31 Srp

MHD České Budějovice – Mapa, cena jízdenek a jízdní řády

Vítáme vás v Českých Budějovicích, kde městská hromadná doprava není pouhým prostředkem přesunu, ale klíčem k objevování nezbytných koutů a nádherných zákoutí tohoto jihočeského pokladu. Pro ty, kdo touží poznat město z blízka, pohodlně a autenticky, představuje městská hromadná doprava nejlepší cestu. Náš informační článek vás provede esencí městské hromadné dopravy v Českých Budějovicích, ukáže vám cestu k nejlepším atrakcím a poskytne vám praktické rady pro pohodlný a inspirativní pobyt v tomto tajemném jihočeském městě.

Dopravní podnik města České Budějovice, a.s. (DPMCB)

Dopravní podnik města České Budějovice, a.s. (DPmČB) je dopravce, který provozuje městskou hromadnou dopravu v Českých Budějovicích. Společnost byla založena v roce 1993 a je jediným dopravcem v Českých Budějovicích. DPmČB nabízí řadu linek, které zajišťují spojení po celém městě. Kromě toho nabízí i další služby jako reklamu, servis vozidel apod. Na webu společnosti najdete jízdní řády, tarify a ceny, časové předplatní jízdenky a další informace o službách DPmČB.

Autobusy v Českých Budějovicích – Důležité spoje

 •  Autobusová linka 1 spojuje Hlincovou Horu, Východní s Haklovými Dvory v Českých Budějovicích. Zastávky na této trase jsou Rudolfov, Vráto, Nádraží, Výstaviště, Máj-M.Horákové a Zavadilka .
 • Autobusová Linka 22 vyjíždí ze stanice Náměstí Přemysla Otakara II., kde si můžete prohlédnout fascinující barokní Samsonovu kašnu a nebo Mallnerův dům.
 • Autobusová linka 45 spojuje Máj-Antonína Barcala s Švábův Hrádek v Českých Budějovicích. Zastávky na této trase jsou Jihočeská Univerzita a Výstaviště .

DPMCB v Českých Budějovicích také provozuje menší síť  minibusů. Linky těchto menších autobusů jezdí pod číselným označením 21, 22 a 23.

Námi doporučené a ověřené hotely v Českých Budějovicích od 1 000 Kč na noc

Trolejbusy v Českých Budějovicích – 70 km tras

Trolejbusy v Českých Budějovicích jezdí již od roku 1991. V současné době je v provozu pět denních a dvě noční linky, délka tratí přesahuje 70 km. Nejdůležitější trolejbusové linky pro turisty jsou:

 • Trolejbusová linka č. 3 spojuje zastávky Máj-Antonína Barcala, Jihočeská univerzita, Výstaviště, Poliklinika Sever a Nádraží v Českých Budějovicích .
 • Trolejbusová linka 2 spojuje Centrum Rožnov/Papírenská s Nemanicemi/Borkem v Českých Budějovicích. Zastávky na této trase jsou točna, U Nemocnice, Poliklinika jih, Metropol, Poliklinika Sever a Družba-IGY
 • Trolejbusová linka 59 vás zaveze na Mariánské náměstí, kde si budete moci prohlédnout zajímavé Mariánské sousoší.

Tramvaje v Českých Budějovicích jezdily do roku 1950

Tramvajová doprava v Českých Budějovicích zahájena 15. června 1909 a ukončena 28. února/2. března 1950. Tramvajová síť měla provozní délku tratí 6,4 km (1936) a rozchod koleje 1000 mm (metrový). Vozovna byla jedna a počet linek byl dva. Pokud máte nějaké další otázky, neváhejte se zeptat.

Mapa veřejné dopravy v Českých Budějovicích – Detailní plánek pro rok 2023

MHD České Budějovice – Mapa městské hromadné dopravy v Českých Budějovicích zobrazující trasy autobusů, trolejbusů a minibusů provozovaných DPMCB

MHD České Budějovice – Mapa městské hromadné dopravy v Českých Budějovicích zobrazující trasy autobusů, trolejbusů a minibusů provozovaných DPMCB

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy v Českých Budějovicích přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Českých Budějovicích

S jednotlivými jízdenkami se můžete svézt po dobu 60 minut, ale i po celý den nebo týden. Hodit se mohou také rodinám na víkendové výlety nebo třeba vyučujícím, kteří se školní výpravou míří do muzea. Jsou tu zkrátka pro všechny, kteří MHD využívají občasně. Nyní navíc i v podobě virtuální jízdenky, se kterou se svezete, i když na zastávku přijdete na poslední chvíli. Koupíte ji totiž bezkontaktně přímo ve vozech MHD.

