11 Čvc

Metro v Širázu – mapa, jízdné a další praktické informace

Širáz je s více než 1,7 milionu obyvatel (v aglomeraci) 5. největším městem Íránu. Nachází se v provincii Fárs a leží v pohoří Zagros, zhruba 1500 m n.m. I přes svou vysokou polohu se Šíráz nachází v mírném klimatu. Protéká jím řeka Rúdcháne-je Chošk, která je však po větinu roku vyshlá. Kromě historického a kulturního významu je městě známé pro svůj průmysl. Vyniká v odvětví cukrářských výrobků, cukrovarnictví, dále automobilového průmyslu a zpracování oceli. Pochází odsud velmi známá odrůda vína. Pokud máte do Širázu v nejbližším období namířeno, určitě oceníte tento článek, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Mešita Nasir al-Mulk Mosque patří mezi ty nejkrásnější v zemi. Zejména její interiéry jsou jednoduše velkolepé.
 2. Za návštěvu stojí také monumentální palác Shah-e-Cheragh Shrine. Jedná se o rozsáhlý komplex, který vás zkrátka ohromí. Samozřejmostí je i průvodce, kterého vám v rámci návštěvy přidělí bezplatně.
 3. Poslední památkou, kterou vám doporučujeme navštívit je Qavam House. Kromě krásné stavby a zahrady navržené v perském stylu máte možnost nahlédnout do způsobu, jakým žila bohatá rodina vlastnící tento komplex. Jako bonus lze v některých dnech zahlédnout i hudební představení.

Základní informace o metru

Metro v Šírázu bylo veřejnosti poprvé představeno v roce 2011. V tuto chvíli operuje pouze s jednou linkou, 16 aktivními stanicemi a celkovou délkou trasy 24,5 km. Aktuálně je rozestavená další linka, která bude v nejbližší době uvedena v provoz. V plánu je výstavba dalších 4. Metro denně přepraví 50 tisíc pasažérů a ročně je to až 8 milionů.

Jízdné

Průměrná cena za jedno jízdné se pohybuje kolem 5000 IRR, což odpovídá 2 Kč. V případě, že využijete některého z jejich kupónů na dlouhodobou přepravu, zaplatíte za jednu jízdu ještě méně.

Podrobnější informace a jízdenky získáte na kterékoli stanici metra.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

 

Seznam všech stanic

Linka č. 1

 1. Shahid Dastgheyb
 2. Shahid Doran
 3. Forsat-e Shirazi (neaktivní)
 4. Janbazan
 5. Ghadir (neaktivní
 6. Razi
 7. Fazilat
 8. Kaveh
 9. Valiasr
 10. Vakilorroaya (neaktivní)
 11. Zandiyeh
 12. Imam Hossein (neaktivní)
 13. Namazi
 14. Shahid Avini
 15. Shahid Motahari
 16. Qasrodasht
 17. Shahed
 18. Mirza-ye Shirazi
 19. Shari’ati
 20. Ehsan

Jízdní řády

Metro v Šírázu je v provozu každý den, od pondělí do neděle. Konkrétní čas i čekací doba se však liší v závislosti na vytíženosti linky a dni. Průměrně si na vlak počkáte 15 minut. Přesné informace o jízdních řádech si snadno zjistíte na místě.

Autobusová doprava

K přepravě po městě můžete využívat také autobusovou dopravu. V tuto chvíli má rozsáhlejší síť než doprava metrem. Některé autobusové linky navazují přímo na metro, a dopravu tak můžete snadno také kombinovat. Informace o jízdních řádech a jízdném si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Šírázu dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Šíráz? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Šírázu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Šíráz navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Navštívili jste již hlavní město Íránu – Teherán? Pokud ne, tak si přeštěte náš článek (https://www.prazske-metro.cz/metro-v-teheranu-mapa-jizdne-a-dalsi-prakticke-informace/) a rozhodně ho do svého cesty po Íránu zahrňte.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy ze Šírázu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.