13 Led

Metro v Istanbulu – mapa, jízdné, doprava

Turecko, kandidát na přijetí do EU, se může pyšnit hned několika velkými městy, které svým významem převyšují i hranice státu. Jedním z těchto měst je i Istanbul, největší město Turecka, které se může pyšnit více než 13 miliony obyvatel. Aby se taková masa lidí mohla každý den pohodlně dopravovat do zaměstnání a do škol, i zde funguje metro – a právě o něm bude dnešní článek.

Metro v Istanbulu – Základní informace

Kdo by čekal v Istanbulu nějakou malou podzemku a zastaralé soupravy, byl by na omylu. Istanbul má rozsáhlý systém metra, který zahrnuje šest tras a více než 100 zastávek. Metro je rychlý, pohodlný a spolehlivý způsob, jak se pohybovat po městě.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Istanbulu od 600 Kč na noc

 • První trasa byla otevřena v roce 1989 a od té doby se systém rozšířil.
 • Metro v Istanbulu je v provozu od 6:00 do půlnoci.
 • Intervaly mezi vlaky se pohybují od 3 do 10 minut v závislosti na čase a trase.
 • Vlaky jsou klimatizované a bezbariérové, a některé stanice jsou vybaveny výtahem nebo eskalátorem.
 • Systém platby je stejný jako v jiných velkých městech, lze platit jízdenky pomocí elektronické čipové karty „Istanbulkart“ nebo jednorázovými jízdenkami, které se prodávají na automatech nebo v kancelářích prodeje jízdenek.

Detailní mapa metra v Istanbulu pro rok 2023

Mapa istambulského metra

Nejdůležitejšní linky istanbulského metra

Hlavní linkou metra v Istanbulu je M1, která spojuje historické centrum města s moderní částí. Tato linka začíná na stanici Atatürk Airport a končí na stanici Aksaray. Cestou zastavuje na významných turistických atrakcích jako je například Hagia Sophia nebo Topkapi Palace. Linka M1 také spojuje historické centrum s novějšími částmi města, jako jsou například Levent nebo Maslak, kde se nachází mnoho kancelářských budov a obchodních center.

Další důležitou linkou metra je M2, která spojuje historické centrum města s novějšími částmi, jako jsou Şişli nebo Gayrettepe. Tato linka také začíná na Atatürk Airport a končí na stanici Hacıosman. Linka M2 je velmi užitečná pro cestující, kteří se chtějí dostat na mezinárodní letiště Istanbul Atatürk.

Linka M3 je nejnovější linkou metra v Istanbulu, která spojuje historické centrum města s novějšími částmi, jako jsou Bağcılar nebo Küçükçekmece. Tato linka také začíná na stanici Atatürk Airport a končí na stanici Otogar. Linka M3 je velmi užitečná pro cestující, kteří se chtějí dostat na autobusové nádraží Istanbul otogar.

Linka M4 je jednou z novějších linek metra v Istanbulu, která spojuje Kadıköy na asijské straně města s Kartal na evropské straně. Tato linka zahajovala provoz v roce 2012 a nyní má celkem 17 stanic. M4 linka je velmi užitečná pro cestující, kteří se chtějí dostat z asijské strany města na evropskou stranu přes Bospor. Linka prochází podél Bosporu a nabízí nádherný výhled na město z vlaku. Mezi zajímavými zastávkami na této trase patří Aydınlı, kde se nachází velké nákupní centrum, a Kartal, kde se nachází řada kancelářských budov a obytných komplexů. Linka M4 také zastavuje na stanici Sabiha Gökcen Airport, což umožňuje snadný přestup pro cestující, kteří přiletěli na druhé mezinárodní letiště v Istanbulu.

Linka M5 je další novější linkou metra v Istanbulu, která spojuje hlavní nádraží Istanbul otogar na západní straně města s Olimpiyat na východní straně. Tato linka začala provozovat v roce 2019 a je součástí rozšiřující se sítě metra v Istanbulu. M5 linka má celkem 29 stanic a prochází přes historické centrum města, nabízí tak možnost snadného přesunu pro turisty i pro místní obyvatele. Mezi zajímavými zastávkami na této trase patří stanice Aksaray, kde se nachází velký nákupní a zábavní komplex Forum İstanbul a stanice Üsküdar, kde se nachází mnoho historických památek a mešit. Tato linka také zastavuje na stanici Yenikapı, kde se nachází stejnojmenné nádraží, což umožňuje snadný přestup pro cestující, kteří používají vlaky TCDD.

Linka M6 v Istanbulu, známá také jako Golden Horn Metro Bridge, je jednou z nejnovějších linek metra v Istanbulu a je jedinečná svým mostem přes Zlatý roh (Golden Horn). Tato linka byla zahájena v roce 2014 a nyní má celkem 10 stanic. M6 linka spojuje evropskou část Istanbulu s asijskou částí města přes most přes Zlatý roh. Linka prochází přes historické centrum města a nabízí nádherný výhled na historické budovy a památky po cestě. Mezi zajímavými zastávkami na této trase patří stanice Cevizli, kde se nachází velký nákupní a zábavní komplex, a stanice Atatürk Oto Sanayi, kde se nachází řada kancelářských budov a obytných komplexů.

