25 Čvc

Metro v San Franciscu (MUNI) – mapa, jízdné, doprava

San Francisco, světoznámé město na západním pobřeží Spojených států amerických, je domovem rozmanité a efektivní veřejné dopravy. Jedním z hlavních pilířů tohoto dopravního systému je městské metro známé jako MUNI. Sítě MUNI zajišťují spolehlivé a snadno dostupné přepravní možnosti po celém městě a umožňují pohodlné a rychlé cestování mezi různými částmi San Francisca. V tomto článku se podíváme na základní informace o metru, včetně jeho historie, fungování, tratí, jízdních lístků a dalších klíčových faktů, které by vám měly pomoci při plánování vaší cesty a objevování všeho, co San Francisco nabízí.

MUNI – Metro v San Franciscu má 7 linek a 117 stanic

Linka J – Church

Prochází různými částmi města, od centra až po jižní části San Francisca. Je to historická linka, která je v provozu již od roku 1917. Linka J Church začíná u zastávky Embarcadero v centru města a pokračuje přes Castro District, Noe Valley a další čtvrti. Trasa vede převážně po povrchu ulic a prochází malebnými částmi města, což dává cestujícím možnost si vychutnat krásy San Francisca během své jízdy. Mezi zajímavosti, kterými můžete projíždět, patří například Dolores Park, který je oblíbeným místem pro pikniky a setkávání místních obyvatel. Dále můžete obdivovat historickou budovu Mission Dolores, která je nejstarší dochovanou stavbou v San Franciscu.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v San Francisku od 2000 Kč na noc

Linka K – Ingleside

Má svůj začátek na zastávce Balboa Park a pokračuje směrem na západ až do konečné zastávky. Trasa linky prochází přes čtvrti Ingleside, Oceanview a další okolní oblasti.

Linka L – Taraval

Poskytuje spojení mezi západní částí města a centrem San Francisca. Trasa linky L Taraval začíná na zastávce Embarcadero na Market Street v centru města a pokračuje směrem na západ přes čtvrti West Portal, Forest Hill a Sunset. Linka končí na konečné zastávce na pláži Ocean Beach, kde si můžete užít krásu Tichého oceánu.  Mezi hlavní zajímavosti, které můžete projíždět na této lince, patří například čtvrť West Portal s mnoha restauracemi, obchody a kavárnami. Dále můžete navštívit Golden Gate Park, který je jedním z největších městských parků na světě, a prozkoumat jeho zelené oázy, muzea a další atrakce.

Linka M – Ocean View

Spojení mezi jižní částí města a centrem San Francisca. Trasa linky M Ocean View začíná na zastávce Embarcadero na Market Street v centru města a pokračuje směrem na jihozápad přes čtvrtě Mission, Excelsior a Ingleside. Linka končí na konečné zastávce Balboa Park, která je v blízkosti Balboa Parku a San Francisco City College.

Linka N – Judah

Linka je jednou z nejdelších a nejfrekventovanějších linek v systému MUNI. Poskytuje spojení mezi centrem města a západními čtvrtěmi, včetně populárního cestovního cíle, pláže Ocean Beach. Trasa linky N Judah začíná na zastávce Embarcadero na Market Street v centru města a pokračuje směrem na západ přes čtvrtě Civic Center, Haight-Ashbury a Inner Sunset. Končí na konečné zastávce Judah and La Playa, která se nachází v blízkosti pláže Ocean Beach. Nejvýznamnějším cílem na trase linky N Judah je pláž Ocean Beach, která je oblíbená jak mezi místními obyvateli, tak mezi turisty. Pláž nabízí úchvatné výhledy na Tichý oceán a je ideálním místem pro procházky po písku, surfování a pikniky.

Linka S – Shuttle, známá také jako „Shuttle Train,“

Jedná se o speciální shuttle spoj, který provozuje krátkou trasu mezi dvěma zastávkami – Embarcadero a 4th and King Street. Je navržena tak, aby cestujícím umožnila snadné připojení na vlaky Caltrain, které slouží pro přímé spojení s jinými částmi zátoky San Francisco. Linka S Shuttle je obvykle provozována v pracovních dnech a během dopravních špiček, kdy je větší poptávka po přestupu mezi MUNI Metro a Caltrain. Je dobré mít na paměti, že linka S Shuttle je spíše přestupový spoj.

Linka T – Third Street

Linka T Third Street slouží jako důležitá dopravní tepna pro obyvatele a návštěvníky San Francisca, kteří cestují do různých částí města. Pokrývá významná místa, jako jsou Fisherman’s Wharf, Union Square, San Francisco Museum of Modern Art (SFMOMA), AT&T Park (nyní Oracle Park) a mnoho dalších. Pro turisty je linka T Third Street zajímavá, protože jim umožňuje snadný přístup k některým ikonickým turistickým atrakcím ve městě.

