26 Čvc

MHD v Bělehradu – Autobusy, trolejbusy a tramvaje

Bělehrad je městem s pestrou a rozvinutou veřejnou dopravou, která nabízí širokou škálu možností pro pohodlné a efektivní cestování po městě. Jeho dopravní infrastruktura zahrnuje metropolitní systém, trolejbusy, autobusy a tramvaje, které společně tvoří hustou síť spojů, umožňující obyvatelům a návštěvníkům snadné spojení do všech částí města. Bělehradská veřejná doprava se pyšní dlouhou historií a slouží jako klíčový prostředek dopravy pro tisíce lidí denně. Představíme vám základní informace o hlavních druzích dopravy, jízdních řádech, a jak tyto služby přispívají k plynulosti a mobilitě živého srbského hlavního města.

Autobusy v Bělehradu – GSP

Veřejná autobusová doprava v Bělehradu je klíčovým prostředkem cestování po městě, poskytujícím obyvatelům i turistům pohodlné a cenově dostupné spojení do různých částí města. Městský autobusový systém zahrnuje širokou síť linek, které pokrývají většinu města a umožňují snadný přístup k mnoha turistickým atrakcím a pamětihodnostem.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Bělehradu od 500 Kč na noc

Nejdůležitější autobusové linky pro turisty zahrnují několik tras, které spojují hlavní turistické destinace v Bělehradu. Zde jsou některé z nich:

 • Autobus číslo 31: Prochází historickým centrem města a kolem mnoha důležitých památek, jako je Kalemegdan) Knez Mihailova ulice (hlavní nákupní třída), Srbská akademie věd a umění, Národní muzeum a další…
 • Autobus číslo 41: Vede k chrámu svatého Sávy, který je jedním z největších pravoslavných chrámů na světě a významným symbolickým místem pro Srby.
 • Autobus číslo 19: Dopraví Vás k Bělehradské zoo
 • Autobus číslo 28: Pokud máte zájem o umění, linka 28 Vás zaveze k Muzeu Nikoly Tesly, které je věnováno věhlasnému srbskému vědci a vynálezci.

Jízdní řády a časy odjezdů se mohou měnit, proto doporučujeme sledovat oficiální webové stránky městské dopravní společnosti. Většina autobusů je klimatizovaná a vybavená informačními tabulemi s názvy zastávek v latině a cyrilici, což usnadňuje cestování turistům. Ceny jízdenek jsou relativně néuké a platí se buď předem u řidiče nebo na speciálních prodejních místech.

Tramvaje v Bělehradu – 10 linek

Tramvajová doprava v Bělehradu je provozována městskou dopravní společností GSP Beograd. Síť tramvají zahrnuje mnoho tras, které propojují centrum města s jeho okolím. Nejdůležitější linky jsou:

 • Tramvajová linka 2: Zaveze Vás na stejná místa jako autobus číslo 31
 • Tramvajová linka 12: Zaveze Vás na k zoologiké zahradě autobus číslo 19
 • Tramvajová linka 7: Trase vede kolem Vukov spomenik (Vukův památník), který je populární mezi místními.
 • Tramvajová linka 9: Zaveze Vás k hřbitovu Novo groblje, který je jedním z nejvýznamnějších hřbitovů v Bělehradě a kde jsou pochováni mnozí slavní Srbové.

Příměstské vlaky BG Voz

V Bělehradu existuje síť příměstských vlaků, která umožňuje pohodlné a rychlé spojení mezi městem a okolními předměstími. BG Voz má dvě linky:

 • BG Voz 1
 • BG Voz 2

Obě linky jsou zaměřeny na odlehčení dopravy ve městě a umožňují cestování mezi různými částmi Bělehradu a okolními oblastmi. Vlaky BG Voz jezdí s pravidelnými intervaly během dne. Obvykle mají frekvenci každých 15 až 20 minut, takže čekání na vlak není dlouhé.

BG Voz má několik stanic, které jsou strategicky umístěny po celém městě a blízko klíčovým příměstským oblastem. Některé z hlavních stanic jsou Bělehradská centrální nádraží (Železnička stanica Beograd), Prokop, Novi Beograd, Bežanija, Zemun a další.

Mapa MHD v Bělehradu – Aktuální plán pro rok 2024

Mapa MHD v Bělehradu - Autobusy, tramvaje a trolejbusy | Průvodce 2023

Mapa MHD v Bělehradu – Autobusy, tramvaje a trolejbusy | Průvodce 2023

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Kde se ubytovat v Bělehradu

Na Bělehrad vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Bělehrad již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování na stránkách Booking.com.

