8 Čvc

Veřejná doprava (MHD) ve Skopje – autobusy a příměstské vlaky

Skopje nabízí širokou síť autobusových linek, které propojují různé části města a přilehlé oblasti. Rozsáhlá síť veřejné dopravy poskytuje pohodlné a dostupné možnosti cestování, ať už se jedná o pracovní dojíždění nebo turistické objevování města. Pro návštěvníky Skopje je veřejná doprava skvělým způsobem, jak se dostat k hlavním památkám, turistickým atrakcím. S rozmanitou nabídkou jízdenek a pohodlnými vozidly je veřejná doprava ve Skopje efektivním a příjemným způsobem, jak se pohybovat po městě.

Autobusy ve Skopje – Nejčastější způsob dopravy

Městská dopravní společnost provozuje rozsáhlou síť autobusových linek, které pokrývají různé části města a okolní oblasti. Mezi nejdůležitější autobusové linky pro turisty v Skopje patří linka číslo 25, která je známá jako „City Tour“. Provede Vás hlavními turistickými atrakcemi města a umožní Vám navštívit ikonická místa, jako je například Matka Canyon, Old Bazaar, Stone Bridge a další. City Tour autobusy jsou často označovány jako „hop-on hop-off“ autobusy, což znamená, že si můžete vybrat, na kterých zastávkách vystoupíte a jak dlouho zde zůstanete, abyste si užili prohlídku památek a poté se vrátili na autobus.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování ve Skopje od 450 Kč na noc

Další důležitou linkou pro turisty je linka číslo 15, která vás zavede na Vodno Mountain. Tento kopec je domovem Vodno Millennium Cross, který je jedním z největších křížů na světě a nabízí úchvatný výhled na město. Cesta autobusem vás přenese do výchozího místa pro pěší výstup na vrchol hory, kde si můžete vychutnat krásnou přírodu a panoramatické výhledy.

Kromě těchto turisticky zaměřených linek existuje také mnoho dalších autobusových linek, které vás dovedou k dalším zajímavým místům ve Skopje, jako jsou muzea, galerie, parky a obchodní centra. Veřejná autobusová doprava je relativně levná a autobusy jezdí pravidelně podle jízdního řádu.

Tramvaje ve Skopje – Základní přehled

Tramvaje v Skopje jezdí po moderních tratích a spojují různé části města, umožňující snadný přístup k hlavním turistickým atrakcím a zajímavostem. Mezi nejdůležitější tramvajové linky pro turisty v Skopje patří linka číslo 1, která je nazývána „Historická linka“. Zavede Vás přes centrum města a projede kolem mnoha historických památek a významných míst. Můžete se těšit na výhledy na Skopje Fortress, Stone Bridge, Old Bazaar a další ikonická místa.

Další důležitou tramvajovou linkou je linka číslo 2, která vede do oblasti Telekom Arena. Pokud jste fanouškem fotbalu, tato linka vás přenese přímo k hlavnímu fotbalovému stadionu ve Skopje, kde se odehrávají důležité zápasy a sportovní události.

Trolejbusy ve Skopje – Nejdůležitější linky

Trolejbusy jsou vybaveny elektrickým pohonem a jezdí po předem určených trasách s napájecími linkami nad vozovkou. Trolejbusová síť ve Skopje zahrnuje několik linek, které pokrývají různé části města. Mezi nejdůležitější trolejbusové linky patří:

 • Linka číslo 1 je jednou z nejfrekventovanějších a spojuje centrum města s obytnými čtvrtěmi a dalšími významnými oblastmi. Linka číslo 1 vám umožní snadný přístup k hlavním turistickým atrakcím, obchodním centrum a dalším důležitým místům ve městě.
 • Linka číslo 2 je další důležitou trasou, která vede ze středu města do okrajových oblastí. Je vhodná pro cestování do více obytných čtvrtí a příměstských oblastí.

Cestování trolejbusem ve Skopje je jednoduché a cenově dostupné. Cestující si mohou zakoupit jízdenky u řidiče nebo ve speciálních automatech na zastávkách. Existují různé typy jízdenek, včetně jednorázových jízdenek, denních jízdenek nebo jízdenek na delší období, které umožňují neomezené cestování po trolejbusové síti.

