24 Čvn

Metro v Ottawě – mapa, jízdné, doprava

Ottawa, hlavní město Kanady, se může pochlubit moderním a efektivním systémem městské dopravy. Metro v Ottawě, známé jako O-Train, je klíčovým prvkem městské infrastruktury a poskytuje rychlou a spolehlivou dopravu pro obyvatele i návštěvníky města.Připojte se k nám, abychom prozkoumali základní informace o metru v Ottawě a jak využít tento systém k maximálnímu objevování tohoto kouzelného města.

Metro v Ottawě (O-Train) – 4 linky a 45 stanic

Confederation Line 1,3 (Confederation Line)

Hlavní linkou metra a hraje klíčovou roli v poskytování rychlého a spolehlivého spojení mezi různými částmi města. Confederation Line se táhne od západní části města až po východní konec Ottawy, procházející důležitými částmi města včetně centra. Linka se rozkládá na celkové délce přibližně 12,5 kilometru a je vybavena 13 moderními stanicemi.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Ottawe od 1500 Kč na noc

Rozšíření Confederation Line, páteřní linky metra v Ottawě, má za cíl zlepšit a rozšířit veřejnou dopravu. Plánovaná rozšíření se zaměřují na prodloužení stávající linky a přidání nových stanic, aby se zvýšila dostupnost a pohodlí pro cestující v různých částech města.

 • Eastern Extension je rozšíření směrem na východ. Zaměřuje se na propojení metra se vzdálenějšími částmi Ottawi na východ od středu města. Cílem je zlepšit dostupnost veřejné dopravy pro obyvatele těchto oblastí a snížit závislost na individuální automobilové dopravě. Přesná trasa a umístění stanic pro Eastern Extension jsou stále ve fázi plánování.
 • Dalším plánovaným rozšířením je Western Extension, tedy prodloužení směrem na západ. Zaměřuje se na propojení metra s předměstskými oblastmi na západ od středu města, aby se zlepšil přístup obyvatel těchto oblastí k veřejné dopravě. Stejně jako u Eastern Extension, konkrétní trasa a umístění stanic pro Western Extension se stále plánují.

Trillium Line 2,4 (Linea Trillium)

Trillium Line se rozprostírá na trase přibližně 16 kilometrů. Linka je navržena tak, aby zlepšila dopravní spojení v jižní části Ottawy a umožnila pohodlný přesun mezi různými oblastmi. V současné době probíhá rozšíření Trillium Line, které přinese další vylepšení a rozvoj linky. Plánované rozšíření zahrnuje modernizaci a vylepšení infrastruktury, včetně nákupu nových vlaků a úpravy stanic. Cílem těchto rozšíření je poskytnout vyšší kapacitu a lepší služby pro cestující.

Propojení přímo na letiště – Ottawa Airport Link

Nově je plánovaná železniční linka, která bude propojovat mezinárodní letiště v Ottawě se středem města. Projekt představuje důležitou iniciativu, která si klade za cíl zlepšit přístupnost letiště a usnadnit cestování mezi letištěm a dalšími částmi města. Ottawa Airport Link bude moderní a rychlá železniční linka, která poskytne spolehlivé a pohodlné spojení mezi letištěm a centrem města.

Mapa metra v Ottawě – Detailní plánek pro rok 2023

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy v Ottawě přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Nejdůležitější přestupní stanice metra v Ottawě

 • Tunney’s Pasture: Nachází se na západním konci Confederation Line a slouží jako přestupní bod mezi metrem a autobusovými linkami.
 • Lyon: Slouží jako přestupní bod mezi Confederation Line a Transitway, systémem rychlodrážních autobusů v Ottawě.
 • Rideau: Dalším významným bodem přestupu, kde se setkává Confederation Line s dalšími linkami metra a autobusovými trasami.
 • Hurdman: Důležitá přestupní stanice, která umožňuje přestup mezi Confederation Line a Trillium Line. Je to klíčové spojení mezi východní a jižní částí města.

Kde se ubytovat v Ottawě

Na Ottawu vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Ottawu již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování na stránkách Booking.com:

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Ottawě

Při návštěvě Ottawy, hlavního města Kanady, je důležité být obeznámen s cenami jízdenek na městskou hromadnou dopravu, abyste mohli snadno a pohodlně prozkoumat město a využít jeho dopravní sítě. V Ottawě je veřejná doprava spravována společností OC Transpo, která nabízí různé typy jízdenek a tarify pro cestující.

