4 Čvc

Metro ve Wuhanu – mapa, jízdné a další praktické informace

Wu-chan je hlavním městem čínské provincie Chu-pej a zároveň největším a nejlidnatnějším městem ve střední Číně. Nachází se na soutoku řek Jang-c’-ťiang a Chan-ťiang  a zajímavé je, že se jedná o konglomeraci tří původních měst. Bývá mu přezdíváno “dopravní tepna devíti provincií” a právě jeho středem prochází síť  železnic, silnic a dálnic. V dnešní době patří navíc mezi zajímavá politická, ekonomická, finanční a vzdělávací centra země. Pokud se Wu-chan chystáte navštívit, bude pro vás užitečný tento článek, který nabitý informacemi o místní dopravě a zajímavých místech, které můžete při své cestě navštívit.

Zajímavosti z místa

  1. Milovníci histore by při své návštěvě města určitě neměli vynechat Hubei Provincial Museum. Najdete tu široké spektrum různých výstav průřezem čínské historie a vzdělat se můžete například i v oblasti historie výroby čaje.
  2. Podívat byste se rozhodně měli také na Wuchanskou Univerzitu, která má bezesporu jednu z nejlepších úrovní vzdělávání v zemi. Kolem budovy se nachází krásný park a navíc je skvěle polohovaná a snadno se dostanete také k dalším památkám města.
  3. Odskočit na procházku si můžete do parku East Lake in Wuhan. Je to vyhlášené místo s rozsáhlou a krásnou zahradou. Právě tady máte navíc možnost seznámit se s místními.

Základní informace o metru

Metro ve Wu-chanu bylo poprvé otevřené v roce 2004. Tento systém byl vybudován jako 6. systém podzemní dopravy v Číně. Metro operuje celkem se 7 linkami, jejichž celková délka trasy je 237 km.  Celý systém metra má celkem 166 stanic. V tuto chvíli je naplánováno rozšíření některých linek, ale také výstavba nových. Celý projekt by měl být dokončen do roku 2021. Více než 50% městské dopravy by měla být zajišťována právě podzemním systémem dopravy.

Jízdné

Jízdné jednotlivých linek se liší v závislosti na ujeté vzdálenosti. Za prvních 9 km zaplatíte 2 juany, za trasu 9-14 km zaplatíte 3 juany a za každé 2 další kilometry nad 14 km si připlatíte o 1 juan navíc.

Jízdné si zakoupíte na kterékoli stanici metra.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

 

Jízdní řády

Veškeré linky metra jsou v provozu každý den, od pondělí do neděle. Svůj provoz začínají mezi 6 – 6:30, v závislosti na tom, zda je všední den nebo víkend, případně také na konkrétních linkách a jejich vytíženosti. Naopak poslední vlaky obvykle do stanic přijíždí před 24 hodinou. Na metro si obvykle počkáte od 2 do 13 minut, v závislosti na konrétním dni a čase. Podrobné informace o jízdních řádech si bez problému zjistíte přímo na místě.

Autobusová doprava

Velmi jednoduše lze ve městě využít také autobusovou dopravu. Spíše než po městě ji ale využijete na výlety po nejbližším okolí. Některé linky navíc přímo navazují na metro a cestování po městě tak snadno můžete kombinovat, podle toho, kam zrovna potřebujete. Informace o jízdních řádech si také zcela jednoduše zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Wu-chanu dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Wu-chan? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování ve Wu-chanu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Závěr

Ať už se rozhodnete Wu-chan navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Wu-chanu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.