10 Čvc

Metro v Džajpuru – mapa, jízdné a další praktické informace

Džajpur, kterému bývá rovněž často přezdíváno “růžové město” je hlavním městem státu Rádžasthán. Bylo založené v roce 1727 mahárádžou Saváí Džaj Singhem II. Zajímavé je, že se jedná o první naplánované indické město. Vybraný vkus královské rodiny se odráží nejen v architektuře místních budov, ale také v pečlivě rozvržených uličkách města. Jedná se o jedno z nejvíce turisticky atraktivních měst Indie. Pokud se do Džajpuru v nejbližší době chystáte, pak vám přijde vhod tento článek, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Absolutně nejnavštěvovanějším místem je chrám a okolí místa Birla Mandir Temple. Obdivovat můžete jeho velkolepou archiketuru, sochy a sousoší nebo si zkrátka jen můžete užít místní duchovní atmosféru.
 2. Milovníci historie by si určitě měli vyhradit čas na návštěvu muzea Diwan-e-Khas Hall of Private Audience. Budete mít možnost navštívit několik různých výstav, které vás provedou indickými dějinami.
 3. Dalším krásným zážitkem je bezesporu podívaná na chrám Khole Ke Hanuman JI Temple. Úchvátí vás především svou nádherně nazdobenou architekturu.

Základní informace o metru

Metro v Jaipuru bylo veřejnosti poprvé představeno v roce 2015, severo-jižním koridorem. Od té doby prošlo rozšířením a k původnímu koridoru přibyl ještě východo-západní. Aktuálně operuje s 31 stanicemi, rozložené do necelých 33 km. Průměrně metro přepraví kolem 20 tisíc pasažérů denně. V tuto chvíli nejsou připravené plány na žádné další rozsáhlejší rozšíření.

Jízdné

K přepravě metrem můžete využívat 3 základní typy jízdného. Prvním z nich je RFID token, což je obyčejná jízdenka, jejíž cena je závislá na ujeté vzdálenosti. Zaplatíte za ni od 5 (1,6 Kč) do 15 rupií (necelých 5 Kč).

Druhým typem jízdného je karta, která se vyplatí zejména místním, anebo těm, kteří se plánují ve městě zdržet na delší dobu. Jejich pořizovací cena je 50 rupií (16 Kč), což je částka, která slouží zároveň jako depozit. Na jízdném budete mít průměrně 10-15 % slevu. Tyto karty jsou platné po dobu 3 let a je třeba je pravidelně dobíjet.

Třetím možností jsou turistické karty, které jsou platné na určité období. Můžete si zakoupit jejich jednodenní (50 rupií) nebo třídenní variantu (150 rupií). I při zakoupení těchto typů karet je zapotřebí zaplatit depozit ve výší 50 rupií.

Veškeré typy jízdného můžete zakoupit na kterékoli stanici metra.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

 

Seznam všech stanic

Linka č. 1 – severo-jižní koridor

 1. Mansarova
 2. New Aatish Market
 3. Vivek Vihar
 4. Shyam Nagar
 5. Ram Nagar
 6. Civil Lines
 7. Railway Station
 8. Sindhi Camp
 9. Chandpole
 10. Chhoti Chaupar
 11. Badi Chaupar

Linka č. 1 – východo-západní koridor

 1. Sitapura Industrial Area
 2. Pratap Nagar
 3. Haldi Ghati Gate
 4. Sanganer
 5. Laxmi Nagar
 6. Durgapura
 7. Mahaveer Nagar
 8. Gopalpura
 9. Dev Nagar
 10. Tonk Phatak
 11. Gandhi Nagar Mode
 12. Sawai Mansingh Stadium
 13. Narayan Singh Circle
 14. SMS Hospital
 15. Ajmeri Gate
 16. Government Hostel
 17. Sindhi Camp
 18. Subhash Nagar
 19. Pani Pech
 20. Ambabari

Jízdní řády

Oba koridory jsou v provozu každý den od 6:45 do 21. Na metro si zpravidla počkáte jen několik málo minut, ale konkrétní četnost jízd je závislá na dni, čase a vytíženosti metra. O jízdních řádech se můžete informovat jednoduše přímo na místě.

Autobusová doprava

K přepravě po městě můžete využívat také autobusovou dopravou. Jízda autobusem je ale časově náročnější a můžete se na přecpaných slnicích zdržet. Některé autobusové linky  navazují na metro a dopravu tedy můžete snadno nakombinovat. Informace o jízdních řádech a jízdném si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Džajpuru dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Džajpur? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Džajpuru

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Džajpur je jednoznačně zajímavou destinací. My však neustále přidáváme nový obsah a naše stránky rozvíjíme. Mezi další zajímavá města v Indii patří: Bombaj, Dillí nebo Lakhnáu. Zůstaneme-li v Asii, tak doporučujeme navštívit: Bangkok nebo Manilu. Pro milovníky Evropy jednoznačně doporučujeme: Athény, Helsinky, Minsk nebo Rennes. Nadšenci do umění by měli navštívit metro v Budapešti nebo metro ve Berlíně.

Závěr

Ať už se rozhodnete Džajpur navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Džajpuru dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.