20 Čvn

Metro v Istanbulu – mapa, jízdné, doprava

Turecko, kandidát na přijetí do EU, se může pyšnit hned několika velkými městy, které svým významem převyšují i hranice státu. Jedním z těchto měst je i Istanbul, největší město Turecka, které se může pyšnit více než 13 miliony obyvatel. Aby se taková masa lidí mohla každý den pohodlně dopravovat do zaměstnání a do škol, i zde funguje metro – a právě o něm bude dnešní článek.

4 linky a rozvinuté metro

Kdo by čekal v Istanbulu nějakou malou podzemku a zastaralé soupravy, byl by na omylu. Právě naopak – jedná se o poměrně moderní systém železnic, který se dělí do celkem 4 linek (a 5. se v současné době buduje). Každá z nich má označení M a příslušnou číslici a barvu. Přehlednou mapu metra najdete.

Mapa istambulského metra

Jednorázové žetony

Co se týče jízdenek, fungují zde ve formě žetonů, které si můžete koupit za 4 TRY (turecká lira – +/- 10 Kč). Tento žeton platí pro jednu jízdu, nezávisle na tom, kam přesně jedete. Jakmile z vlaku vystoupíte, je nutné si koupit nový žeton – proto se vyplatí si naplánovat cestu tak, aby byla co nejkratší a co možná s nejmenším počtem přestupů.

Instanbulkart

Alternativou může být tzv. Istanbulkart, jež funguje jako jakási čipová peněženka. Dá se pořídit asi za 6 TRY v trafikách, nebo na letišti v automatu za 10 TRY. Karta se nabije penězi, které se pak vždy odčítají při každé jízdě metrem, autobusem, trajektem atd. Při vstupu do metra se jednoduše přiloží u turniketu a následně se odečte určitá částka. Velkou výhodou je fakt, že karta je přenositelná – to v praxi znamená, že na jednu kartu může jet větší počet lidí, nicméně každý ji musí projet zmíněným turniketem.

Na závěr dodáme, že MHD v Instanbulu je natolik rozvinutá a komplikovaná, že je prakticky nemožné poskytnout všechny informace (které se navíc neustále mění). Proto ještě před cestou kontaktujte nějakou CK za bližšími informacemi, nebo nejlépe turecký konzulát/ambasádu v ČR.

Jezděte taxíkem

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se dostat do Istanbulu?

Rozhodli jste se, že navštívíte Baku? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Istanbulu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Istanbul navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Istanbulu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Tak to by pro dnešek stačilo 🙂 Pokud se Vám článek líbil tak dejte like a sdílejte ho na Facebooku. Děkujem 

5 (100%) 2 votes