30 Pro

Metro ve Varšavě – mapa, jízdné, doprava

Varšavské metro je hlavním dopravním prostředkem města Varšavy, hlavního města Polska. Metro je tvořeno dvěma linkami, které jsou označené čísly 1 a 2. První linka, označená číslem 1, byla otevřena v roce 1995 a vede ze západu na východ města přes centrum. Druhá linka, označená číslem 2, byla otevřena v roce 2015 a vede severně od centra města.

Metro je v provozu od pondělí do neděle od 5:00 do půlnoci. Intervaly mezi vlaky jsou obvykle 5-10 minut, ale v špičce se mohou zkrátit na 2-3 minuty. Ceny jízdného se liší podle vzdálenosti a typu lístku. Existují jednorázové lístky, denní a týdenní karnety a také sezónní jízdenky pro studenty a důchodce.

Všechny stanice metra jsou vybaveny automaty na prodej jízdenek a informačními tabulemi s aktuálními informacemi o spojích. Některé stanice jsou navíc vybaveny obchody se suvenýry a občerstvením nebo bankomaty. V metru jsou také k dispozici bezbariérové vstupy a výtahy pro osoby s omezenou pohyblivostí.

Mapa metra ve Varšavě – Plánek pro rok 2023

Mapu zvětšíte kliknutím na obrázek

Varšavské metro má 2 linky a 40 stanic

Linka 1 (modrá)

Linka 1 je označena modrou barvo a vede ze západu na východ města přes centrum. Linka 1 začíná na západě v Młocinách a končí na východě v Kabatách. Linka 1 má celkem 20 stanic a celková délka trasy činí 22,7 km. Mezi stanicemi jsou vzdálenosti v rozmezí 600 až 1 200 metrů. Linka 1 je tvořena převážně příměstskými vlaky, které jsou vybaveny více místy k sezení než vlaky linky 2.

Linka 1 prochází několika částmi města, mezi kterými jsou například:

 • Młociny – západní část města s moderními bytovými komplexy a parky
 • Powiśle – centrum města s historickými budovami a nábřežím řeky Wisły
 • Rondo Daszyńskiego – severní část centra města s mnoha obchody a restauracemi
 • Kabaty – východní část města s přírodními rezervacemi a vodními plochami.

Nejvýznamnější stanice na lince jsou:

 • Politechnika – nejhlouběji položená stanice ve Varšavě a má nejdelší nástupiště v Evropě
 • Centrum – největší stanice ve Varšavě s kruhovou halou s obchody, restauracemi a dalšími službami
 • Rondo ONZ – stanice s přímým spojením na mezinárodní autobusové nádraží a významnou obchodní třídou
 • Wilanowska – stanice s přímým spojením na letiště Chopina a významným kulturním centrem.

Linka 2 (červená)

Linka 2 je označena červenou barvou a vede severně od centra města. Linka 2 začíná na severu v Rondo Daszyńskiego a končí na jihu v Płochocinie. Má celkem 22 stanic a celková délka trasy činí 27,2 km. Mezi stanicemi jsou vzdálenosti v rozmezí 600 až 1 200 metrů. Je tvořena hlavně městskými vlaky, které jsou vybaveny méně místy k sezení než vlaky první linky

Linka 2 prochází několika částmi města, mezi kterými jsou například:

 • Rondo Daszyńskiego – severní část centra města s mnoha obchody a restauracemi
 • Mokotów – východní část města s moderními bytovými komplexy a parky
 • Wilanów – jihovýchodní část města s historickými budovami a zámkem Wilanów
 • Płochocin – jižní část města s přírodními rezervacemi a vodními plochami.

Nejvýznamnější stanice na lince jsou:

 • Rondo ONZ – stanice s přímým spojením na mezinárodní autobusové nádraží a významnou obchodní třídou
 • Pole Mokotowskie – stanice s přímým spojením na městskou hromadnou dopravu a významným parkem
 • Wilanowska – stanice s přímým spojením na letiště Chopina a významným kulturním centrem
 • Służew – stanice s přímým spojením na vlakové nádraží a významnou obchodní zónou.

Ceny městské hromadné dopravy ve Varšavě

Ceny městské hromadné dopravy ve Varšavě se mohou lišit podle typu použitého prostředku, délky cesty a věku cestujícího. V roce 2021 byly ceny jízdenek ve Varšavě následující:

 • Jízdenka na 20 minut: 3,40 złotých (přibližně 8 Kč)
 • Jízdenka na 75 minut: 4,40 złotých (přibližně 11 Kč)
 • Jízdenka na 24 hodin: 15 złotých (přibližně 38 Kč)

Kromě toho lze zakoupit i různé druhy permanentních lístků, jako je například měsíční lístek nebo roční lístek. Ceny těchto lístků se mohou lišit podle zón, ve kterých jsou platné, a podle věku cestujícího. K dispozici je také několik balíčků jízdenek, které jsou určené pro turisty a umožňují cestovat po Varšavě za zvýhodněné ceny.

V městské hromadné dopravě ve Varšavě lze platit také platebními kartami nebo aplikacemi pro chytré telefony. Pro více informací o cenách jízdenek a o různých možnostech platby doporučuji navštívit webové stránky Varšavského dopravního podniku (https://www.ztm.waw.pl/en/tickets-and-fares).

Jak se dostat z letiště do centra města?

Linka číslo 175 je jednou z nejrychlejších a nejpohodlnějších možností, jak se dostat z letiště do centra města. Linka jezdí každých 15 až 30 minut a cesta trvá asi 40 minut. Vystoupíte na nástupišti číslo 2 a jízdenku si můžete koupit přímo u řidiče nebo v automatu na nástupišti. Jízdné stojí asi 4 złote (polské złoty).

Linka číslo 188 je také dobrou volbou pro cestu do centra města. Jezdí každých 15 až 30 minut a cesta trvá asi 40 minut. Jízdné stojí asi 4 złote a můžete ho zakoupit u řidiče nebo v automatu na nástupišti.

Vlaková linka S2 je také dobrým způsobem, jak se dostat do centra města. Vlaky jezdí každých 30 minut a cesta trvá asi 25 minut. Jízdné stojí asi 4 złote a můžete ho zakoupit u řidiče nebo v automatu na nástupišti.

Taxi služby jsou také k dispozici na letišti. Ceny se liší podle cíle vaší cesty a můžete je objednat přímo na letišti nebo pomocí aplikace na vašem mobilním telefonu – např. skrz Bolta.

Ubytujte se v pěkném apartmánu nebo hotelu! Připravili jsme si pro Vás slevu přímo od Bookingu.

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr našeho průvodce ve Varšavě

Ať už se rozhodnete Varšavu navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Varšavy dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Z Varšavy to je do Berlína opravdu kousek – už jste si přečetli náš článek o této německé metropoli? Ne? Přečtěte si ho zde – Metro v Berlíně.

Tak to by pro dnešek stačilo 🙂 Pokud se Vám článek líbil tak dejte like a sdílejte ho na i na Facebooku.