 • Jednotlivá jízdenka (Single Ride): Platí na jednu jízdu metrem nebo autobusem a její cena se odvíjí od zóny, ve které cestujete. V Ottawě jsou definovány tři zóny (1, 2, 3), které určují vzdálenost a rozsah vaší cesty. Cena jednotlivé jízdenky se pohybuje od přibližně 3,60 CAD za zónu 1 až po 4,60 CAD za zónu 3.
 • Denní pas (DayPass): Umožňuje neomezené cestování metrem a autobusy po dobu jednoho kalendářního dne. Je ideální pro turisty, kteří plánují prozkoumat různé části města a využít veřejnou dopravu k pohodlnému přesunu. Cena denního pasu je přibližně 10,50 CAD.
 • Sedmidenní pas (Presto Weekly Pass): Pokud plánujete delší pobyt v Ottawě, sedmidenní pas je výhodnou volbou. Jízdenka umožňuje neomezené cestování metrem a autobusy po dobu sedmi po sobě jdoucích dnů. Cena se pohybuje kolem 40 CAD. Je důležité si uvědomit, že tato jízdenka vyžaduje speciální karetní systém Presto Card.

Pro turisty, kteří navštěvují Ottawa, je nejlepší volbou denní pas (DayPass). Tento typ jízdenky umožňuje neomezené cestování po celý den a je ideální pro prozkoumávání města, navštěvování turistických atrakcí a snadný přístup k různým částem Ottawi.

Kromě jednotlivých jízdenek a pasů nabízí OC Transpo také další možnosti a slevy, jako jsou měsíční pasy a zvýhodněné tarify pro studenty a seniory. Je však důležité si před cestou ověřit aktuální ceny a podmínky platnosti jízdenek, protože se mohou měnit v závislosti na politikách a rozvoji veřejné dopravy v Ottawě.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Ottawe od 1500 Kč na noc

Další druhy MHD v Ottawě – Autobusy

Při návštěvě Ottawy můžete využít rozsáhlou síť veřejné autobusové dopravy, kterou spravuje společnost OC Transpo. Autobusy v Ottawě jsou klíčovým prostředkem veřejné dopravy, který umožňuje snadný přístup k různým částem města a turistickým atrakcím.

Linka 95 známá jako „Museum Express“ je oblíbená u turistů. Vede přes centrum města a zastavuje se u mnoha muzeí, včetně Kanadského muzea přírodní historie, Kanadského muzea válečnictví a Kanadského muzea umění.

Linka 97 „Garden Express“ je ideální pro ty, kteří si chtějí užít zelené oázy města. Linka vás zavede do různých botanických zahrad a parků, včetně Ottawa River Parkway, Dominion Arboretum a Rideau Canal.

Linka 1 a 7 vedou z centra města směrem na západ a východ. Linka 1 je známá jako „Canal Route“ a vede podél slavného Rideau Canal, který je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO. Linka 7 je známá jako „River Route“ a nabízí pohled na krásy Ottawy z říčních břehů a nábřeží Ottawa River.

Linka 12 „Market Route“ přiváží cestující do oblíbené čtvrti ByWard Market, která je plná obchodů, restaurací a trhů, kde můžete ochutnat místní kulinářské speciality a nakupovat suvenýry.

Linka 14 „Hog’s Back Route“  nabízí výlet k vodopádům Hog’s Back. Jedná se o přírodní atrakci, která je jednou z nejkrásnějších ve městě a poskytuje úžasnou kulisu pro pikniky a procházky.

Jak se dostat z letiště Ottawa do centra města?

Z letiště Ottawa je možné se dostat do centra města pomocí veřejné dopravy, kterou spravuje společnost OC Transpo. Autobusová linka 97 (Airport Bus) poskytuje přímé spojení mezi letištěm a centrem města. Autobusy jezdí pravidelně a nabízejí pohodlnou cestu s možností přepravy zavazadel. Autobusová zastávka se nachází před terminálem letiště, a linka 97 zastavuje u několika významných bodů v centru města, včetně zastávky u hlavního nádraží a zastávky u čtvrti ByWard Market.

Na letišti je také možné přestoupit na další autobusové linky, které vás mohou dostat do různých částí města. Informační tabule na letišti vám poskytne aktuální informace o jednotlivých linkách, trasách a jízdních řádech.

Jak strávit prodloužený víkend v Ottawě

Námi připravený program nabízí skvělou kombinaci památek, gastronomie a noční zábavy, které Ottawa nabízí. Užijte si svůj pobyt v Ottawě a objevujte krásy tohoto kanadského města!

