12 Čvc

Metro v Lakhnaú – mapa, jízdné a další praktické informace

Laknknaú je hlavním a nejlidnatějším městem indického státu Uttarpradéš. Zároveň je 11. největším městem země a znát ho můžete také pod přezdívkou „město Navábů“. Je významým multikulturním, uměleckým, ekonomickým a také univerzitním centrem Indie. Zajímavé je především pro své krásné okolí a polohu – nachází se 123 m n. m. Tak jako další města v této oblasti, spadalo pod kolonie Britů a osamostatnitlo se ve 40. letech minulého století. Pokud se do Lakhnaú v nejbližší době chystáte, pak určitě oceníte tento článek, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

 1. La Martiniere College je nejlepší univerzitou ve státě a zcela určitě stojí za návštěvu. Okolní historické prostředí a místní zeleň vás uchvátí.
 2. Navštívit byste určitě měli také Bara Imambara, což je historický komplex, který se skládá z několika budov, chármů a nádherného přilehlého okolí.
 3. Hazratganj je krásný, poměrně rozsáhlý park, jehož hlavní dominantou je historická budova chrámu. Můžete se tu projít, udělat si piknik anebo se dát do řeči s místními. Žije to tu jak ve dne, tak během večeních hodin.

Základní informace o metru

Metro bylo pro veřejnost poprvé otevřeno v září 2017. Jeho výstavba začala v roce 2014 a stalo se nejrychleji dokončeným systémem podzemní dopravy v zemi. V tuto chvíli operuje s jednou linkou, 8 stanicemi a celkovou délkou trasy 8,5 km. Aktuálně však probíhá výstavba další linky a také rozšíření Linky č. 1. Ta bude mít 30 stanic a Linka č. 2 jich bude mít 11. Průměrně metro přepraví 20-25 tisíc pasažérů denně.

Jízdné

Na jízdu metrem můžete v Lakhnáu využívat buď tokeny nebo „Smart card“.  Jízdné je rozděleno do 7 následujících cenových kategorií (nezávisle  na tom, zda využívat tokeny, nebo „Smart card“):

1 stanice – 10 rupií
2 stanice- 15 rupií
3 až 6 stanic – 20 rupií
7 až 9 stanic – 30 rupií
10 až 13 stanicl – 40 rupií
14 až 17 stanic – 50 rupií
více než 18 stanic – 60 rupií

Jízdné si můžete zakoupit na kterékoli stanici metra.

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

 

Seznam všech stanic

Červená linka

 1. Transport Nagar
 2. Krishna Nagar
 3. Shringar Nagar
 4. Alambagh
 5. Alambagh ISBT
 6. Mawaiya
 7. Durgapuri
 8. Charbagh Railway Station metro station

Jízdní řády

Metro je v provozu každý den, od pondělí do neděle, od 6 do 22 hodin. Na vlak si jen zřídka počkáte déle než pár minut, ale konkrétní doba čekání závisí na konkrétním dni, čase a vytíženosti. Aktuální informace k jízdním řádům si snadno zjistíte přímo na místě.

Autobusová doprava

K přepravě po Laknáu můžete využívat také autobusovou dopravou. Síť autobusů je v tuto chvíli větší než síť podzemní dopravy, což se po dokončení všech rozšíření změní. Některé autobusové linky  však navazují na metro a dopravu tedy můžete snadno nakombinovat. Informace o jízdních řádech a jízdném si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do Lakhnaú dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Lakhnaú? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Lakhnaú

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit.

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Lakhnáu je jednoznačně zajímavou destinací. My však neustále přidáváme nový obsah a naše stránky rozvíjíme. Mezi další zajímavá města v Indii patří: Bombaj, Dillí nebo Džajpur. Zůstaneme-li v Asii, tak doporučujeme navštívit: Hong Kong, Peking nebo Šanghaj. Pro milovníky Evropy jednoznačně doporučujeme: Berlín, BruselKodaň, Norimberk nebo Turín. Nadšenci do umění by měli navštívit metro v Lisabonu nebo metro v Moskvě. Další zajímavá města stojící za návštěvu jsou: Petrohrad nebo Toulouse.

Závěr

Ať už se rozhodnete Lakhnaú navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Lakhnaú dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.