31 Bře

Metro ve Stockholmu – mapa, cena jízdenek a doprava

Metro v Stockholmu se skládá z  více jak 100 stanic, které jsou rozprostřeny po celém městě. Provozuje ho společnost SL (Stockholms Lokaltrafik) a je to největší metropolitní systém ve Švédsku. Každý rok ho využije asi 353 milionů lidí. V provozu je 7 linek, z nichž 3 jsou linky t-bane a 4 linky pendeltåg (příměstské linky). Metro v Stockholmu bylo otevřeno v roce 1950 a postupem času se rozšířilo a modernizovalo.

Metro ve Stockholmu má 3 hlavní linky

Ve Stockholmu je tři linky metra (zelená, modrá a červená) a sedm tras. Vlaky jsou provozovány od 5:00 do 1:00, s prodlouženou noční službou v pátek a sobotu.

Poukaz na 10% slevu na ubytování na Booking.com

T-bane – Městské linky

 1. Zelená linka (T19) – Linka T19 je dlouhá 41,2 km a má 49 stanic. Začíná v Hässelby strand a končí v Farsta strand. Vlaky na této lince jezdí každých 10 minut během dne a každých 15 minut v noci a o víkendech.
 2. Modrá linka (T17) – Linka T17 je dlouhá 41,5 km a má 49 stanic. Začíná v Akallu a končí v Skarpnäcku. Vlaky na této lince jezdí každých 10 minut během dne a každých 15 minut v noci a o víkendech.
 3. Červená linka (T13) – Linka T13 je dlouhá 41,2 km a má 36 stanic. Začíná v Norsborgu a končí v Ropsten. Vlaky na této lince jezdí každých 10 minut během dne a každých 15 minut v noci a o víkendech.

Pendeltåg – Příměstské linky

Stockholmské pendeltåg (švédsky Stockholms pendeltåg) tvoří čtyři hlavní linky a 54 stanic. Pendeltåg je důležitou součástí veřejné dopravy a přepraví asi 368 000 cestujících denně a asi 125 milionů cest ročně, což je téměř polovina ze 246 milionů vlakových cest v celém Švédsku.

Mapa metra v Stockholmu – Detailní plánek pro rok 2023

Mapa metra Stockholmu pro rok 2023

Stáhněte si kompletní aktuální mapy MHD ve Stockholmu do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Jaké jsou přestupní stanice metra ve Stockholmu?

 • T-Centralen – propojuje úplně všechny linky (zelená, červená, modrá a žlutá). Zároveň je to první stanice, kde se objevila umělecká díla.
 • Slussen – přestupní stanice mezi zelenou a červenou linkou.
 • Fridhemsplan – přestupní stanice mezi zelenou a modrou linkou. Je to jedna z nejrušnějších stanic metra ve Stockholmu.
 • Odenplan – přestupní stanice mezi zelenou a modrou linkou.

Jednotlivé typy jízdenek na MHD ve Stockholmu

 • Jízdenka platná 75 minut – 38 SEK (cca. 91 Kč)
 • Jízdenka platná 24 hodin – 130 SEK (cca. 310 Kč)
 • Jízdenka platná 72 hodin – 260 SEK (cca. 620 Kč)
 • Jízdenka platná 7 dní – 335 SEK (cca. 800 Kč)

Pro turisty ve Stockholmu je nejlepší jízdenka Travelcard, která platí od 24 hodin do 7 dní a umožňuje neomezené cestování metrem, autobusem, tramvají a přívozem. Ceny jsou následující:

 • Jízdenka platná 24 hodin: pro dospělého SEK 130 (cca. 310 Kč)
 • Jízdenka platná 72 hodin: pro dospělého SEK 260 (cca. 620 Kč)
 • Jízdenka platná 7 dní: pro dospělého SEK 335 (cca. 800 Kč)

Zlevněné jízdenky platí pro děti či mládež do 20 let věku, studenty s ISIC kartou a důchodce nad 65 let.

Jak se dostat z letiště Stockholm Arlandasedo centra města?

Z letiště Stockholm Arlandase  do centra města nejlépe dostanete vlakem Arlanda Express. Vlak jezdí každých 10-15 minut a cesta trvá asi 20 minut. Cena jízdenky je 280 SEK (cca. 670 Kč) za osobu a směr.

Alternativní cesta do centra a severních částí Stockholmu vede autobusem číslo 583 do blízké železniční stanice Märsta a následně příměstským vlakem linky J36. Jízdenka na 75 minut je platná až do centra města a vyjde na 72 SEK (cca. 170 Kč), celodenní pro zóny ABC pak na 115 SEK (cca. 275 Kč).

Případně můžete využít taxi. Ceny se liší podle cíle vaší cesty a můžete je objednat přímo na letišti nebo pomocí aplikace na vašem mobilním telefonu – např. skrz Bolta.

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ Ve STOCKHOLMU

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Stockholmu?

V blízkosti Stockholmu se nacházejí metropolitní systémy například v Helsinkách, Oslu, Kodani nebo Hamburku. Tyto města jsou relativně blízko Stockholmu a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Závěr našeho průvodce do Stockholmu

Ať už se rozhodnete Stockholm navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy ze Stockholmu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Jaké jsou nejčastější otázky a odpovědi ohledně dopravy ve Stockholmu?

 • Jak se dostat do Stockholmu?
  • Nejrychlejším i nejlevnějším způsobem, jak se dostat do Stockholmu, je zajisté letadlo. V okolí města se nachází 2 letiště, která vás pro cestu z Česka budou zajímat – Arlanda a Skavsta.
 • Jaké druhy dopravy lze využít ve Stockholmu?
  • Místní doprava (Storstockholms Lokaltrafik – SL) je zajišťována samozřejmě metrem (Tunnelbana), autobusy (Buss), lokálními vlaky (Lokalbana), příměstskými vlaky (Pendeltåg), a jednou tramvajovou linkou č. 7 (Spårvagn), která jezdí na ostrov Djurgården.
 • Jaké jsou ceny jízdenek?
  • Ceny jízdenek se liší podle toho, jak dlouho chcete cestovat a jak často chcete cestovat. Všechny informace o cenách jízdenek najdete na oficiálních stránkách Stockholmského pendeltågu.
 • Kde koupit jízdenky?
  • Jízdenky lze zakoupit na všech stanicích metra a pendeltågu, v trafikách a v některých obchodech s potravinami.
 • Jak dlouho trvá cesta pendeltågem z letiště do centra města?
  • Cesta pendeltågem z letiště Arlanda do centra města trvá asi 20 minut.