14 Čvc

Veřejná doprava na Tenerife – Autobusy, tramvaje a trajekty

Veřejná doprava je klíčovým prostředkem přesunu pro obyvatele a návštěvníky Tenerife, krásného ostrova ležícího v Atlantském oceánu. Tenerife, jako největší ostrov Kanárských ostrovů, nabízí rozsáhlou síť dopravních spojů, která umožňuje pohodlné a efektivní cestování po ostrově. Systém veřejné dopravy zahrnuje autobusy a tramvaje, které slouží jako spolehlivé a dostupné možnosti pro přesun v rámci ostrova. Díky této dobře vyvinuté síti dopravy mají návštěvníci Tenerife snadný přístup k různým turistickým atrakcím, plážím, přírodním rezervacím a historickým památkám. V tomto článku se podíváme na základní informace o veřejné dopravě na Tenerife, včetně hlavních prostředků dopravy a doporučení pro cestování po ostrově.

Autobusy v Tenerife – TITSA

Veřejná autobusová doprava je v Tenerife klíčovým prostředkem přesunu pro turisty, kteří chtějí objevovat krásy tohoto kanárského ostrova. Síť autobusových linek pokrývá celý ostrov a nabízí pohodlný způsob dopravy mezi různými turistickými atrakcemi, plážemi, městy a dalšími zajímavými místy. Tenerife je vybavena dobře organizovanou a spolehlivou veřejnou autobusovou sítí, kterou spravuje společnost TITSA. Na Tenerife najdete autobusové zastávky ve všech hlavních městech, letištích a turisticky atraktivních oblastech.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování na Tenerife od 900 Kč na noc

Jednou z nejdůležitějších autobusových linek je linka 343, která spojuje hlavní město Santa Cruz de Tenerife s přístavem Los Cristianos. Linka je oblíbená u turistů, kteří chtějí navštívit pláže a přístav, odkud vyplouvají trajekty na sousední ostrovy. Další důležitou linkou je 111, která vás zavede do národního parku El Teide, kde se nachází nejvyšší hora Španělska a jedno z největších sopečných komplexů na světě. Při cestování autobusem po Tenerife nezapomeňte navštívit i některé další zajímavé destinace. Autobusová linka 325 vás zavede do města Puerto de la Cruz.

Tramvaje v Tenerife – Metropolitano de Tenerife

Tramvajová doprava na Tenerife je provozována společností Metropolitano de Tenerife a zahrnuje dvě hlavní linky:

 • linku 1 (Santa Cruz – La Laguna)
 • linku 2 (Santa Cruz – Tenerife Sur).

Trasa linky 1 vede přes krásnou krajinu a nabízí pohled na malebná města a památky. La Laguna je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO a láká návštěvníky svými úzkými uličkami, historickými budovami a bohatou kulturou.

Linka 2 je ideální pro turisty, kteří chtějí navštívit jižní část ostrova, kde se nacházejí oblíbená letoviska, pláže a atrakce. Vede přes města jako Candelaria, kde se nachází významné poutní místo Basilika Nuestra Señora de la Candelaria. Další zajímavou zastávkou je Los Cristianos, který je oblíbeným turistickým centrem s písečnými plážemi, restauracemi a obchody.

Trajekty v Tenerife – Základní přehled

Mezi hlavní společnosti provozující trajektovou dopravu na Tenerife patří společnosti Fred Olsen Express a Naviera Armas. Existuje několik trajektových linek, které spojují různé přístavy na Tenerife. Nejčastěji využívané linky jsou mezi přístavy Los Cristianos, Santa Cruz de Tenerife a La Gomera. Jsou zde i spoje s dalšími Kanárskými ostrovy, jako jsou Gran Canaria, Lanzarote a Fuerteventura.