Jednotlive jízdenky tištěné a elektronické

 Doba platnosti Dostupnost Cena jízdného
 Základní/plnocenná (16-74 let) Zlevněná (6-15 let)
 60 minut Tištěné, virtuální,
Sejf, SMS
20 Kč 10 Kč
24 hodin Tištěné, virtuální,
Sejf, SMS
75 Kč 25 Kč
168 hodin Tištěné, virtuální, Sejf  200 Kč

Základní jízdné je jízdné pro cestující, kteří nemají nárok na zlevněné jízdné, bezplatnou přepravu nebo na přepravu za zvláštní cenu jízdného. Zlevněné jízdné je jízdné pro osoby, které mají nárok na slevu ze základního jízdného.

Námi doporučené a ověřené hotely v Českých Budějovicích od 1 000 Kč na noc

Hromadné jízdenky tištěné a elektronické

Hromadné jízdenky dostupnost cena doba platnosti
Rodinná jízdenka pro až 2 dospělé osoby

a 3 děti ve věku od 6 do 15 let včetně

Tištěné, virtuální 150 Kč Víkend, státní svátek
Hromadná školní jízdenka pro až 30 dětí do 15 let věku včetně a 2 dospělé osoby jako doprovod Tištěné, virtuální 250 Kč 300 minut
(5 hodin)
Jízdenka JIKORD plus
V pracovní dny platí pro 1 osobu starší 15 let věku a 1 dítě do 15 let věku.V SO, NE, ve státem uznaném svátku a v pracovní dny v období letních prázdnin (od 01. 07. do 31. 08.)  platí pro 2 osoby starší 15 let věku a 3 děti do 15 let věku.
Tištěné (předprodej)  250 Kč Jeden den s časovým přesahem do 03:00 hod následujícího dne
 • Rodinná jízdenka je platná v sobotu (SO) a neděli (NE) a ve státem uznaných svátcích (státní svátek). Platnost jízdenky je od 00:00 hod SO či státního svátku do 24:00 hod (NE) nebo konce státního svátku. Navazuje-li státem uznaný svátek na SO a NE, prodlužuje se doba platnosti jízdenky i na tento státní svátek. Tato jízdenka je platná pro až 2 dospělé osoby a 3 děti ve věku od 6 do 15 let věku včetně.
 • Hromadná školní jízdenka je platná pro až 30 dětí do 15 let věku včetně a dvě dospělé osoby jako doprovod po dobu 5 hodin od označení jízdenky.
 •  Jízdenka JIKORD plus je jednodenní jízdenka v tištěné podobě s přesahem do 03:00 hod následujícího dne. V pracovní dny platí pro 1 osobu starší 15 let věku a 1 dítě do 15 let věku. V sobotu, neděli, ve státem uznaném svátku a v pracovní dny v období letních prázdnin (od 01.07. do 31.08.) platí pro 2 osoby starší 15 let věku a 3 děti do 15 let věku. Jízdenka JIKORD plus je platná po vyplnění data využití této jízdenky. Před prvním nástupem do vozidla je cestující povinen vyplnit den jejího využití.

 Dovozné

 

Druh jízdenky

Dostupnost Cena jízdného Doba platnosti
Dovozné Tištěné, virtuální,
Sejf, SMS
20 Kč 60 minut
 •  Dovozné je cena za přepravu jízdního kola. Jako dovozné se použije jednotlivá jízdenka pro osobu starší 16 let věku. V případě virtuální a Sejf jízdenky lze použít přímo druh jízdného Dovozné.

Časové předplatní jízdenky

Časovou předplatní jízdenku lze zakoupit v tištěné podobě (průkazka a kupón) v předprodejních místech DPMCB a elektronické podobě (v aplikaci DPMCBaplikaci Sejf nebo na e-shopu DPMCB).

