11 Čvc

Metro v Tabrízu – mapa, jízdné a další praktické informace

Tabríz je se svým necelým 1,5 milionem obyvatel 4. největším městem země. Nachází se v nadmořské výšce 1350 m n. m., na soutoku řek Kuri a Adži. Je centrálním městem provincie Východní Ázerbájdžán, a jak by se dalo předpokládat, město je z velké části osídleno etnickými Ázerbájdžínci. Tabríz má silný hospodářský význam pro Írán. Jedná se o v pořadí druhé nejprůmyslovější město v zemi. Vyniká zejména ve sféře automobilů, strojírenství a ve výrobě stavebních hmot. Pokud se do Tabrízu v nejbližší době chystáte, pak vám přijde vhod tento článek, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

  1. Bazaar of Tabriz je místní rozsáhlé tržiště. Seženete na něm všechno, od lokálních specialit, přes koření, po typicky místní předměty. Doporučujeme projít si tržiště s některým z místních průvodců, protože vám řeknou víc nejen o historii místa, ale i o jednotlivých sektorech tržnice.
  2. Na jednodenní výlet za město se můžete vydat do Kandovanu. Je to taková menší vesnička, která vám dá možnost zjistit, jak vypadá takový jednoduchý život v Íránu. Zážitek, na který jen tak nezapomenete.
  3. No a milovníci krásné architektury si zcela jistě nemohou nechat ujít Kabood (Goey) Mosque. Je to největší a nejkrásnější mešita v regionu. Tak jako každá mešita je i tato bohatě zdobená a okouzlí vás hlavně svými interiéry.

Základní informace o metru

Metro v Tabrízu se poprvé veřejnosti otevřelo v roce 2015. V tuto chvíli operuje s jednou linkou, 6 stanicemi a 7 km dlouhou trasou. Momentálně se však vystavují nové stanice na Lince č. 1 a zároveň se buduje také Linka č. 2. V plánu je i rozšíření systému podzemní dopravy o Linku č. 3, 4 a 5. Linka č. 3 by měla být 14,7 km dlouhá a fungovat by měla celkem se 14 stanicemi.

Jízdné

V tuto chvíli nejsou veřejně dostupné žádné informace o cenách jízdného. Podrobnější informace o metru a jízdenky však získáte na kterékoli stanici metra.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka č. 1

  1. Abresan
  2. Bahman
  3. Sahand
  4. El Goli
  5. Ostad Shahriar
  6. Meydan-e Sa’at

Jízdní řády

Metro v Tabrízu je v provozu každý den, od pondělí do neděle. Konkrétní čas i čekací doba se liší v závislosti na vytíženosti linky a dni. Průměrně si na vlak počkáte 20 minut. Přesné informace o jízdních řádech si snadno zjistíte na místě.

Autobusová doprava

Po městě se můžete přepravovat také autobusovou dopravou. V tuto chvíli má rozsáhlejší síť než doprava metrem. Některé autobusové linky přímo navazují na metro, a dopravu tak můžete snadno nakombinovat. Informace o jízdních řádech a jízdném si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Tabrízu dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Tabríz? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Tabrízu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Tabríz navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Tabrízu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.