30 Dub

Metro ve Valencii – mapa, jízdné, doprava

Valencijské metro je veřejná dopravní síť  ve Valencii a jeho okolí. Je to jedna z nejmladších metropolitních sítí ve Španělsku, první úsek byl otevřen v roce 1988. V současnosti má metro v Valencii tři linky, které spojují centrum města s okolními oblastmi a přilehlými městy. Linky jsou označeny barvami a písmeny – červená (L1), zelená (L3) a žlutá (L9).

Vlaky jezdí od 6:00 do 23:00, s několika nočními spojeními v pátek a sobotu. Jízdenky lze zakoupit v automatech nebo na pokladnách na některých stanicích, a lze je také zakoupit online nebo pomocí aplikace pro mobilní telefony. Linka L9 je automatická bez strojvůdce.

Aktuálně nejlevnější ubytování ve Valencii od 1000 Kč na noc

Vlaky jsou klimatizované a některé stanice jsou vybaveny bezbariérovým přístupem. Metro ve Valencii je oblíbený a efektivní způsob, jak se pohybovat po městě a jeho okolí.

Metro ve Valencii má 5 linek se 146 stanicemi v celkové délce 162 km

Červená linka (Línea 1): Tato linka je nejstarší linkou metra ve Valencii a zahrnuje celkem 16 zastávek. Linka začíná na zastávce Benimaclet a pokračuje přes centrum města až na konečnou zastávku Alboraia. Mezi nejdůležitější zastávky na této lince patří: Xàtiva, Colón, Turia a Ayora.

Žlutá linka (Línea 2): Tato linka je druhou nejnovější linkou metra ve Valencii a zahrnuje celkem 14 zastávek. Linka začíná na zastávce Jesús a pokračuje až na konečnou zastávku La Pobla de Farnals. Mezi nejdůležitější zastávky na této lince patří: Alameda, Xàtiva, Colón a Facultats.

Zelená linka (Línea 3): Tato linka je třetí nejnovější linkou metra ve Valencii a zahrnuje celkem 14 zastávek. Linka začíná na zastávce Mas del Rosari a pokračuje až na konečnou zastávku Alboraia. Mezi nejdůležitější zastávky na této lince patří: Alameda, Colón, Turia a Ayora.

Oranžová linka (Línea 4): Tato linka je nejnovější linkou metra ve Valencii a zahrnuje celkem 13 zastávek. Linka začíná na zastávce Alfafar a pokračuje až na konečnou zastávku La Pobla de Farnals. Mezi nejdůležitější zastávky na této lince patří: Alameda, Xàtiva, Colón a Facultats.

Modrá linka (Línea 5): Tato linka je poslední linkou metra ve Valencii a zahrnuje celkem 16 zastávek. Linka začíná na zastávce Torrent a pokračuje až na konečnou zastávku Alboraia. Mezi nejdůležitější zastávky na této lince patří: Alameda, Colón, Turia a Ayora.

Mapa metra ve Valencii – Plánek pro rok 2023

Mapa metra ve Valencii pro rok 2023

Jaké jsou nejdůležitější stanice metra ve Valencii?

Ve Valencii jsou některé stanice metra považovány za významné nebo turisticky atraktivní. Některé z nejdůležitějších stanic metra ve Valencii jsou:

 1. Mercado Central: Stanice se nachází na červené lince a je oblíbenou destinací pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit Mercado Central, obrovský tržiště s množstvím stánků s místními produkty a potravinami.
 2. Plaça d’Espanya: Stanice se nachází na žluté, zelené a oranžové lince a je oblíbenou destinací pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit městskou část Jesús nebo se vydat do městské části La Pobla de Farnals.
 3. Túria: Stanice se nachází na žluté, zelené a oranžové lince a je oblíbenou destinací pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit Jardines del Turia, rozlehlé zahrady vedoucí přes celé město.
 4. Colón: Stanice se nachází na červené, žluté, zelené a modré lince a je oblíbenou destinací pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit centrum města a navštívit turistické atrakce, jako je Mercado Central nebo Jardines del Turia.
 5. Alameda: Stanice se nachází na červené, žluté, zelené a modré lince a je oblíbenou destinací pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit Ciudad de las Artes y las Ciencias, největší kulturní a vědecké centrum ve Valencii.
 6. Mestalla: Stanice se nachází na červené a modré lince a je oblíbenou destinací pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit Mestalla, domácí stadion fotbalového klubu Valencia CF.

