6 Čvc

Metro ve Wu-si – mapa, jízdné a další praktické informace

Wu-si je historické čínské město, které se nachází na ve středu země, v provincii Ťiang-su.  Zajímavé je především svou polohou – je rozdělené na dvě části jezerem Tchaj-chu. Někdy mu bývá přezdíváno “Malá Šanghaj”, proto, že se nachází poblíž té opravdové. V posledních letech prochází Wu-si velkým rozvojem, právě po vzoru Šanghaje. Pokud máte do tohoto města zrovna namířeno, určítě oceníte tento článek, který je nabitý zajímavostmi z místa a dopravy.

Zajímavosti z místa

 1. Milovníci historie, buddhismu, ale také parků by zcela určitě neměli vynechat Lingshan Buddhist Scenic Spot, kde najdete tu největší stojící sochu Buddhy na světě. Jako bonus se můžete projít nádherným parkem.
 2. Procházka Taihu Yuantouzhu Scenic je přímo povinností pro všechny návštěvníky Wu-si. Zejména na jaře vás čeká neopakovatelný zážitek v podobě procházky po parku s mnoha rozkvetlými třešňovými stromy. Krásný zážitek je to jak přes den, tak v noci, kdy je celý park osvícený.
 3. Za poznáním kultury, pro suvenýry nebo za ochutnávkou typického čínského jídla se vydejte do trhů kolem chrámu Nanchan Temple. Nachází se nedaleko centra a seženete na něm v podstatě cokoliv. Kromě toho se můžete pokochat také archtekturou starého chrámu.

Základní informace o metru

Metro ve Wu-si se řadí k novějším systémům podzemní dopravy v zemi. Poprvé bylo veřejnosti představeno v roce 2014, v červnu Linkou č. 1 a v prosinci s Linkou č. 2. V budoucnu je v plánu vybudování dalších 6 linek, které by měly místní metro spojovat s metrem v Šanghaji a Čeng-čou. V tuto chvíli je podzemní systém dopravy dlouhý 56 km a funguje na celkem 46 stanicích.

Jízdné

Zakoupit jízdné si můžete v několika různých formách. Prvním typem je běžné jízdné, jehož cena se liší v závislosti na ujeté vzdálenosti. Za prvních 5 km zaplatíte 2 juany, za 5-10 km zaplatíte 3 juany, 4 juany za 10-15 km, 5 juanů za 15-22 km a 6 juanů za 22-29 ujetých km. Za trasu, která je delší než 29 km, zaplatíte o 1 juan navíc za každých 9 ujetých km.

Dalším typem jízdného je Wu-si karta, určená pro obyvatele nebo Jiangsu karta, která je dostupná všem, tedy i turistům. S ní budete mít 5% slevu na jízdném.

Veškeré typy jízdného si pohodlně zakoupíte nebo dobijete na kterékoli stanici metra.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

Seznam všech stanic

Linka č. 1 – červená

 1. Changguangxi
 2. Jiangnan University
 3. Cultural Palace
 4. Civic Center
 5. Jinkui Park
 6. Tangtieqiao
 7. Nanhujiayuan
 8. Yangming
 9. Huaqing Bridge
 10. People’s Hospital
 11. Qingming Bridge
 12. Taihu Square
 13. Tanduqiao
 14. Nanchan Temple
 15. Sanyang Square
 16. Shenglimen
 17. Wuxi Railway Station
 18. Minfeng
 19. Zhuangqian
 20. Liutan
 21. Tianyi
 22. Xizhang
 23. Xibei Canal
 24. Yanqiao

Linka č. 2 – zelená

 1. Meiyuan Kaiyuan Temple
 2. Rongxiang
 3. Xiaotaoyuan
 4. Heliekou
 5. Dawangji
 6. Liangxi Bridge
 7. Wu’ai Square
 8. Sanyang Square
 9. Donglin Square
 10. Shangmadun
 11. Jinghai
 12. Guangyi
 13. Baizhuang
 14. Dongting
 15. Zhuangqiao
 16. Yunlin
 17. Jiulihe Park
 18. Zhaqiao
 19. Yingyuehu Park
 20. Yingbin Square
 21. Wuxi East Railway Station
 22. Anzhen

Jízdní řády

Veškeré linky metra jezdí pravidelně od pondělí do neděle. Jejich provoz začíná krátce před 6 hodnou ranní. Končí naopak obvykle kolem 11 hodiny. Na vlak si počkáte obvykle od 7 do 11 minut, v závislosti na konkrétním dni, čase a vytíženosti linky. Konkrétní podobu jízdních řádů si bez problémů zjistíte přímo na místě.

Autobusová doprava

Snadno můžete ve městě využít také autobusovou dopravu. Autobusovou dopravu můžete využít na některých těžko dostupných místech, případně ji zkombinovat se systémem podzemní dopravy. Informace o jízdních řádech si také zcela jednoduše zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Wu-si dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Wu-si? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování ve Wu-si

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Závěr

Ať už se rozhodnete Wu-si navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Wu-si dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.