23 Bře

Metro v Tbilisi – mapa, jízdné a doprava

Velmi zajímavou destinací pro cestování a příjemně strávené prázdniny je Tbilisi. Jedná se o hlavní město Gruzie (pro historiky známe také jako Georgie) a pokud se chystáte cestovat po městě jinak než autem, rozhodně jste k nám zavítali správně. Toto město je proslulé svou opravdu hustou dopravou a chce to možná v tomto směru i trochu odvahy.

Základní Informace o Tbilisi

Jak už jsme se zmínili, jedná se o hlavní město Gruzie, kterým protéká řeka Kura. Toto město má 1,345 milionů obyvatel a číslo neustále roste. Platí se zde jak eury, tak i americkými dolary. Oficiální měnou je zde ale gruzínské lari a nejlépe uděláte, když si směníte na místních tržištích, kde bývá nejlepší kurz.

Poukaz na 10% slevu na ubytování na Booking.com

Gruzie odděluje severně Rusko od jižních států jako jsou: Turecko, Ázerbajdžán a Arménie. Můžete tu narazit na nebývale mnoho nových staveb, které Vás překvapí svou moderností.

Metro Tbilisi – Páteř veřejné dopravy

Metro v Tbilisi je systém podzemního rychlodrážního dopravního systému, který slouží jako hlavní způsob hromadné dopravy v gruzínském hlavním městě Tbilisi. První linka metra byla otevřena v roce 1966. Dnes se metro skládá ze 2 linek s celkovou délkou 27,1 km a 23 stanic. Je provozováno společností Tbilisi Transport Company (TTC) a přepraví zhruba 350 tisíc pasažérů denně. Metro v Tbilisi je známé svým unikátním designem stanic, které kombinují moderní architekturu s prvky gruzínské kultury a historie.

Na červené lince narazíte na 14 stanic, které se nacházejí v důležitých turistických oblastech. Modrá linka obsahuje pouze 7 stanic včetně přestupních. Opravdovou zajímavostí je, že než budete nastupovat do metra, musíte nejdříve projít turnikety a to rovnou na stanici.

Jaké jsou nejvýznamější stanice?

  1. Rustaveli – Nachází v centru města a je pojmenována po gruzínském básníkovi Shotě Rustavelim. Rustaveli je přestupním bodem mezi linkou M1 a M2 a v její blízkosti se nachází mnoho turistických atrakcí, včetně Národního muzea Gruzie a Rustaveli divadla.
  2. Station Square – Hlavní přestupní bod mezi linkou M1 a M2 a nachází se v blízkosti hlavního nádraží v Tbilisi. Station Square je významnou dopravní křižovatkou, kde se setkávají různé druhy dopravy, včetně autobusů, vlaků a taxi.
  3. Freedom Square – Nachází se na historickém náměstí Svobody a je přestupním bodem mezi linkou M1 a M2. Náměstí Svobody je důležitým kulturním a historickým centrem města a je lemováno mnoha významnými budovami, včetně Národního divadla a historické budovy bývalého parlamentu.
  4. Akhmeteli Theatre – Významnou přestupní stanicí mezi linkou M1 a M2. Akhmeteli Theatre je jedním z největších nákupních center v Tbilisi a je oblíbeným místem pro nákupy a zábavu.
  5. Didube – Nachází v západní části města a je důležitým přestupním bodem mezi linkou M1 a autobusy a minibusy jezdícími do okolních regionů. V blízkosti stanice se nachází velký autobusový terminál a trh Didube Market, který je oblíbeným místem pro nákupy a prodej zboží.

Mapa metra v Tbilisi – Plánek metra v Tbilisi

Metro v Tbilisi

Kolik stojí lístek na MHD v Tbilisi?

Jízdenky lze zakoupit u pokladen vstupních hal stanic metra nebo u automatů, které jsou umístěny v prostorách stanic. V Tbilisi jsou k dispozici různé typy jízdenek na metro. Nejběžnější jsou následující:

  • Jednorázová jízdenka – platí pouze na jednu jízdu a cena je 0,5 lari (asi 6 Kč).
  • 2 jízdy – tato jízdenka umožňuje dva vstupy do metra a stojí 1 lari (asi 12 Kč).
  • 5 jízd – tato jízdenka umožňuje pět vstupů do metra a stojí 2,5 lari (asi 30 Kč).
  • 10 jízd – tato jízdenka umožňuje deset vstupů do metra a stojí 5 lari (asi 60 Kč).
  • Celodenní jízdenka – platí na neomezený počet jízd v průběhu jednoho dne a stojí 2 lari (asi 24 Kč).

Poradíme Vám, jak při cestování hromadnou dopravou ušetřit co nejvíce. Pokud budete cestovat opravdu často, což předpokládáme že ano, tak si kupte čipovou kartu Metromani.

Můžete ji využít i pro cestování autobusem. Kartu zakoupíte na každé zastávce metra za 2 GEL, musíte si tam však dobít libovolnou částku, za kterou budete moci jezdit. Dobíjet si ji můžete i formou jakých si Pay boxů, které jsou rozmístěny téměř po celém městě. S touto kartou si zaplatíte jízdenku za stejnou částku, jako kdybyste si ji platili bez karty a to za 0,50 GEL, ale můžete jezdit mnohem déle (90 minut).

Veřejená dopra v Tbilisi

Autobusová doprava

Rozhodnete-li se cestovat jinak než metrem, ale nevíte čím? Další jsou tu autobusy, o kterých jsme se již krátce zmínili. Platba jízdenek je možná čipovou kartou nebo využijete automat v autobuse, kam vhodíte mince a vyjede Vám lístek.

Maršrůty

Jedná se o minibusy, které vhodně doplňují autobusovou síť a využívají spíše vedlejší než hlavní autobusové cesty.

Rezervujte si ubytování v Tbilisi

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Jak se dostat veřejnou dopravou z mezinárodního letiště v Tbilisi do centra města?

Nejlepší možností pro cestu z mezinárodního letiště v Tbilisi do centra města je využití Aeroexpressu. Tento vlak jezdí pravidelně každých 30 minut od 6:00 do 22:00 hodin a spojuje letiště s hlavními nádražími v centru města.

Cesta trvá přibližně 20 minut a cena jízdenky je 0,50 lari (asi 6 Kč). Vlaky jsou pohodlné, klimatizované a vybavené Wi-Fi připojením. V centru města můžete vystoupit na jedné ze stanic, jako je například „Tbilisi Central“, „Marjanishvili“ nebo „Square of Europe“, podle toho, která je nejblíže vašemu cílovému místu. Další možností je využití autobusové dopravy. Autobusy jezdí také pravidelně od letiště do centra města a cena jízdenky je stejná jako u Aeroexpressu. Avšak autobusová doprava může být pomalejší vzhledem k silničnímu provozu v Tbilisi, zejména v době špičky.

V každém případě doporučujeme využít veřejnou dopravu, protože taxi mohou být drahá a také se můžete setkat s problémy s některými nelegálními taxi řidiči.

Něco málo na závěr

Ať už se rozhodnete Tbilisi navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Tbilisi dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.