4 Čvc

Metro v Teheránu – mapa, jízdné a další praktické informace

Teherán je hlavním městem Íránu a zároveň centrem stejnojmenné provincie. S necelými 8 miliony obyvatel se rovněž jedná o největší město země. Nachází se zde mnoho různých kulturních i historických památek, univerzity a sídla velkých firem. Kromě toho se jedná o výzamné průmyslové centrum, které se věnuje především zpracovávání textilu, cukru, chemických látek nebo výrobě automobilů. Pokud se do Teheránu v nejbližší době chystáte, určitě oceníte tento článek, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. Nezapomenutelným zážitkem se pro vás stane návštěva The National Jewelry Treasury, muzea plného drahocenných kamenů, šperků a klenot. Podívat se můžete například na největší diamant na světě, ale ohromeni budete i z dalších nádherných prací.
 2. Tabiat Bridge je jednou z nejkrásnějších památek města. Zcela určitě si nenechte ujít zejména večerní procházku po nedalekém parku, který vás dovede až k osvětlenému mostu, odkud se vám představí ten nejlepší výhled na město.
 3. Pokud milujete přírodu nebo městské parky, pak zavítejte do Jamshidieh Stone Garden. Mnozí ho označují za úplně nejhezčí park z celého města. Kromě procházky se toto místo ideální hodí na sportování nebo rodinný piknik.

Základní informace o metru

Metro v Teheránu bylo poprvé otevřeno v roce 1999. V tuto chvíli má metro 8 vybudovaných linek, ale ne všechny jsou aktivní. Linka 8 zatím nebyla uvedena v provoz vůbec a jiné linky jsou v provozu částečně. Celkově má 118 stanic a délka jeho trasy je 221 Km. Denně metro přepraví přes 3 miliony pasažérů a ročně je to až 707 milionů. V tuto chvíli nejsou plánována další rozšíření.

Jízdné

Za jednu jízdu metrem zaplatíte 1000 IRR (zhruba 50 haléřů), nezávisle na ujeté vzdálenosti. V případě zakoupení dlouhodobých kupónů je cena ještě nižší.

Podrobnější informace a jízdenky získáte na kterékoli stanici metra.

Senioři se mohou metrem přepravovat zdarma.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

 

Seznam stanice prvních 2 linek metra

Linka č. 1

 1. Tajrish
 2. Gheytariyeh
 3. Shahid Sadr
 4. Gholhak
 5. Doctor Shariati
 6. Mirdamad
 7. Shahid Haghani
 8. Shahid Hemmat
 9. Mosalla imam Khomeini
 10. Shahid Beheshti
 11. Shahid Mofatteh
 12. Shohada-ye Haftom-e Tir
 13. Taleghani
 14. Darvazeh Dowlat
 15. Saadi
 16. Imam Khomeini
 17. Panzdah-e-Khordad (15th of Khordad)
 18. Khayam
 19. Meydan-e Mohammadiyeh
 20. Shush
 21. Payane Jonoob
 22. Khazaneh
 23. Ali Abad
 24. Javanmard-e-Ghassab
 25. Shahr-e-Rey
 26. Palayeshgah
 27. Shahed – Bagher Shahr
 28. Haram-e Motahhar-e Emam Khomeini
 29. Kahrizak

Linka č. 2

 1. Farhangsara
 2. Tehranpars
 3. Shahid Bagheri
 4. Elm-o-Sanat University
 5. Sarsabz
 6. Golbarg
 7. Fadak
 8. Sabalan
 9. Shahid Madani
 10. Imam Hossein
 11. Darvazeh Shemiran
 12. Baharestan
 13. Mellat
 14. Imam Khomeini Line 1
 15. Hasan Abad
 16. Daneshgah-e Emam Ali
 17. Meydan-e Horr
 18. Shahid Navvab-e Safavi
 19. Shademan
 20. Daneshgah-e Sharif
 21. Tarasht
 22. Tehran (Sadeghiyeh)

Jízdní řády

Metro v Teheránu je v provozu každý den, od pondělí do neděle. Začíná už brzy ráno, konkrétně v 5:30 a končí ve 23:00, nezávisle na dni v týdnu. Na vlak zpravidla nebudete čekat déle než pár minut. Konkrétní čas však závisí na lince, dni v týdnu a vytíženosti metra. Jízdní řády metra si jednoduše zjistíte přímo na místě.

Autobusová doprava

K přepravě po městě můžete využívat také autobusovou dopravou. Je však časově náročnější a místní ji využívají spíše k přepravě do jiných měst. Pokud vám doprava metrem nevyhovuje, mnohem spíš využijete přepravu taxi službou anebo Uberem. Informace o jízdních řádech autobusů a o jejich jízdném si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do teheránu dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Teherán? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Teheránu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Teherán navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy ze Teheránu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.