16 Čvc

Veřejná doprava ve Splitu – Autobusy trajekty a vlaky

Split, nacházející se na pobřeží Jaderského moře, je jedním z nejvýznamnějších turistických cílů v regionu a nabízí širokou škálu dopravních možností pro pohodlné a efektivní cestování po městě. Místní dopravní systém zahrnuje autobusy, trajekty a taxíky, které umožňují snadný přístup k památkám, plážím, restauracím a dalším zajímavým místům ve Splitu a jeho okolí. V následujícím článku se podíváme na základní informace o veřejné dopravě ve Splitu, včetně hlavních dopravních prostředků, případných jízdenek a zajímavostí, které mohou návštěvníkům pomoci při plánování jejich cestování po tomto půvabném chorvatském městě.

Autobusy ve Splitu – Nejdůležitější spoje

Veřejná autobusová doprava je v Splitu jednou z nejefektivnějších a nejpohodlnějších způsobů, jak se pohybovat po městě. Místní autobusová síť pokrývá celé město i jeho okolí, a poskytuje spojení mezi důležitými památkami, plážemi, nákupními oblastmi a dalšími turistickými atrakcemi.  Nejdůležitější autobusové linky pro turisty se zaměřují na spojení mezi centrem města a turisticky atraktivními lokalitami. Zde je pár z nich:

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování ve Splitu od 900 Kč na noc

 • Linka číslo 1: Zavede Vás z centra Splitu na slavnou pláž Bačvice, která je oblíbená mezi místními i turisty.
 • Linka číslo 12: Provede Vás starým historickým centrem Splitu a staví u slavného Diokleciánova paláce, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Linka číslo 18: Zavede Vás na do známého parku Marjan, který je ideální pro procházky, pikniky a nabízí nádherný výhled na celé město a okolní pobřeží.

Kromě těchto linek existuje celá řada dalších, které vás zavedou k dalším atraktivním místům, jako jsou pláže Žnjan, Firule, Trstenik, a další. Autobusy ve Splitu jezdí pravidelně v průměru každých 10 až 20 minut, což zajišťuje pohodlnou a rychlou přepravu. Jízdenky na autobusy ve Splitu lze zakoupit u řidiče nebo v předprodeji v trafikách. Je také možné využít jednorázové jízdenky, které platí na všechny linky ve městě, nebo zakoupit jednodenní nebo třídenní turistické jízdenky, které umožňují neomezené cestování po městě.

Trolejbusy ve Splitu – Základní přehled

V současné době v Splitu provozují trolejbusy několik linek, které pokrývají důležité části města a umožňují cestujícím pohodlně se přesouvat. Některé z nejdůležitějších trolejbusových linek zahrnují:

 • Linka číslo 3: Vede do čtvrti Meje, která je známá svými parky a krásnými výhledy na moře.
 • Linka číslo 10: Je spojnicí mezi centrem města a významnými turistickými atrakcemi, jako je například archeologická lokalita Salona.

Kam můžete jet vlakem ze Splitu?

 • Trať Split – Kaštela – Trogir: Trasa je oblíbená mezi turisty, protože spojuje Split s krásnými přímořskými městy Kaštela a historickým městem Trogir. Turisté zde mohou objevovat malebné pláže, historické památky a bohatou kulturu regionu.
 • Trať Split – Šibenik: Vlakové spojení vede do města Šibenik, které je známé svou unikátní katedrálou svatého Jakuba, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Trať Split – Sinj: Trasa vede do města Sinj, které je známé svými tradičními festivaly a historickými památkami.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování ve Splitu od 900 Kč na noc

Trajektem ze Splitu na Brač, Hvar, Vis nebo Korčulu

 • Trajekty na ostrov Brač: Z přístavu ve Splitu vyplouvají trajekty na různá místa na ostrově Brač, včetně měst Supetar a Bol. V Bolu se nachází známá pláž Zlatni Rat, která patří mezi nejkrásnější pláže na Jadranu.
 • Trajekty na ostrov Hvar: Z přístavu ve Splitu vyplouvají trajekty na Hvar do města Stari Grad a města Hvar. Ostrov Hvar je známý svou bohatou historií, krásnými plážemi a živou atmosférou.
 • Trajekty na ostrov Vis: Ostrov Vis je odlehlý ostrov s nádhernými plážemi a klidnou atmosférou.
 • Trajekty na ostrov Šolta: Z přístavu ve Splitu vyplouvají trajekty do vesnic Rogač a Stomorska na ostrově Šolta.
 • Trajekty na ostrov Korčula: Z přístavu ve Splitu je také možné se dostat na ostrov Korčula, který je známý svou bohatou historií a krásnými plážemi.

