30 Dub

Metro v Seville – mapa, jízdné, doprava

Sevilla má jeden z nejnovějších metropolitních systémů ve Španělsku. Metro bylo otevřeno v roce 2009 a nyní nabízí pokrytí ve většině městských oblastí, včetně historického centra a turistických lokalit. Systém se skládá ze dvou linií, které se protínají ve středu města. Cestující mohou využívat různé možnosti platby, včetně jednorázových jízdenek a celodenních pasů. Vozový park tvoří moderní vlaky s klimatizací a bezbariérovým přístupem. Metro v Seville poskytuje pohodlnou a rychlou dopravu pro místní obyvatele i turisty.

Metro v Seville má 2 linky a 30 stanice

Sevilla má dvě linky metra, které jsou označeny čísly 1 a 2. První linka, číslo 1, má 13 zastávek a vede od městské části Nervión na jihozápadě města až po San Bernardo na severu. Druhá linka, číslo 2, má 17 zastávek a spojuje San Juan de Aznalfarache na západě města s Polígono San Pablo na východě. Tyto linky se v centru města křižují a poskytují tak možnost přestupu mezi nimi.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Seville od 1 000 Kč na noc

Sevillské metro se může pochlubit několika zajímavostmi. Například linka 2 vede pod historickým centrem města, což umožňuje cestujícím vychutnat si pohled na starobylé budovy a památky, jako jsou katedrála a Giralda, bez nutnosti použít autobus nebo taxi. Metro také nabízí výhled na řeku Guadalquivir a přístav, což je pro mnoho cestujících lákavým zážitkem.

V závěru lze říci, že sevillské metro je moderní a pohodlný způsob dopravy, který poskytuje cestujícím široké spektrum možností a zároveň jim umožňuje vidět některé z nejznámějších památek města z jiného úhlu pohledu. Jeho rychlost a dostupnost z něj činí ideální volbu pro místní obyvatele i turisty.

Mapa metra v Seville – Detailní plánek pro rok 2023

Stáhněte si kompletní aktuální mapy MHD v Seville si můžete do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Nejdůležitější stanice metra v Seville

V Seville je nejdůležitější stanice metra San Bernardo, která je hlavní přestupní stanicí na lince 1 a 2 a slouží jako spojnice mezi starým městem a novou částí města. Další významné stanice zahrnují Prado de San Sebastián, Nervión a Plaza de Armas.

Kde se ubytovat v Seville

Na Sevillu Vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Sevillu  již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování na stránkách Booking.com:

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Seville

V Seville mohou cestující zakoupit několik druhů jízdenek na městskou hromadnou dopravu, včetně jednorázových jízdenek, krátkodobých pásů a permanentek. Ceny se mohou lišit podle délky jízdy a typu jízdenky.

Například jednorázová jízdenka stojí asi 1,40 € a platí pro jednu jízdu na libovolné trase v rámci města. Celodenní jízdenka pro jednu osobu na 1 den stojí asi 4,50 €, zatímco měsíční kupón stojí asi 30 €. Ceny jsou orientační a mohou se lišit podle aktuálních tarifů. Doporučujeme ověřit si aktuální ceny na oficiálních stránkách dopravního podniku nebo na pokladnách v dopravních prostředcích.

Pro turisty, kteří přijedou do Sevilly na týden, je nejvhodnější krátkodobá jízdenka na jednu osobu. Tento typ jízdenky umožňuje neomezený počet jízd v rámci města během jednoho dne a zpravidla stojí asi 4,50 € za den. To je výhodnější, než kupovat jednotlivé jízdenky pokaždé, když se cestující chtějí přesunout z jednoho místa na druhé.

Turisté mohou také zvážit nákup permanentky na celý týden, která umožňuje neomezený počet jízd po dobu 7 dní. Tyto permanentky obvykle stojí asi 30 € a jsou výhodné pro turisty, kteří chtějí využívat městskou hromadnou dopravu často a efektivně. Je však třeba zvážit, zda se vyplatí, v závislosti na plánovaných aktivitách a místech, kam se turista chce pohybovat.

Jak se dostat z letiště v Seville do centra města?

