10 Čvn

Metro v Calgary – mapa, jízdné, doprava

Calgary, kosmopolitní město v kanadské provincii Alberta, je známé svým moderním a efektivním systémem městské dopravy. Jednou z klíčových složek tohoto systému je calgaryské metro, které poskytuje pohodlnou a spolehlivou dopravu ve městě a jeho okolí. Sítí metra prochází několik linek, které spojují důležité oblasti a atrakce v Calgary, umožňující obyvatelům i návštěvníkům snadný a efektivní přesun po městě. V tomto článku se podíváme na základní informace o metru v Calgary, včetně jeho linek, zajímavostí a praktických informací pro cestování.

Metro v Calgary – Základní informace

Toto metro je jedním z nejvytíženějších systémů veřejné dopravy v zemi a poskytuje obyvatelům a návštěvníkům snadný a efektivní způsob přesunu po městě. Systém metra v Calgary se skládá z několika linek, které pokrývají důležité oblasti a připojují různé části města. Při plánování cesty po Calgary je důležité se seznámit s těmito linkami a zajímavostmi, které nabízí. V tomto článku se podíváme na jednotlivé linky metra v Calgari, jejich trasy a také na zajímavosti, které se nacházejí poblíž jednotlivých stanic.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Calgary od 1100 Kč na noc

Linka Red Line (červená linka)

Nejdůležitější a nejdelší linka metra v Calgary. Prochází centrem města a spojuje jižní a severní část Calgary. Na této lince se nachází několik významných stanic, jako například Victoria Park/Stampede, která je blízko stadionu Stampede Park, nebo Chinook, která je propojena s obchodním centrem Chinook Centre, jedním z největších nákupních center ve městě. Další zajímavou stanicí je University, která je umístěna poblíž University of Calgary.

Linka Blue Line (modrá linka)

Prochází ze severovýchodu města až na jihozápadní okraj. Tato linka je také propojena s Calgary International Airport, což umožňuje snadný přístup do letiště. Mezi významné stanice na této lince patří Marlborough, která je propojena s velkým nákupním centrem Marlborough Mall, a Downtown West – Kerby, která je v blízkosti centra města.

Linka Green Line (zelená linka)

Předpokládá se, že bude dokončena v následujících letech. Po dokončení se stane nejdelší linkou v Calgary a bude spojovat severovýchodní a jihozápadní části města. Tato linka by měla přinést další možnosti přepravy a přístup ke klíčovým oblastem ve městě.

Kromě samotných linek metra nabízí Calgary také řadu zajímavých míst, která stojí za návštěvu v okolí jednotlivých stanic. Například poblíž stanice Victoria Park/Stampede se nachází Calgary Stampede Park, který je domovem jednoho z největších rodeí a kulturních festivalů v Severní Americe. V blízkosti stanice Chinook se nachází obchodní centrum Chinook Centre, které nabízí široký výběr obchodů, restaurací a zábavy. A poblíž stanice University se rozkládá University of Calgary s různými kulturními a sportovními zařízeními. Při návštěvě Calgary je tedy doporučeno využívat metro jako jedno z hlavních dopravních prostředků a objevovat krásy tohoto kanadského města.

Mapa metra v Calgary – Detailní plánek pro rok 2023

Stáhněte si kompletní aktuální mapy calgaryské veřejné dopravy přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Kde se ubytovat v Calgary?

Pokud byste váhali, kde se v Calgary ubytovat nebo si nejste jisti svým výběrem, můžete zvolit některou námi vybranou variantu ubytování, kterou jsme osobně vyzkoušeli a můžeme je doporučit:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Calgary

Jízdní ceny a typy jízdenek pro městskou hromadnou dopravu v Calgary jsou navrženy tak, aby usnadnily pohodlné a dostupné cestování po městě. Zde je přehled jednotlivých typů jízdenek a jejich cenového rozpětí:

 • Jednorázová jízdenka:
  • Dospělí (18-64 let): $3.50 CAD
  • Senioři (65 let a starší) a děti (6-17 let): $2.40 CAD
 • Denní jízdenka:
  • Dospělí: $10.00 CAD
  • Senioři a děti: $7.00 CAD
 • Týdenní jízdenka:
  • Dospělí: $34.00 CAD
  • Senioři a děti: $24.00 CAD
 • Měsíční jízdenka:
  • Dospělí: $106.00 CAD
  • Senioři a děti: $77.00 CAD
 • Jízdenka na Calgary Transit Access:
  • Dospělí, senioři a děti: $4.00 CAD

Je důležité poznamenat, že všechny jízdenky jsou platné pro kombinované cesty metrem, autobusem a cestou Light Rail Transit (LRT). Jízdní lístky je třeba zakoupit před nástupem do vozidla nebo před vstupem do stanice metra.
V případě, že se jedná o jednorázovou jízdenku, musíte ji zaplatit  hotově nebo použít předplacenou kartu Calgary Transit Card, kterou lze dobít na různých prodejních místech.