Den 1:

 • Začněte svůj den procházkou po slavném parlamentním kopci a obdivujte nádhernou architekturu budovy kanadského parlamentu.- Přejděte na protější stranu řeky Rideau a navštivte Kanadské muzeum přírodní historie, kde se dozvíte zajímavosti o přírodním dědictví Kanady.
 • Vychutnejte si piknikový oběd v historickém parku Major’s Hill Park s úchvatným výhledem na řeku Ottawa a centrum města.
 • Prozkoumejte čtvrť ByWard Market, kde najdete mnoho restaurací a obchodů. Vyzkoušejte některou z místních specialit a ochutnejte místní kulinářské lahůdky.
 • Navštivte Národní galerii Kanady a obdivujte umělecká díla od kanadských a mezinárodních umělců.
 • Po večeři si dopřejte příjemnou procházku podél kanálu Rideau a užívejte si romantickou atmosféru a osvětlení.

Den 2:

 • Vydejte se na výlet lodí po řece Ottawa a obdivujte panoramatický výhled na město a okolní přírodu.
 • Navštivte Kanadské muzeum umění, které představuje rozsáhlou sbírku kanadského a mezinárodního umění.
 • Procházejte se po promenádě Wellington Street, kde najdete mnoho obchodů se suvenýry, butiků a kaváren.
 • Obědvat si ve vyhlášené restauraci v centru města, kde můžete ochutnat kanadskou kuchyni nebo mezinárodní speciality.
 • Užijte si večer v divadle National Arts Centre, kde se předvádějí různé divadelní a hudební představení.
 • Po představení si vyberte některý z místních barů nebo klubů a užijte si noční zábavu.

Den 3:

 • Navštivte Muzeum kanadské historie, které se nachází v sousedním městě Gatineau. Muzeum přináší přehled kanadské historie a kultury.
 • Procházejte se po lávce Alexandra Bridge, která spojuje Ottawa se sousedním městem Gatineau. Z lávky budete mít krásný výhled na řeku Ottawa a panoráma města.
 • Obědvat si v jedné z tradičních hospůdek v čtvrti Little Italy, kde najdete široký výběr italských pokrmů.
 • Navštivte Casino du Lac-Leamy ve městě Gatineau a zkuste své štěstí na hracích automatech nebo ve stolních hrách.
 • Po večeři si dopřejte romantickou procházku podél nábřeží Ottawa River a obdivujte noční osvětlení města.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Ottawy?

V blízkosti Ottawy se nacházejí metropolitní systémy například ve městech Toronto, Montreal a nebo Vancouver. Tato města jsou relativně blízko Ottawy a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Kanadě s dobře rozvinutým systémem metra.

Závěr našeho průvodce do Ottawy

Ať už se rozhodnete Ottawu navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Ottawe od 1500 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Ottawy dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Ottawě

Jaký je nejlepší způsob dopravy v Ottawě?

 • Nejlepším způsobem dopravy v Ottawě je systém OC Transpo, který zahrnuje autobusy a metropolitní systém metra. Obě tyto možnosti jsou pohodlné a spojují většinu oblastí ve městě.

Jaký je rozvrh provozu autobusů v Ottawě?

 • Autobusy v Ottawě jezdí pravidelně po celém městě. Můžete se podívat na webovou stránku společnosti OC Transpo, kde najdete aktuální jízdní řády a informace o trasách.

Jaké jsou ceny jízdenek na veřejnou dopravu v Ottawě?

 • Ceny jízdenek se liší podle typu jízdního dokladu a zóny, ve které se chcete přepravit. Existují jednotlivé jízdenky, denní lístky, týdenní a měsíční předplatné. Podrobnější informace o cenách jízdenek naleznete na webových stránkách OC Transpo.

Jaké jsou přestupní body v systému veřejné dopravy v Ottawě?

 • Hlavním přestupním bodem je nádraží Blair, kde se setkávají linky metra a autobusů. Další přestupní body se nacházejí na strategických místech v různých částech města, kde je možné přestoupit mezi různými linkami autobusů.

Jaké jsou alternativy k veřejné dopravě v Ottawě?

 • Kromě veřejné dopravy můžete v Ottawě využít služeb taxislužeb, sdílených jízd nebo si pronajmout vlastní automobil. Město má také rozvinutou síť cyklostezek, které jsou ideální pro cyklistiku.