23 Led

Metro v Los Angeles – mapa, jízdné, doprava

Veřejná doprava v Los Angeles zahrnuje hned několik dopravních možností, kterými se lze po městě pohybovat – metro, autobusy, trolejbusy a vlaky. Systém metra v Los Angeles, známý jako Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority (LACMTA), zahrnuje tři linky metra, jednu linku trolejbusu a jednu linku expresního vlaku. Linky metra jsou označeny barevně a zahrnují linku A (růžovou), linku B (modrou) a linku C (žlutou). Tyto linky poskytují služby v hlavních oblastech města, jako je downtown, Hollywood a San Fernando Valley.

Metro v Los Angeles – to je 7 linek, 99 stanic a 157 km!

Los Angeles metro se skládá ze sedmi linkových systémů: linky A (Modrá linka), B (Červená linka), C (Zelená linka), D (Fialová linka), E (Expo linka), a L (Zlatá linka). Každá z těchto linek nabízí specifické služby a trasy, které se liší v závislosti na oblasti města, kam vedou.

A Line (Blue line) zahrnuje trasu mezi Long Beach a Union Station v centru města. Tato linka byla otevřena v roce 1990 a poskytuje cestujícím přístup k mnoha turistickým atrakcím, jako jsou Griffith Observatory, Hollywood a Highland a Walt Disney Concert Hall. Linka A je druhou nejdelší linkou v systému.

B Line (Red line) zahrnuje trasu mezi Union Station a North Hollywood. Tato linka byla otevřena v roce 1993 a poskytuje cestujícím snadný přístup k mnoha oblastem, jako jsou downtown Los Angeles, Hollywood a San Fernando Valley. Linka B je nejvytíženější linkou v systému.

C Line (Green line) zahrnuje trasu mezi Union Station a Norwalk. Tato linka byla otevřena v roce 1995 a poskytuje cestujícím snadný přístup k mnoha oblastem, jako jsou Westchester, Inglewood a South Bay.

D Line (Purple line) zahrnuje trasu mezi Union Station a Wilshire/Western a poskytuje cestujícím přístup k oblastem jako jsou Koreatown, Mid-Wilshire a Westlake.

E Line (Expo line) zahrnuje trasu mezi Union Station a Santa Monica. Tato linka byla otevřena v roce 2012 a poskytuje cestujícím snadný přístup k mnoha oblastem, jako jsou Culver City, Westwood a Santa Monica.

K Line (Crenshaw/LAX Line) je linka metra ve městě Los Angeles, která začíná na konci Crenshaw Boulevard a končí na letišti LAX. Tato linka byla otevřena v roce 2022 a nabízí cestujícím přímé spojení mezi jižním Los Angeles a letištěm. K Line má 8 zastávek, včetně Leimert Park, Hyde Park a Inglewood.

L Line (Gold Line) začíná na APU a končí na Citrus College Atlantic. Tato linka byla otevřena v roce 2003 a nabízí cestujícím přímé spojení mezi východním Los Angeles a San Gabriel Valley. L Line má 26 zastávek, včetně Union Station, Little Tokyo a Highland Park.

Všechny linky metra v Los Angeles jsou v provozu od rána do pozdní noci, takže cestující mohou cestovat po celém městě po celý den. Cestující si mohou koupit jednotlivé jízdenky nebo si mohou zakoupit denní, týdenní nebo měsíční pasy,

Mapa metra v Los Angeles – Plánek pro rok 2024 zdarma ke stažení

Jaké jsou nejvýznamnější stanice metra v Los Angeles?

 1. Union Station – je hlavní nádraží v Los Angeles, odkud odjíždějí vlaky na jiho-západě USA.
 2. Pershing Square – tato stanice se nachází v centru města a je dobrým výchozím bodem pro prohlídku historického centra Los Angeles.
 3. 7th Street / Metro Center – důležitý přestupní bod pro cestování po celém městě.
 4. North Hollywood – je výchozí bod pro cestování na sever a západ města.
 5. Wilshire / Vermont – důležitý přestupní bodem pro cestování na východ a jih města.