Pokud jde o nejlepší jízdenku pro turisty v Calgary, záleží to na délce pobytu a plánovaných cestách. Pro krátkodobé pobyty a turisty, kteří hodlají prozkoumat město během jednoho nebo dvou dnů, se doporučuje jednorázová jízdenka. Pokud plánujete strávit více času v Calgary, například týden nebo celý měsíc, může být výhodnější zvolit týdenní nebo měsíční jízdenku, která nabízí neomezené cestování po městě v daném časovém období.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Calgary od 1100 Kč na noc

Pro turisty je také zajímavá možnost zakoupit Discover Calgary Pass, který zahrnuje neomezené cestování metrem, autobusy a LRT po dobu 1 až 3 dnů, vstupy do vybraných turistických atrakcí a slevy na vybrané restaurace a obchody.

Jak se dostat z letiště Calgary do centra města?

Z letiště v Calgary se do centra města dá dostat pomocí veřejné dopravy, konkrétně pomocí autobusů provozovaných společností Calgary Transit. Existují různé možnosti, které vám umožní pohodlně se přesunout z letiště do centra Calgary.

Calgary Transit Route 300 je autobusová linka známá jako Airport-City Centre Route. Jde o expresní linku, která přímo spojuje letiště s centrem města. Autobusy na této lince jezdí pravidelně po celý den, včetně víkendů a svátků. Linka 300 je vybavena prostorem na zavazadla a nabízí pohodlnou a rychlou možnost přepravy do centra Calgary.

Co navštívit v Calgary?

Calgary, město v kanadské provincii Alberta, nabízí řadu zajímavých turistických atrakcí. Zde je seznam pěti míst, která rozhodně stojí za návštěvu při pobytu v Calgary:

 1. Calgary Tower: Jedná se o ikonickou věž v centru města, která nabízí panoramatický výhled na celé Calgary a okolní hory. Můžete si vychutnat úchvatný výhled z rozhledny, zatímco se projdete po skleněné podlaze ve výšce 191 metrů nad zemí.
 2. Stampede Park: Toto je největší veletrhové a kulturní centrum v Calgary. Každoročně se zde koná Calgary Stampede, slavný rodeo festival, který přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa. Můžete si prohlédnout rodeo závody, koncerty, zábavní atrakce a ochutnat tradiční kanadské jídlo.
 3. Calgary Zoo: Jedná se o jedno z nejlepších zoologických zahrad v Kanadě. Calgary Zoo se pyšní různými druhy zvířat z celého světa. Můžete si prohlédnout tygry, slony, gorily, medvědy a mnoho dalších fascinujících tvorů. Zoo také nabízí interaktivní expozice a edukativní programy.
 4. Heritage Park Historical Village: Tento historický park vám umožní vrátit se do minulosti a prozkoumat život na Divokém západě. Park nabízí autentické historické budovy, kočáry, parní lokomotivu a interaktivní expozice. Můžete se projít starými ulicemi, sledovat ukázky řemesel a ochutnat tradiční pokrmy.
 5. Glenbow Museum: Pokud jste nadšenci do kultury a umění, navštivte Glenbow Museum. Toto muzeum nabízí rozsáhlou sbírku umění, historických artefaktů a kulturních exponátů. Můžete si prohlédnout výstavy zaměřené na místní historii, indiánskou kulturu, moderní umění a mnoho dalšího.

V Calgary je také mnoho dalších zajímavých míst a aktivit, jako je například olympijský park, botanická zahrada Reader Rock, Chinatown, Eau Claire Market a mnoho dalších. Město je také výchozím bodem pro výlety do národních parků Banff a Jasper, které nabízejí dechberoucí horskou krajinu.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Calgary?

V přímé blízkosti Calgary se nenachází žádné další systémy metra. Nejblíže se systém metra nachází v Torontu, Montrealu, Edmontonu a Vancouveru

Závěr našeho průvodce do Calgary

Ať už se rozhodnete Calgary navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Calgary od 1100 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Calgary dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Calgary

 • Jaké jsou linky veřejné dopravy v Calgary?
  • V Calgary je systém veřejné dopravy složen z autobusů a vlaků CTrain. CTrain je městský vlak, který má dvě linky – červenou a modrou.
 • Jak mohu zakoupit jízdenku na veřejnou dopravu v Calgary?
  • Jízdenky na veřejnou dopravu v Calgary můžete zakoupit na přepážkách, samoobslužných automatech nebo pomocí mobilních aplikací, jako je Calgary Transit. Existují jednorázové jízdenky, denní pasy, týdenní pasy a měsíční pasy.
 • Jak často je veřejná doprava v provozu v Calgary?
  • Veřejná doprava v Calgary je v provozu přibližně od 5:00 do půlnoci. Vlaky CTrain jezdí často s intervaly asi 5-10 minut v pracovní dny a 10-15 minut během víkendů. Autobusy mají různé časy provozu podle jednotlivých linek.
 • Kde se nachází nejdůležitější přestupní stanice v Calgary?
  • Jednou z nejdůležitějších přestupních stanic v Calgary je Downtown West-Kerby Station, která se nachází v centru města. Tato stanice spojuje modrou a červenou linku CTrain a slouží jako klíčový bod pro přestupy mezi vlaky a autobusy.
 • Jaké jsou tarify veřejné dopravy v Calgary?
  • Ceny jízdenek ve veřejné dopravě v Calgary se liší podle typu jízdenky a zóny, kterou chcete projet. Existují zóny 1 a 2, přičemž zóna 1 je oblast blíže k centru města. Ceny se také liší pro dospělé, studenty a seniory. Doporučuje se zkontrolovat aktuální ceny na oficiálních stránkách Calgary Transit.