27 Lis

Metro v Minsku – mapa, jízdné a doprava

Vítáme Vás u dnešního článku, ve kterém se dozvíte opět něco zajímavého. Dnes se společně podíváme do východoevropského města Minsk. Ze začátku si povíme pár zajímavostí z historie, povíme Vám co určitě ve městě musíte navštívit a ve zbytku článku se budeme věnovat dopravě!

Pár zajímavostí o Minsku

Jak už jistě určitě všichni víte, jedná se o největší a zároveň hlavní město Běloruska. I přes svůj moderní vzhled věřte, že se jedná o jedno z nejstarších měst v Evropě. Minsk byl hlavním městem Minského vojvodství v Polsko-Litevské unii. Na počátku 18. století jej značně poničili Švédové a v roce 1793 byl anektován Ruskem. Rozprostírá se na březích řeky Svisloč a žijí v něm necelé dva miliony obyvatel. Město se dělí do 9 rajónů a hustota zalidnění dosahuje 7000 obyvatel na kilometr čtvereční. Většina obyvatel jsou pravoslavní věřící nebo katolíci.

  • Za nejstarší část hlavního města je považována ulice Němiga (Njamiha), která je  lemována nejluxusnějšími obchody, restauracemi a zábavními centry. Dala by se přirovnat k naší pražské Pařížské ulici.
  • Určitě si musíte prohlédnout i Palác republiky, který se začal stavět v roce 1985, ale dokončen byl až v roce 2001.
  • Minsk je městem kultury a zábavy. Určitě musíte navštívit nějaké muzeum, divadlo nebo koncertní sál. Rozhodně je z čeho vybírat, v Minsku se nachází celkem 16 muzeí a 11 divadel.
  • No a po náročném dni je nejlepší si zajít do parku Čeljuskincev. Najdete zde zasloužený klid a je to ideální místo k odpočinku plné atrakcí nejen pro děti.

Metro v Minsku

Metro je tvořeno dvěma linkami:

  • Modrou Moskovskaja – otevřena roku 1984, má 15 stanic a jedno depo
  • Červenou Avtozavodskaja – má 14 stanic a jedno depo

V současnosti čítá celá síť  29 stanic a celková délka dráhy dosahuje 38,5 km. Takovou zajímavostí je, že metro je poměrně mělce uloženo pod povrchem a nachází se zde tak pouze málo eskalátorů. V celé síti jich je pouze 30. V tomto má minské metro podobu s tím new yorským, které je také velice nízko pod povrchem.

Plánek minského metra

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout ?

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout ?

Cena jízdenek

Co se týče jízdného, jednorázový lístek na městskou hromadnou dopravu stojí 1300 rublů, pokud jej pořídíte předem, a 1500 rublů, pokud jej koupíte u řidiče. Lístek je platný na jednu jízdu jedním dopravním prostředkem a není časově omezen.

Pořídit si můžete ještě jakési časové kupóny:

  • měsíční
  • půlměsíční
  • desetiměsíční

Dokonce si můžete klidně vybrat, do jakých dopravních prostředků bude jaký kupón platit. Od délky platnosti kupónu se odvozuje také jeho cena. Ta se pohybuje od 18 000 rublů do 92 300 rublů.

Doprava

Pro cestování po městě můžete využít i další z variant a tím je tramvaj. Tramvajová doprava tvoří celkem čtyři tratě křížící se v centru města. Můžete si pronajmout dokonce i auto, což je více osobnější a soukromější variantou. Rozrostl se totiž počet firem, které tuto možnost nabízí a stává se stále populárnější. Ceny jsou ale poměrně vysoké a platí se vlastně za značku auta, které si vypujčíte. Čím lepší tím dražší. Jako další je klasický trolejbus, který má k dispozici momentálně až 64 linek.

Jezděte taxíkem

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se dostat do MInsku?

Rozhodli jste se, že navštívíte Baku? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v minsku

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Minsk navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Minsku dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Tak to by pro dnešek stačilo 🙂 Pokud se Vám článek líbil tak dejte like a sdílejte ho na Facebooku. Děkujem 

5 (100%) 2 votes