7 Čvc

MHD v Prištine – Autobusy, příměstské vlaky a tramvaje

Priština, hlavní město Kosova, je moderním a živým městem s dobře vyvinutým systémem veřejné dopravy. Priština nabízí různé druhy dopravy, včetně autobusů, minibusů a trolejbusů, které pokrývají rozsáhlou síť tras. Připojte se k nám a objevte základní informace o veřejné dopravě v Prištine, které vám pomohou plánovat vaše cesty a objevovat vše, co toto kosovské město nabízí.

Autobusy v Prištine (Prishtina Bus) – Základní přehled

Místní dopravní společnost, která provozuje autobusové linky v Prištině, se nazývá Prishtina Bus. Autobusy jsou moderní, pohodlné a vybavené klimatizací, což zajišťuje příjemnou jízdu i v horkých letních měsících. Dopravní síť pokrývá město i jeho okolí, což umožňuje snadný přístup k různým atrakcím a zajímavým místům.Mezi nejdůležitější autobusové linky pro turisty v Prištine patří:

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Pristine od 400 Kč na noc

 • Linka 1 je oblíbená u turistů, protože prochází centrem města a nabízí přístup k hlavním památkám a turistickým atrakcím – např. Národní muzeum Kosova,
 • Linka 4 vede k významným univerzitám v Pristine a je často využívána studenty. Turisté však mohou využít tuto linku k návštěvě botanické zahrady nebo ke vstupu do Parku Germia, což je oblíbené místo pro pikniky a procházky v přírodě.
 • Linka 7 je vhodná pro turisty, kteří se chtějí dostat k nákupnímu center a obchodním čtvrtím v Pristine.
 • Linka 10 je spojením mezi centrem města a letištěm Adem Jashari.

Při cestování autobusem v Prištině je důležité mít správnou jízdenku. Jízdenky lze zakoupit u řidiče nebo na předprodejních místech. Je také možné využít předplacené karty, které usnadňují cestování a nabízejí výhodnější ceny.

Tramvaje v Prištine – Základní přehled

Tramvajová síť v Prištině je dobře organizovaná a zahrnuje několik tras, které pokrývají různé části města. Tramvaje jsou moderní, čisté a spolehlivé, což zajišťuje příjemnou a pohodlnou jízdu pro místní obyvatele i turisty. Mezi nejdůležitější tramvajové linky v Prištině patří:

 1. Linka 1 je jednou z nejdůležitějších a nejfrekventovanějších. Prochází centrem města a spojuje různé části Prištiny. Je ideální pro turisty, kteří chtějí navštívit hlavní turistické atrakce, jako je Národní knihovna Kosovo a Národní divadlo.
 2. Linka 3 vede na jih od centra města a prochází přes obchodní čtvrť.
 3. Linka 5 směřuje na sever města a prochází kolem univerzity.

Příměstské vlaky v Prištine – Základní přehled

Příměstské vlakové spoje v Prištině jsou provozovány společností Kosovo Railways a zahrnují různé trasy, které propojují město s okolními destinacemi. Některé z nejdůležitějších příměstských vlakových linek v Prištině zahrnují:

 • Linka R: je jednou z nejfrekventovanějších a spojuje Prištinu s přilehlými oblastmi, jako je Fushe Kosova, Obiliq a Lipljan. Je vhodná pro cestování do okolních měst a vesnic, a také pro návštěvu přírodních rezervací a kulturních památek.
 • Linka P je zaměřena na propojení Prištiny s městem Peja, které se nachází v západní části Kosova. Je oblíbená mezi turisty, kteří chtějí navštívit známé turistické atrakce, jako je klášter Visoki Dečani a národní park Bjeshkët e Nemuna.

