21 Dub

Metro v Portu – mapa, jízdné, doprava

Porto je druhé největší město v Portugalsku a má rozsáhlou síť městské hromadné dopravy, která zahrnuje metro, autobusy, tramvaje a vlaky. Metro v Portu je moderní a rychlý způsob dopravy po městě a má šest linek, které spojují většinu významných turistických atrakcí a obchodních čtvrtí. Autobusy jsou také dostupné a spojují většinu částí města, včetně letiště a příměstských oblastí. Tramvaje jsou pomalé, ale krásné a jsou skvělým způsobem, jak se projet po památkách města. Vlaky jsou dostupné pro cestování do okolních měst a obcí.

Obsah článku

Metro Porto – Základní informace pro cestovatele

Síť metra je propojena s autobusovými a tramvajovými linkami a pokrývá celé město. V provozu je od roku 2002 a každoročně přepraví více než 60 milionů cestujících. Jedna jízda metrem stojí 1,20 € (asi 32 Kč) .

Aktuálně nejlevnější ubytování v Portu od 1 400 Kč na noc

Pokud si zakoupíte Porto Card nebo Andante Tour Card, máte neomezený přístup k městskému metru. Je důležité si uvědomit, že městská hromadná doprava v Portu funguje od pondělí do pátku od 6:30 do 1:00 hodin, o víkendech a svátcích od 7:00 do 1:00 hodin.

Mapa metra v Portu – Plánek pro rok 2023

Pro zvětšení plánku stačí kliknout na mapu

Metro v Portu má celkem 6 linek a 81 stanic. Většina železničního systému je na úrovni nad zemí a pouze 8 km je pod zemí.

 • Linka A (modrá) – Spojuje Senhor de Matosinhos a Trindade. Je to nejstarší linka metra v Portu a byla otevřena v roce 2002. Na této lince se nachází 24 stanic .
 • Linka B (červená) – Spojuje Estádio do Dragão a Póvoa de Varzim. Byla otevřena v roce 2005 a má celkem 35 stanic .
 • Linka C (zelená) – Spojuje ISMAI a Campanhã. Byla otevřena v roce 2005 a má celkem 24 stanic .
 • Linka D (žlutá) – Spojuje Santo Ovídio a Hospital São João. Byla otevřena v roce 2005 a má celkem 30 stanic .
 • Linka E (fialová) – Spojuje Aeroporto a Estádio do Dragão. Byla otevřena v roce 2002 a má celkem 23 stanic .
 • Linka F (oranžová) – Spojuje Fânzeres a Senhora da Hora. Byla otevřena v roce 2019 a má celkem 15 stanic .

Všechny linky metra jsou plně automatizované a většina zastávek je vybavena nástupišti pro bezbariérový přístup. Metro v Portu je moderní a spolehlivý způsob dopravy po městě a je skvělou volbou pro cestování po městě. Je třeba si však uvědomit, že linky metra nejsou tak rozsáhlé jako v některých jiných velkých městech a některé části města jsou dostupné pouze autobusy nebo tramvajemi.

Nejdůležitější stanice metra

 1. Trindade: Stanice je umístěná v centru města a je obklopena mnoha obchody, restauracemi a kulturními atrakcemi. Je to také velmi blízko k několika turistickým atrakcím, včetně katedrály Sé do Porto, náměstí Clérigos a nákupní ulice Rua de Santa Catarina.
 2. São Bento: Je známá pro svou krásnou budovu nádraží s mozaikovými obrazy a je obklopena historickými památkami, včetně budovy parlamentu a katedrály São Salvador do Mundo. Je také blízko k muzeu porta vín a muzeu výtvarného umění.
 3. Campanhã: Stanice je hlavním nádražím v Portu a také blízko k několika turistickým atrakcím, včetně parku Jardim do Passeio Alegre a muzeu Casa da Música.
 4. Estádio do Dragão: Je umístěná v blízkosti stadionu fotbalového klubu FC Porto, což je jedna z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Portu.
 5. Bolhão: Je obklopena mnoha obchody a tržnicí a je blízko náměstí Avenida dos Aliados a budovy městské radnice.
 6. Estádio do Bessa: Je umístěná v blízkosti stadionu fotbalového klubu Boavista

Kde se ubytovat v Portu?

Na Porto vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Porto již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Jaké jsou ceny jízdenek na hromadnou dopravu v Portu?

Ceny jízdenek pro městskou hromadnou dopravu v Portu se mohou lišit v závislosti na délce cesty a času, kdy cestujete. Obecně platí, že ceny jízdenek jsou nižší v pracovní dny v ranních a odpoledních hodinách a jsou vyšší v pracovní dny v dopoledních a večerních hodinách a o víkendech a svátcích.

V současnosti jsou ceny jednorázových jízdenek pro metro v Portu následující:

 • Zóna 1 (1-2 zastávky): 1,50 EUR
 • Zóna 2 (3-6 zastávek): 2,00 EUR
 • Zóna 3 (7-12 zastávek): 2,50 EUR
 • Zóna 4 (13-22 zastávek): 3,00 EUR

Ceny jednorázových jízdenek pro autobusy a tramvaje jsou podobné cenám pro metro, ale mohou se lišit v závislosti na délce cesty.