Aktuální ceny městské hromadné dopravy v Los Angeles

V roce 2023 jsou ceny jednorázových jízdenek na metro v Los Angeles následující

 • Dospělý jednorázový lístek: $1.75
 • Dětský jednorázový lístek (pro děti ve věku 6-64 let): $1.00
 • Seniorský/Student jednorázový lístek: $0.75

Ceny vícedenních kupónů:

 • Týdenní jízdenka: Tato jízdenka stojí $25 a umožňuje neomezené cestování po celé síti metra po dobu 7 dní od prvního použití.
 • Měsíční jízdenka: Tato jízdenka stojí $100 a umožňuje neomezené cestování po celé síti metra po dobu 30 dní od prvního použití.
 • Dvouměsíční jízdenka: Tato jízdenka stojí $190 a umožňuje neomezené cestování po celé síti metra po dobu 60 dní od prvního použití.
 • Roční jízdenka: Tato jízdenka stojí $1,200 a umožňuje neomezené cestování po celé síti metra po dobu 365 dní od prvního použití.

Jaká je nejvhodnější jízdenka v Los Angeles pro turisty?

T-Card je elektronická jízdenka na městskou hromadnou dopravu v Los Angeles, která umožňuje cestovat na všech linkách metra, stejně jako na autobusech a vlacích, které jsou provozovány společností Metro. T-Card lze zakoupit na automatech a pokladnách v jednotlivých stanicích metra. Na T-Card můžete nahrát různé druhy jízdenek, včetně jednorázových jízdenek, časových jízdenek na celý den nebo týden, a dokonce i měsíční a roční jízdenky. Při cestování se T-Card používá tak, že ji přiložíte k čtecímu zařízení při vstupu do stanice nebo na autobusu a při opuštění prostoru.

T-Card také nabízí různé výhody, jako například slevy pro skupiny a rodiny, a zaplacení jízdenky pomocí T-Card je rychlejší než platba hotovostí. T-Card lze také zablokovat nebo vyměnit, pokud ji ztratíte nebo ji kdokoliv jiný ukradne.

Všechny jízdenky jsou k dispozici na automatech a pokladnách v jednotlivých stanicích metra. Je třeba si uvědomit, že ceny se mohou měnit v průběhu času, takže je vždy lepší se ujistit, že máte aktuální informace.

Jak se dostat z mezinárodního letiště Los Angeles (LAX) do centra města veřejnou dopravou?

 1. Metro Bus: Linka 232 (LAX FlyAway Bus) spojuje letiště LAX s Union Station v centru města. Jízdenka stojí $9 a autobusy jezdí každých 30 minut.
 2. Metropolitní expresní autobusy: Linky 439 a 448 spojují letiště LAX s několika bodu v centru města, jako například metro Union Station nebo 7th Street / Metro Center. Jízdenka stojí $8.75 a jezdí každých 30 minut.
 3. Metropolitní expresní vlaky: Linky G a C2 spojují letiště LAX s několika stanicemi metra v centru města, jako například Union Station nebo 7th Street / Metro Center. Jízdenka stojí $8.75 a vlaky jezdí každých 20-30 minut.

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ V Los angeles

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Která místa v Los Angeles stojí za to navštívit?

Los Angeles je plné historických a kulturních atrakcí a nabízí mnoho míst, která stojí za návštěvu. Zde je několik doporučení pro místa, která byste neměli minout:

 • Hollywood: Hollywood je nejslavnější čtvrtí v Los Angeles, kde můžete vidět slavné hvězdy na chodníku slávy, prohlédnout si historické budovy jako TCL Chinese Theater nebo Dolby Theatre, nebo se podívat na panoramatický výhled na město z Griffith Observatory.
 • Universal Studios Hollywood: Tato slavná filmová studia nabízí prohlídky zákulisí a atrakce zaměřené na filmy a televizní pořady.
 • Griffith Park: Tento obrovský park nabízí mnoho možností pro turisty, včetně Griffith Observatory, kde můžete pozorovat hvězdy, Griffith Park Zoo, a Griffith Park Merry-Go-Round.
 • Sunset Strip: Tato slavná ulice v West Hollywood je plná obchodů, restaurací a nočních klubů.
 • Beverly Hills: Tato slavná čtvrť nabízí procházky po Rodeo Drive, kde můžete nakupovat v luxusních obchodech, nebo si prohlédnout historické domy slavných hollywoodských hvězd.
 • Santa Monica Pier: Tento slavný mola nabízí kouzelný výhled na moře, zábavu, jídlo a atrakce.
 • Venice Beach: Tato slavná pláž nabízí kouzelné výhledy na moře, procházky po molu, streetové umění a bohatý život na pláži.