 Doba platnosti Cena jízdného
Základní jízdné /občanské/ Zlevněné jízdné
Osoba starší 16 let věku (dospělá osoba) Žák základní a střední školy starší 16 let věku a student vysoké školy do 26 let věku Důchodce do 65 let věku
7denní 130 Kč 65 Kč 75 Kč
15denní 240 Kč 120 Kč 135 Kč
30denní 420 Kč 210 Kč 220 Kč
90denní 1 120 Kč 560 Kč 560 Kč
180denní 2 090 Kč 1 045 Kč 1 045 Kč
Roční 3 990 Kč 1 660 Kč 1 660 Kč

Časová předplatní jízdenka pro kategorii osob přepravovaných za zvláštní cenu jízdného

 Kategorie osob přepravovaných za zvláštní cenu jízdného Doba platnosti Zvláštní cena jízdného
 Dítě od 6 do 15 let věku včetně Roční 500 Kč
Osoba od 65 do 74 let věku včetně Roční 500 Kč
Osoba pobírající peněžitou pomoc v mateřství a osoba pobírající rodičovský příspěvek Roční 500 Kč
Držitel Zlaté plakety/medaile prof. MUDr. Janského Roční 200 Kč
Účastník odboje a odporu proti komunismu Roční 200 Kč
Válečný veterán Roční 200 Kč

Bez doložení nároku na přepravu za zvláštní cenu jízdného tento nárok nevzniká. Pokud cestující z této kategorie osob nemá Dopravcem vystavenou průkazku a platný kupón s nárokem na přepravu za zvláštní cenu jízdného, je povinen uhradit jízdné dle tohoto Tarifu a mít u sebe platný jízdní doklad.

Přenosná předplatní časová jízdenka 

Jízdní doklad je přenosný. Podmínky, za kterých se přenosná časová předplatní jízdenka nepovažuje za platnou, jsou stanoveny v tomto Tarifu a v SPP.

 Doba platnosti Cena jízdného Dostupnost
 Roční 4 790 Kč tištěná

 

Kde se ubytovat v Českých Budějovicích

Na České Budějovice vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme České Budějovice již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování na stránkách Booking.com.

Uvedené ceny ubytování jsou vždy za jednu noc pro 2 osoby:

Jízdní řády MHD v Českých Budějovicích – IDOS

Spoje MHD v Českých Budějovicích nejlépe vyhledáte na stránce IDOS – návod, jak IDOS používat, najdete zde. Webové stránky a mobilní aplikace dopravního podniku města České Budějovice, a.s. (DPmČB) jsou nejdůležitějšími zdroji informací o veřejné dopravě ve městě.

Rozklikněte obrázek pro bližší a online informace přímo z oficiálního webu Dopravního podniku města České Budějovice. 

Jaké jsou možnosti vlakového spojení Českých Budějovic?

 • České Budějovice – Praha: Cesta trvá přibližně 2 hodiny a 30 minut.
 • České Budějovice – Plzeň: Cesta trvá přibližně 3 hodiny a 30 minut.
 • České Budějovice – Linz: Cesta trvá přibližně 2 hodiny a 30 minut.
 • České Budějovice – Vídeň: Cesta trvá přibližně 4 hodiny.

Regionální autobusy v Českých Budějovicích a jeho okolí

V Českých Budějovicích je k dispozici několik regionálních autobusových linek, které vás mohou dostat do okolních měst a obcí. Na webu Jihočeského kraje najdete aktuální jízdní řády a ceny jízdenek.

Námi doporučené a ověřené hotely v Českých Budějovicích od 1 000 Kč na noc

Zde je několik nejvýznamnějších linek:

 • České Budějovice – Třeboň: Cesta trvá přibližně 45 minut .
 • České Budějovice – Český Krumlov: Cesta trvá přibližně 45 minut .
 • České Budějovice – Jindřichův Hradec: Cesta trvá přibližně 1 hodinu a 15 minut .
 • České Budějovice – Písek: Cesta trvá přibližně 1 hodinu a 30 minut .

Přečtěte si i náš speciál o hromadné dopravě v dalších krajských městech

Objevte fascinující svět městské hromadné dopravy v České republice! Naše série článků vás zavede do třinácti měst, od pulsující Prahy až po malebný Zlín. Prozkoumáme dopravní systémy Brna, Hradce Králové, Jihlavy, Karlových Varů, Liberce, Olomouce, Ostravy, Pardubic, Plzně, Ústí nad Labem a Zlína, abychom vám přinesli užitečné tipy, zajímavosti a novinky, které vám usnadní cestování po těchto městech.