Uvedené ceny ubytování jsou vždy za jednu noc pro 2 osoby:

Typy jízdenek a jízdného na MHD v Bělehradu

 • Linijska karta – jednorázová jízdenka: Určena pro jednu cestu bez přestupů. Platí se na palubě autobusu, tramvaje nebo trolejbusu.
 • Dnevna karta – 1-denní jízdenka: Platná po dobu jednoho dne od okamžiku prvního použití. Můžete ji použít na všech linkách městské dopravy a cena této jízdenky je 250 RSD
 • Tro-dnevna karta – 3-denní jízdenka: Platná po dobu tří po sobě jdoucích dnů od okamžiku prvního použití a cena této jízdenky je 700 RSD
 • Pet-dnevna karta – 5-denní jízdenka: Je podobná 1-denní a 3-denní jízdence, ale poskytuje ještě delší období na cestování. Cena této jízdenky je 1000 RSD
 • Mesečna karta – Měsíční jízdenka: Měsíční jízdenka je platná po dobu jednoho kalendářního měsíce a umožňuje neomezené cestování po celé síti veřejné dopravy v Bělehradu. Aktuálně jsou v nabídce 2 druhy této karty:
  • Měsíční jízdenka do pouze do zóny 1 – 2.990 rsd
  • Měsíční jízdenka do zóny 2 – 3.275 rsd

Pro turisty a jejich potřeby, bude pravděpodobně nejvhodnější volbou 1-denní jízdenka nebo 3-denní jízdenka. Všechny typy jízdenek lze zakoupit na prodejních místech městské dopravní společnosti GSP Beograd, ve stáncích nebo na palubě vozidel.

Jak se dostat z letiště Nikoli Tesli v Bělehradě do centra města veřejnou dopravou?

Letiště se nachází asi 18 km západně od centra města a pro cestování veřejnou dopravou z letiště do centra Bělehradu máte 2 možností.

 • Autobus: Nejběžnější a nejvyužívanější je linka A1, která jezdí každých 20 až 30 minut během dne a odváží cestující na hlavní nádraží. Jízdenku za linku A1 si můžete zakoupit přímo u řidiče autobusu
 • Vlak: Z letištního terminálu můžete využít nádraží Aerodrom, které se nachází jen kousek od letiště. Na nádraží Aerodrom jezdí přímé vlaky, které vás zavezou na hlavní nádraží v centru Bělehradu. Vlaky jezdí pravidelně a jízdenky si můžete zakoupit na stanici nebo předem online.

Cesta z letiště do centra Bělehradu trvá asi 20-30 minut, v závislosti na dopravních podmínkách a volbě dopravního prostředku.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Bělehradu od 500 Kč na noc

Jaká jsou nejvýznamnější vlaková spojení z Bělehradu do okolí?

Bělehrad je klíčovým železničním uzlem v Srbsku a nabízí dobré vlakové spojení s mnoha významnými městy v okolí. Některá z nejvýznamnějších vlakových spojení z Bělehradu do významných měst v okolí zahrnují:

 • Novi Sad: Druhé největší město v Srbsku a leží asi 80 km severně od Bělehradu a cesta trvá necelou hodinu.
 • Niš: Třetí největší město v Srbsku se nachází  asi 250 km jižně od Bělehradu a cesta trvá zhruba 4-5 hodin.
 • Subotica: Subotica je město na severu Srbska vzdálené cca 3 hodiny, poblíž hranice s Maďarskem.
 • Kragujevac: Nachází asi 140 km jihozápadně od Bělehradu. Vlaky mezi Bělehradem a Kragujevacem nabízejí spojení s cestou trvající zhruba 2-3 hodiny.
 • Užice: Užice je město na západě Srbska, asi 200 km jihozápadně od Bělehradu. Vlaky spojují Bělehrad s Užicemi a cesta trvá zhruba 3-4 hodiny.

Jak strávit prodloužený víkend v Bělehradu a jeho blízkém okolí?

Náš program vám umožní prozkoumat hlavní památky Bělehradu, ochutnat místní kuchyni a zažít autentickou srbskou zábavu.

První den:

 • Dopoledne: Prozkoumejte historické centrum města. Navštivte Bělehradskou pevnost (Kalemegdan), užijte si výhledy na Dunaj a Sávu a procházejte se Knez Mihailovou ulicí, hlavní nákupní třídou města.
 • Odpoledne: Navštivte Srbskou akademii věd a umění a Národní muzeum, abyste se seznámili s kulturním dědictvím země.
 • Večer: Vychutnejte si večeři v tradiční srbské restauraci, kde můžete ochutnat místní speciality, jako je pljeskavica (srbský burger) nebo cevapi (grilované masové kuličky). Po večeři si užijte srbské folklorní představení nebo koncert v tradiční hospodě.

