24 Bře

Metro v Kuala Lumpur – Mapa, jízdné a doprava

Koho láká cestování a celkově rád zkoumá nové kultury či prostředí, tak dnešní článek by Vám mohl padnout do noty. Budeme se totiž zmiňovat o městě Kuala Lumpur. Kde přesně ho můžete najít a jak se ve městě pohybovat? To zjistíte, pokud budete pokračovat ve čtení tohoto článku 🙂

Metro Kuala Lumpur – Základní informace

Metro v tomto městě nelze nazvat tak úplně metrem. V některých částech totiž jezdí metro i na povrchu a tudíž se jedná i o nadzemní dráhu. Jelikož je Kuala Lumpur moderní a čisté město, tak i úroveň vagónů metra je velice dobrá. Některé soupravy jsou dokonce modernější než ty pražské a to už je co říct. Pražské metro je obecně jedno z nejlepších na světě.

Poukaz na 10% slevu na ubytování na Booking.com

Metro se nazývá KTM Komuter a bylo otevřeno v roce 1995. Má 2 linky: Seremban a Port Klang, které doplňují další 3 linky lehkých vlaků a monorail. Celkově je v Kuala Lumpur pět linek metra a 108 stanic.

Jednotlivé linky metra

 • Seremban Line (trasa 1): Spojuje město Seremban s Kuala Lumpur a má 19 stanic. Její délka je 45 km a barva je červená.
 • Port Klang Line (trasa 2): Spojuje město Port Klang s Kuala Lumpur a má 26 stanic. Její délka je 52 km a barva je modrá.
 • Ampang Line (trasa 3): Spojuje město Ampang s Kuala Lumpur a má 18 stanic. Její délka je 27 km a barva je oranžová.
 • Ampang Line (trasa 4): Je odbočkou z trasy 3 a spojuje stanici Chan Sow Lin s městem Sri Petaling. Má 11 stanic, její délka je 17 km a barva je oranžová.
 • Kelana Jaya Line (trasa 5): Spojuje město Kelana Jaya s Kuala Lumpur a má 37 stanic. Její délka je 46 km a barva je růžová.
 • Sungai Buloh–Kajang MRT Line (trasa 9): Tato linka spojuje města Sungai Buloh a Kajang přes Kuala Lumpur a má 31 stanic. Její délka je 51 km a barva je zelená.
 • KL Monorail (trasa 8): Tato linka funguje jako monorail v centru Kuala Lumpur a má 11 stanic. Její délka je 9 km a barva je světle zelená.

Kvalita jednotlivých vagónů metra v Kuala Lumpur se může lišit podle typu linky a provozovatele. Obecně platí, že metro je moderní, pohodlné a bezpečné způsob dopravy v Kuala Lumpur. Některé linky jsou vybaveny automatizovanými vlaky bez řidiče, které jsou rychlé a efektivní. Všechny vagóny mají klimatizaci, osvětlení a informační systém. Některé vagóny mají také speciální místa pro ženy, děti a osoby se sníženou pohyblivostí.

Souprava metra v Kuala Lumpur

Souprava metra v Kuala Lumpur

Kvalita jednotlivých vagónů metra v Kuala Lumpur se může lišit podle typu linky a provozovatele. Obecně platí, že metro je moderní, pohodlné a bezpečné způsob dopravy v Kuala Lumpur. Některé linky jsou vybaveny automatizovanými vlaky bez řidiče, které jsou rychlé a efektivní. Všechny vagóny mají klimatizaci, osvětlení a informační systém. Některé vagóny mají také speciální místa pro ženy, děti a osoby se sníženou pohyblivostí.

Nejvytíženější stanice metra v Kuala Lumpur jsou ty, které se nacházejí v centru města nebo poblíž hlavních turistických atrakcí. Patří mezi ně:

 • KL Sentral Railway Station: Největším železničním uzlem v jihovýchodní Asii a spojuje různé linky metra, autobusy a vlaky do dalších měst a letiště.
 • Masjid Jamek LRT Station: Je jednou z nejstarších a nejdůležitějších stanic v Kuala Lumpur a leží na křižovatce dvou linek LRT (Kelana Jaya Line a Ampang Line). Je také blízko k historické mešitě Masjid Jamek a řece Klang.
 • Bukit Bintang Monorail Station: Je součástí KL Monorail a nachází se v srdci oblasti Bukit Bintang, která je známá jako nákupní a zábavní centrum města. Je také blízko k několika populárním hotelům, restauracím a nočním klubům.

Mapa metra v Kuala Lumpur ke stažení zdarma pro rok 2023

Mapa metra v Kuala Lumpur

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout 🙂

Kolik stojí jízdné na veřejnou dopravu v Kuala Lumpur?

Cena veřejné dopravy v Kuala Lumpur se může lišit podle typu dopravního prostředku, vzdálenosti a zóny. Obecně platí, že jízdné na metro (LRT, MRT a monorail) se pohybuje od 1 do 6 MYR (6 do 36 Kč) na jednu cestu. Jízdné na autobusy je obvykle levnější nebo dokonce zdarma. Jízdné na vlaky (KTM Komuter a KLIA Ekspres) závisí na destinaci a čase cesty.

