8 Čvc

Metro v Dillí – mapa, jízdné a další praktické informace

Dillí je se svými 14 miliony obyvatel po Bombaji 2. největším městem země a zároveň jednou z nejosídlenějších aglomerací na světě. Žije v něm mnoho různých indických národů a celé město je velmi kosmopolitní. Součástí Dillí je také Nové Dillí, což je hlavní město Indie a zároveň centrum politické moci. Dillí je také důležitým ekonomickým a dopravním centrem celé země. Pokud se do Dillí v nejbližší době chystáte, přijde vám vhod tento článek, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

  1. Absolutně neatraktivnějším místem Dillí je bezesporu chrám Swaminarayan Akshardham. I přes nápor turistů má jakousi poklidnou atmosféru a oplývá velkolepou archiketuru a nádherným okolím. Když budete mít štěstí, uvidíte také „fontánovou show“.
  2. Dalším zajímavým místem, zejména pak pro milovníky historie je Qutub Minar. Tento rozsáhlý komplex můžete prozkoumat buď na vlastní pěst anebo s pomocí průvodce. Tak či onak, stojí za to se do historie Dillí ponořit.
  3. Gurudwara Bangla Sahib je další velkolepý komplex, který se skládá z hlavního chrámu a přilehlého okolí. Obdivovat můžete především zdobení krásné historické budovy a tichou a klidnou duchovní atmosféru.

Základní informace o metru

Metro v Dillí bylo poprvé otevřeno v roce 2002. V tuto chvíli operuje s 8 linkami a celkovým počtem 202 stanic rozložených do trasy 277 km. Denně systém podzemní dopravy přepraví kolem 2,76 milionu lidí a ročně je to až jedna miliarda. Do roku 2022 je plánována rozsáhleješí rekonstrukce a rozšíření trasy o dalších zhruba 100 km. Nebude se jednat zdaleka o poslední rozšíření, avšak na další zatím neexistuje žádný schválený plán.

Jízdné

V Dillí si můžete zakoupit celkem 2 typy jízdného. Prvním z nich je běžné jízdné, jehož cena se liší v závislosti na ujetých stanicích. Jejich výše se pohybuje od 10 rupií (3 Kč) do 60 rupií (necelých 20 Kč).

Další možností je zakoupení DTC karty, kterou můžete využít také na metro. Její cena je 50 rupií (16 Kč) a celá částka vám bude navrácena po odevzdání karty. Navíc s ní získáte až 10% slevu na jízdném. Tuto kartu můžete zakoupit v několika variantách. Buď na delší časové období (od 14dní do roku) nebo na kratší časové období, což je turisticky využívanější. Za jednodenní kartu zaplatíte 200 rupií (65 Kč) a za třídenní 500 rupií (163 Kč).

Oba typy jízdného zakoupíte na kterékoli stanici metra.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Jízdní řády

Veškeré linky metra jsou v provozu každý den, tedy od pondělí do neděle a fungují od 5 hodin do půlnoci. Na vlak si počkáte mezi 2 až 4 minutami, v závislosti na konkrétním dni, čase a lince. Informace o konkrétní podobě jízdních řádu si jednoduše můžete zjistit přímo na místě.

Autobusová doprava

Snadno se po městě můžete přepravovat také autobusovou dopravou. Jízda autobusem je však časově náročnější a můžete se na přecpaných slnicích zdržet. Některé autobusové linky skvěle navazují na metro a dopravu tedy můžete také kombinovat. Na přepravu autobusem využijete stejný typ karty jako na metro. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Dillí dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Dillí? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Dillí

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit.

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Dillí je jednoznačně zajímavou destinací. My však neustále přidáváme nový obsah a naše stránky rozvíjíme. Mezi další zajímavá města v Indii patří: BombajDžajpu nebo Gurgaon. Zůstaneme-li v Asii, tak doporučujeme navštívit: Tianjin nebo Taipei. Pro milovníky Evropy jednoznačně doporučujeme: Amsterdam, Barcelonu, Kyjev, Milán nebo Neapol . Nadšenci do umění by měli navštívit metro ve Vídni.

Závěr

Ať už se rozhodnete Dillí navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Dillí dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.