8 Čvc

Metro v Bangalore – mapa, jízdné a další praktické informace

Bangalore je se svými 10 miliony obyvatel 3. největším městem Indie a zároveň hlavním městem státu Karnataka. Přestože je položeno poměrně vysoko – 900 m n. m., což ho dělá nejvýše položeným velkým městem, drží si po celý rok vysoké teploty, které ani v zimě neklesnou pod 12 stupňů. Po dlouhou dobu byl Bengalúr britskou kolonií. V současné době se jedná o velké technologické centrum země a pro svůj velký rozvoj v oblasti IT mu bývá přezdíváno „Silicon Valley Indie“. Pokud se do Bengalúru chystáte,  přijde vám vhod tento článek, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Při své návštěvě města byste si rozhodně neměli nechat ujít Surayanarayana Temple. Je to tichý a poměrně velký chrám s nádhernou architekturou. Budete nadšeni z místní duchovní atmosféry.
 2. Spojit dvě věci naráz můžete v Ragigudda Sri Prasanna Anjaneyaswamy Temple. Tento chrám je poměrně vysoko položený a kromě něj se při návštěvě tohoto místa můžete pokochat nádherným výhledem na město.
 3. Art of Living International Center je místo, které ocení milovníci duchovna a meditace. Místní prostředí je pro odpočinek jako stvořené.

Základní informace o metru

Metru v Bangalore se říká „Namma Metro“. Bylo otevřeno v roce 2011. V tuto chvíli jsou v provozu dvě hlavní linky – fialová a zelená. S celkovou délkou trasy 42,3 km, rozložených do 41 stanic, se  jedná o třetí nejrozsáhlejší systém podzemní dopravy v zemi. Metro denně přepraví 315 tisíc pasažérů. Do roku 2022 jsou plánována rozšíření současných linek, ale také otevření dvou nových.

Jízdné

V Bengalúru si můžete zakoupit 2 hlavní typy jízdného. Prvním z nich jsou tokeny a druhým bezkontaktní „Smartless karty“. Oba typy jízdného si lze zakoupit na kterékoli stanici metra.

Tokeny se vyplatí zejména turistům, kteří se ve městě neplánují zdržet dlouho. Cena jízdného se liší v závislosti na ujetých stanicích. Minimální platba je 10 rupií za 2 stanice (odpovídá zhruba 3 Kč) a maximální 23 rupií (cca 7,5 Kč) za 10 a více stanic.

V případě „Smartless karty“, jejíž pořizovací cena je 50 rupií (16 Kč), získáte 15 – 23% slevu na jednom jízdném.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Zelená linka

 1. Banashankari
 2. Chickpete
 3. Dasarahalli
 4. Jalahalli
 5. Jayanagar
 6. Jayaprakash Nagar
 7. Krishna Rajendra Market
 8. Rashtrakavi Kuvempu Road
 9. Lalbagh
 10. Mahalakshmi
 11. Nadaprabhu Kempegowda Station
 12. Nagasandra
 13. National College
 14. Peenya
 15. Peenya Industry
 16. Yelachenahalli
 17. Rajajinagar
 18. Rashtreeya Vidyalaya Road
 19. Mantri Square, Sampige Road
 20. Sandal Soap Factory
 21. South End Circle
 22. Srirampura
 23. Yeshwantpur
 24. Goraguntepalya

Fialová linka

 1. Attiguppe
 2. Baiyappanahalli
 3. Central College
 4. City Railway Station
 5. Cubbon Park
 6. Deepanjali Nagar
 7. Halasuru
 8. Hosahalli
 9. Indiranagar
 10. Magadi Road
 11. Mahatma Gandhi Road
 12. Mysore Road
 13. Sir M. Visveshwarya
 14. Swami Vivekananda Road
 15. Trinity
 16. Dr. B. R. Ambedkar Station, Vidhana Soudha
 17. Vijayanagar

Jízdní řády

Metro v Begalúru je v provozu každý den, od pondělí do neděle. Od pondělí do soboty je funguje od 5 do 23 hodin, v neděli provoz metra začíná od 8 hodin. Mezi 8 a 20 hodinou si na metro obvykle počkáte 8 minut, předtím a potom, 10 minut. Během pracovních dní v nejvytíženějších hodinách (mezi 9 a 10)  metro jezdí každé 4 minuty.

Autobusová doprava

Snadno se po městě můžete přepravovat také autobusovou dopravou. Jízda autobusem je ale časově náročnější a můžete se na přecpaných slnicích zdržet. Některé autobusové linky skvěle navazují na metro a dopravu tak můžete snadno kombinovat. Na přepravu autobusem využijete „Metro-Bus Smartless card“ anebo speciální typ jízdného sloužící pouze k přepravě autobusem. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Bangalore dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Bengalúr? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Bangalore

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit.

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Dillí je jednoznačně zajímavou destinací. My však neustále přidáváme nový obsah a naše stránky rozvíjíme. Mezi další zajímavá města v Indii patří: BombajDžajpu nebo Gurgaon. Zůstaneme-li v Asii, tak doporučujeme navštívit: Guangzhou nebo Tianjin. Pro milovníky Evropy jednoznačně doporučujeme: Amsterdam, Barcelonu, Kyjev, Milán nebo Neapol . Nadšenci do umění by měli navštívit metro v New Yorku.

Závěr

Ať už se rozhodnete Bengalúr navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Bangalore dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.