Z letiště v Seville do centra města se dá snadno dostat veřejnou dopravou. Nejrychlejší a nejefektivnější způsob přepravy je linkou A1 autobusu, který jezdí přímo mezi letištěm a centrem města. Jízdenka na autobus stojí asi 2 € a cesta trvá asi 20-30 minut, v závislosti na dopravní situaci.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Seville od 1 000 Kč na noc

Cestující mohou také použít taxi, které je dostupné přímo před terminálem letiště. Cena za jízdu taxíkem do centra města se pohybuje kolem 15-20 € a cesta by měla trvat asi 20-30 minut. Ceny se liší podle cíle vaší cesty a můžete je objednat přímo na letišti nebo pomocí aplikace na vašem mobilním telefonu – např. skrz Bolta.

TOP 5 turistických atrakcí, které stojí za to navštívit v Seville

Sevilla, hlavní město Andalusie v jižním Španělsku, je plná historických památek a kulturních atrakcí. Zde je 5 nejlepších atrakcí, které turisté mohou navštívit:

 1. Katedrála svatého Viktora a Giralda – Tyto dvě monumentální stavby jsou symboly města a představují krásu gotické a mudéjarské architektury.
 2. Alcázar – Palác je jednou z nejstarších a nejlépe zachovaných islámských staveb v Evropě a nyní slouží jako muzeum.
 3. Metropolitní katedrála sv. Maria – Monumentální chrám se nachází v centru města a je pozoruhodným příkladem gotické architektury.
 4. Muzeum Zlatých ulic je umístěno v krásné renesanční budově a ukazuje turistům historii města a života v něm.
 5. Plaza de España – Náměstí se nachází v parcích Maria Luisa a je typickým příkladem sevilské architektury. Je ideálním místem pro procházky, slunění a pohled na krásné budovy a fontány.

Tyto atrakce jsou pouze špičkou ledovce a Sevilla nabízí mnoho dalších krásných míst, která stojí za návštěvu, jako jsou staré městské čtvrti a historické budovy. Navštivte je a objevte bohatou historii a kulturu města!

Jaké jsou další systémy metra kousek od Sevilli?

V okolí Sevilly se nachází několik dalších systémů metra. Největším a nejrozvinutějším systémem metra v Španělsku je madridské metro, které je vzdáleno přibližně 540 km od Sevilly. Druhým největším systémem metra ve Španělsku je barcelonské metro, které je vzdáleno přibližně 970 km od Sevilly.

Lisabonské metro je jedním z nejmodernějších systémů metra v Evropě a nachází se přibližně 440 km od Sevilly. V roce 2014 bylo otevřeno metro v malaze, které se stále rozšiřuje. Je vzdáleno přibližně 210 km od Sevilly. Nejnovějším systémem metra ve Španělsku je granadské metro, které bylo otevřeno v roce 2017 a je vzdáleno přibližně 250 km od Sevilly.

Závěr našeho průvodce do SEVILLY

Ať už se rozhodnete Sevillu navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Seville od 1 000 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy ze Sevilly dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Z Sevilly to je do Lisabonu opravdu kousek – už jste si přečetli náš článek o této portugalské metropoli? Ne? Přečtěte si ho zde – Metro v Lisabonu

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Seville

 • Jaký druh veřejné dopravy je v Seville k dispozici?
  • V Seville je k dispozici mnoho druhů veřejné dopravy, včetně metra, tramvaje, autobusů a jízdních kol.
 • Jaké jsou ceny jízdného?
  • Ceny jízdného se liší v závislosti na druhu dopravy a délce cesty. Všechny druhy dopravy mají integrovaný tarifní systém, takže je možné použít jedno jízdné na více druhů dopravy.
 • Kde mohu zakoupit jízdenky?
  • Jízdenky lze zakoupit na automatech v metru nebo v kioscích a trafikách. Některé jízdenky lze zakoupit také online.
 • Jak často jezdí veřejná doprava v Seville?
  • Rozvrhy jízd se liší v závislosti na druhu dopravy a dne v týdnu. Většina druhů dopravy je v provozu po celý den, s tím že v noci jezdí autobusy noční linky.
 • Je snadné používat veřejnou dopravu v Seville?
  • Ano, veřejná doprava v Seville je poměrně snadno použitelná. Mnoho informací o dopravě, včetně plánů jízd a interaktivních map, je k dispozici online. Většina lidí v Seville také mluví anglicky, takže je možné se zeptat na radu.