenkou přestoupí do jiného vozidla MHD na téže nebo jiné lince, bude mu poskytnuta sleva na jízdném ve výši 70% z ceny uvedené v následující tabulce. Podmínkou přiznání této slevy je, že cestující přestoupí nejpozději do 30 minut od okamžiku označení výstupu z předchozího vozidla MHD. Držitel elektronické peněženky může zakoupit jízdenky také pro maximálně 15 „spolucestujících“. Pro spolucestující osoby není poskytnuta sleva na jízdném při přestupu do jiného vozidla. 

Předplatné časové jízdné

Nosičem časové jízdenky je elektronická čipová karta, do jejíž paměti jsou elektronicky zaznamenány všechny potřebné informace o jejím držiteli (karta je personifikovaná – nepřenosná), na kartě je také vytištěna fotografie a jméno držitele. Časová jízdenka platí v časovém období vyznačeném elektronicky na jízdence a to vždy od 00.00 hod. prvního dne do 24.00 hod. posledního dne platnosti. Při opakovaném nákupu časové jízdenky může být poskytnuta sleva, výše této slevy bude závislá na počtu obdržených bonusových bodů za dobrovolné značení nástupů a výstupů z vozidel MHD.

Námi doporučené a ověřené hotely v Jihlavě od 1 300 Kč na noc

Pásmo I – Vnitřní a Pásmo II – Vnější:

Autobusové linky č. “8“, “12“, “5“ jedou část své trasy mimo katastrální území města Jihlavy. Část linek je tarifně označena jako „PÁSMO II – VNĚJŠÍ“ a je ohraničena zastávkami (názvy dle jízdních řádů) takto :

 • linka č.8 – směr Jihlava-Hybrálec a Hybrálec-Jihlava  – poslední zastávka patřící ještě do PÁSMA I – VNITŘNÍ je Okrajová
 • linka č. 12 směr Jihlava-Velký Beranov a Velký Beranov-Jihlava – poslední zastávka patřící ještě do PÁSMA I –VNITŘNÍ je Helenín-zast
 • linka č. 12 směr Jihlava-Štoky a Štoky-Jihlava – poslední zastávka patřící ještě do PÁSMA I – VNITŘNÍ je Antonínův Důl
 • linka č.5 směr Jihlava-Smrčná – poslední zastávka patřící ještě do PÁSMA I – VNITŘNÍ je Zborná,roz

Druhy předplatných časových jízdenek:

 • Plnocenná
  • Cestující od 15 let včetně, kteří nemají právo na bezplatnou přepravu nebo slevu.
 • Zlevněná
  • Děti od 6 do 14 let včetně (do posledního dne před dosažením 15 let).  Žáci, studenti a učni od 15 do 26 let věku včetně, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání. Potvrzení o o studiu lze nahradit mezinárodním průkazem ISIC s vyznačenou platností pro školní rok, na který je sleva požadována.
 • Občané nad 65 let:
  • Platí pro občany ode dne dosažení věku 65 let. Po předložení občanského průkazu si mohou zakoupit předplatní elektronickou časovou jízdenku na 365 dnů.

Nepřenosné – personifikované

* občané nad 65 let, zaměstnanecké jízdné a ** děti od 6 do 14 let

Přenosné – nepersonifikované

Bezplatně se přepravují osoby:

 • děti do dovršení 6 let věku,
 • držitelé platného průkazu ZTP, případně ZTP-P včetně průvodce a psa, případně invalidního vozíku,
 • účastníci bývalých PTP nebo VNTP – držitelé platných průkazů Svazu PTP – VTNP.

Vše si můžete online a zdarma ověřit na oficiální stránkách DPMJ.

Kde se ubytovat v Jihlavě

Na Jihlavu vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Jihlavu již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování na stránkách Booking.com.

Uvedené ceny ubytování jsou vždy za jednu noc pro 2 osoby:

Jízdní řády MHD v Jihlavě – IDOS

JÍZDNÍ ŘÁDY PLATNÉ OD 21. července 2023

Autobusové linky Trolejbusové linky
2 Velký Beranov, obec – Zborná A Dopravní podnik – Hlavní nádraží
4 V Ráji – Heroltice
B Hlavní nádraží – Březinova – Na Dolech
7 Popice – Vysoká – Masarykovo náměstí dolní C Horní Kosov – Březinova – Kaufland
8 Hybrálec – Masarykovo náměstí D Hlavní nádraží – Poliklinika – Dopravní podnik
9 Masarykovo náměstí dolní – NC AVENTIN(Linka slouží pouze pro přepravu zákazníků OC Aventin) E Motorpal hala – Masarykovo náměstí horní
10 Kosov – Masarykovo náměstí dolní F Dopravní podnik – Poliklinika – Hlavní nádraží
12 Velký Beranov – Antonínův Důl – Štoky G Horní Kosov – Masarykovo náměstí – Antonínův Důl
31 Dopravní podnik – S.K. Neumanna – BOSCH Pávov H BOSCH Pávov – Poliklinika – BOSCH Pávov
32 Dopravní podnik – Březinova – BOSCH Pávov
41 Dopravní podnik – S.K. Neumanna – Dopravní podnik
42 Dopravní podnik – Březinova – Dopravní podnik

Kliknutím na název linky otevřete aktuální zastávkový jízdní řád linky. V detailu jsou pak zobrazeny všechny dostupné varianty podle data platnosti jízdního řádu.

Jaké jsou možnosti vlakového spojení z Jihlavy?

Pro vyhledání vlakového spojení z Jihlavy do okolí můžete použít některý z těchto webů:

 • České dráhy – nabízí možnost zakoupit jízdenku online a ukládat si oblíbená spojení.
 • IDOS – umožňuje vyhledat spojení různých dopravců a zobrazit aktuální polohy vlaků.
 • Jízdní řády Seznam.cz – poskytuje informace o zpoždění, nástupišti, ceně a mapou spoje.

Námi doporučené a ověřené hotely v Jihlavě od 1 300 Kč na noc

Podle webu Českých drah jsou nejvýznamnější trasy z Jihlavy do okolí tyto:

 • Jihlava – Havlíčkův Brod – Praha
 • Jihlava – Brno
 • Jihlava – Znojmo
 • Jihlava – Třebíč – Zastávka u Brna

Regionální autobusy v Jihlavě a jeho okolí

Z Jihlavy se dá jet regionálním autobusem do několika měst v okolí, například:

Přečtěte si i náš speciál o hromadné dopravě v dalších krajských městech

Objevte fascinující svět městské hromadné dopravy v České republice! Naše série článků vás zavede do třinácti měst, od pulsující Prahy až po malebný Zlín. Prozkoumáme dopravní systémy Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Karlových Varů, Liberce, Olomouce, Ostravy, Pardubic, Plzně, Ústí nad Labem a Zlína, abychom vám přinesli užitečné tipy, zajímavosti a novinky, které vám usnadní cestování po těchto městech.