4 Čvc

Metro v Santo Domingu – mapa, jízdné a další praktické informace

Santo Domingo je historicky nejstarším založeným městem z tzv. “Nového světa”. Po jeho objevení bylo založeno roku 1496 Bartolomějem Kolumbem. Dlouhou dobu bylo považováno za “vstupní bránu do Karibiku”. Díky své bohaté historii, zachovalé archiketuře a nespočetnému množství památek je centrum Santa Dominga na seznamu UNESCA. V tuto chvíli se jedná o 2. největší město Karibiku (po Havaně) s celkovým počtem necelého milionu obyvatel. Pokud se do Santa Dominiga chystáte, neměl by vám uniknout tento článek, který je nabitý informacemi o městské dopravě a také o zajímavých místech, které během své návstěvy můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

  1. Jedinečný zážitek a neopakovatelné výhledy vás čekají na místě The 3 Eyes National Park. Jak už název napovídá, jedná se o přírodní památku, kterou tvoří celkem 3 nádherná jezírka, které jsou obklopeny jeskyněmi. Kochat se můžete z lodiček.
  2. Milovníci historie by zcela určitě neměli vynechat Catedral Primada de America – krásnou katedrálu, která je úplně nejstarší v celé Jižní Americe.
  3. Požitkáři a gurmáni by bezpodmínečně měli navštívit podnik s rodinou tradicí Kahkow Experience, kde se něco dozví o historii výroby čokolády a nakonec si mohou tento proces sami vyzkoušet.

Základní informace o metru

Metro v Santo Domingu je poměrně nové a funguje bezmála 10 let. Provoz první linky byl spuštěn v roce 2008, a o 5 let později se k ní přidala také linka č. 2. Hlavním úkolem podzemního systému dopravy ve městě bylo zlepšení a zrychlení přepravy cestujících městskou hromadnou dopravou. Celá trasa metra je dlouhá 27,4 km a je rozložena do 2 linek o celkem 30 stanicích. Další rozšiřování v blízké budoucnosti plánováno není.

Jízdné

Jízdné si můžete zakoupit ve dvou podobách na kterékoli stanici metra. Prvním z nich je “obyčejná karta”, kterou využijete pouze jednorázově a poté ji můžete jednou znovu nabýt. Druhým typem je opakovaně dobíjecí karta, kterou lze využít na vícero cest.

Cena za jedno dobytí obyčejné karty se liší v závislosti na ujeté vzdálenosti (od 20 DOP za jednu cestu a 40 DOP za zpáteční jízdenku – v přepočtu tedy 8 Kč za jednosměrnou a 16 Kč za zpáteční). Kartu zakoupíte za 15 RD. Na tento typ jízdného si lze také nabýt také celodenní jízdenku za 80 RD.

Druhým typem je karta na opakované dobíjení. Za tento typ jízdného zaplatíte nejprve 200 DOP. V hodnotě karty je automaticky načtená cena za kartu (60 DOP) a 7 jízd (140 DOP). Pokud si ji budete znovu dobíjet, za 1 cestu zaplatíte 20 DOP, za zapáteční 40 DOP. Slevu pak získáte v případě zakoupení 10 jízd (za 185 DOP) nebo 20 jízd (za 360 DOP).

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka č. 1 (modrá)1. Mama Tingo
2. Gregorio Urbano Gilbert
3. Gregorio Luperón
4. José Francisco Peña Gómez
5. Hermanas Mirabal
6. Máximo Gómez
7. Los Tainos.
8. Pedro Livio Cedeño
9. Peña Batlle
10. Juan Pablo Duarte
11. Prof. Juan Bosch
12. Casandra Damirón
13. Joaquín Balaguer
14. Amin Abel
15. Francisco Alberto Caamaño
16. Terminal Station “Centro de los Héroes

Linka č. 2 (červená)

1. María Montez
2. Pedro F. Bono
3. Francisco G. Billini
4. Ulises F. Espaillat
5. Pedro Mir
6. Freddy Beras Goico
7. Juan Ulises García
8. Juan Pablo Duarte
9. Coronel Rafael Tomas Fernández
10. Mauricio Baez
11. Ramón (Mon) Cáceres
12.Horacio Vásquez
13. Manuel de Jesús Abreu Galván
14. Eduardo Brito

Jízdní řády

Obě linky metra kvůli své poměrně vysoké vytíženost operují každý den, tedy od pondělí do neděle, od 6:00 do 22:30. V závislosti na konkrétním dni, čase a lince si na metro počkáte 5-10 minut.

Autobusová doprava

Velmi jednoduše lze ve městě využít také autobusovou dopravu. Přeprava autobusem je ale časově náročnější a můžete se na přecpaných slnicích zdržet. Na jízdu využjete stejnou kartu, jako na metro. Informace o jízdních řádech si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Santo dominga dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Santo Domingo? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Santo Domingu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Závěr

Ať už se rozhodnete Santo Domingo navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy ze Santo Dominga dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Jak se vám líbil článek?