Kde se ubytovat ve Valencii

Na Valencii vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ji chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Valencii již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Aktuální ceny městské hromadné dopravy ve Valencii

Aktuální ceny městské hromadné dopravy ve Valencii se mohou lišit v závislosti na typu jízdenky nebo kuponu, který si zákazník zakoupí. Některé z cen, které jsou v současnosti v platnosti ve Valencii, jsou:

 • Jízdenka jednorázová: Jízdenka jednorázová je určena pro jednu jízdu na jedné lince metra nebo autobusu. Její cena je 1,50 €.
 • Jízdenka na 10 jízd: Tato jízdenka je určena pro 10 jízd na jedné lince metra nebo autobusu. Její cena je 12,20 €.
 • Jízdenka na 20 jízd: Tato jízdenka je určena pro 20 jízd na jedné lince metra nebo autobusu. Její cena je 20,10 €.
 • Měsíční kupon: Měsíční kupon je určen pro neomezené cestování po celém městě po dobu jednoho měsíce. Jeho cena se pohybuje od 50,30 € do 70,20 € v závislosti na věku cestujícího.

Je třeba si uvědomit, že ceny městské hromadné dopravy ve Valencii mohou být pravidelně aktualizovány a mohou se tak lišit od uvedených cen. Doporučuji se tedy vždy informovat o aktuálních cenách přímo na webových stránkách městské hromadné dopravy nebo v kancelářích prodeje jízdenek.

Jak se dostat z letiště Valencia (VLC) do centra města?

Existuje několik způsobů, jak se dostat z letiště ve Valencii do centra města:

 1. Metro: Letiště ve Valencii je přímo spojeno s městskou linkou metra číslo 3 (Línea 3). Stanice metra se nachází v terminálu 1 a zajišťuje přímé spojení s centrem města. Jízdenka jednorázová stojí 1,50 € a cesta trvá asi 25 minut.
 2. Autobus: Z letiště je možné také cestovat autobusem číslo 150, který spojuje letiště s nádražím Estación del Norte. Jízdenka jednorázová stojí 2,50 € a cesta trvá asi 45 minut.
 3. Vlak: Z letiště je možné také cestovat vlakem, který spojuje letiště s nádražím Joaquín Sorolla. Jízdenka jednorázová stojí 2,50 € a cesta trvá asi 20 minut.
 4. Bolt: Ze letiště je také možné cestovat taxíkem do centra města. Cesta Boltem vás bude stát asi 20 € a trvá asi 30 minut.

Vyberte si způsob cestování, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a pohodlí. Všechny způsoby jsou spolehlivé a bezpečné a umožní Vám se snadno dostat do centra města.

Památky co stojí za navštívení

Ve Valencii je mnoho památek a turistických atrakcí, které stojí za to navštívit. Některé z nejznámějších památek ve Valencii jsou:

 1. Ciudad de las Artes y las Ciencias: Tento moderní komplex se nachází v západní části města a skládá se z několika budov, které jsou věnovány umění a vědě. Mezi nejznámější budovy patří Palau de les Arts Reina Sofía, kde se konají koncerty a opery, a Oceanogràfic, největší akvárium ve Španělsku.
 2. Mercado Central: Toto obrovské tržiště se nachází v centru města a je oblíbeným místem pro nákup místních produktů a potravin. Tržiště je také oblíbenou destinací pro turisty, kteří chtějí ochutnat místní jídlo a nápoje.
 3. Jardines del Turia: Tato rozlehlá zahrada se táhne přes celé město a je oblíbeným místem pro procházky a relaxaci. Zahrada je navíc plná různých atrakcí, jako jsou fontány, sochy a sportoviště.
 4. Mercado de Colón: Toto tržiště se nachází v centru města a je oblíbeným místem pro nákup místních suvenýrů a oblečení. Tržiště je také oblíbenou destinací pro turisty, kteří chtějí ochutnat místní jídlo a nápoje.
 5. Valencian Museum of Ethnology: Toto muzeum se nachází v centru města a je věnováno etnologii a kulturnímu dědictví Valencie. Muzeum je oblíbeným místem pro návštěvníky, kteří se zajímají o historii a kulturu města.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Valencie?

Nejbližší systémy metra se nacházejí v Madridu, Barceloně a Lisabonu.

Závěr našeho průvodce po Valencii

Ať už se rozhodnete Valencii navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Aktuálně nejlevnější ubytování ve Valencii od 1000 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Valencie dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Z Valencie to je do Barcelony opravdu kousek – už jste si přečetli náš článek o této španělské metropoli? Ne? Přečtěte si ho zde – Metro v Barceloně.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy ve Valencii