Toto jsou jen některá z mnoha míst, která Los Angeles nabízí, takže si vyberte podle svých zájmů a čas

Jaké jsou nejvýznamnější systémy metra v USA?

V USA existuje několik významných systémů metra, které hrají klíčovou roli v městské dopravě. Jedním z nejrozsáhlejších je MTA (Metropolitan Transportation Authority) v New Yorku, které zahrnuje více než 20 linek a obsluhuje rozsáhlou část města a okolních oblastí. BART (Bay Area Rapid Transit) v San Franciscu je dalším významným systémem, který propojuje město s předměstími a zahrnuje technologicky pokročilé elektrifikované tratě. V Chicagu funguje systém CTA (Chicago Transit Authority), který zajišťuje dopravu v městské oblasti a nabízí komplexní síť autobusových a trolejbusových linek. Boston má svoje metropolitní metro známé jako MBTA (Massachusetts Bay Transportation Authority), které spojuje město a jeho okolí. V Los Angeles přispívá k městskému pohybu systém LA Metro, který se stále rozšiřuje a modernizuje, aby lépe sloužil obyvatelům této rozsáhlé metropolitní oblasti. Mezi další významné systémy patří i metro ve Washingtonu, D.C., které hraje klíčovou roli při dopravě obyvatel hlavního města a jeho okolí.

Závěr našeho průvodce do Los Angeles

Ať už se rozhodnete Los Angeles navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Z Los Angeles to je do Las Vegas opravdu kousek – už jste si přečetli náš článek o této metropoli? Ne? Přečtěte si ho zde – Metro v Las Vegas.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně městské hromadné dopravy v Los Angeles

 • Jaké jsou hlavní prostředky městské hromadné dopravy v Los Angeles?
  • Hlavními prostředky jsou autobusy a metro. Los Angeles má také rozsáhlý systém příměstských vlaků a tramvají.
 • Jaký je systém jízdných dokladů a jaké jsou ceny?
  • Jízdní doklady lze zakoupit v automatech na stanicích nebo online. Ceny se liší podle zón a typu dopravního prostředku. Existují jednorázové lístky, denní jízdenky a měsíční předplatné.
 • Jak často jezdí autobusy a metro v Los Angeles?
  • Frekvence závisí na konkrétní lince a denní době. V centru města bývá frekvence vyšší, zatímco na předměstích může být nižší.
 • Můžu převážet kolo v městské hromadné dopravě?
  • Ano, většina autobusů a vlaků umožňuje přepravu kol. Metro má speciální vozy s nosiči kol.
 • Existuje nějaká sleva pro studenty, seniory nebo osoby s postižením?
  • Ano, existují různé slevy pro studenty, seniory a osoby s postižením. Je nutné mít platný průkaz pro potvrzení nároku na slevu.
 • Je bezpečné používat městskou hromadnou dopravu v Los Angeles?
  • Většina dopravních prostředků je bezpečná, ale je vždy důležité být obezřetný a dodržovat bezpečnostní pokyny.
 • Jaké jsou hlavní trasy metra v Los Angeles?
  • Los Angeles má několik linek metra, které pokrývají různé části města. Patří sem například Red Line, Purple Line a Expo Line.
 • Má Los Angeles noční provoz městské hromadné dopravy?
  • Ano, některé linky autobusů a metra mohou jezdit i v nočních hodinách, ale frekvence může být nižší.
 • Kde mohu získat aktuální informace o městské hromadné dopravě?
  • Aktuální informace o jízdních řádech, cenách a provozu lze získat na oficiálních webových stránkách městské dopravní společnosti nebo prostřednictvím mobilních aplikací.
 • Má Los Angeles plány na rozšíření městské hromadné dopravy v budoucnosti?
  • Rozvoj městské hromadné dopravy je v plánech a mohou být plánovány nové linky metra, rozšíření autobusových tras a další vylepšení. Sledování oficiálních oznámení je nejlepším způsobem, jak zůstat informovaný o plánech rozvoje.