10 Čvc

Metro v Hajdarábádu – mapa, jízdné a další praktické informace

Hajdarábád, v doslovném překladu “Hajdařino město” je centrem nově vzniklého státu Telegány a se svými 7,75 miliony obyvatel (s aglomerací) se jedná o 4. největší indické město vůbec. Zajímavé je, že v minulosti se jednalo o centrum sultánů a nizámů a do dnešní doby je převážně muslimské, což není pro jižní část země typické. Je významné zejména pro svůj rychlý rozvoj v oblasti IT technologií a v tomto ohledu je výraznou konkurencí pro Bengalúr, který si v zemi dlouhodobě udržuje své prvenství. Pokud máte do Hajdarábádu namířeno, pokračujte ve čtení tohoto článku, který je nabitý informacemi nejen o městské dopravě, ale také o zajímavých místech, které během své cesty můžete navštívit.

Zajímavosti z místa

  1. Krásným zážitkem je rozhodně návštěva Shri Jagannath Temple, což je chrám, který se nachází v centrální části města. Je menší než chrámy v jiných oblastech, ale rozhodně stejně kouzelný. Když budete mít štěstí, zastihnete tu místní při pořádání nějaké ze svých kulturních akcí.
  2. Palác Taj Falaknuma Palace je naopak velkolepý, obrovský a krásně zdobený komplex. V centrální části se nachází samotný chrám, který je obklopen nádhernými zahradami. Procházku palácem si můžete spestřit například projížďkou koňským spřežením.
  3. Poznat trochu z kultury místní máte možnost v chrámu Chilkur Balaji Temple. Indové se tu často modlí, především pak kvůli získání víz do zahraničí.

Základní informace o metru

Metro v Hajdabárádu bylo veřejnosti poprvé představeno v roce 2017. Od této doby prošla několika rozšířeními, které trvají dodnes. Aktuálně operuje se 3 linkami, které mají dohromady 64 stanic rozložených do celkové délky trasy 71,2 km. V nejbližších letech by měly být linky metra rozšířeny až do délky 97 km. Denně metro přepraví 70 tisíc pasažérů.

Jízdné

V Hajdarábádu pořídíte jednotný typ jízdného, jehož cena se liší v závislosti na ujeté vzálenosti. Jízdné si zakoupíte na kterékoli stanici metra a můžete ho hradit jak hotově, tak kartou. Tabulka níže prezentuje konkrétní cenu jízdného v závisloti na ujeté trase:

Stupeň jízdného Vzdálenost (v km) Cena jízdného (v rupiích)
1 0 – 2 10
2 2 – 4 15
3 4 – 6 25
4 6 – 8 30
5 8 – 10 35
6 10 – 14 40
7 14 – 18 45
8 18 – 22 50
9 22 – 26 55
10 > 26 60

 

Mapa metra ke stažení

Pro lepší rozlišení klikněte na obrázek – mapu lze i stáhnout

 

Jízdní řády

Všechny 3 linky metra jsou v provozu každý den, od pondělí do neděle, od 6 hodin ráno do 10:30 do večera. Na metro si počkáte zpravidla od 7 do 10 minut, v závislosti na konkrétním dni, čase a vytíženosti linky. O konkrétní podobě jízdních řádů se můžete jednoduše informovat přímo na místě.

Autobusová doprava

Na dopravu po městě můžete využívat také místní autobusy. Jízda autobusem je však časově náročnější a můžete se na přecpaných silnicích zdržet. I místní daleko spíše využívají metro. Některé autobusové linky navazují přímo na metro a dopravu tedy můžete poměrně jednoduše kombinovat. Informace o jízdních řádech a jízdném si zcela bez problémů zjistíte přímo na místě.

Taxi

Další možností přepravy je taxi, které je ve městě velmi rozšířené. Zaplatíte za něj ale poměrně dost peněz. My Vám však doporučujeme využít aplikaci UBER, kde máte kupón na první jízdu zcela zdarma!

Jak se do HAJDARÁBÁDU dostat?

Rozhodli jste se, že navštívíte Hajdarábád? Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je využít leteckou přepravu. Níže jsme si pro Vás připravili ty nejvýhodnější letenky na cestu do Vaší požadované destinace.

Rezervujte si ubytování v Hajdarábádu

Rádi byste se ubytovali stylově a zároveň pohodlně? Nejlepším způsobem, jak poznat místní kulturu a najít nové přátele je ubytování přes Airbnb. Pokaždé když cestujeme do nové země, tak tento způsob ubytování využíváme. Můžeme Vám ho tak s klidným srdcem doporučit. Zajistili jsme na víc pro Vás slevu 750 Kč na první pobyt – to už za zkoušku stojí ne?

Preferujete raději hotely?

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Hajdarábád je jednoznačně zajímavou destinací. My však neustále přidáváme nový obsah a naše stránky rozvíjíme. Mezi další zajímavá města v Indii patří: Bombaj, Dillí nebo Lakhnáu. Zůstaneme-li v Asii, tak doporučujeme navštívit: Manilu nebo Taipei. Pro milovníky Evropy jednoznačně doporučujeme: Helsinky, Minsk, Rennes nebo Sofii. Nadšenci do umění by měli navštívit metro v Petrohradu.

Závěr

Ať už se rozhodnete Hajdarábád navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale hlavně o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Hajdarábádu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.