Druhý den:

 • Dopoledne: Vydejte se na výlet na velkolepou katedrálu sv. Sávy, jednu z největších pravoslavných katedrál na světě. Poté navštivte Tasmajdanský park a procházejte se okolo hlavního náměstí.
 • Odpoledne: Zajděte do Muzea Nikoly Tesly, aby jste se dozvěděli více o životě a práci slavného srbského vědce a vynálezce.
 • Večer: Na večeři vyzkoušejte moderní srbskou kuchyni v některém z místních gourmetových restaurací. Po večeři se vydejte na splav po Dunaji a vychutnejte si noční výhledy na osvětlený Bělehrad.

Poslední den

 • Dopoledne: Navštivte zábavní park Ada Ciganlija, kde můžete relaxovat na pláži u umělého jezera nebo si pronajmout kánoe a projet se po řece Sávě.
 • Odpoledne: Užijte si nákupy na tržišti Zeleni venac nebo v moderním nákupním centru Rajićeva. Můžete si také prohlédnout tradiční tržnice, jako je Skadarlija, kde najdete suvenýry a místní řemeslné výrobky.
 • Večer: Prozkoumejte noční život Bělehradu. Vydejte se na Skadarliju, což je tradiční ulice plná hospůdek, kaváren a uměleckých galerií. Užijte si večer s místními obyvateli a objevujte skvělé místo na zábavu.

Jaký veřejnými dopravními prostředky se dá dostat z České Republiky do Bělehradu

Nejrychlejší způsob, jak se dostat z Prahy do Bělehradu, je letadlo. Existuje několik leteckých společností – např. Air Serbia, které nabízejí přímé lety mezi oběma městy. Let z Prahy do Bělehradu trvá přibližně 1,5 až 2 hodiny

Vlak je pak další možností. Existují vlakové spoje mezi těmito dvěma městy, ale vzhledem k vzdálenosti trvá cesta déle než letadlem.  Autobusové společnosti také provozují spoje mezi Prahou a Bělehradem. Cesta autobusem je obvykle delší než letadlem nebo vlakem, ale může být cenově dostupnější možností, zejména pokud si lístky rezervujete včas.

Jaká jsou nejbližší města s rozvinutým systémem metra kousek od Bělehradu?

V blízkosti Bělehradu se nacházejí metropolitní systémy Budapesti metró, Metroul din București nebo Софийски метрополитен. Tato města jsou relativně blízko Bělehradu a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Skvělý průvodce veřejnou dopravou v Bělehradu – Mrkněte na video

Závěr našeho průvodce do Bělehradu

Ať už se rozhodnete Bělehrad navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Bělehradu od 500 Kč na noc

Přečtěte si i náš speciál o hromadné dopravě na Balkáně

Objevte fascinující svět městské hromadné dopravy na Balkáně! Naše série článků vás zavede do nejvýznamějších měst na Balkáně. Prozkoumáme dopravní systémy v Chorvatsku (Zadar a Split), Slovinsku (Lublaňa), Černé Hoře (Podgorica), Albánii (Tirana), Srbsku (Bělehrad), Bosně a Hercegovině (Sarajevo) a Severní Makedonii (Skopje).

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Bělehradu

 • Jaká je síť veřejné dopravy v Bělehradu?
  • Veřejná doprava v Bělehradu zahrnuje metro, tramvaje, autobusy a trajekty.
 • Kde si mohu zakoupit jízdenky na veřejnou dopravu?
  • Jízdenky na veřejnou dopravu lze zakoupit na prodejních místech GSP Beograd, na stáncích, v automatech na zastávkách nebo přímo u řidiče (pouze pro autobusy).
 • Jaké jsou ceny jízdenek na veřejnou dopravu?
  • Ceny jízdenek se liší v závislosti na typu jízdenky a délce trvání platnosti. Existují jednorázové jízdenky, 24-hodinové jízdenky, 3-denní jízdenky, měsíční jízdenky atd. Ceny jsou obvykle dostupné a platby se provádějí v srbských dinárech.
 • Jak často jezdí veřejná doprava?
  • Metro, tramvaje, autobusy a trajekty mají pravidelné jízdní řády s častými spoji. Frekvence se může lišit v závislosti na denní době a dni v týdnu.
 • Jak se dostat z letiště Belgrade Nikola Tesla Airport do centra města?
  • Z letiště do centra města je možné cestovat autobusem linky A1 nebo vlakem z nádraží Aerodrom. Cesta trvá asi 20-30 minut.