8 Čvc

Metro v Xiamenu – mapa, jízdné a další praktické infomace

Xiamen je druhým největším čínským městěm, které se nachází v provincii Fu-ťien, ležící v jihovýchodní Číně. Zajímavé je především pro svou historii, lokaci a dřívější obchodování s Evropou. Před několika staletími se právě přes toto město do zbytku světa dovážel čaj. Vliv Evropy se odrazil na architektuře města, ale zajímavý je Xiamen také pro svou neopakovatelnou atmosféru a univerzitu, která se řadí mezi nejlepší a nejpopulárnější v celé Číně. Pokud se do Xiamenu chystáte, určitě oceníte tento článek, který je nabitý informacemi o místní dopravě a zajímavých místech, která můžete při svém cestování navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Bezesporu nejpopulárnějším místem v Sia-menu je Kulangsu Huandao Road, která nabízí zajímavé možnosti především všem milovníkům sportu. Zapůjčit si  můžete kola a vyzkoušet si na nich nově vybudovanou trasu, která vede kolem jezera a poskytne vám zcela neopakovatelný výhled.
 2. Dokonalému odpočinku se oddejte v restortu Xiamen Riyuegu, který je známý pro své horké léčivé prameny. Můžete si sem zajet na půl dne, na den anebo na několik dní. Poblíž se dá zajít také na procházku.
 3. Botanická zahrada v Sia-menu nabízí mnoho skvělých příležitostí k odpočinku. Pokochat s můžete nádherným okolím, přírodou a nebo se jen svézt lanovkou.

Základní informace o metru

Metro v Sia-menu se poprvé otevřelo v prosinci minulého roku. V tuto chvíli je v provozu pouze jedna linka, o celkové délce trasy 30,3 km a s 24 stanicemi. V tuto chvíli prochází systém podzemní dopravy rozsáhlým rozšiřováním. Plánovaný počet linek je 5 a metro by mělo fungovat na 115 stanicích a jejich celková délka trasy by měla být 224 km. Do budoucna jsou plánovány i další rozšíření, ty ale zatím nebyly potvrzené.

Jízdné

V Sia-menu si můžete zakoupit 2 typy jízdného. Tím prvním je běžné jízdné, jehož cena se liší v závislosti na ujeté trase. Za první 4 km zaplatíte 2 juany, 3 juany za 4-12 km, 4 juany za 12-18 km, 5 juanů za 18-28 km a 6 juanů za 28-43 km. Za trasu delší než 43 km zaplatíte o 1 juan navíc za každých 20 km.

Zakoupit si lze také místní dopravní kartu Yi Tong Ka, se kterou budete mít 10% slevu na jízdném.

Děti menší než 120 cm se mohou metrem přepravovat zdarma. Oba typy jízdného pohodlně zakoupíte na kterékoli stanici metra – v automatu nebo na přepážkách.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka č. 1

 1. Yannei
 2. North Railway Station
 3. Tianshui Road
 4. Jimei Avenue
 5. Jimei Software Park
 6. Chengyi Plaza
 7. Guanren
 8. Xingjin Road
 9. Xinglin Village
 10. Horticulture Expo Garden
 11. Jimei School Village
 12. Gaoqi
 13. Dianqian
 14. Torch Hi-Tech Park
 15. Tangbian
 16. Wushipu
 17. Lücuo
 18. Lianhua Intersection
 19. Lianban
 20. Hubin East Road
 21. Wenzao
 22. Jiangjunci
 23. Zhongshan Park
 24. Zhenhai Road

Jízdní řády

Linka č. 1 jezdí pravidelně od pondělí do neděle. Její provoz začíná v 6:30 ráno a končí naopak po 11 hodině večer. Na vlak si jen zřídka kdy počkáte déle než pár minut, ale samozřejmě záleží na konkrétním dni, čase a vytíženosti linky. Konkrétní podobu jízdních řádů si bez problémů zjistíte na místě.

Autobusová doprava

Velmi jednoduše lze ve městě využít také autobusovou dopravu. Využijete na ni stejné jízdné jako na metro. Autobusy můžete využít na místech, kam nejezdí metro, případně je zkombinovat ji se systémem podzemní dopravy. Informace o jízdních řádech si také zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Xiamenu dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Sia-men Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Xiamenu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Sia-men navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy ze Xiamenu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.