19 Dub

Metro Vídeň – informace, jízdenky a mapa

Prakticky každé velké evropské město, které chce zajistit svým obyvatelům dostatečně rychlý a pohodlný způsob dopravy, musí myslet na metro. To si uvědomovali už naše předchůdci před více než 100 lety, nicméně stanice a linky se stavěly a neustále staví i dnes – příkladem budiž Vídeň, hlavní město Rakouska.

Metro ve Vídni – Obecné informace

Metro ve Vídni dostávalo svůj nynější ráz až v druhé polovině 20. století, kdy se otevřela většina dnešních tras. V současné době má tak metro ve Vídni 5 linek a na 90 stanic. Denně se jím přepraví statisíce lidí za prací i za kulturou, přičemž metro mohou využívat v době od 5:00 ráno do 0:30 v noci. Svou intenzitou jednotlivých spojů hodně připomíná naší, pražskou obdobu metra.

Aktuálně nejlevnější ubytování ve Vídni od 1 400 Kč na noc

Vídeňské metro má 5 linek

Jak už jsme uvedli, vídeňské metro má celkem 5 linek – U1 až U6. Jediná linka U5 chybí, a to sice protože plány na tuto linku pokaždé zkolabovaly. Všechny linky jsou, podobně, jako jinde ve světě, označeny barevně a není problém se v nich orientovat. Trasy metra jsou navržené tak, aby spojovali celé centrum a zároveň i okrajové čtvrti Vídně, což oceníte zejména Vy, jakožto turisté. Každá z linek má pak alespoň 3 přestupní stanice, čili z jednoho konce města na druhý se můžete dostat opravdu rychle.

 • U1 – Červená linka, která spojuje severní a jižní část města. Má 24 stanic a prochází například přes Prater, Stephansplatz nebo Hauptbahnhof.
 • U2 – Fialová linka, která spojuje východní a západní část města. Má 20 stanic a prochází například přes Schottenring, Rathaus nebo Karlsplatz.
 • U3 – Oranžová linka, která spojuje severozápadní a jihovýchodní část města. Má 21 stanic a prochází například přes Westbahnhof, Volkstheater nebo Landstraße.
 • U4 – zelená linka, která spojuje jihozápadní a severovýchodní část města. Má 20 stanic a prochází například přes Schönbrunn, Karlsplatz nebo Schwedenplatz.
 • U6 – hnědá linka, která spojuje jižní a severní část města. Má 24 stanic a prochází například přes Westbahnhof, Alser Straße nebo Spittelau.

Mapa metra ve Vídni v roce 2023

Vídeňské metro - mapa

Mapa zdarma ke stažení

Nejdůležitější stanice metra ve Vídni

Níže naleznete seznam nejvýznamějších stanic, které se Vám při návštěve Vídně budou rozhodně hodit.

 • Erdberg – Pokud se vydáte do Vídně autobusovým spojem – např. Eurolines, Flixbusem nebo Regiojetem, tak dorazíte na hlavní autobusové nádraží, kde se nachází stanice metra Erdberg.
 • Landstrasse – Pokud se potřebujete rychle dostat na vídeňské letiště, tak nejlepším způsobem je využít expresního spoje CAT (City Airport Train), který Vás rychle doveze na letiště Schwechat.
 • Praterstern – Kdo by neznal Prater! Nejznámější zábavní centrum, které se nechází přímo ve Vídni. Zastávka Praterstern je zároveň přestupní stanicí mezi linkami U1 a U2.
 • Schönbrunn – Snad jedna z největších turistických atrakcí. Schönbrunn. Letní sídlo rakouských císařů od 18 století. Nachází se zde bludiště, překrásné zahrady, zámek a ZOO.
 • Stephansplatz – Přestupní stanice linek U1 a U3, která se nechází v úplném centru Vídně. Při výstupu ze stanice se ocitnete přímo u katedrály Svatého Štěpána.

Kolik stojí jízdné na veřejnou dopravu ve Vídni?

Všechny typy jízdného můžete zakoupit v trafikách nebo v samoobluslužných automatech na každé stanici metra. Pokud zrovna nevládnete němčinou nemusíte se bát. Automaty se dají přepnou do slovenštiny případně angličtiny. Lze platit jak v hotovosti, tak i za pomocí debitních/kreditních karet.

 • Jednorázový lístek za 2.40 € (platí pro jednu cestu – včetně případných přestupů)
 • Dětský lístek za 1.20 € (jednorázový lístek pro děti do 6 let)
 • 24 hodinový lístek za 8 € (platí 24 hodin od označení)
 • 48 hodinový za 14 €

Turistická karta – Vienna Card

Vienna Card je turistická karta, která vám umožňuje využívat městskou hromadnou dopravu v rámci Vídně zdarma po celou dobu platnosti karty. Kromě toho získáte slevy na vstupenky do mnoha turistických atrakcí a muzeí v rámci města, jako je například Belvedér, Kunsthistorisches Museum nebo Riesenrad.

Vienna Card se prodává ve třech různých variantách: na 24 hodin, 48 hodin nebo 72 hodin. Cena karty se odvíjí od délky platnosti, přičemž cena za 24hodinovou kartu je 23€, cena za 48hodinovou kartu je 34€ a cena za 72hodinovou kartu je 44€.

