17 Čvn

Metro v Barceloně – mapa, jízdní, doprava

Jestliže plánujete cestu do Barcelony, druhého největšího města ve Španělsku, měli byste něco vědět o tom, jak to tam chodí. Většina turistů neví mnoho informací, neumí se orientovat v dopravě a my se přesně na to dnes zaměříme.

Metro v Barceloně bylo založeno v roce 1924 . O dva roky později bylo postaveno Metro Transvesal, které zajistilo propojení města s další trasou. Dnes už je barcelonské metro ve větším rozsahu než-li dříve. Přibylo mnoho různých linek a plánují se stále další.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Barceloně od 1900 Kč na noc

Metro v Barceloně – Základní informace

Co se týká trasy, skládají se až z 11 linek z nichž některé jsou stále ve výstavbě. Metro je významné tím, že je nejen nejlevnější možností městské hromadné dopravy, ale jezdí velmi často a na čas. Nevýhodou je však to, že se musí stále přestupovat a snadno se ztratíte ve spleti barev, které znázornňují různé trasy. Jedná se o nejrychlejší způsob přepravy po Barceloně. Metro je v provozu pouze jen od nedělního dne do čtvrtečního. Ve čtvrtek jezdí od 5:00 do půlnoci, v pátek o 5:00 do 2:00 do rána a v sobotu se nemusíte obávat už vůbec, metro se totiž nezasatví a jezdí nonstop.

Mapa metra v Barceloně pro rok 2023

Pokud si nebudete vědět rady, kam jet a čím, najděte v přílušné stanici informace či ve vestibulu metra pracujícího člověka v oranžové vestě, ti Vám poskytnou příslušné informace a mapku barcelonské hromadné dopravy. Pokud se chcete na cestu řádně připravit a předejít tak komplikacím s orientací. Stáhněte si zde přiloženou mapku.

Mapa metra v Barceloně

Mapa metra v Barceloně – Detailní plán tras pro rok 2023

Pět hlavních linek metra v Barceloně

Barcelona má pět hlavních linek metra, které jsou označeny písmeny L1 až L5. Každá linka má specifickou trasu, která obsluhuje určité části města. Podrobnosti o každé z linek metra jsou uvedeny níže.

Linka L1 (červená) vede od severu města na jih přes centrum města a končí v oblasti Fòrum. Linka L1 obsluhuje některé z nejznámějších turistických atrakcí v Barceloně, jako je například Sagrada Família, Park Güell a muzeum Picasso. Linka L1 také obsluhuje několik významných náměstí, jako je například Plaça de Catalunya a Plaça d’Espanya.

Linka L2 (žlutá) vede od východu města na západ přes centrum města a končí v oblasti Badalona. Linka L2 obsluhuje několik významných turistických atrakcí, jako je například Muzeum národního umění a budova Palau de la Música Catalana. Linka L2 také obsluhuje několik významných náměstí, jako je například Plaça de Sant Jaume a Plaça de Sant Pau.

Linka L3 (zelená) vede od východu města na západ přes centrum města a končí v oblasti Trinitat Nova. Linka L3 obsluhuje několik turistických atrakcí, jako je například Gràcia, kde se nachází několik původních obchodů a restaurací. Linka L3 také obsluhuje několik významných náměstí, jako je například Plaça de la Universitat a Plaça de les Glòries Catalanes.

Linka L4 (modrá) je převážně nadzemní a vede od jihu města na sever přes centrum města a končí v oblasti Trinitat Vella. Linka L4 obsluhuje několik významných turistických atrakcí, jako je například náměstí Catalunya, Barri Gòtic (Staré město) a Muzeum Picassa.

Linka L5 (fialová) je jednou ze čtyř podzemních linek v Barceloně, která spojuje část města na jihu s centrem a severní částí města. Je to nejdelší linka v Barceloně, která má celkem 21 stanic a prochází mnoha turistickými atrakcemi, jako je například Gaudího chrám Sagrada Família nebo park Güell. Linka 5 je také považována za jednu z nejrušnějších v Barceloně, protože přepravuje velké množství cestujících každý den. Je také kompatibilní s jinými dopravními prostředky, jako je například tramvaj a autobus, a je k dispozici 24 hodin denně.

