1 Bře

Metro Kyjev – Mapa, jízdné a doprava

Vítejte u dalšího z našich článků o dopravě ve světě. Dnes se hodláme zabývat dopravou v Kyjevě. Konkrétně tím, jak je to hlavně s metrem a autobusy. Přesně Vám prozradíme, kolik si vzít na jízdné, jaké jsou zde linky a pár zajímavostí o Kyjevě samotném.

Zajímavosti o městě

Jak už nadpis napovídá, jedná se o hlavní a největší město Ukrajiny a jinak je známo také jako „matka ruských měst“. Toto město je dopravní křižovatkou a centrem elektrotechnického průmyslu. Leží na řece Dněpr v severní části země. Už jen při pouhém pohled na město na Vás dýchne bohatá historie, krásné okolí a nazdobené domy.

Poukaz na 10% slevu na ubytování na Booking.com

 

 • Téměř 80 % obyvatel Ukrajiny nikdy nebylo v zahraničí!
 • Ne my, ale Ukrajina je zeměpisným středem Evropy.
 • Pokud byste si podobně jako my tipli, že nejnavštěvovanější McDonaldy jsou v USA tak byste se spletli. Mezi prvních pět nejvíce navštěvovaných McDonaldů na světě se každý rok zařadí i ten v centru Kyjeva.
 • Souřadnice: 50° 27′ SŠ, 30° 31′ VD
 • Jedná se o kolébku křesťanství v této oblasti, proto zde najdeme mnoho starodávných kostelů a katedrál. Asi nejznámější je katedrála svaté Sofie, která je zapsána i na seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Za úplné centrum Kyjeva se považuje Majdan Nezaležnosti  nebo-li Náměstí  nezávislosti.

Metro Kyjev – Základní informace

Metro v Kyjevě funguje už od roku 1960 a je zároveň páteří celé městské hromadné dopravy. Metra jsou pod zemí hlouběji uložena než u nás v Praze. Nejníže uložená stanice metra je v hloubce 105m! U nás je metro v nejhlubším bodě pouze 40m pod povrchem a to na národní třídě.

V současné době má systém 67 stanic rozložených po 3 tratích, které jsou dlouhé zhruba 69,65 km. Od roku 2014 bylo v provozu 814 operativních vozů s celkovým počtem 150 vagónů.

Vlaková souprava se skádá z 5 vagónů. Původní vlaky byly tvořeny modely 81-717 a 81-714, které poskytl ruský Metrovagonmash. V roce 2009 však byly na linku 3 nasazeny nové vlaky postavené přímo na Ukrajině. Do roku 2016 se celkové náklady vyšplhaly na 484,56 milionů. Provozovatelem je společnost Kyivskyi Metropoliten a vlastní jí místní vláda.

 • Název: Metro (metropolitní)
 • Délka systému: 69,65 km
 • Rozchod koleje: 1520 mm
 • Počet linek: 3
 • Počet stanic: 52
 • Web: www.metro.kyiv.ua
 • Provozovatel: Kyivskyi Metropoliten
 • Počet cestujících za den: asi 1,32 milionu lidí

Mapa metra pro rok 2023

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout :)

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout 🙂

Metro v Kyjevě – Jednotlivé linky

Kyjevské metro je jedním z největších a nejvytíženějších systémů veřejné dopravy v Ukrajině. Má tři linky, které pokrývají celkem 67 stanic a celkovou délku více než 67 km. Všechny linky jsou provozovány Kyjevským metrem (Kyjivskyj metropoliten) a jsou propojeny přestupními uzly na několika stanicích.

Linka 1 – červená

Červená linka, také nazývaná Sviatoshynsko-Brovarska, prochází západní částí města až na východní okraj. Linka byla otevřena v roce 1991 a má celkem 29 stanic.

Seznam stanic

 • Akademmistechko, Zhytomyrska, Sviatoshyn, Nyvky, Beresteiska, Shuliavska, Politekhnichnyi Instytut, Vokzalna, Universytet, Teatralna, Khreschatyk, Arsenalna, Dnipro, Hidropark, Livoberezhna, Darnytsia, Chernihivska, Lisova, Osokorky, Pozniaky, Kharkivska, Vyrlytsia, Boryspilska, Chervonyi Khutir, Demiiv

Linka 2 – modrá

Modrá linka, také nazývaná Kurenivsko-Chervonoarmiyska, je nejdelší linkou v systému. Spojuje jižní a východní části města s centrem a severem. Linka byla otevřena v roce 1960 a má celkem 18 stanic.

Seznam stanic:

 • Heroiv Dnipra, Minska, Obolon, Pochaina, Tarasa Shevchenka, Khreshchatyk, Ploshcha Lva Tolstoho, Palats Sportu, Klovska, Pecherska, Druzhby Narodiv, Vydubychi, Slavutych, Osokorky, Pozniaky, Kharkivska, Vyrlytsia, Boryspilska

Linka 3 – zelená

Zelená linka, známá také jako Syretsko-Pecherska, prochází severozápadním Kyjevem, centrem a jihovýchodní částí města. Linka byla otevřena v roce 1976 a má celkem 20 stanic.

