12 Čvc

Metro v Mašhadu – mapa, jízdné a další praktické informace

Mašhad je se svými necelými 2,5 miliony obyvatel druhým největším městem Íránu (prvním je Teherán). Nachází se v nadmořské výšce 950 m n. m. a leží na řece Kášáf. Toto město je prosluslé zejména svou zemědělskou činností. Zpracovává se zde vlna, ze které se následně tvoří významný produkt – perské koberce. Město má navíc náboženský význam pro šiítské islamisty. Ročně se sem vydá až 100 tisíc poutníků, aby se podívali na hrobku slavného imáma Alího ar-Rezy, jediného z 12 imámů, který je pohřben v zemi. Pokud máte do Mašhadu v nejbližším období namířeno, určitě oceníte tento článek, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

  1. Absolutně nejzajímavějším místem z celého Mašhadu je již zmiňovaná Imam Reza Holy Shrine, hrobka Alího ar-Rezy. Místo má skvělou atmosféru a kromě místních tu narazíte také na stovky jiných turistů. Je to skvělé místo pro všechny milovníky historie a ty, kteří se chtějí o Íránu dozvědět víc.
  2. Poblíž hrobky se nachází Goharshad Mosque, což je místní mešita. Opět velmi architektonicky zajímavé místo, které se nachází v nádherných prostorech. Určitě stojí za vidění.
  3. No a pro ty, kteří chtějí vidět něco z íránské přírody je tu Kooh Sangi Park. Jak říkají sami místní – je to skvělé místo pro odpočinek a pro čas strávený s rodinou nebo přáteli.

Základní informace o metru

Metro v Mašhadu bylo poprvé uvedeno v provoz v roce 2011. V tuto chvíli funguje se 2 linkami, Linkou 1, která má celkem 24 stanic a od února 2018 také omezeně s Linkou 2 a jejími 9 stanicemi. Celková délka trasy podzemního systému dopravy je 34,1 km. Denně metro přepraví kolem 108,5 tisíc pasažérů. V tuto chvíli se pracuje na rozšíření Linek č. 1 a 2 a zároveň je v plánu rozšíření celkové trasy o Linky č. 3 a 4.

Jízdné

Jízdné si v Íránu můžete zakoupit pouze ve specializovaných obchodech, které se nacházejí mimo metro. Za 2 jízdy zaplatíte 20 000 riálů (10, 5 Kč) a za 64 000 riálů (21 Kč). Konkrétní informace o jízdném a místech jeho nákupu si můžete zjistit přímo na místě.

 

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

 

Seznam všech stanic

Jízdní řády

Obě linky metra jsou v provozu každý den, od pondělí do neděle. O všedních dnech metro začíná fungovat v 6 a končí ve 22, o víkendu svůj provoz začíná až v 7.. Na metro si počkáte jen zřídka déle než pár minut, ale konkrétní čekací doba je závislá na dni, čase a vytíženosti linky. Linka 2 je nyní pouze v omezeném provozu, což by se mělo v nejbližší době změnit. Konkrétní podobu jízdních řádu snadno zjistíte přímo na místě.

Autobusová doprava

K přepravě po městě můžete využívat také autobusovou dopravou. Funguje však omezeně a místní ji využívají spíše k přepravě do jiných měst. Pokud vám doprava metrem nevyhovuje, mnohem spíš využijete přepravu taxislužbou anebo Uberem. Informace o jízdních řádech a jízdném si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Mašhadu dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Mašhad? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Mašhadu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit.

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Mašhad navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Mašhadu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.