6 Čvc

Metro v Kalkatě – mapa, jízdné a další praktické informace

Kalkata je se svými více než 5 miliony (13 miliony s okolní aglomerací) třetím největším městem země a zároveň hlavním městem státu Západní Bengálsko. Historické vykopávky dokazují, že město je osídleno už velmi dlouhou dobu a jejich staří se odhaduje až na 2000 let. Dlouhou dobu byla Kalkata britskou kolonií a právě pod jejich vedením dosáhla největšího rozvoje, zejména v oblasti průmyslu. Město má velice zajímavou historii a zachovalou architekturu, přestože bylo v minulosti bombardováno. Pokud máte v nejbližší době do Kalkaty namířeno, pak vám přijde vhod tento článek, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Mother House je místo, které byste si při své návštěvě města rozhodně neměli nechat ujít. Najdete v něm totiž hrobku Matky Terezy, její pokoj a muzeum. Toto posvátné místo navíc nabízí možnost dobrovolničení.
 2. Milovníci ruchu, nočního života, nakupování a restaurací by měli navštívit Park Street. Právě v tomto místě totiž najdete “tepnu” celého města.
 3. Dalším centrálním místem Kolkaty je bezesporu Gariahat Market. Pořídíte tady úplně všechno, gurmáni ocení širokou nabídku jídla a turisté náhled do způsobu žití místních obyvatel.

Základní informace o metru

Metro v Kalkatě bylo poprvé uvedeno v provoz už v roce 1984, což ho činí nejstarším fungujícím metrem v zemi. Aktuálně funguje pouze jedna linka, s celkovým počtem 24 stanic a délkou trasy 27,22 km. 5 dalších linek je rozestavěných a nachází se v odlišných fázích výstavby. Plánované je také rozšíření linky č. 1. Metro denně přepraví 650 tisíc pasažérů.

Jízdné

Za základní jízdné zaplatíte od 5 (1,6 Kč) do 25 rupií (8 Kč), v závislosti na zóně a potažmo ujetých kilometrech. Za zónu č. 1 zaplatíte 5 rupií a odpovídá ji 5 ujetých km. S každou další zónou (je jich celkem 6) a každých dalších 5 ujetých km zaplatíte o 5 rupií navíc. Můžete si zakoupit buď tokeny, které jsou jednorázové, anebo tzv. Smart kartu.

Cena za Smart kartu se pohybuje od 100 do 1000 rupií a tomu odpovídá i částka, kterou můžete procestovat. Jako bonus ke každé kartě dostanete 10% částky navíc na procestování.

Jako turista si navíc můžete zakoupit 24hodinovou (250 rupií + 60 rupií depozit) nebo 72hodinovou kartu (550 + 60 rupií depozit).

Děti do 4 let mohou metrem cestovat zdarma. Jízdné si zakoupíte na kterékoli stanici metra.

Mapa metra ke stažení

Metro v Kalkatě

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

 1. Kavi Subhash
 2. Shahid Khudiram
 3. Kavi Nazrul
 4. Gitanjali
 5. Masterda Surya Sen
 6. Netaji
 7. Mahanayak Uttam Kumar
 8. Rabindra Sarobar
 9. Kalighat
 10. Jatin Das Park
 11. Netaji Bhavan
 12. Rabindra Sadan
 13. Maidan
 14. Park Street
 15. Esplanade
 16. Chandni Chowk
 17. Central
 18. Mahatma Gandhi Road
 19. Girish Park
 20. Shobhabazar Sutanuti
 21. Shyambazar
 22. Belgachhia
 23. Dum Dum
 24. Noapara

Jízdní řády

Metro je v provozu každý den, tedy od pondělí do neděle. Přes týden funguje od 7 do 22 hodin, o víkendu jeho provoz začíná v 10 a končí ve 22 hodin. Během nejvytíženějších časů si na metro počkáte průměrně 5 minut, o víkendu a během méně vytížených hodin budete čekat od 7 do 10 minut.

Autobusová doprava

Po měste se můžete přepravovat také autobusy nebo tramvajemi. Jízda autobusem je však časově náročnější a můžete se na přecpaných silnicích zdržet. Některé autobusové linky  navazují na metro a dopravu tedy lze snadno nakombinovat. Autobusová síť je momentálně větší než síť podzemní dopravy. To se však po plánovaném rozšíření metra změní. Informace o jízdních řádech a jízdném si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Kalkaty dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Kalkatu? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Kalkatě

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději apartmány nebo hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Kalkatu navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Kalkaty dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.