Mapa veřejné dopravy ve Splitu – Aktuální plánek pro rok 2024

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy ve Splitu přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Kde se ubytovat ve Splitu?

Na Split vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Split již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování na stránkách Booking.com.

Uvedené ceny ubytování jsou vždy za jednu noc pro 2 osoby:

Ceny jízdenek na MHD ve Splitu

V Splitu je systém městské hromadné dopravy provozován společností Promet Split, která zajišťuje autobusové linky po celém městě a jeho okolí. Ceny jízdenek se liší v závislosti na délce trasy a typu jízdenky. Zde je přehled několika typů jízdenek, které jsou k dispozici:

 • Jednorázová jízdenka: Určena pro jednu cestu a platí na všech linkách městské hromadné dopravy ve Splitu. Je možné ji zakoupit u řidiče autobusu nebo v předprodeji. Cena jednorázové jízdenky se odvíjí od délky trasy, ale obvykle se pohybuje v rozmezí 11 až 15 chorvatských kun (HRK).
 • Dvojitá jízdenka: Dvojitá jízdenka je vhodná pro páry nebo skupiny cestujících. Cena dvojité jízdenky je obvykle levnější než dvě jednorázové jízdenky pro jednotlivce.
 • Denní jízdenka: Pokud plánujete strávit celý den prozkoumáváním města, denní jízdenka je pro vás ideální volbou. Platí po dobu 24 hodin od jejího aktivování a umožňuje neomezené cestování městskou hromadnou dopravou. Cena denní jízdenky je obvykle kolem 30 HRK.
 • Týdenní jízdenka:  Platí po dobu 7 dní od jejího aktivování a umožňuje neomezené cestování autobusy ve Splitu. Cena týdenní jízdenky je obvykle kolem 150 HRK.

Při zakoupení jízdenky je důležité si ji dobře uschovat, protože může být kontrolována průvodčím během jízdy. Průvodčí mají právo udělit pokutu v případě nedostatečného platného lístku.

Ve Splitu existuje také možnost zakoupit tzv. Split Card, která kombinuje vstupy do vybraných památek a neomezenou jízdenku na veřejnou dopravu. Tato karta je vhodná pro turisty, kteří plánují navštívit více turistických atrakcí a využívat veřejnou dopravu.

Jak se dostat autobusem z letiště ve Splitu (SPU) do centra města?

Na letišti ve Splitu je k dispozici autobusová linka s označením Airport Bus.  Autobusy jezdí pravidelně po celý den s frekvencí cca 30 minut a cesta trvá přibližně 30 minut v závislosti na provozu. Autobusová zastávka se nachází před terminálem letiště. Jízdní lístek lze zakoupit u řidiče.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování ve Splitu od 900 Kč na noc

Jak strávit prodloužený víkend ve Splitu?

Náš program vám umožní objevit historické památky Splitu, ochutnat místní kuchyni a využít příležitosti k zábavě ve večerních hodinách. K tomu abyste to na většinu atrakcí měli kousek, tak doporučujeme ubytování v Lanterna Rooms.

První den:

 • Dopoledne navštivte historické jádro města Split a prohlédněte si Diokleciánův palác, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Procházejte úzkými uličkami, obdivujte místní architekturu a zastavte se u svatyně Jupitera.
 • Po obědě si udělejte procházku po promenádě Riva, kde můžete posedět v kavárně, ochutnat místní speciality a vychutnat si atmosféru přístavu.
 • Večer se vydejte na prohlídku města po setmění. Projděte se podél starého přístavu a ocitnete se mezi živými bary a restauracemi, které nabízejí místní speciality i mezinárodní kuchyně.

