30 Dub

Metro ve Varšavě – mapa, jízdné, doprava

Varšavské metro je hlavním dopravním prostředkem města Varšavy, hlavního města Polska. Metro je tvořeno dvěma linkami, které jsou označené čísly 1 a 2. První linka, označená číslem 1, byla otevřena v roce 1995 a vede ze západu na východ města přes centrum. Druhá linka, označená číslem 2, byla otevřena v roce 2015 a vede severně od centra města.

Metro je v provozu od pondělí do neděle od 5:00 do půlnoci. Intervaly mezi vlaky jsou obvykle 5-10 minut, ale v špičce se mohou zkrátit na 2-3 minuty. Ceny jízdného se liší podle vzdálenosti a typu lístku. Existují jednorázové lístky, denní a týdenní karnety a také sezónní jízdenky pro studenty a důchodce.

Aktuálně nejlevnější ubytování ve Varšavě od 800 Kč na noc

Všechny stanice metra jsou vybaveny automaty na prodej jízdenek a informačními tabulemi s aktuálními informacemi o spojích. Některé stanice jsou navíc vybaveny obchody se suvenýry a občerstvením nebo bankomaty. V metru jsou také k dispozici bezbariérové vstupy a výtahy pro osoby s omezenou pohyblivostí.

Varšavské metro má 2 linky a 40 stanic

Linka 1 (modrá)

Linka 1 je označena modrou barvo a vede ze západu na východ města přes centrum. Linka 1 začíná na západě v Młocinách a končí na východě v Kabatách. Linka 1 má celkem 20 stanic a celková délka trasy činí 22,7 km. Mezi stanicemi jsou vzdálenosti v rozmezí 600 až 1 200 metrů. Linka 1 je tvořena převážně příměstskými vlaky, které jsou vybaveny více místy k sezení než vlaky linky 2. Linka 1 prochází několika částmi města, mezi kterými jsou například:

 • Młociny – západní část města s moderními bytovými komplexy a parky
 • Powiśle – centrum města s historickými budovami a nábřežím řeky Wisły
 • Rondo Daszyńskiego – severní část centra města s mnoha obchody a restauracemi
 • Kabaty – východní část města s přírodními rezervacemi a vodními plochami.

Nejvýznamnější stanice na lince jsou:

 • Politechnika – nejhlouběji položená stanice ve Varšavě a má nejdelší nástupiště v Evropě
 • Centrum – největší stanice ve Varšavě s kruhovou halou s obchody, restauracemi a dalšími službami
 • Rondo ONZ – stanice s přímým spojením na mezinárodní autobusové nádraží a významnou obchodní třídou
 • Wilanowska – stanice s přímým spojením na letiště Chopina a významným kulturním centrem.

Linka 2 (červená)

Linka 2 je označena červenou barvou a vede severně od centra města. Linka 2 začíná na severu v Rondo Daszyńskiego a končí na jihu v Płochocinie. Má celkem 22 stanic a celková délka trasy činí 27,2 km. Mezi stanicemi jsou vzdálenosti v rozmezí 600 až 1 200 metrů. Je tvořena hlavně městskými vlaky, které jsou vybaveny méně místy k sezení než vlaky první linky. Linka 2 prochází několika částmi města, mezi kterými jsou například:

 • Rondo Daszyńskiego – severní část centra města s mnoha obchody a restauracemi
 • Mokotów – východní část města s moderními bytovými komplexy a parky
 • Wilanów – jihovýchodní část města s historickými budovami a zámkem Wilanów
 • Płochocin – jižní část města s přírodními rezervacemi a vodními plochami.

Nejvýznamnější stanice na lince jsou:

 • Rondo ONZ – stanice s přímým spojením na mezinárodní autobusové nádraží a významnou obchodní třídou
 • Pole Mokotowskie – stanice s přímým spojením na městskou hromadnou dopravu a významným parkem
 • Wilanowska – stanice s přímým spojením na letiště Chopina a významným kulturním centrem
 • Służew – stanice s přímým spojením na vlakové nádraží a významnou obchodní zónou.

Aktuálně nejlevnější ubytování ve Varšavě od 800 Kč na noc

Mapa metra ve Varšavě – Plánek pro rok 2023

Mapu zvětšíte kliknutím na obrázek

Ceny městské hromadné dopravy ve Varšavě

Ceny městské hromadné dopravy ve Varšavě se mohou lišit podle typu použitého prostředku, délky cesty a věku cestujícího. V roce 2021 byly ceny jízdenek ve Varšavě následující:

 • Jízdenka na 20 minut: 3,40 złotých (přibližně 8 Kč)
 • Jízdenka na 75 minut: 4,40 złotých (přibližně 11 Kč)
 • Jízdenka na 24 hodin: 15 złotých (přibližně 38 Kč)

Kromě toho lze zakoupit i různé druhy permanentních lístků, jako je například měsíční lístek nebo roční lístek. Ceny těchto lístků se mohou lišit podle zón, ve kterých jsou platné, a podle věku cestujícího. K dispozici je také několik balíčků jízdenek, které jsou určené pro turisty a umožňují cestovat po Varšavě za zvýhodněné ceny.