Trasy trajektů se mohou lišit v závislosti na cílovém přístavu. Většina trajektů mezi Tenerife a ostatními ostrovy má pravidelný časový harmonogram, který je nutné zkontrolovat před plánováním cesty. Je důležité si rezervovat lístky předem, zejména v letních měsících a během turistické sezóny, abyste si zajistili místo na palubě. Doba trvání trajektové cesty se může lišit v závislosti na trase a povětrnostních podmínkách. Například cesta z Los Cristianos na La Gomeru trvá přibližně 40 minut, zatímco cesta mezi Tenerife a Gran Canarií může trvat několik hodin.

Mapa veřejné dopravy na Tenerife – Detailní plánek pro rok 2023

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Tenerife

Městská hromadná doprava na Tenerife je skvělým způsobem, jak se pohybovat po ostrově a objevovat jeho různé atrakce.  Zde je přehled cen jízdenek a doporučení pro turisty na Tenerife.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování na Tenerife od 900 Kč na noc

 • Jízdenky na jednu jízdu: Jízdenka vám umožňuje jednorázovou jízdu autobusem nebo tramvají na vybrané trase. Cena se liší v závislosti na délce jízdy, ale obvykle se pohybuje kolem 1-2 eur.
 • BonoVía: Je oblíbená mezi turisty, protože nabízí slevu na více jízd. BonoVía je karta, kterou si můžete dobít určitou částkou peněz a poté ji používat pro platbu jízdného. Cena jízdy je nižší než u jednotlivých jízdenek. Karta je přenosná a můžete ji používat ve všech vozidlech městské hromadné dopravy. Cena a sleva se liší v závislosti na množství dobitých peněz.
 • Turistické jízdenky na více dní: Pro turisty, kteří plánují delší pobyt na Tenerife, jsou k dispozici také jízdenky na více dní. Tyto jízdenky umožňují neomezený počet jízd po dobu určitého počtu dnů. Můžete si vybrat jízdenku na 1, 3, 5 nebo 7 dní, která vám umožní pohodlně a bez starostí cestovat po ostrově. Cena se odvíjí od délky platnosti jízdenky.

Pokud se jedná o nejlepší jízdenku pro turisty v Tenerife, záleží to na vašich individuálních potřebách a plánech. Pokud plánujete cestovat často a navštívit různé destinace na ostrově, možná bude pro vás výhodnější turistická jízdenka BonoVía, která vám poskytne slevu na jízdném. Pokud plánujete intenzivně využívat městskou hromadnou dopravu po dobu několika dní, pak by pro vás mohla být vhodnější jízdenka na více dní.

Nezapomeňte, že ceny jízdenek a typy jízdenek se mohou čas od času měnit. Doporučuje se ověřit aktuální informace na oficiálních webových stránkách městské dopravy v Tenerife nebo se zeptat na informačním centru.

Kde se ubytovat v Tenerife

Na Tenerife vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Tenerife již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Jak se dostat z letiště Tenerife do centra města pomocí MHD?

Autobusová doprava je jednou z nejčastějších a nejekonomičtějších možností. Na letišti jsou k dispozici autobusové zastávky, kde můžete nalézt linky směřující do různých částí ostrova. Linka 111 je nejčastěji využívaná a spojuje letiště s hlavním městem Santa Cruz de Tenerife. Cesta do centra trvá asi 30-40 minut v závislosti na provozu a dopravních podmínkách.

Jak strávit prodloužený víkend na ostrově Tenerife?

Ostrov Tenerife je bohatý na přírodní krásy, kulturní dědictví a možnosti zábavy. Tento třídenní program vám umožní poznat některé z nejzajímavějších míst na ostrově a vychutnat si jeho unikátní atmosféru.

První den:

 • Dopoledne: Navštivte historické město San Cristóbal de La Laguna, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Obdivujte jeho architekturu, náměstí a kostely.
 • Odpoledne: Prozkoumejte přírodní krásy národního parku Teide, který je domovem nejvyšší hory ve Španělsku, Pico del Teide. Můžete se vydat na výlet lanovkou až na vrchol a obdivovat ohromující výhledy na ostrov.
 • Večer: Užijte si večeři v jedné z tradičních kanárských restaurací v hlavním městě Santa Cruz de Tenerife. Vychutnejte si místní speciality, jako je mojo, kanárský bramborový salát a čerstvé mořské plody.