Pro turisty, kteří navštíví město na 4 dny, může být nejvhodnější jízdenkou KL TravelPass, která zahrnuje jednu cestu nebo zpáteční jízdenku na letištním expresu (KLIA Ekspres) a 2 dny neomezených jízd na metrových linkách (KL Monorail, LRT a MRT). Cena této jízdenky je 70 MYR (420 Kč) pro jednu cestu nebo 115 MYR (690 Kč) pro zpáteční jízdenku. Tuto jízdenku lze zakoupit online nebo na letišti či nádražích.

U každé stanice naleznete automat, kde si vyberete cílovou destinaci a kupujete si lístek vždy na konkrétní cestu. Nevypadne Vám lístek, tak jak jste zvyklí, ale malý žetonek, který následně u vchodu přiložíte ke čtečce a až budete u východu, odevzdáte jej do turniketu.

Žetony na metro v Kuala Lumpur

Jedná se o poměrně revoluční řešení, které by mohl i Pražský dopravní podnik aplikovat u nás. Určitě by se ušetřila nějaká ta korunka a i české lesy.

Veřejná doprava v Kuala Lumpur

Kromě velice pohodlné přepravy metrem, lze využít i jiné způsoby přepravování. Pojďme začít autobusovou dopravou.

Autobusová doprava

Z našich zkušeností jsme zjistili, že autobusová doprava je velmi spolehlivá a nebývá sní nejmenší problém. Jediné co můžeme vytknout některým autobusům vytknout je jejich stáří. Některé vozy jsou totiž v opravdu zuboženém stavu. Existuje několik typů autobusů, které slouží různým trasám a cílům. Některé z nich jsou:

 • Go KL City Bus: Bezplatná městská autobusová služba se čtyřmi trasami, které pokrývají většinu hlavních turistických míst v Kuala Lumpur, jako jsou Bukit Bintang, Chinatown a KLCC.
 • Rapid KL Bus: Největší autobusový operátor v Kuala Lumpur a nabízí více než 160 linek po celém městě a okolních oblastech. Jízdné se pohybuje od 1 do 4 MYR (6 do 24 Kč) na jednu cestu.
 • Skybus: Toto je expresní autobusová služba mezi letištěm KLIA/KLIA2 a nádražím KL Sentral nebo oblastí 1 Utama. Jízdné je 12 MYR (72 Kč) na jednu cestu.

Cestujte z Kuala Lumpur vlakem

Vlak v Kuala Lumpur je jedním z nejrychlejších a nejpohodlnějších způsobů, jak se dostat po městě a okolí. Existuje několik typů vlaků, které slouží různým trasám a cílům. Některé z nich jsou:

 • RapidKL LRT: Lehká železnice (light rail transit), která má tři linky (Kelana Jaya Line, Ampang Line a Sri Petaling Line) a pokrývá více než 60 stanic po celém městě. Jízdné se pohybuje od 1 do 6 MYR (6 do 36 Kč) na jednu cestu.
 • KTM Komuter: Příměstská železnice (commuter rail), která má dvě linky (Seremban Line a Port Klang Line) a spojuje Kuala Lumpur s okolními oblastmi jako Selangor, Negeri Sembilan a Kedah. Jízdné závisí na vzdálenosti.
 • KL Monorail: Monorailový systém, který má jednu linku s 11 stanicemi v centru města. Jízdné se pohybuje od 1 do 3 MYR (6 do 18 Kč) na jednu cestu.
 • KLIA Ekspres: Expresní vlaková linka mezi letištěm KLIA/KLIA2 a nádražím KL Sentral. Cesta trvá asi 30 minut a jízdné je 55 MYR (330 Kč) na jednu cestu.
Rezervujte si ubytování v kuala lumpur

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Kuala Lumpur - jedno z nejhezčích měst na světě

Pár zajímavostí na závěr

 • Nejdříve začneme několika málo zajímavostmi. Kuala Lumpur je největším a současně hlavním městem Malajsie. Toto město je obývá 7,2 miliony lidmi. Je domovem různých kultur a etnik. V největším počtu jsou zde zastoupeni Číňané a na druhém místě jsou Malajci.
 • Ubytování v hotelu je zde levnější než v Evropě. Za tříhvězdičkový hotel v centru města zaplatíte 500 Kč za dvojlůžko. Pokud si přejete být v lepším – například čtyřhvězdičkovém hotelu, tak si připravte necelou tisícikorunu. Celkově si zde s cenami hlavu moc nelamte, protože v tomto městě je vše poměrně levné.
 • Jedna z nejznámějších jeskyň se nazývá – Bat
  u Caves.
  Nachází se pouze 15 km severně od města a je součástí hinduistického jeskynního chrámu. Je přístupná zdarma a to v čase 8:00 – 20:00.
 • Hlavní hinduistický chrám v zemi se nazývá – Sri Mahamariamman Temple. Před vstupem si musíte sundat obuv, ale nebojte! Boty Vám nikdo neukradne :). Vstup je zdarma.
 • Jedním z nejznámějších obchodních center na světě se jmenuje Golden Triangle a nachází se jižně od PTT. Je tvořeno výškovými budovami, ze kterých je překrásný výhled na celé město.

Ať už se rozhodnete Kuala Lumpur navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Kuala Lumpur dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.