Mapa veřejné dopravy v Prištině – Detailní plánek pro rok 2023

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Prištině

 • Jednorázová jízdenka na jedno použití je platná na jednu cestu v rámci městského hromadného dopravního systému.
 • Jízdenka na více použití: Vhodná pro turisty, kteří plánují využívat městskou hromadnou dopravu opakovaně během svého pobytu v Prištině. Jízdenka na více použití umožňuje určitý počet jízd, například 10 jízd, a je platná po omezenou dobu.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Pristine od 400 Kč na noc

 • Denní jízdenka: Jízdenka umožňuje neomezené cestování po městě po dobu jednoho dne. Je ideální pro ty, kteří plánují navštívit více turistických atrakcí a památek během jediného dne.
 • Turistická karta: V Prištině je také k dispozici speciální turistická karta, která poskytuje výhody a slevy na různých turistických atrakcích, restauracích a obchodech. Zahrnuje neomezenou dopravu v rámci městského hromadného dopravního systému po dobu platnosti karty. Turistická karta je ideální pro turisty, kteří plánují strávit delší dobu v Prištině a využít širokou škálu turistických možností.

Ceny jízdenek v Prištině se mohou mírně lišit v závislosti na typu jízdenky a délce cesty. Obecně platí, že ceny jízdenek jsou relativně dostupné a přijatelné pro turisty. Je také možné zakoupit jízdenky přímo u řidiče nebo na předprodejních místech, které jsou rozšířené po celém městě.

Kde se ubytovat v Prištině

Na Prištinu vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Prištinu již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Jak se dostat z letiště Adema Jašariho do centra města?

Na letišti se nachází autobusová zastávka, odkud jezdí pravidelné linky směrem do centra města. Nejznámější linka je linka X1, která spojuje letiště s centrálním autobusovým nádražím v Prištině. Autobusy jezdí pravidelně a mají dobrou dostupnost. Cesta autobusem do centra může trvat přibližně 30-40 minut v závislosti na provozu.

Na letišti Priština je k dispozici taxi služba, která vás může přímo přepravit do centra Prištiny. Je důležité si vybrat licencované taxi s taxametrem a dohodnout si cenu předem nebo požadovat použití taxametru. Doba jízdy taxíkem do centra města se pohybuje kolem 20-30 minut v závislosti na provozu.

Jaká jsou nejvýznamnější vlaková spojení z Prištiny do okolí?

Z Prištiny jsou k dispozici vlaková spojení do několika významných měst v okolí, která umožňují pohodlné cestování a objevování této oblasti.

 • Vlak do Skopje: Skopje, hlavní město sousední Severní Makedonie, je jedním z nejvýznamnějších cílů vlakových spojení z Prištiny. Vlaky z Prištiny do Skopje jsou relativně časté a nabízí pohodlnou cestu mezi oběma městy. Doba jízdy se pohybuje kolem 2-3 hodin v závislosti na konkrétním spoji.
 • Vlak do Peći: Peć je historické město, které se nachází v západní části Kosova. Vlaky z Prištiny do Peći jezdí pravidelně a umožňují turistům navštívit tamní historické památky, jako je UNESCO chráněný klášter Visoki Dečani. Doba jízdy vlakem mezi těmito městy trvá přibližně 2-3 hodiny.
 • Vlak do Mitrovice: Mitrovica je město rozdělené řekou Ibar na albánskou a srbskou část. Vlakové spojení z Prištiny do Mitrovice je důležité pro cestování mezi oběma částmi města. Doba jízdy vlakem mezi Prištinou a Mitrovicí se pohybuje kolem 1-2 hodin.

Je důležité poznamenat, že dostupnost a frekvence vlakových spojení se může časem měnit, proto je vždy dobré zkontrolovat aktuální jízdní řád a informace o vlakových spojeních před plánováním cesty.