Kde se ubytovat v Barceloně

Na Barcelonu vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ji chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Barcelonu  již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování na stránkách Booking.com:

Nejdůležitější přestupní stanice metra v Barceloně

 • Plaça de Catalunya: Nachází se v centru města a slouží jako důležitý přestupní bod mezi několika linkami metra, včetně L1 (červená linka), L3 (zelená linka) a L6 (fialová linka).
 • Passeig de Gràcia: Je dalším významným přestupním bodem v Barceloně. Nachází se v blízkosti slavné ulice Passeig de Gràcia a spojuje linky L2 (fialová linka), L3 (zelená linka) a L4 (žlutá linka).
 • Diagonal: Umístěna na křižovatce Passeig de Gràcia a Avinguda Diagonal. Přestupují zde linky L3 (zelená linka) a L5 (modrá linka).
 • Sants Estació: Hlavní nádražím v Barceloně a také důležitým přestupním bodem metra. Nachází se zde křížení linek L3 (zelená linka) a L5 (modrá linka).
 • Urquinaona: Dalším klíčovým přestupním bodem v centru Barcelony. Zde se setkávají linky L1 (červená linka) a L4 (žlutá linka), což umožňuje snadný přechod mezi různými částmi města.

Kolik stojí městská hromadná doprava v Barceloně?

Barcelona je rozdělena do šesti tarifních zón, které ovlivňují cenu jízdenek na metro a další druhy veřejné dopravy. Zóna 1 pokrývá většinu města a je nejlevnější. Zóny 2 až 6 zahrnují okolní oblasti a jsou dražší.

Existuje několik typů jízdenek na metro v Barceloně, které se liší podle počtu cest, platnosti a slev. Některé z nejvhodnějších jízdenek jsou:

 • T-casual je jízdenka pro 10 cest v jedné zóně. Stojí 11,35 € a platí do 15. ledna 2023. Je vhodná pro krátkodobé návštěvníky, kteří chtějí používat metro občas.
 • T-usual je jízdenka pro neomezený počet cest v jedné zóně po dobu 30 dnů. Stojí 40 € a platí do 31. prosince 2023. Je vhodná pro dlouhodobé návštěvníky nebo rezidenty, kteří chtějí používat metro často.
 • T-familiar je jízdenka pro 8 cest v jedné zóně. Stojí 10 € a platí do 31. prosince 2023. Je vhodná pro rodiny nebo skupiny, které chtějí sdílet jednu jízdenku.
 • T-dia je jízdenka pro neomezený počet cest v jedné zóně po dobu jednoho dne. Stojí 10,50 € a platí do půlnoci dne nákupu. Je vhodná pro návštěvníky, kteří chtějí vidět co nejvíc města během jednoho dne.

Jízdenky lze použít také na autobusy, tramvaje a vlaky v rámci stejné zóny. K dispozici jsou také speciální ceny pro studenty, seniory a osoby s invalidním vozíčkem. Například studenti mohou získat slevu až 50 % na jednorázové jízdenky a měsíční karty. Osoby starší 65 let mohou získat slevu 50 % na všechny typy jízdenek. Osoby s invalidním vozíčkem mohou cestovat zdarma na všech linkách městské hromadné dopravy v Barceloně.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Barceloně od 1900 Kč na noc

Jaký je nejvýhodnější lístek pro turisty? Karta Hola Barcelona!

Karta Hola Barcelona je určená pro cestování v hromadné dopravě v Barceloně. Je to bezkontaktní karta, která umožňuje neomezené cestování autobusy, tramvajemi, metrem a vlaky v rámci vybraných zón v rámci systému MHD v Barceloně.

Karta Hola Barcelona je k dispozici ve dvou verzích:

 1. Hola Barcelona Travel Card: Nabízí neomezené cestování veřejnou dopravou v rámci vybraných zón po dobu 2, 3, 4 nebo 5 po sobě jdoucích dnů. Můžete si vybrat zóny, které odpovídají vašim cestovním potřebám, například městská zóna Barcelona nebo Barcelona a okolní zóny.
 2. Hola Barcelona BCN Card: Nabízí neomezené cestování veřejnou dopravou stejně jako Hola Barcelona Travel Card, ale navíc zahrnuje také slevy na vstupné do vybraných památek, muzeí, atrakcí a dalších turistických míst v Barceloně. Karta je k dispozici ve variantách na 2, 3, 4 nebo 5 po sobě jdoucí dny.

Cena karty Hola Barcelona závisí na délce platnosti a zónách, které si vyberete. Karty lze zakoupit na letišti, ve stanicích metra, na některých turistických informačních centrech a nebo online. Náš tip! Kupte si kartu Hola Barcelona online na GetYourGuide.com. Cena je stejná, jak kdybyste ji kupovali na místě a ušetříte čas.

Karta Hola Barcelona je výhodnou volbou pro turisty a návštěvníky, kteří chtějí snadno a pohodlně cestovat po Barceloně a využívat veřejnou dopravu a zároveň získat slevy na vstupné do různých atrakcí.

Další druhy MHD v Barceloně – Autobusy

Hlavním provozovatelem autobusů v Barceloně je společnost Transports Metropolitans de Barcelona (TMB), která provozuje rozsáhlou sít autobusových linek, které pokrývají celé město i okolní oblasti.

