8 Čvc

Metro v Zhengzhou – mapa, jízdné a další praktické informace

Zhengzhou je hlavním městem provincie Che-nan a se svými 9 miliony obyvatel je po Wu-chanu 2. nejlidnatějším místem ve středu země. Po tisíce let bylo Zhengzhou hlavním městem Číny. V současnosti se jedná především o nejdůležitější dopravní uzel celé země. Kromě toho je důležitým ekonomický centrem a nabízí širokou škálu závaného a kulturního vyžití. Pokud máte do tohoto města zrovna namířeno, určitě oceníte tento článek, který je nabitý informacemi o dopravě, ale i o místech, které můžete během svých cest navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Historií nejen samotného města, ale i celé Číny vás provede Henan Museum. Najdete v něm především výstavu keramiky a poměrně jednoduše se v něm můžete orientovat díky všudypřítomným anglickým popiskům.
 2. Nádherným výhledem se pokocháte z vrcholku budovy Erqi Strike Monument Tower. Nebudete litovat návštevy přes den, ale ani večer. Obojí je neopakovatelný zážitek.
 3. Pokud budete mít nějaký čas navíc, anebo cestujete s dětmi, oceníte návštěvu Century Amusement Park, který je neuvěřitelně rozsáhlý a najdete v něm velké množství různých atrakcí.

Základní informace o metru

Metro v Zhengzhou bylo poprvé otevřeno v prosinci roku 2014. V tuto chvíli jsou v provozu celkem 3 linky. Jejich délka trasy je 93,7 km rozložených na 59 stanicích. V tuto chvíli je ve výstavbě jedna další linka (Linka č. 5), jejíž otevření je plánované na konec roku 2018. Měla by mít 41 km a celkem 32 stanic.

Jízdné

V Zhengzhou si můžete zakoupit dva typy jízdného. Prvním z nich je běžné jízdné, jehož výše se liší v závislosti na ujetých kilometrem. Za prvních 6 km zaplatíte 2 juany, za trasu 6-13 km zaplatíte 3 juany a 4 juany za 13-21 km. Za každých dalších 9 ujetých km zaplatíte o 1 juan navíc. Jízdenky si zakoupíte na kterékoli stanici metra.

Druhým typem jízdného je Lü Cheng Tong, se kterým budete mít 5% slevu na jízdném.
Lü Cheng Tong si lze zakoupit na těchto místech: Xisanhuan, Bishagang, Erqi Square, Lücheng Square, Renmin Road, International Convention & Exhibition Center, South Nongye Road a South Dongfeng Road.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka č. 1 (červená)

 1. Henan University of Technology
 2. Zhengzhou University Sci-Tech Park
 3. Zhengzhou University
 4. Wutongjie
 5. Lanzhai
 6. Tielu
 7. Civic Center
 8. Xiliuhu
 9. Xisanhuan
 10. Qinlinglu
 11. Wuyigongyuan
 12. Bishagang
 13. Lüchengguangchang
 14. Yixueyuan
 15. Zhengzhou Railway Station
 16. Erqiguangchang
 17. Renminlu
 18. Zijingshan
 19. Yanzhuang
 20. Minhanglu
 21. Conference & Exhibition Center
 22. Huanghenanlu
 23. Nongyenanlu
 24. Dongfengnanlu
 25. East Railway Station
 26. Boxuelu
 27. Sports Center
 28. Longzihu
 29. Wenyuanbeilu
 30. New Campus of Henan University

Linka č. 2 (žlutá)

 1. Liuzhuang
 2. Liulin
 3. Shamen
 4. Beisanhuan
 5. Dongfenglu
 6. Guanhutun
 7. Huanghelu
 8. Zijingshan
 9. Dongdajie
 10. Longhaidonglu
 11. Erligang
 12. Nanwulibao
 13. Huazhai
 14. Nansanhuan
 15. Zhanmatun
 16. Nansihuan

Chengjiao Line (fialová)

 1. Nansihuan
 2. Shibalihe
 3. Shawoli
 4. Shuanghudadao
 5. Xiaoqiao
 6. Huanancheng West
 7. Huanancheng
 8. Huanancheng East
 9. Mengzhuang
 10. Gangqu North
 11. Kangpinghu
 12. Lanhegongyuan
 13. Enpinghu
 14. Zonghebaoshuiqu
 15. Xinzheng International Airport

Jízdní řády

Veškeré linky metra jezdí pravidelně od pondělí do neděle. Jejich provoz začíná mezi 6 a půl 7 hodinou ranní. Linka č. 1 svůj provoz končí kolem 22:30, Linka č. 2 kolem 22 hodiny a Chengjiao Line před 21 hodinou. Na vlak si počkáte obvykle od 5 do 8 minut, v závislosti na konkrétním dni, čase a vytíženosti linky. Konkrétní podobu jízdních řádů si bez problémů zjistíte přímo na místě.

Autobusová doprava

Velmi jednoduše lze ve městě využít také autobusovou dopravu. Spíše než po městě ji ale využijete na výlety po nejbližším okolí. Případně lze také autobusovou dopravu využít na některých těžko dostupných místech a zkombinovat ji se systémem podzemní dopravy. Informace o jízdních řádech si také zcela jednoduše zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do zhengzhou dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Čeng-čou? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Zhengzhou

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Zhengzhou navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Čeng-čou dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.