Příměstské vlaky ve Skopje – Základní přehled

Skopje má hlavní železniční nádraží, které slouží jako výchozí bod pro příměstské vlaky. Mezi nejčastěji navštěvované destinace patří Kumanovo, Tetovo, Veles, Bitola a Ohrid. Příměstské vlaky je možné využít i pro cestu do dalších zemí v regionu, například do Srbska.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování ve Skopje od 450 Kč na noc

Při cestování příměstskými vlaky z Skopje máte možnost objevovat krásy severo-makedonské krajiny, navštěvovat historická místa, poznávat místní kulturu a ochutnávat tradiční kuchyni. Zvláště populárními destinacemi pro turisty jsou Bitola s historickými památkami a Ohrid s malebným jezerem a starobylým městem zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO.

Mapa veřejné dopravy ve Skopje – 2024

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy ve Skopje přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD ve Skopje

Ceny jízdenek na městskou hromadnou dopravu ve Skopje jsou přístupné a závisí na typu jízdenky a délce trasy. Zde je přehled nejčastěji používaných typů jízdenek:

 1. Jednorázová jízdenka: Jedná se o jízdenku platnou na jednu cestu v rámci určené zóny. Cena se liší v závislosti na délce trasy, ale obecně je velmi příznivá.
 2. Denní jízdenka: Je platná po celý den a umožňuje neomezené cestování ve veřejné dopravě. Je ideální pro turisty, kteří plánují prozkoumat město a navštívit více památek a zajímavých míst.
 3. Týdenní jízdenka: Vhodná pro delší pobyty ve Skopje. Je platná po dobu jednoho týdne a umožňuje neomezené cestování ve veřejné dopravě.

Pro turisty je nejlepší volbou denní jízdenka, která jim poskytuje maximální flexibilitu a možnost využít veřejnou dopravu kdykoli během dne. S touto jízdenkou mají turisté přístup ke všem linkám autobusů, tramvají a trolejbusů, což jim umožňuje snadné a pohodlné cestování po městě.

Ceny jízdenek ve Skopje jsou obecně levné ve srovnání s jinými evropskými městy. Přesné ceny se mohou mírně lišit v závislosti na aktuálních tarifech. Turisté si mohou zakoupit jízdenky u přepážek nebo v automatech na zastávkách veřejné dopravy.

Kde se ubytovat ve Skopje

Na Skopje vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Skopje již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Jak se dostat z letiště Skopje (SKP) do centra města veřejnou dopravou?

Na letišti Skopje je k dispozici autobusová linka s označením „Skopje City Bus“. Linka poskytuje přímé spojení mezi letištěm a centrem města Skopje. Autobusy jsou obvykle provozovány pravidelně a frekvence se může lišit v závislosti na denní době. Jízdní doba z letiště do centra města je zhruba 30-40 minut, avšak závisí na provozu.

Jaká jsou nejvýznamnější vlaková spojení ze Skopje do okolí?

 • Vlak do Bitoly: Bitola je druhé největší město v Severní Makedonii a nachází se zhruba 180 km jihozápadně od Skopje.
 • Vlak do Ohridu: Ohrid je známý turistický cíl a nachází se na břehu stejnojmenného jezera, které je zařazeno na seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Vlak do Kumanova: Kumanovo je město ležící severně od Skopje a je známé svou bohatou historií a kulturním dědictvím.
 • Vlak do Velesu: Veles je město situované na řece Vardar, asi 60 km jihovýchodně od Skopje.

Jak strávit prodloužený víkend ve Skopje a užít si to naplno?

S tímto programem byste měli mít možnost prozkoumat hlavní památky, ochutnat tradiční makedonskou kuchyni a zažít atmosféru večerního Skopje. Nezapomeňte však, že je vždy dobré si předem zkontrolovat otevírací dobu památek a rezervovat si místo v restauraci, pokud je to možné.

Den 1:

 • Dopoledne: Navštivte Skopskou pevnost a obdivujte panoramatický výhled na město. Prozkoumejte historickou část Kale, kde se nachází tradiční trhy a úzké uličky.
 • Odpoledne: Obědvat v tradiční restauraci a ochutnejte místní speciality jako je Tavče gravče (fazole se zeleninou) nebo Kebapi (masové kuličky). Následně se vydejte do staré části města, kde se nachází Mustafa Pašův most a kde můžete relaxovat u kávy nebo čaje v jedné z místních kaváren.
 • Večer: Vydejte se na procházku po hlavní třídě Macedonia Street, která je plná obchodů, restaurací a kaváren. Užijte si večeři v jedné z moderních restaurací a poté se vydejte na noční procházku podél řeky Vardar, kde si můžete vychutnat atmosféru a krásně osvětlené památky.