Mapa metra v San Franciscu (Muni) – Detailní plánek pro rok 2024

Mapa metra v San Francisku - Detailní plánek

Mapa metra v San Francisku – Detailní plánek

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy v San Franciscu přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Kde se ubytovat v San Franciscu

Na San Francisco vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme San Francisco již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování na stránkách Booking.com:

Nejdůležitější přestupní stanice metra MUNI v San Franciscu

 • Powell Street: Slouží jako přestupní bod mezi linkou BART (Bay Area Rapid Transit) a linkami Muni Metro (J, K, L, M, N, T). Je také blízko k oblíbeným turistickým atrakcím, jako je Union Square.
 • Montgomery Street: Slouží jako přestupní bod mezi linkou BART a Muni Metro (J, K, L, M, N, T). Je vhodná pro cestující, kteří se přesouvají mezi centrem města a okolními čtvrtěmi.
 • Embarcadero: Nachází se poblíž pobřeží a nabízí krásný výhled na záliv. Je důležitým přestupní bodem mezi BART a Muni Metro (J, K, L, M, N, T).
 • Civic Center/UN Plaza: Stanice se nachází v blízkosti městského centra a je přestupním bodem mezi linkami MUNI Metro (J, K, L, M, N, T) a autobusy MUNI. Je také blízko k historické budově radnice a dalším kulturním institucím.
 • West Portal: Významnou přestupní stanicí, protože slouží jako spojovací bod mezi linkami Muni Metro (K, L, M) a linkou K-Ingleside. Nachází se v okolí obytných čtvrtí a je výchozím bodem pro mnoho cestujících směrem na západ.

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v San Franciscu

San Francisco poskytuje několik typů jízdenek, které umožňují cestujícím využívat městskou hromadnou dopravu. Zde jsou některé z nejběžnějších typů jízdenek:

 • Jednorázová jízdenka: Je platná na všechny linky městské hromadné dopravy v rámci platnosti jízdenky. Cena se pohybuje kolem $2.75 (v závislosti na vzdálenosti).
 • Denní jízdenka: Umožňuje neomezené cestování v rámci platnosti jízdenky. Je ideální pro turisty, kteří plánují intenzivní den plný objevování města. Cena se pohybuje kolem $5.00
 • Týdenní jízdenka: Platná po dobu 7 po sobě jdoucích dnů a umožňuje neomezené cestování v rámci platnosti jízdenky. Cena se pohybuje kolem $40.00.
 • Clipper karta: Dobíjecí karta, která umožňuje jednoduché a pohodlné placení za jízdenky. Lze ji použít na všechny linky městské hromadné dopravy v San Franciscu. Cena se liší v závislosti na době platnosti a částce dobití.

Pro turisty, kteří chtějí využívat veřejnou dopravu v San Franciscu, je nejlepší volbou týdenní jízdenka.

Autobusová doprava v San Franciscu SFMTA

Autobusová doprava v San Franciscu je provozována společností San Francisco Municipal Transportation Agency (SFMTA), která zajišťuje dopravní spojení po celém městě.  Autobusové linky jsou identifikovány čísly a písmeny, které označují konkrétní trasu.

INejdůležitější autobusové linky pro turisty:

 • Linka 30: Známá jako Union-Stockton a spojuje populární části města, jako je Fisherman’s Wharf, North Beach a Chinatown. Turisté zde mohou objevovat historické památky, jako je Lombard Street nebo Ghirardelli Square.
 • Linka 5: Nazývána také jako Fulton a poskytuje přístup k Golden Gate Parku, De Young Museum a Ocean Beach.
 • Linka 38: Nebo-li Geary, vede z centra města na západ a nabízí spojení k populárním destinacím, jako je Alamo Square s ikonickými Painted Ladies nebo Japonská zahrada.

Linky jako 30, 5 a 38 nabízejí přístup k některým z nejznámějších památek a zajímavostí, které San Francisco nabízí. Cestování autobusem vám umožní prozkoumat krásy města a snadno se přesouvat mezi různými lokalitami.

Jak se dostat veřejnou dopravou z letiště v San Francisku do centra města?

Z letiště San Francisco do centra města San Francisca je možné se dostat hned dvěma způsoby:

 • BART (Bay Area Rapid Transit): Rychlá a účinná železniční síť, která spojuje letiště s centrem San Francisca. Na letišti se nachází stanice BARTu, která je přístupná všem cestujícím. Pro cestu do centra města se můžete přesunout vlakem smerujícím na Antioch nebo Richmond a vystoupit na stanici Powell Street nebo Embarcadero. Cesta trvá zhruba 30-40 minut a cena jízdenky se odvíjí od vzdálenosti.
 • MUNI autobusy:  Z letiště můžete využít některou z MUNI autobusových linek, které zajíždějí do centra města. Nejbližší MUNI zastávky jsou umístěny na přední straně letištního terminálu. Cena jízdenky se liší podle typu jízdenky a délky trasy.

Jak strávit prodloužený víkend v San Franciscu?

Město nabízí širokou škálu atrakcí, restaurací a zábavy, takže si určitě vyberte ty, které vám nejvíce vyhovují a užijte si nezapomenutelný pobyt v tomto krásném městě.