Kde se ubytovat v Istanbulu?

Na Istanbul vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od čtvrtka do neděle). Jelikož jsme Istanbul již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování:

Pokud Vás námi doporučené ubytování neoslovilo, tak jsme si ještě pro Vás připravili následující seznam:

Jednotlivé jízdenky na istanbulskou veřejnou dopravu.

Veřejná doprava v Istanbulu je rozsáhlá a nabízí širokou škálu možností pro cestující, včetně metra, autobusů, tramvají, vlaků a lodí. Existuje několik různých druhů jízdenek, které lze v Istanbulu zakoupit, a každá z nich má své vlastní výhody a nevýhody.

Jedním z nejběžnějších druhů jízdenek je jednorázová jízdenka, která se prodává na jednotlivé cestě. Tyto jízdenky se prodávají na automatech nebo na pokladnách na nástupištích metra a tramvají, a také u řidičů autobusů. Cena jednorázové jízdenky se liší podle délky cesty, ale obvykle se pohybuje kolem 3-5 TRY.

Dalším druhem jízdenky je časová jízdenka, která umožňuje cestujícímu cestovat po dobu určitého časového úseku. Tyto jízdenky se prodávají na automatech nebo na pokladnách na nástupištích metra a tramvají, a také u řidičů autobusů. Časové jízdenky jsou obvykle k dispozici pro 1 den, 3 dny nebo 7 dní a cena se liší podle délky časového úseku

Jaká je nejlepší jízdenka pro turisty? Instanbulkart!

Istanbulkart je elektronická čipová karta, kterou lze použít k platbě jízdného v Istanbulu na veřejné dopravě, včetně metra, tramvají, autobusů a vlaků. Karta má vysokou kapacitu pro nahrání kreditu a umožňuje cestujícím ušetřit až 30% za jízdenku.

 • Karty lze zakoupit v kancelářích prodeje jízdenek nebo na automatech na některých stanicích metra.
 • Cena karty je 6 TL (Turecká Lira), z toho 4 TL je kredit na kartě, který lze využít k platbě jízdného.
 • Karty mohou být aktivovány pouze na pokladně nebo v automatech
 • Kredit na kartě lze doplnit na kterémkoli automatu nebo prodejně jízdenek
 • Každý cestující musí mít svou vlastní kartu, karty se nedají sdílet.
 • Karty se dají použít i na plnění kreditu v parkovacích automatech.

Je důležité mít na paměti, že karta Istanbulkart se používá pouze v Istanbulu a nelze ji použít v jiných městech v Turecku. Velkou výhodou je fakt, že karta je přenositelná – to v praxi znamená, že na jednu kartu může jet větší počet lidí, nicméně každý ji musí projet zmíněným turniketem.

Na závěr dodáme, že MHD v Instanbulu je natolik rozvinutá a komplikovaná, že je prakticky nemožné poskytnout všechny informace (které se navíc neustále mění). Proto ještě před cestou kontaktujte nějakou CK za bližšími informacemi, nebo nejlépe turecký konzulát/ambasádu v ČR.

Jezděte taxíkem

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se nejlevněji letecky dostat do Istanbulu z prahy?

Cena letenky z Prahy do Istanbulu se může měnit v závislosti na sezóně, dostupnosti a termínu rezervace. Nicméně, lze najít letenky za cenu kolem 2 000 Kč až 3 000 Kč. Low-cost aerolinky jako Ryanair nebo Wizz Air nabízejí pravidelné lety z Prahy do Istanbulu Sabiha Gökçen. Mezi další možnosti patří Turkish Airlines nebo Pegasus Airlines, které také nabízejí lety z Prahy do Istanbulu.

Případně doporučujeme využít online cestovní kanceláře, jako je například Expedia, Booking nebo Skyscanner, kde lze porovnat ceny letenek od různých aerolinek a vybrat tak tu nejvýhodnější.

Aktuálně nejlevnější ubytování v Istanbulu od 600 Kč na noc

Naše doporučení – je lepší koupit letenku s dostatečným předstihem, aby se dala najít ta nejlevnější. A také hledat nabídky last minute nebo slevy na předem zakoupené letenky.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Istanbulu?

V blízkosti Istanbulu se nacházejí metropolitní systémy například v Ankaře, Sofii, Athénách a nebo Burse. Tato města jsou relativně blízko Istanbulu a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Závěr

Ať už se rozhodnete Istanbul navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Četli jste již případně náš článek o Metru v Shanghai? Pokud ne – tak rozhodně doporučujeme.

Metro v Shanghai/Šanghaji – mapa, jízdné a doprava

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Istanbulu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.