Seznam stanic: Heroiv Dnipra, Livoberezhna, Darnytsia, Chernihivska, Lisova, Boryspilska, Kharkivska, Vyrlytsia, Vystavkovyi Tsentr, Ipodrom, Teremky, Lybidska, Olimpiiska, Palats Ukraina, Pecherska, Klovska, Zoloti Vorota, Teatralna, Universytet, Zhytomyrska

Kolik stojí lístky na MHD v Kyjevě

Možná se s tímto systémem budete setkávat poměrně často v jiných zemích – jako například v Malajsii a jeho hlavním městě Kuala Lumpur. Místo lístků platíte žetony, které  vhodíte do turniketů a můžete si vesele jezdit.

Žetony na kyjevské metro

Ceny jízdného v Kyjevě se mohou lišit v závislosti na způsobu dopravy a platností jízdních dokladů. Základní jízdné na jeden trip v metru nebo v tramvaji či autobusu stojí 8 hřiven. Existuje také možnost zakoupit lístky s delší platností a slevou, jako například:

 • 10-tripový lístek na metro za 72 hřiven
 • 10-tripový lístek na tramvaj nebo autobus za 85 hřiven
 • denní lístek platný na všechny druhy dopravy za 25 hřiven
 • trojdenní lístek platný na všechny druhy dopravy za 65 hřiven
 • týdenní lístek platný na všechny druhy dopravy za 180 hřiven

Kromě těchto jízdenek lze také zakoupit elektronickou kartu „Kyiv Smart Card“, která umožňuje cestovat všemi druhy dopravy v Kyjevě a nabízí různé slevy. Tuto kartu lze zakoupit na některých prodejních místech nebo na internetu. Cena této karty závisí na tom, zda si vyberete plnění elektronické peněženky nebo předplatné na určitou dobu.

Další druhy veřejné dopravy v Kyjevě

Kromě metra existuje v Kyjevě i řada dalších možností veřejné dopravy, které zahrnují tramvaje, autobusy, trolejbusy a marshrutky (česky také nazývané maršrutky nebo marsrutky). Tyto druhy dopravy jsou provozovány městskou dopravní společností Kyjeva (Kyivpastrans).

Projeďte se tramvají

Tramvajová síť v Kyjevě zahrnuje přibližně 140 km tratí a 24 linek. Tramvajová doprava je provozována od 5:30 do půlnoci a některé linky jsou v provozu i o víkendech. Ceny jízdného v tramvajích jsou stejné jako v autobusech a trolejbusech.

Hustá autobusová síť

Autobusová síť v Kyjevě zahrnuje přibližně 1200 autobusů a 123 linek. Autobusy jsou v provozu od 5:30 do půlnoci a některé linky jsou v provozu i o víkendech. Kromě klasických autobusů je v Kyjevě také v provozu elektrický autobus, který je ekologičtější a tichý. Cena jízdného v autobusech je stejná jako v tramvajích a trolejbusech.

Trolejbusy

Trolejbusová síť v Kyjevě zahrnuje přibližně 80 km tratí a 28 linek. Trolejbusy jsou v provozu od 5:30 do půlnoci a některé linky jsou v provozu i o víkendech. Cena jízdného v trolejbusech je stejná jako v autobusech a tramvajích.

Ukrajinské Marshrutky 

Marshrutky jsou nejrychlejším a nejlevnějším způsobem, jak se dostat z bodu A do bodu B v Kyjevě. Tyto minibusem provozované linky jezdí po celém městě a mimo něj. Ceny jízdného jsou nižší než v metro, tramvajích, autobusech a trolejbusech, ale nejsou pevně stanovené a mohou se lišit v závislosti na vzdálenosti a obsazenosti.

Lanová dráha

Poslední Vám představíme pozemní lanovou dráhu. Spíš než o způsob dopravy se jedná o turistickou atrakci. Za jednu jízdu zaplatíte jen 1,50 UAH.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Kyjeva?

V blízkosti Kyjeva se nacházejí metra v Bělorusku, v dalších městech na Ukrajině a nebo v Maďarsku, zejména ve městech jako Minsk, Budapešť. Tyto města jsou relativně blízko Prahy a nabízejí možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Rezervujte si ubytování v kyjevě

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Jak se dostat z letiště do centra města veřejnou dopravou?

Závěr

Ať už se rozhodnete Kyjev navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Kyjeva dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Doufáme, že se Vám dnešní článek líbil! Pokud ano, tak ho třeba sdílejte se svými přáteli na sociálních sítích 🙂

 

2 thoughts on “Metro Kyjev – Mapa, jízdné a doprava

 1. Prosinec 2016 nyní jeden žeton na metro stojí 4 UAH, což je přibližně 4 Kč.

Comments are closed.