6 Čvc

Metro v Bombaji – mapa, jízdné a další praktické informace

Bombaj je město, které se nachází na západním pobřeží Indie. Je nejlidnatějším městem země a se svými 13,3 miliony obyvatel zároveň také 6. nejlidnatějším městem na zemi. Zároveň je centrálním městem státu Maháráštra a největším přístavem západního pobřeží Indie. Stejně jako jiná města, byla i Bombaj dlouhou dobu britskou kolonií. Až do roku 1995 používala jejich název – Bombay, a právě v tomto roce se vrátila ke svému původnímu názvu – Mumbai. Město je pro zemi důležité především pro svůj finanční význam a zároveň v něm najdete velké množství sídel různých významných firem. Pokud se do Bombaje v nejbližší době chystáte, pak vám přijde vhod tento článek, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Zejména místní si potrpí na památku Gateway of India, neboli “Brána do Indie”. Právě z tohoto místa se vám naskytne krásný pohled do okolí a také na lodě přijíždějící do přístavu. Během pracovních dní tu ale bývá pěkný nával.
 2. Shree Siddhivinayak je typický indický chrám, kam by měl zavítat každý, kdo obdivuje indickou kulturu. Během běžného dne se tu můžete setkat se spoustou místních.
 3. No a posledním místem, které zcela určitě stojí za návštěvu je Govardhan Ecovillage. Tato pohádková oblast se nachází kousek za městem a obdivovat zde můžete typickou, krásnou indickou přírodu. Líbit se tady bude také turistům s dětmi.

Základní informace o metru

Metro v Bombaji bylo poprvé otevřeno v roce 2014. Přestože v tuto chvíli operuje pouze s jednou linkou, s celkovým počtem 12 stanic a trasou 11,4 km, ve výhledné době je plánováno dokončení linek 2, 3, 4, a 7, které trasu rozšíří o 112 stanic a 124,5 km. V plánu jsou také další rozšíření existujících linek a budování nových. Celkový koncept by měl být uskutečněn do roku 2025. Denně metro přepraví kolem 380 tisíc pasažérů a ročně je to až 130 milionů.

Jízdné

Za jednosměrnou obyčejnou jízdenku, kterou pořídíte ve formě tokenu, zaplatíte od 10 (3,2 Kč) do 40 rupií (13 Kč), v závislosti na ujeté vzdálenosti. Za zpáteční jízdenku zaplatíte od 20 (6,5 Kč) do 70 (23 Kč). Pakliže budete v Bombaji přebývat delší dobu, můžete si zakoupit balíček 45 jízd, jehož cena se opět liší v závislosti na vzdálenostech, které ujedete. Ceny se pohybují od 750 (242, 5 Kč) do 1350 rupií (436,5 Kč).

Jízdné si zakoupíte na kterékoli stanici metra.

Mapa metra ke stažení

Na mapě je vyzobrazená také rozestavěná Linka č. 2

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

 

Seznam všech stanic

Linka č. 1

 1. Versova
 2. D.N. Nagar
 3. Azad Nagar
 4. Andheri
 5. Western Express Highway
 6. Chakala
 7. Airport Road
 8. Marol Naka
 9. Saki Naka
 10. Asalpha
 11. Jagruti Nagar
 12. Ghatkopar

Jízdní řády

Metro je v provozu každý den, od pondělí do pátku. Svůj provoz začíná v 5:20 a končí ve 23:20. Během nejvytíženějších hodin si na metro v průměru počkáte 4 minuty a během méně vytížených hodin, svátků a také v neděli na metro budete čekat průměrně 8 minut.

Autobusová doprava

K přepravě po městě můžete využívat také autobusovou dopravou. Autobusová síť je v tuto chvíli o něco rozsáhlejší než trasa metra, avšak po dokončení rekonstrukce podzemní dopravy se to změní. Některé autobusové linky  navazují na metro a dopravu tedy můžete snadno nakombinovat. Informace o jízdních řádech a jízdném si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Bombaje dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Bombaj? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Bombaji

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Bombaj navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Bombaje dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

5 (100%) 1 vote