Druhý den:

 • Ráno vyrazte na výlet na nedaleký ostrov Brač. Navštivte známou pláž Zlatni Rat, která je považována za jednu z nejkrásnějších pláží ve Středozemním moři. Užijte si slunění, koupání a možnost vodních sportů.
 • Po návratu do Splitu si poobědvejte v jedné z místních restaurací, kde můžete ochutnat čerstvé mořské plody a tradiční dalmatská jídla.
 • Odpoledne navštivte historickou čtvrť Veli Varoš, kde se můžete procházet úzkými uličkami a obdivovat tradiční dalmatské domy. Nezapomeňte také navštívit Marjan, přírodní park s krásnými výhledy na město.

Třetí den:

 • Dopoledne navštivte Národní park Krka, který se nachází asi hodinu jízdy od Splitu. Užijte si procházku kolem vodopádů a malebných jezírek, kde se můžete koupat a relaxovat v přírodním prostředí.
 • Po návratu do Splitu si poobědvejte v jedné z místních restaurací, které nabízejí výhled na moře a přístav.
 • Večer se vydejte na procházku po promenádě Obala Hrvatskog narodnog preporoda, kde najdete mnoho barů, klubů a restaurací. Užijte si večerní atmosféru a možnost zábavy až do pozdních hodin.

Přečtěte si i náš speciál o hromadné dopravě na Balkáně

Objevte fascinující svět městské hromadné dopravy na Balkáně! Naše série článků vás zavede do nejvýznamějších měst na Balkáně. Prozkoumáme dopravní systémy v Chorvatsku (Zadar a Split), Slovinsku (Lublaňa), Černé Hoře (Podgorica), Albánii (Tirana), Srbsku (Bělehrad), Bosně a Hercegovině (Sarajevo) a Severní Makedonii (Skopje).

Skvělý video-průvodce veřejnou dopravou ve Splitu

Závěr našeho průvodce do Splitu

Ať  už se rozhodnete Split navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování ve Splitu od 900 Kč na noc

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy ve Splitu

Jak funguje systém veřejné dopravy ve Splitu?

 • Ve Splitu funguje systém veřejné dopravy, který zahrnuje autobusy, tramvaje, trajekty a příležitostně i vlaky. Autobusy a tramvaje jsou hlavními prostředky městské dopravy, které pokrývají většinu oblastí ve městě. Trajekty jsou využívány pro přepravu mezi ostrovy a pobřežím.

Jaké jsou jízdní řády a frekvence veřejné dopravy ve Splitu?

 • Jízdní řády a frekvence veřejné dopravy ve Splitu se liší v závislosti na dopravním prostředku a čase v roce. Většinou je však ve městě dobré spojení s pravidelnými odjezdy autobusů a tramvají. Frekvence trajektů se liší podle sezóny a cílové destinace.

Jaké jsou ceny jízdenek na veřejnou dopravu ve Splitu?

 • Ceny jízdenek ve Splitu se liší v závislosti na druhu dopravního prostředku a délce cesty. Existují jednorázové jízdenky, které platí na určitý počet zón, a také časově omezené jízdenky, jako jsou denní nebo týdenní. Ceny se mohou lišit také podle věku a tarifních zón.

Kde lze zakoupit jízdenky na veřejnou dopravu ve Splitu?

 • Jízdenky na veřejnou dopravu ve Splitu lze zakoupit na příslušných zastávkách, v trafikách, ve specializovaných prodejnách jízdenek a někdy i přímo u řidiče. Je důležité si jízdenku zakoupit před nástupem do dopravního prostředku a případně ji předložit při kontrole.

Existuje turistická jízdenka nebo výhodný lístek pro turisty ve Splitu?

 • Ve Splitu existují různé turistické jízdenky a výhodné lístky pro turisty. Například existuje jednodenní turistická jízdenka, která umožňuje neomezené cestování autobusy a tramvajemi po určité oblasti. Některé turistické jízdenky mohou také zahrnovat slevy na vybrané atrakce ve městě.