Existují také denní, týdenní a měsíční karty, které vám umožní cestovat libovolným způsobem dopravy po dobu, kterou si zvolíte. Například denní karta stojí 6 EUR a umožňuje vám cestovat libovolným způsobem dopravy po celý den. Týdenní karta stojí 15 EUR a umožňuje vám cestovat libovolným způsobem dopravy po dobu 7 dní, zatímco měsíční karta stojí 50 EUR a umožňuje vám cestovat libovolným způsobem dopravy po dobu 30 dní.

Je důležité si uvědomit, že ceny jízdenek se mohou lišit a mohou být aktualizovány v budoucnosti. Doporučujeme se informovat o aktuálních cenách jízdenek přímo u poskytovatele městské hromadné dopravy v Portu nebo na jejich webových stránkách.

Jak se dostat z letiště do centra města?

Existuje několik možností, jak se dostat z letiště do centra města Porto hromadnou dopravou.

 1. Vlak: Letiště Porto je přímo spojené s vlakovým nádražím Campanhã, odkud můžete vlakem cestovat do centra města. Linka Airport Line spojuje letiště s nádražím Campanhã a jezdí každých 30 minut od 6:00 do 23:00. Jízdenka stojí cca 2,50 EUR a cesta trvá asi 15 minut.
 2. Autobus: Linka 601 spojuje letiště s nádražím Campanhã a centrem města. Jízdenka stojí cca 2 EUR a cesta trvá asi 30 minut. Linka 602 spojuje letiště s nádražím Porto – São Bento a centrem města. Jízdenka stojí cca 1,50 EUR a cesta trvá asi 45 minut.
 3. Bolt: Můžete také použít službu Bolt k přepravě do centra města. Cesta do centra města stojí cca 15-20 EUR a trvá asi 30 minut v závislosti na dopravní situaci. Cena se může lišit v závislosti na aktuální poptávce po službě.

Vždy je dobré mít na paměti, že ceny a časy jízdy se mohou lišit v závislosti na aktuální situaci a dostupnosti služeb. Doporučuji se před cestou informovat o aktuálních cenách a možnostech přepravy, abyste zvolili nejvhodnější způsob cestování pro vaše potřeby.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Portu od 1 400 Kč na noc

Co v Portu navštívit?

Porto je plné historických a kulturních památek, které stojí za návštěvu. Zde je seznam některých z nejznámějších a nejoblíbenějších památek v Portu:

 1. Katedrála Sé je nejstarší katedrála ve městě a je jednou z nejvýznamnějších památek v Portu. Můžete si prohlédnout její románské a gotické prvky a vystoupat na věž, odkud se vám naskytne panoramatický výhled na město.
 2. Most D. Luis I je symbol Porta a jeho dvě křídla spojují městskou část Porto s městskou částí Vila Nova de Gaia. Můžete si projít po mostě a vychutnat si panoramatický výhled na město a řeku Douro.
 3. Klášter São Bento je jednou z nejznámějších památek v Portu a je známý pro své krásné azulejos (typické portugalské keramické dlaždice) a barokní architekturu.
 4. Palác Clérigos je jednou z nejznámějších budov v Portu a jeho vysoká věž je viditelná z mnoha míst ve městě. Můžete navštívit palác a vystoupat na věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na město.
 5. Náměstí Praça da Ribeira je jedním z nejkrásnějších míst v Portu a je obklopeno historickými budovami a kavárnami. Můžete si sednout na terasu a vychutnat si atmosféru města nebo se projít po ulicích a obdivovat památky v okolí.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Porta

V blízkosti Porta se nacházejí metropolitní systémy například v Lisabonu, Madridu, Seville nebo Bilbau. Tyto města jsou relativně blízko Porta a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Závěr našeho průvodce do porta

Ať už se rozhodnete Porto navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Porta dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Z Porta to je do Lisabonu opravdu kousek – už jste si přečetli náš článek o hlavním městě Portugalska? Ne? Přečtěte si ho zde – Metro v Lisabonu.

Tak to by pro dnešek stačilo 🙂 Pokud se Vám článek líbil tak dejte like a sdílejte ho na i na Facebooku.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně dopravy v Portu

 • Jaké jsou další druhy dopravy v Portu?
  • V Portu funguje rozsáhlá síť MHD sestávající z rychlodrážních tramvají (označují se jako metro), autobusů, lanovek a historických tramvají. Využít přitom můžete integrované jízdenky, které vám budou platit na více druhů dopravy.
 • Jak se dopravit do Portugalska?
  • Nejlepší způsob dopravy z ČR je letadlem. Existují i odvážlivci, kteří volí cestu autem, ale cesta trvá skoro dva dny čisté jízdy a cenově se jistojistě nevyplatí. Nejlepšími odletovými místy v ČR a okolí jsou Praha, Berlín a Vídeň.