Jak strávit prodloužený víkend v Prištině

Den 1:

 • Ráno navštivte Nový Kosovský parlament a prohlédněte si moderní architekturu budovy.
 • Dopoledne stravte procházkou po Starém bazaru, kde se můžete potěšit tradičními obchody a atmosférou.
 • Odpoledne se vydejte na prohlídku Národní knihovny Kosova, kde si můžete prohlédnout bohaté kulturní dědictví země.
 • Večer si vychutnejte skvělou večeři v jedné z restaurací v blízkosti Mother Teresa Boulevard, kde najdete širokou škálu kosovské a mezinárodní kuchyně.

Den 2:

 • Navštivte památník Newborn, který symbolizuje nezávislost Kosova, a udělejte si fotku s nápisy různých jazyků na jeho povrchu.
 • Odpoledne se projděte kolem Ujmana Parku, kde si můžete odpočinout a vychutnat si přírodu.
 • Večer si užijte noční život v centru Prištiny. Můžete navštívit některé z místních barů nebo klubů a zatančit si do ranních hodin.

Den 3:

 • Ráno vydejte se na výlet do kláštera Gracanica, který se nachází nedaleko Prištiny. Obdivujte jeho krásnou architekturu a malby.
 • Po návratu do Prištiny si dopřejte oběd v restauraci s tradiční kosovskou kuchyní.
 • Odpoledne navštivte muzeum Kosovského národního divadla, které představuje kulturní a umělecké dědictví země.
 • Večer si můžete užít koncert nebo divadelní představení v jednom z kulturních center v Prištině.
Jak se nejrychleji dostat z Prahy do Prištiny

Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob dopravy je letecky. Mezinárodní letiště v Prištině, nazývané Letiště Adema Jašariho, přijímá přímé lety z Prahy. Existují různé letecké společnosti, které nabízejí spojení mezi těmito dvěma městy. Doba letu se pohybuje kolem 2-3 hodin.

Pokud preferujete silniční dopravu, je možné cestovat z Prahy do Prištiny autem nebo autobusem. Cesta z Prahy do Prištiny je však dlouhá a trvá přibližně 15-16 hodin. Doporučuje se zvolit mezinárodní autobusovou společnost, která nabízí spojení mezi těmito městy.

Jaké jsou nejbližší systémy metra kousek od Prištiny?

V blízkosti Prištiny se nacházejí metropolitní systémy například ve městech Bělehrad, Skopje a nebo Sofie. Tato města jsou relativně blízko Prištiny a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým dopravním systémem.

Závěr našeho průvodce do Prištiny

Ať už se rozhodnete Prištinu navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Pristine od 400 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Prištiny dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Prištině

Jaké jsou nejčastější druhy veřejné dopravy v Prištině?

 • Nejčastějšími druhy veřejné dopravy v Prištině jsou autobusy a tramvaje.

Jak mohu zjistit jízdní řády a spoje veřejné dopravy v Prištině?

 • Jízdní řády a spoje veřejné dopravy v Prištině lze zjistit prostřednictvím webových stránek místních dopravních společností nebo aplikací mobilních telefonů, které poskytují informace o jízdních řádech.

Jaké jsou ceny jízdenek na veřejnou dopravu v Prištině?

 • Ceny jízdenek v Prištině se liší v závislosti na druhu dopravy a vzdálenosti. Obvykle jsou dostupné jednodenní jízdenky, které umožňují neomezené cestování po městě po dobu jednoho dne.

Kde mohu zakoupit jízdenky na veřejnou dopravu v Prištině?

 • Jízdenky na veřejnou dopravu v Prištině je možné zakoupit na autobusových a tramvajových zastávkách, v automatech nebo u řidiče (pokud je to povoleno).

Jaké jsou nejdůležitější zastávky a přestupní místa ve veřejné dopravě v Prištině?

 • Některé z nejdůležitějších zastávek a přestupních míst v Prištině jsou: Autobusové nádraží (Termokiss), Grand Hotel, Ulpiana, Skanderbegova ulice, Náměstí Matičního úřadu, Národní knihovna a Hlavní nádraží.