Druhý den:

 • Dopoledne: Navštivte přírodní bazén Lago Martianez v městě Puerto de la Cruz. Tento komplex bazénů nabízí úžasnou možnost relaxace a osvěžení ve slané vodě.
 • Odpoledne: Projděte se po malebné pláži Playa de Las Teresitas, která je jednou z nejkrásnějších pláží na ostrově. Užijte si slunění a koupání v klidném prostředí.
 • Večer: Zarezervujte si lístky na některé z představení flamenka nebo místního folklóru, která se často konají v různých divadelních sálech a kulturních centrech na ostrově.

Třetí den:

 • Dopoledne: Využijte možnost vyjet na moře a podívat se na delfíny a velryby. Existuje mnoho společností nabízejících lodní výlety, které vám umožní vidět tyto fascinující mořské živočichy v jejich přirozeném prostředí.
 • Odpoledne: Prozkoumejte starobylé město Garachico, které kdysi sloužilo jako hlavní přístav ostrova. Obdivujte jeho historické budovy, kostely a bazény vytesané ve skále.
 • Večer: Vydejte se do letoviska Los Cristianos a objevujte živou noční atmosféru. Najdete zde mnoho barů, klubů a restaurací, které nabízejí různé druhy zábavy a gastronomických zážitků.
Jak se nejrychleji dostat z Prahy do Tenerife

Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak se dostat z Prahy do Tenerife, je letecky. Existuje několik leteckých společností, které nabízejí přímé lety z Prahy do Tenerife. Let trvá přibližně 4-5 hodin. Mezinárodní letiště Tenerife South (TFS) je hlavní letiště na ostrově a nachází se poblíž populárních letovisek.

Jaké jsou nejbližší systémy metra kousek od Tenerife?

V blízkosti Tenerife se nacházejí metropolitní systémy například ve městech Málaga, Lisabon, Sevilla a nebo Granada Tyto města jsou relativně blízko Tenerife a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Skvělý video-průvodce veřejnou dopravou v Tenerife

 

Závěr našeho průvodce Na Tenerife

Ať už se rozhodnete Tenerife navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování na Tenerife od 900 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Tenerife dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Tenerife

Jaké jsou hlavní prostředky veřejné dopravy na Tenerife?

 • Nejčastějšími prostředky veřejné dopravy na Tenerife jsou autobusy a trajekty.

Jaká je síť autobusových linek na Tenerife?

 • Na Tenerife je provozována rozsáhlá síť autobusových linek, které spojují různá města, obce a turistické atrakce po celém ostrově. Největším poskytovatelem autobusové dopravy je společnost TITSA.

Jaké jsou ceny jízdenek na autobusy a trajekty na Tenerife?

 • Ceny jízdenek se mohou lišit v závislosti na trase a vzdálenosti. Existují jednoduché jízdenky, časové jízdenky (např. denní nebo týdenní) a také speciální jízdenky pro turisty, které umožňují neomezené cestování po ostrově po určité období.

Kde lze zakoupit jízdenky na veřejnou dopravu?

 • Jízdenky na autobusy lze zakoupit buď přímo u řidiče nebo v předprodejních místech, které se nacházejí například na autobusových zastávkách, v turistických informačních centrech nebo v některých obchodech. Jízdenky na trajekty lze zakoupit v přístavu před odjezdem.

Jak často jezdí autobusy a trajekty na Tenerife?

 • Frekvence spojů se může lišit v závislosti na trase a čase v roce. V obecnosti autobusy jezdí poměrně často, zejména na hlavních trasách a v turisticky oblíbených oblastech. Trajekty mezi ostrovy mají také pravidelné jízdní řády, avšak frekvence může být ovlivněna sezónou.