V městské hromadné dopravě ve Varšavě lze platit také platebními kartami nebo aplikacemi pro chytré telefony. Pro více informací o cenách jízdenek a o různých možnostech platby doporučuji navštívit webové stránky Varšavského dopravního podniku (https://www.ztm.waw.pl/en/tickets-and-fares).

Kde se ubytovat ve Varšavě

Na Varšavu vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ji chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Varšavu již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Jak se dostat z letiště do centra města?

Linka číslo 175 je jednou z nejrychlejších a nejpohodlnějších možností, jak se dostat z letiště do centra města. Linka jezdí každých 15 až 30 minut a cesta trvá asi 40 minut. Vystoupíte na nástupišti číslo 2 a jízdenku si můžete koupit přímo u řidiče nebo v automatu na nástupišti. Jízdné stojí asi 4 złote (polské złoty).

Linka číslo 188 je také dobrou volbou pro cestu do centra města. Jezdí každých 15 až 30 minut a cesta trvá asi 40 minut. Jízdné stojí asi 4 złote a můžete ho zakoupit u řidiče nebo v automatu na nástupišti.

Vlaková linka S2 je také dobrým způsobem, jak se dostat do centra města. Vlaky jezdí každých 30 minut a cesta trvá asi 25 minut. Jízdné stojí asi 4 złote a můžete ho zakoupit u řidiče nebo v automatu na nástupišti.

Taxi služby jsou také k dispozici na letišti. Ceny se liší podle cíle vaší cesty a můžete je objednat přímo na letišti nebo pomocí aplikace na vašem mobilním telefonu – např. skrz Bolta.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Varšavy?

V blízkosti Varšavy se nacházejí metra v Bělorusku, Rakousku, na Ukrajině a nebo v Maďarsku, zejména ve městech jako Minsk, Vídeň , Kyjev a Budapešť. Tyto města jsou relativně blízko Varšavy a nabízejí možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Závěr našeho průvodce ve Varšavě

Ať už se rozhodnete Varšavu navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Aktuálně nejlevnější ubytování ve Varšavě od 800 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Varšavy dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Z Varšavy to je do Berlína opravdu kousek – už jste si přečetli náš článek o této německé metropoli? Ne? Přečtěte si ho zde – Metro v Berlíně.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy ve Varšavě

 • Jaké jsou ceny jízdného v metru v Varšavě?
  • Ceny jízdného v metru v Varšavě se liší v závislosti na délce trasy a zóně. Za jednu jízdu můžete očekávat zaplatit asi 4,40 PLN. Pokud si koupíte celodenní jízdenku, zaplatíte asi 15 PLN a pokud si koupíte týdenní jízdenku, zaplatíte asi 56 PLN.
 • Jaké jsou nejlepší způsoby, jak se pohybovat po Varšavě?
  • Varšava nabízí mnoho možností dopravy, včetně metra, autobusů, tramvají a vlaků. Metrem je nejrychlejší a nejlevnější způsob, jak se pohybovat po městě, zejména pokud cestujete v centru města. Autobusy a tramvaje jsou také poměrně rychlé a mohou být užitečné, pokud potřebujete dostat se do určitého místa, které není pokryto metrem. Pokud chcete cestovat mimo Varšavu, můžete použít vlak nebo autobus.
 • Kde mohu zakoupit jízdenky na veřejnou dopravu v Varšavě?
  • Jízdenky na veřejnou dopravu v Varšavě lze zakoupit v automatech na stanicích metra, autobusových a tramvajových zastávkách, ve stáncích s novinami a časopisy a v některých obchodech. Jízdenky lze také zakoupit prostřednictvím aplikace mobilního telefonu nebo výdejních automatů umístěných v některých vozidlech.
 • Existuje ve Varšavě noční doprava?
  • Ano, ve Varšavě funguje noční doprava. Autobusové a tramvajové linky jezdí v průběhu noci, ale frekvence spojů může být nižší než v průběhu dne. V noci je také k dispozici několik speciálních nočních linek, které se liší od denních linek. Platí se za ně speciální noční tarif.
 • Mám si koupit zvláštní jízdenky pro zavazadla nebo kola?
  • Ano, pro zavazadla a kola existují zvláštní jízdenky. Pokud přepravujete velké zavazadlo nebo kolo, budete muset zakoupit zvláštní jízdenku, která je levnější než běžná jízdenka. Na některých linkách můžete zavazadlo nebo kolo přepravovat bezplatně, pokud máte platnou běžnou jízdenku.