Kartu lze zakoupit na několika místech v rámci města, jako je například informační centrum na náměstí Maria-Theresien-Platz nebo na letišti. Kartu lze také objednat online přes webové stránky Vienna Card. Po zakoupení karty ji stačí pouze zkontrolovat u řidiče v autobuse nebo u průvodčího v metru a můžete začít cestovat městskou hromadnou dopravou bezplatně.

Kde se ubytovat ve Vídni

Na Vídeň vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ji chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od čtvrtka do neděle). Jelikož jsme Vídeň již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování na stránkách Booking.com:

Jak se dostat veřejnou dopravou do centra Vídně přímo z letiště (VIE)?

Existuje několik možností, jak se dostat veřejnou dopravou z letiště ve Vídni do centra města. Nejlevnější je městská železnice S-Bahn linka S7, která jede každých 20 minut a trvá 23 minut. Nejrychlejší je vlak CAT, který jede bez zastávek a trvá 16 minut, ale je dražší.

Autobusy jezdí z letiště do různých míst ve Vídni, například do stanice Westbahnhof nebo do centra města. Ceny se liší podle destinace a slevy, ale obvykle jsou kolem 9 EUR za jednu jízdu. Cesta autobusem trvá asi 30 až 45 minut.

Railjet ÖBB je vlak, který jezdí z letiště na hlavní nádraží Wien Hauptbahnhof nebo na nádraží Wien Meidling. Cesta trvá asi 15 až 25 minut. Jízdenka stojí 4,20 EUR a platí i pro další veřejnou dopravu ve Vídni.

Náš tip – Vienna City Pass – přeskočte fronty na památky a ušetřete

Pokud se chystáte navštívit spoustu památek, určitě se mrkněte, zda si nepořídit Vienna City Pass. Pokud plánujete návštěvu v letních měsících, tak s touto kartou můžete přeskakovat fronty na památky.

5 top památek, které ve Vídni určitě navštivte!

Vídeň je plná historických památek a kulturních zajímavostí, takže je těžké vybrat pouze několik z nich. Zde je několik tipů na památky, které byste měli určitě navštívit, pokud se chystáte do Vídně:

 1. Hrad Schönbrunn – Tento slavný barokní hrad je jednou z nejvýznamnějších památek Vídně a je zapsán na seznamu UNESCO. Hrad je známý především díky svým krásným zahradám a nádherné architektuře.
 2. Vídeňská opera – Vídeňská opera je jednou z nejslavnějších operních budov na světě a je jednou z nejvýznamnějších památek Vídně. Zde můžete navštívit pravidelné představení nebo projít budovu a prohlédnout si interiér.
 3. Stephansdom – Tato slavná katedrála je nejvýznamnější památkou Vídně a její věž se stal symbolem města. Katedrála je plná historických památek a uměleckých děl a je ideálním místem k návštěvě pro všechny milovníky historie a architektury.
 4. Muzeum voskových figurín – Toto muzeum je plné voskových figurín slavných osobností ze všech oblastí života. Je to zábavná a neobvyklá památka, která je skvělá pro všechny věkové skupiny.
 5. Belveder – Tento barokní palác je známý především díky své nádherné architektuře a zahradám, ale také se zde nachází sbírka uměleckých děl, včetně slavného obrazu Klimtova „Zlatého věku“.

Závěr

Ať už se rozhodnete Vídeň navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat. Případně určitě také doporučujeme navštívit: Berlín, Budapest, Prahu nebo Řím.

Aktuálně nejlevnější ubytování ve Vídni od 1 400 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Vídně dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně dopravy ve Vídni

 • Jaký je nejlepší způsob, jak se pohybovat po Vídni?
  • Vídeň má vynikající systém veřejné dopravy, který zahrnuje autobusy, tramvaje a metropolitní vlaky (U-Bahn). Nejpohodlnějším a nejefektivnějším způsobem, jak se po městě pohybovat, je použití U-Bahn.
 • Jaké druhy jízdenek jsou k dispozici pro veřejnou dopravu ve Vídni?
  • K dispozici jsou jednotlivé jízdenky, 24hodinové, 48hodinové a 72hodinové jízdenky, týdenní a měsíční permanentky a různé slevové jízdenky pro studenty, seniory a skupiny.
 • Jak často jezdí tramvaje, autobusy a metro ve Vídni?
  • Tramvaje a autobusy jezdí během dne často, obvykle každých 5-10 minut. Metro jezdí každé 2-7 minut během špičkových hodin a každých 5-10 minut mimo špičku.
 • Je veřejná doprava ve Vídni bezpečná?
  • Ano, veřejná doprava ve Vídni je obecně považována za bezpečnou. Nicméně je vždy důležité být pozorný k okolí a dávat si pozor na své věci.
 • Co mám dělat, když ztratím něco ve veřejné dopravě ve Vídni?
  • Pokud něco ztratíte ve veřejné dopravě ve Vídni, můžete se obrátit na kancelář ztracených věcí (Fundbüro) společnosti Wiener Linien. Ztracené věci si uchovávají až šest měsíců. Pro více informací můžete navštívit webové stránky Wiener Linien.