7 Dub

Metro v Pekingu – mapa, jízdné a další praktické informace

Peking je už po několik staletí hlavním městem Číny a zároveň největším centrem veškerých právních, kulturních a obchodních záležitostí země. Celkový počet jeho obvytel se blíží ke 20 milionům, díky čemuž se řadí do první desítky největších měst světa. Pokud se do Pekingu chystáte, zcela určitě vám přijde vhod tento článek, který je nabitý zajímavostmi a užitečnými informacemi nejen o místní dopravě.

Zajímavosti z místa

  1. Zakázané město se řadí mezi nejnavštěvovanější místa v Pekingu. Tato architektonická památka je souborem několika historických budov a zahrad. Přestože sem míří desítky turistů, najdete zde také několik schovaných útulných uliček.
  2. Navštívit velkou čínskou zeď, pokud jste poblíž Pekingu je téměř povinnost – Mutianyu Great Wall je vyhlídka v méně fekventované části zdi, a ocení ji  především ti, co se neradi protloukají davy turistů.
  3. Gubei Water Town je menší městečko na okraji Pekingu. Okouzlí vás svojí pohádkovou atmosférou, úzkými uličkami a spousty krásných podniků.

Základní informace o metru 

Pekingské metro je nejstarším a nejrušnějším systémem podzemní dopravy v Číně. Poprvé bylo obyvatelům představeno v roce 1969. V současné chvíli je v provozu celkem 22 linek, jejichž trasa je rozložená do 370 stanic. Celková délka trasy je 608 km, a jedná se o druhou nejrozsáhlejší dopravní síť  hned po Šangaji. Do roku 2021 je plánováno další rozšíření až na 999 km.

Jízdné

Jízdné si v Pekingu můžete zakoupit v dvojí podobě. Tím jedním je klasické jízdné, jehož cena se stupňuje podle počtu překročených kilometrů. Jízda do 6 kilometrů vás pak výjde na 3 juany (necelých 10 Kč) a s každými dalšími 6 překročenými kilometry si připlatíte další 1 juan (zhruba 3 Kč). Zdarma se pak tímto způsobem svezou důchodci, tělesně postižení, vojáci, policie, ale také dítě do 130 cm v doprovodu rodiče. Za cestu na letiště zaplatíte 25 juanů, tedy 82 Kč.

Dalším způsobem je zakoupení Yikatong karty. Můžete si jí pořídit, a zároveň si ji i dobýt, na kterékoli stanici metra. Karta se vyplatí zejména těm, kteří se v Pekingu budou nacházet dlouhodobě. Výhodně si zde můžete dobýt jízdné například na měsíc nebo delší dobu.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

 

Seznam všech linek a stanic

Metro má celkem 370 stanic. Ty se rozléhají na následujících linkách a jejich směrech:

