4 Čvc

Metro v Xi’anu (Si-anu) – mapa, jízdné a další praktické informace

Xi’an (Si-an), 3000 let staré město, jejíž název v doslovném překladu znamená “Západní mír”, je největším a zároveň také hlavním městem čínské provincie Šen-si. V minulosti bylo právě toto místo výchozím bodem Hedvábné stezky a dodnes je Si-an významným obchodním a dopravním centrem. Zajímavé je také svou polohou, v jeho blízkosti se totiž nachází mnoho zajímavých památek jako Terakotova armáda, anebo hrobka prvního čínského císaře Čchin Š’-chuang-tiho. Pokud se do Si-anu zrovna chystáte, určitě oceníte tento článek, který je nabitý zajímavými informacemi o místní dopravě a okolních památkách.

Zajímavosti z místa

  1. Tím nejzajímavějším místem k návštěvě je bezesporu jedna z nejrozsáhlejších a nejzajímavějších historických památek – Terakotova armáda. Místo, kde se vyzobrazení vojáci nachází, zcela určitě předčí vaše očekávání.
  2. Dalším oblíbeným místem k návštěvě je Muslimská čtvrť. Na rušné ulici si bezesporu vyberete něco zajímavého k snědku. Atmosféra této čtvrti je naprosto jedinečná.
  3. Při své návštěvě určitě nevynechte Hanyangling, kde je pohřben výše zmíněný první čínský císař. Nasajte historickou atmosféru místa a projděte se po krásném okolí.

Základní informace o metru

Metro v Si-anu bylo poprvé otevřené v roce 2011, ačkoli bylo plánované už od 80. let minulého století. V tuto chvíli jsou v provozu celkově 3 linky s 66 stanicemi. Jejich společná délka trasy je 91 km. Do roku 2020 je plánováno další rozšíření a otevření linek č. 4 a 6. Tento nový systém podzemní dopravy by měl mít kolem 250 km.

Jízdné

V Si-anu si můžete zakoupit několik typů jízdného. Prvním z nich je obyčejné jízdné. Jeho cena se liší v závislosti na ujetých kilometrech. Za prvních 6 km zaplatíte 2 juany, 3 juany za trasu 6-10 km, 4 juany za 10-14 km, 5 juanů za 14-20 km a 6 juanů za 20-26 km. Za trasu více jak 26 km zaplatíte o 1 juan navíc za každých 8 km.

Druhým typem jízdného je Public Transportation Card, se kterou budete mít 10% slevu na jízdném a navíc ji můžete využít na veškerou další městskou dopravu.

Posledním typem je celodenní jízdné anebo třídenní jízdné, které lze využívat neomezeně. Za celodenní jízdné zaplatíte 15 juanů a za třídenní jízdné zaplatíte 40 juanů.

Všechny typy jízdného lze pohodlně zakoupit na kterékoli stanici metra, buď v automatu anebo za přepážkou.

Děti do 130 cm mohou metrem cestovat zdarma.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Jízdní řády

Všechny 3 linky metra jezdí pravidelně od pondělí do neděle. Jejich provoz začíná krátce po 6 hodině ranní. Končí naopak obvykle kolem 12 hodiny. Na vlak si počkáte obvykle od 4 do 10 minut, v závislosti na konkrétním dni, čase a vytíženosti linky. Konkrétní podobu jízdních řádů si bez problémů zjistíte na místě.

Autobusová doprava

Velmi jednoduše lze ve městě využít také autobusovou dopravu. Použít můžete stejný typ jízdného, jako na metro. Spíše než po městě ji ale využijete na výlety po nejbližším okolí. Případně lze autobusy využít na některých těžko dostupných místech a zkombinovat ji se systémem podzemní dopravy. Informace o jízdních řádech si také zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Si-anu dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Si-an? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Si-anu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Závěr

Ať už se rozhodnete Si-an navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy ze Si-anu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.