23 Čvn

Metro v Kyjevě – Mapa, jízdné a doprava

Vítejte u dalšího z našich článků o dopravě ve světě. Dnes se hodláme zabývat dopravou v Kyjevě. Konkrétně tím, jak je to hlavně s metrem a autobusy. Přesně Vám prozradíme, kolik si vzít na jízdné, jaké jsou zde linky a pár zajímavostí o Kyjevě samotném.

Zajímavosti o městě

Jak už nadpis napovídá, jedná se o hlavní a největší město Ukrajiny a jinak je známo také jako „matka ruských měst“. Toto město je dopravní křižovatkou a centrem elektrotechnického průmyslu. Leží na řece Dněpr v severní části země. Už jen při pouhém pohled na město na Vás dýchne bohatá historie, krásné okolí a nazdobené domy.

  • Téměř 80 % obyvatel Ukrajiny nikdy nebylo v zahraničí!
  • Ne my, ale Ukrajina je zeměpisným středem Evropy.
  • Pokud byste si podobně jako my tipli, že nejnavštěvovanější McDonaldy jsou v USA tak byste se spletli. Mezi prvních pět nejvíce navštěvovaných McDonaldů na světě se každý rok zařadí i ten v centru Kyjeva.
  • Souřadnice: 50° 27′ SŠ, 30° 31′ VD
  • Jedná se o kolébku křesťanství v této oblasti, proto zde najdeme mnoho starodávných kostelů a katedrál. Asi nejznámější je katedrála svaté Sofie, která je zapsána i na seznamu světového dědictví UNESCO.
  • Za úplné centrum Kyjeva se považuje Majdan Nezaležnosti  nebo-li Náměstí  nezávislosti.

Hlavní náměstí Kyjeva - Maidan

Metro v Kyjevě

Metro v Kyjevě funguje už od roku 1960 a je zároveň páteří celé městské hromadné dopravy. Metra jsou pod zemí o něco více hluboko než-li u nás. Nejníže uložená stanice metra je v hloubce 105m! U nás je metro v nejhlubším bodě pouze 40m pod povrchem a to na národní třídě.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout :)

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout 🙂

Jednotlivé linky

Co se týče linek metra, jsou odlišeny barvami a navíc i číslicemi, údajně barevné rozlišení nebylo dostačující.

  • Linka 1 – červená – Svjatošinsko-Brovarska – konečné stanice Lisova –Akademmistečko,
  • Linka 2 – modrá – Kurenivsko-Červonoarmijska – konečné stanice Ipodrom – Herojiv Dnipra,
  • Linka 3 – zelená – Syrecko-Pečerska – konečné stanice Syrec – Červonyj Chutir.

V takovémto systému by se dnes přehlédl už jen málokdo.

Cena jízdného

Možná se s tímto systémem budete setkávat poměrně často v jiných zemích – jako například v Malajsii a jeho hlavním městě Kuala Lumpur. Místo lístků platíte žetony, které  vhodíte do turniketů a můžete si vesele jezdit.

Žetony na kyjevské metro

Pozor! Rovnou zapomeňte na celodenní jízdenku! Na kyjevské metro se prostě nedá koupit – neexistuje.

Ceny jízdného Vás však potěší o něco více. Za jeden žeton zaplatíte 4 UAH, což u nás jsou přibližně 4 Kč. Žetony si lze koupit na každé stanici metra buď v automatech, nebo ve stáncích, také jsou barevně odlišeny.

Doprava

Zaměřme se však na další možnosti dopravy. Možná Vás moc nepotěšíme, ale toto město trpí opravdu v mnoha případech hustými zácpami. Tudíž využívání metra je asi ten nejlepší způsob.

Autobusová doprava

Jedním z dalších dopravních prostředků je právě trolejbus, autobus nebo mikrobus. Jízdenky je možné zakoupit přímo ve vozidle. To samé platí pro tramvaje, ale ty už zde tolik nepotkáte. Několik tramvajových tratí se totiž bohužel zrušilo.

Vlaková doprava

Jako další je tu železnice. Vyžívá se především v odlehlejších částech města a konají okružní jízdy pro turisty.

Jezděte taxíkem

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Lanová dráha

Poslední Vám představíme pozemní lanovou dráhu. Spíš než o způsob dopravy se jedná o turistickou atrakci. Za jednu jízdu zaplatíte jen 1,50 UAH.

Jak se dostat do kyjeva?

Rozhodli jste se, že navštívíte Baku? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v kyjevu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Kyjev navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Kyjeva dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Tak to by pro dnešek stačilo 🙂 Pokud se Vám článek líbil tak dejte like a sdílejte ho na Facebooku. Děkujem 

Doufáme, že se Vám dnešní článek líbil! Pokud ano, tak ho třeba sdílejte se svými přáteli na sociálních sítích 🙂

2.9 (58.18%) 33 votes

2 thoughts on “Metro v Kyjevě – Mapa, jízdné a doprava

  1. Prosinec 2016 nyní jeden žeton na metro stojí 4 UAH, což je přibližně 4 Kč.

Comments are closed.