H16, známá také jako „Turistic Bus“

Jednou z nejoblíbenějších linek pro turisty je H16, známá také jako „Turistic Bus“. Linka je speciálně navržena s ohledem na potřeby turistů a prochází nejvýznamnějšími památkami, jako je například Sagrada Família, Park Güell, Passeig de Gràcia a další. Autobusy jsou vybaveny vícejazyčným audio průvodcem, který poskytuje informace o každé zastávce a jejích zajímavostech.

Další důležitou linkou je 24, která spojuje Plaça Catalunya s parkem Montjuïc. Montjuïc je pahorek s mnoha turistickými atrakcemi, včetně Montjuïcského hradu, olympijského stadionu, botanické zahrady a Muzea národního umění. Skvělá volba pro turisty, kteří chtějí objevovat krásu Montjuïcu a jeho okolí.

Pro ty, kteří touží po slunečném koupáních a relaxaci na pláži, je ideální volbou linka 59. Vede z centra města přímo na pláž Barceloneta. Barceloneta je jednou z nejznámějších pláží v Barceloně, kde můžete užívat slunečních paprsků, procházet se po pobřeží a ochutnat místní speciality v některé z příjemných restaurací.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Barceloně od 1900 Kč na noc

Pro milovníky parků a zelených oáz ve městě je vhodná linka D20, která vás zavede do Parku Ciutadella. Tento park je největším parkem v Barceloně a nabízí mnoho atrakcí, včetně krásné fontány a zoologické zahrady. Park Ciutadella je skvělým místem pro pikniky, procházky a odpočinek od rušného města. Kromě toho zde také najdete slavný památník Arc de Triomf, který sloužil jako brána pro vstup na Světovou výstavu v roce 1888.

Linka 22 vás zavede do parku Güell

Pokud se chcete vydat do čtvrti Gràcia a navštívit slavný Park Güell, linka 22 je pro vás ideální volbou. Park Güell je ikonickou turistickou atrakcí, kterou navrhl slavný architekt Antoni Gaudí. Můžete se zde projít mezi fantastickými mozaikovými sochami, objevovat neobvyklou architekturu a vychutnat si nádherný výhled na město.

Jak se dostat z letiště Barcelona-El Prat (BCN) do centra města?

 1. Metrem: Linka L9 Sud spojuje letiště Barcelona-El Prat s centrem města. Jízdenka na metro stojí 2,40 € a platí po dobu 1,5 hodiny od okamžiku prvního použití. Cesta metrem trvá asi 30-40 minut a přímé spojení je k dispozici mezi letištěm a několika stanicemi v centru města, jako je například Passeig de Gràcia nebo Plaça de Catalunya.
 2. Autobusem: Linka 46 spojuje letiště Barcelona-El Prat s centrem města autobusem. Jízdenka na autobus stojí 2,40 € a platí po dobu 1,5 hodiny od okamžiku prvního použití. Cesta autobusem trvá asi 50-60 minut a zastavuje na několika místech v centru města, jako je například Plaça de Catalunya nebo Plaça d’Espanya.
 3. Vlakem: Linka R2 spojuje letiště Barcelona-El Prat s nádražím Sants, kde je možné přestoupit na metro nebo vlak do jiných částí města. Jízdenka na vlak stojí 4,10 € a platí po dobu 1,5 hodiny od okamžiku prvního použití. Cesta vlakem trvá asi 20-30 minut.

Jak strávit prodloužený víkend v Barceloně?

Připravili jsme si pro Vás skvělý plán na prodloužený víkend v Barceloně a doufáme, že se Vám bude líbit.

První den v překrásné Barceloně

Ráno:

 • Začněte svůj den návštěvou Sagrada Família, slavné katedrály navržené Antoniem Gaudím. Doporučuji si předem zakoupit vstupenky online, abyste se vyhnuli frontám.
 • Po prohlídce Sagrada Família přejděte do nedalekého Parku Güell, dalšího ikonického místa navrženého Gaudím. Prozkoumejte krásné zahrady a unikátní architekturu. Stejně jako u Sagrada Família, je vhodné si předem zakoupit vstupenky.
 • Pro oběd se vydejte do čtvrti El Raval. Zde najdete mnoho útulných restaurací nabízejících tapas a další tradiční katalánská jídla.

Odpoledne:

 • Po obědě se vydejte na procházku po slavné třídě La Rambla. Užijte si atmosféru, zakoupit si suvenýry a ochutnejte tradiční španělskou zmrzlinu z Gelateria La Boqueria.
 • Navštivte gotickou čtvrť Barri Gòtic a prozkoumejte její úzké uličky a historické památky, jako je Katedrála svatého Kříže a svaté Eulálie a Plaça Reial.
 • Večeři si vychutnejte v restauraci Els Quatre Gats, která je známá svou uměleckou atmosférou a nabídkou tradiční katalánské kuchyně.