Linka Zastávky
Linka 1 Pingguoyuan–Guchenglu–Bajiao Amusement Park–Babaoshan–Yuquanlu–Wukesong–Wanshoulu–Gongzhufen–Military Museum–Muxidi–Nanlishilu–Fuxingmen–Xidan–Tian’anmen West–Tian’anmen East–Wangfujing–Dongdan–Jianguomen–Yong’anli–Guomao–Dawanglu–Sihui–Sihui Dong
Linka 2 (Okružní) Xizhimen–Chegongzhuang–Fuchengmen–Fuxingmen–Changchunjie–Xuanwumen–Hepingmen–Qianmen–Chongwenmen–Beijing Railway Station–Jianguomen–Chaoyangmen–Dongsishitiao–Dongzhimen–Yonghegong (Yonghe Lama Temple)–Andingmen–Gulou Dajie (Drum Tower Street)–Jishuitan
Linka 4 Gongyixiqiao–Jiaomenxi–Majiabu–Beijing South Railway Station–Taoranting–Caishikou–Xuanwumen–Xidan–Lingjinghutong–Xisi–Ping’anli–Xijiekou–Xizhimen–Beijing Zoo–National Library–Weigongcun–Renmin University–Haidian Huangzhuang–Zhongguancun– East Gate of Beijing University–Yuanmingyuan (the Summer Palace)–Xiyuan–Beigongmen Anheqiao North
Linka 5 Tiantongyuan North–Tiantongyuan–Tiantongyuan South–Lishuiqiao–Lishuiqiao South–Beiyuanlu North–Datunlu East–Huixinxijie Beikou–Huixinxijie Nankou–Hepingxiqiao–Hepingli Beijie–Yonghegong (Yonghe Lama Temple)–Beixinqiao–Zhangzizhonglu–Dongsi–Dengshikou–Dongdan–Chongwenmen–Ciqikou–Temple of Heaven (east entrance)–Puhuangyu–Liujiayao–Songjiazhuang
Linka 6 Caofang–Changying–Huangqu–Dalianpo–Qiannian Road–Shilibao–Jintai Road–Hujialou–Dongdaqiao–Chaoyangmen–Dongxi–Nanluoguxiang (Nanluogu Lane)–Beihai North–Ping’anli–Chegongzhuang–Chegongzhuang West–Baishiqiao South–Huayuanqiao–Cishousi–Haidian Wuluju
Linka 8 Zhuxinzhuang-Yuzhilu-Huilongguan East Street–Huoying–Xixiaokou–Yongtaizhuang–Lincuiqiao–South Gate of Forest Park–Olympic Park–Olympic Sports Center Stadium–Beitucheng–Anhuaqiao–Guloudajie (Drum Tower Street)-Shichahai-Nanluoguxiang-National Art Museum (Opening Soon)
Linka 9 National Library–Baishiqiao South–Baiduizi–Beijing West Railway Station–Liuliqiao East–Liuliqiao–Qilizhuang–Fengtai Dongdajie–Fengtainanlu–Keyilu–Fengtai Science Park–Guogongzhuang
Linka 10 Xiju–Liuliqiao–Lianhuaqiao–Gongzhufen–Xidiaoyutai–Cishousi–Chedaogou–Changchunqiao–Huoqiying–Bagou–Suzhoujie–Haidian Huangzhuang–Zhichunli–Zhichunlu–Xitucheng–Mudanyuan–Jiandemen–Beitucheng–Anzhenmen–Huixin Xijie Nankou–Shaoyaoju–Taiyanggong–Sanyuanqiao–Liangmaqiao–Agriculture Exhibition Center–Tuanjiehu–Hujialou–Jintaixizhao–Guomao–Shuangjing–Jinsong–Panjiayuan–Shilihe–Fenzhongsi–Chengshousi–Songjiazhuang–Shiliuzhuang–Dahongmen–Jiaomen East–Jiaomen West–Caoqiao–Jijiamiao–Shoujingma-Fengtai Railway Station-Niwa
Linka 13 Xizhimen–Dazhongsi–Zhichunlu–Wudaokou–Shangdi–Xierqi–Longze–Huilongguan–Huoying–Lishuiqiao–Beiyuan–Wangjingxi–Shaoyaoju–Guangximen–Liufang–Dongzhimen
Linka 15 Fengbo–Shunyi–Shimen–Nanfaxin–Houshayu–Hualikan–Guozhan–Sunhe–Maquanying–Cuigezhuang–Wangjing–Wangjing West
Batong Line Sihui–Sihui East–Gaobidian–Communication University of China–Shuangqiao–Guanzhuang–Bali Qiao–Tongzhoubeiyuan–Guoyuan–Jiuke Shu–Liyuan–Linheli–Tuqiao
Changping Line Nanshao–Shahe University Park–Shahe–Gonghua Cheng–Zhuxinzhuang–Life Science Park–Xierqi
Daxing Line Gongyixiqiao–Xingong–Xihongmen–Gaomidian North–Gaomidian South–Zaoyuan–Qingyuanlu–Huangcunxi Dajie–Huangcun Train Station–Yihezhuang–Biopharmaceutical Industrial Base–Tiangongyuan
Fangshan Line Guogongzhuang–Dabaotai–Daotian–Changyang–Libafang–Guangyang Cheng–Liangxiang University Town North–Liangxiang University Town–Liangxiang University Town West–Liangxiang Nanguan–Suzhuang
Yizhuang Line Songjiazhuang–Xiaocun–Xiaohongmen–Jiugong–Yizhuangqiao–Yizhuang Cultural Park–Wanyuan Jie–Rongjing Dongjie–Rongchang Dongjie–Tongji Nanjie–Jinghailu–Ciqu South–Ciqu-Yizhuang Railway Station (Opening Soon)
Airport Express T3-T2-Sanyuanqiao-Dongzhimen

Jízdní řády

Veškeré linky podzemního systému dopravy Pekingu začínají svůj provoz krátce po 5. hodině ranní a končí kolem 11 hodiny. Četnost jízd závisí na vytíženosti konkrétní linky a také na konkrétním dni a čase. Podrobnější rozpis jízdních řádů najdete snadno na místě nebo na internetových stránkách metra.

Autobusová doprava

Velmi jednoduše zde také můžete využívat autobusovou dopravu. Využijete na ně stejnou kartu, jako na metro. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě nebo na některých internetových stránkách.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Pekingu DOSTAT?

Rozhodli jste se, že navštívíte Peking? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Pekingu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději apartmány nebo hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Peking navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Tip pro Vás! Když už jste v Asii a Pekingu, tak nestálo by za to navštívit Kuala Lumpur? Jedná se o jedno z nejmodernějších měst Asie. Kdo je spíše na tu přírodu, tak doporučujeme navštívit Sri Mahamariamman Temple.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Pekingu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Jak se vám líbil článek?