Pátek:

 • Navštivte ikonické Golden Gate Bridge a projděte se po něm.
 • Vydejte se na Lombard Street, která je známá svými serpentýnovitými zatáčkami.
 • Užijte si večeři v jedné z oblíbených restaurací v čtvrti Fisherman’s Wharf. Po večeři se projděte přístavní promenádou a užijte si noční atmosféru.

Sobota:

 • Vydejte se do čtvrti Alamo Square, kde se nachází slavné Painted Ladies – řada malebných viktoriánských domů.
 • Navštivte oblíbené turistické místo, jako je Muzeum moderního umění SFMOMA, kde si můžete prohlédnout výstavy současného umění. Nebo navštivte slavnou čtvrť Chinatown a procházejte se po ulicích plných obchodů, restaurací a trhů s exotickým zbožím.
 • Zajděte na večeři do čtvrti North Beach, která je známá jako italská čtvrť San Francisca. Vychutnejte si autentickou italskou kuchyni a poté se přesuňte do jednoho z místních barů na živou hudbu nebo stand-up komedii.

Neděle:

 • Vydejte se na výlet do slavného parku Golden Gate Park. Procházejte se po rozsáhlých zahradách, navštivte botanickou zahradu, japonskou zahradu nebo De Young Museum.
 • Přejeďte se historickým kabelovým autem na městskou pláž Ocean Beach. Užijte si procházku podél pláže, vyberte si místo na piknik a obdivujte západ slunce nad Tichým oceánem.
 • Prožijte večer v čtvrti Castro, která je známá jako centrum LGBT+ komunity. Zajděte na večeři do jedné z restaurací, které nabízejí pestrou nabídku světových kuchyní. Po večeři se můžete vydat na noční procházku po Castro Street a navštívit jednu z místních barů nebo klubů.

Jaké jsou nejvýznamnější systémy metra v USA?

V USA existuje několik významných systémů metra, které hrají klíčovou roli v městské dopravě. Jedním z nejrozsáhlejších je MTA (Metropolitan Transportation Authority) v New Yorku, které zahrnuje více než 20 linek a obsluhuje rozsáhlou část města a okolních oblastí. BART (Bay Area Rapid Transit) v San Franciscu je dalším významným systémem, který propojuje město s předměstími a zahrnuje technologicky pokročilé elektrifikované tratě. V Chicagu funguje systém CTA (Chicago Transit Authority), který zajišťuje dopravu v městské oblasti a nabízí komplexní síť autobusových a trolejbusových linek. Boston má svoje metropolitní metro známé jako MBTA (Massachusetts Bay Transportation Authority), které spojuje město a jeho okolí. V Los Angeles přispívá k městskému pohybu systém LA Metro, který se stále rozšiřuje a modernizuje, aby lépe sloužil obyvatelům této rozsáhlé metropolitní oblasti. Mezi další významné systémy patří i metro ve Washingtonu, D.C., které hraje klíčovou roli při dopravě obyvatel hlavního města a jeho okolí.

Skvělý video-průvodce veřejnou dopravou v San Franciscu

Závěr našeho průvodce do San Franciska

Ať už se rozhodnete San Francisco navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v San Francisku od 2000 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy ze San Francisca dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v San Franciscu

 1. Jaké jsou možnosti veřejné dopravy v San Franciscu?
  • San Francisco nabízí různé formy veřejné dopravy, včetně metra (Muni Metro), autobusů (Muni), tramvají (Muni), vlaků (BART), kabelových vozů a trajektů.
 2. Jaký je tarif a jak si koupit jízdenku na veřejnou dopravu v San Franciscu?
  • Jízdné a tarify se liší podle zvoleného dopravního prostředku. Pro Muni Metro, autobusy a tramvaje lze zakoupit jízdenky v automatech na zastávkách, v obchodech nebo prostřednictvím mobilních aplikací. Pro BART se platí podle vzdálenosti. Kabelové vozy mají samostatné jízdné.
 3. Jaký je rozvrh provozu veřejné dopravy v San Franciscu?
  • Veřejná doprava v San Franciscu funguje většinou od brzkých ranních hodin do pozdních večerních hodin. Rozvrh provozu se může lišit podle jednotlivých linek a dopravních prostředků. Jízdní řády jsou k dispozici na webových stránkách dopravních společností.
 4. Jaké jsou nejlepší linky veřejné dopravy pro turisty v San Franciscu?
  • Pro turisty jsou populární linky Muni Metro, které pokrývají centrum města a turisticky atraktivní oblasti. Linka F Market & Wharves je oblíbená pro svůj historický kabelový vůz. Kromě toho jsou také doporučovány trajekty a kabelové vozy.
 5. Jak se dostat do oblíbených turistických lokalit ve městě pomocí veřejné dopravy?
  • Veřejná doprava v San Franciscu je dobrým způsobem, jak se dostat do oblíbených turistických lokalit, jako je Fisherman’s Wharf, Golden Gate Bridge, Alcatraz, Union Square a další. Existují linky Muni Metro, autobusy a tramvaje, které vás přenesou do těchto lokalit.