Den 2:

 • Dopoledne: Navštivte Muzej makedonského boje za nezávislost, kde se dozvíte více o historii Severní Makedonie. Pokračujte k náměstí Makedonija, kde se nachází památník Alexandra Velikého a jezdecká socha Filipa II.
 • Odpoledne: Obědvat v restauraci s tradiční makedonskou kuchyní a ochutnejte různá místní jídla. Poté se přesuňte na hlavní nákupní ulici Macedonia Street, kde můžete procházet obchody se suvenýry a nakupovat místní produkty.
 • Večer: Vydejte se na procházku do parku City Park nebo parku Gradski, kde se můžete projít po zelených plochách a relaxovat. Poté se vydejte na večeři do restaurace s mezinárodní kuchyní a následně si vychutnejte noční život ve Skopje v jednom z místních barů nebo klubů.

Den 3:

 • Dopoledne: Navštivte Matka Canyon, který se nachází nedaleko Skopje. Užijte si procházku podél řeky Treska a obdivujte přírodní krásy a skalní útvary.
 • Odpoledne: Vraťte se zpět do centra Skopje a obědvat v restauraci, která nabízí tradiční makedonskou kuchyni. Poté si prohlédněte památku Stone Bridge, který překonává řeku Vardar, a pokračujte na Náměstí Makedonija, kde se nachází památník Matky Terezy.
 • Večer: Prozkoumejte místní trhy, kde si můžete zakoupit suvenýry a tradiční makedonské výrobky. Poté si vychutnejte večeru v restauraci s výhledem na řeku Vardar a poslední večer ve Skopje si užijte večerní procházku po centru města.
Jak se nejrychleji dostat z Prahy do Skopje?

Nejrychlejší a pohodlnější způsob, jak se dostat z Prahy do Skopje, je letecky. Existují přímé lety z letiště Václava Havla v Praze do Mezinárodního letiště Skopje. Let trvá přibližně 2-3 hodiny, což je nejrychlejší možnost dopravy. Doporučuje se rezervovat letenky předem, abyste zajistili své místo.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování ve Skopje od 450 Kč na noc

Jaké jsou nejbližší systémy metra kousek od Skopje?

V blízkosti Skopje se nacházejí metropolitní systémy například ve městech Athény (Řecko), Sofia (Bulharsko) a nebo skvělou veřejnou dopravu má i Bělehrad (Srbsko). Tato města jsou relativně blízko Skopje a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Přečtěte si i náš speciál o hromadné dopravě na Balkáně

Objevte fascinující svět městské hromadné dopravy na Balkáně! Naše série článků vás zavede do nejvýznamějších měst na Balkáně. Prozkoumáme dopravní systémy v Chorvatsku (Zadar a Split), Slovinsku (Lublaňa), Černé Hoře (Podgorica), Albánii (Tirana), Srbsku (Bělehrad), Bosně a Hercegovině (Sarajevo) a Severní Makedonii (Skopje).

Video o MHD ve Skopje

Závěr našeho průvodce do Skopje

Ať už se rozhodnete Skopje navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování ve Skopje od 450 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy ze Skopje dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy ve Skopje

 1. Jaké jsou hlavní druhy veřejné dopravy ve Skopje?
  • Ve Skopje je k dispozici autobusová doprava, tramvajová doprava, trolejbusová doprava a taxislužba.
 2. Jak mohu zakoupit jízdenky na veřejnou dopravu ve Skopje?
  • Jízdenky na veřejnou dopravu ve Skopje lze zakoupit v předprodejích, ve výdejních automatech na zastávkách, u řidiče nebo pomocí mobilních aplikací.
 3. Jaké jsou ceny jízdenek ve veřejné dopravě ve Skopje?
  • Ceny jízdenek se liší podle druhu dopravy a vzdálenosti. Existují jednodenní, dvoudenní a týdenní jízdenky, stejně jako jednorázové jízdenky a časové karty pro pravidelné cestující.
 4. Kde mohu najít informace o jízdních řádech a trasách veřejné dopravy ve Skopje?
  • Jízdní řády a informace o trasách veřejné dopravy ve Skopje lze najít na oficiálních webových stránkách dopravních společností, na zastávkách, v informačních centrech nebo v mobilních aplikacích.
 5. Jaké jsou přestupní stanice nebo uzly veřejné dopravy ve Skopje?
  • Některé z nejvýznamnějších přestupních stanic a uzlů veřejné dopravy ve Skopje zahrnují Zelen pazar, Glavna Železnička Stanica (Hlavní nádraží), Trg Makedonija a Avtokomanda.