12 Čvc

Metro v Isfahánu – mapa, jízdné a další praktické informace

Isfahán je 3. největším městem Íránu (druhé je Mašhad a první Teherán) a centrálním městem stejnojmenné province. Je zajímavé pro svou polohu – nachází se totiž ve více než 1500 m n. m. Má nádherné okolí a jeho náměstí je zapsané na seznamu památek UNESCO. V historii patřilo k jednomu z nejvýznamějších měst v této oblasti a dodnes tvoří důležité dopravní centrum ze mě. Ze všech měst Íránu je turisticky nejatraktivnější. Pokud se do Isfahánu v nejbližší době chystáte, pak pokračujte ve čtení tohoto článku, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Naqshe Jahan Square je již zmiňované náměstí, které je zapsané na seznamu památek UNESCA. Jeho velkolepost si nesmíte nechat ujít. Má skvělou polohu a právě odsud se dostanete ke všem důležitým částem města.
 2. Turisticky velmi atraktivním místem je Isfahan Music Museum, což je hudební muzeum. Nabízí expozici různých druhů nástrojů a provede vás celou historií místní hudby.
 3. Shah Mosque je krásně zdobená mešita, která se nachází v centrální části Isfahánu. Rozhodně stojí za návštěvu, zejména pokud jste v žádné další mešitě předtím nebyli. Interiéry této mešity vás ohromí.

Základní informace o metru

Metro v Isfahánu bylo poprvé uvedené v provoz v roce 2015. V tuto chvíli je v provozu jedna linka (zelená), s celkovým početem 16 stanic, rozložených do trasy 16,2 km. Momentálně je rozestavená jedna další linka a třetí už je v plánu. Druhá linka by měla být v nejbližších letetch dokončena a uvedena v provoz.

Jízdné

Informace o jízdném a možnostech zakoupení jízdenek si bez problému zjistíte na kterékoli stanici metra. Provozovatel podzemního systému dopravy v Isfahánu tyto informace neposkytuje v českém ani anglickém jazyce.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

 

Seznam všech stanic

Linka č. 1 (zelená)

 1. Ashegh Abad (Qods)
 2. Baharestan, Golestan
 3. Shahid Mofateh
 4. Shahid Alikhani
 5. Jaber, Kaveh
 6. Shahid Chamran
 7. Shahid Bahonar
 8. Meydan Shohada
 9. Takhti, Meydan-e- Emam Hossein (darvazeh Dolat)
 10. Meydan-e- Enghelab
 11. Si-o-se-pol
 12. Doctor Shariati
 13. Meydan-e-Azadi
 14. Daneshgah(University)
 15. Kargar, Kuy-e-Emam (khabgah)
 16. Defa-e- Moghadas(Payeneh Soffeh)

Jízdní řády

Metro je v provozu každý den, od pondělí do neděle. Počkáte si na něj jen zřídka kdy déle než pár minut, v závislosti na konkrétním dni, čase a vytíženosti metra. Informace o jízdních řádech snadno zjistíte na místě.

Autobusová doprava

K přepravě po městě můžete využívat také autobusovou dopravou. Jízda autobusem je ale časově náročnější a můžete se na přecpaných silnicích zdržet. Některé autobusové linky  navazují na metro a dopravu tedy můžete snadno nakombinovat. Informace o jízdních řádech a jízdném si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Isfahánu dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Isfahán? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Isfahánu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Isfahán navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Isfahánu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.