Večer:

 • Pro zábavu na večer si můžete vybrat mezi různými možnostmi. Pokud máte rádi hudbu a tanec, navštivte flamencové představení v tablao, jako je například Tablao Cordobés.

Druhý den – Projeďte se lanovkou na hrad

Ráno:

 • Doporučuji navštívit Park Montjuïc, kde si můžete prohlédnout Montjuïcký hrad a užít si nádherný výhled na město. Můžete se sem dostat lanovkou z přístavu nebo metrem na zastávku Paral·lel.
 • Po návštěvě hradu se vydejte na procházku parkem a navštivte také Olympijský stadion.

Odpoledne:

 • Po obědě se přesuňte na slavnou ulici Passeig de Gràcia, kde najdete některé z nejznámějších modernistických budov, včetně Casa Batlló a Casa Milà (známé také jako La Pedrera), opět navržených Gaudím.

Večer:

 • Pro večeři doporučuji restauraci Tickets, která je známá svým kreativním přístupem k tapas a modernímu španělskému menu.
 • Po večeři se vydejte na procházku po Barcelonské pláži a zažijte atmosféru až do pozdních hodin. Můžete si vychutnat drink v jednom z plážových barů nebo si dokonce zaplavat v moři, pokud je počasí příznivé.

Poslední den v Barceloně – Zrelaxujte

 • Prozkoumejte čtvrť El Born, která je známá svými úzkými uličkami, bohémskou atmosférou a tradičními obchody. Navštivte Mercat del Born, který je považován za jedno z nejkrásnějších tržišť ve městě.
 • Pokračujte na prohlídku Picassova muzea, kde můžete obdivovat díla slavného umělce Pabla Picassa.

Odpoledne:

 • Pro oběd si užijte tradiční katalánskou paellu nebo jiná mořská jídla v restauraci Barraca.
 • Poté se vydejte do parku Ciutadella, který je ideálním místem pro odpočinek, procházku a piknik. Můžete si pronajmout ičko a projet se po jezeru v parku.

Večer:

 • Pro poslední večer v Barceloně se vydejte do čtvrti Gràcia, která je plná života a má mnoho stylových barů a restaurací. Objevte skryté pláně a užijte si večer s místními obyvateli.
 • Pokud máte rádi noční život, můžete navštívit známou čtvrť El Raval, která je plná klubů, barů a hudebních scén.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Barcelony

V blízkosti Barcelony se nacházejí metropolitní systémy například ve Valencii, Madridu, Marseille nebo Toulouse. Tyto města jsou relativně blízko Barcelony a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Skvělý video-report o veřejné dopravě v Barceloně


Závěr

Ať už se rozhodnete Barcelonu navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Barceloně od 1900 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Barcelony dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Přečetli jste si již náš článek o hlavním městě Španělska – Madridu?

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Barceloně

Jaké jsou hlavní druhy veřejné dopravy v Barceloně?

 • V Barceloně jsou k dispozici metro, autobusy, tramvaje a vlaky. Metro je nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem dopravy po městě.

Jaký je systém jízdenek pro veřejnou dopravu v Barceloně?

 • V Barceloně funguje integrovaný systém jízdenek. Můžete zakoupit jednotlivé jízdenky na metro, autobusy a tramvaje, nebo si můžete zakoupit vícedenní nebo víkendové karty, které umožňují neomezenou jízdu veřejnou dopravou.

Jak se pohybovat metrem v Barceloně?

 • Metro v Barceloně je velmi rozvinuté a snadno se orientovat. V každém vagónu je mapa tratí a zastávek, která vám pomůže najít správnou trasu. Stačí si zakoupit jízdenku, projít turnikety a následovat značení směrů na nástupištích.

Jak často jezdí autobusy v Barceloně?

 • Frekvence autobusů v Barceloně se liší podle linky a denní doby. Obecně platí, že během dopravní špičky je provoz častější než ve večerních hodinách. Můžete se podívat na jízdní řády na zastávkách nebo použít webové stránky a mobilní aplikace, které poskytují aktuální informace o jízdních řádech.

Jaké jsou noční spoje ve veřejné dopravě v Barceloně?

 • V Barceloně funguje noční síť autobusů nazývaná NitBus, která je provozována od půlnoci do ranních hodin. Tyto autobusy nabízejí spojení do různých částí města, a to i během nočních hodin. Jízdenky na NitBus jsou stejné jako na běžné autobusy.

Existuje turistický autobus v Barceloně?

 • Ano, v Barceloně je k dispozici turistický autobus nazývaný Barcelona Bus Turístic. Tento autobus nabízí okružní jízdu po nejznámějších památkách a turistických atrakcích v Barceloně. Můžete si zakoupit jízdenku na jednodenní nebo dvoudenní používání a libovolně vystupovat a nastupovat na různých zastávkách.