1 Dub

Metro Almaty – mapa, jízdné a doprava

Metro v Almaty je moderní a rychlý způsob, jak se dostat po městě. Zatímco v roce 2011 byla v provozu pouze jedna linka, v současnosti je metro v Almaty tvořeno dvěma linkami, které pokrývají celkem 25 stanic. První linka byla otevřena v roce 2011 a má délku 8,5 kilometrů s 9 stanicemi. Jedna jízda stojí 80 tenge (cca 0,18 EUR). Metrem je možné cestovat každý den od 6:00 do 24:00 hodin.

Metro v Almaty – Základní informace

Metro v Almaty je v současnosti tvořeno jednou linkou, která slouží k pohodlnému a rychlému přepravování cestujících po městě. Almaty je největším městem v Kazachstánu a metrem je tak pro mnoho lidí nezbytným dopravním prostředkem.

Poukaz na 10% slevu na ubytování na Booking.com

Linka 1 (Raiymbek batyr – Dostyk)

První linka metra v Almaty byla uvedena do provozu v roce 2011. Má délku 8,5 kilometrů a zahrnuje celkem 9 stanic. Linka začíná u stanice Raiymbek batyra a končí na stanici Baluan Šolak. Mezi těmito stanicemi se nachází například i stanice Alatau, která se nachází v blízkosti známého nákupního centra Mega Almaty, a také stanice Abay, která je pojmenována po známém kazachském spisovateli a básníkovi.

V blízké budoucnosti se plánuje rozšíření metra v Almaty o další linky. To by mohlo výrazně zlepšit dopravní situaci v městě a usnadnit cestování pro mnoho lidí.

Mapa metra v Almaty – Detailní plánek pro rok 2023

Stáhněte si kompletní aktuální mapy almatské veřejné dopravy přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Nejdůležitější stanice metra v Almaty

 • Almaty-1 – jedna z nejvýznamnějších přestupních stanic, která umožňuje spojení s nádražím Almaty-1, které slouží pro vnitrostátní i mezinárodní vlaky.
 • Baikonur – stanice pojmenovaná po ruském kosmodromu, který se nachází v Kazachstánu. Stanice se nachází poblíž Expo centra a také v blízkosti několika hotelů.
 • Zhibek Zholy – stanice, která se nachází v blízkosti hlavního nákupního centra Almaty, které je populární u turistů i místních obyvatel.
 • Abay – stanice pojmenovaná po známém kazachském spisovateli a básníkovi Abayi Kunanbayevovi. Stanice se nachází v blízkosti mnoha restaurací a kaváren.
 • Auezov Theater – stanice, která se nachází v blízkosti divadla Abay, které je jedním z nejvýznamnějších kulturních center v Almaty.
 • Dostyk – stanice, která umožňuje přístup k památníku 28 Panfilovců a také k blízkému nákupnímu centru.
 • Sary-Arka – jedna z nejvýznamnějších přestupních stanic, která umožňuje spojení mezi první a druhou linkou metra. Stanice se nachází v blízkosti několika hotelů a obchodních center.

Jednotlivé typy jízdenek na veřejnou dopravu v Almaty

Ceny jízdenek na městskou hromadnou dopravu v Almaty se liší v závislosti na typu jízdenky a délce trasy. Nejlepší jízdenka pro turisty je však jednoznačně „Almaty Card“, která nabízí nejen pohodlnost a úsporu času, ale také slevy a výhody.

Existují tři hlavní typy jízdenek na městskou hromadnou dopravu v Almaty:

 1. Papírové jízdenky
  • Papírové jízdenky se dají koupit u řidiče autobusu a v předprodejích. Cena se liší podle vzdálenosti a je zhruba 80 tenge (0,17 eur) za krátkou cestu až do 200 tenge (0,42 eur) za delší cestu.
 1. Bezkontaktní jízdenky
  • Bezkontaktní jízdenky jsou k dispozici ve většině stanic metra a mohou být dobíjeny v předprodejích. Cena se liší podle vzdálenosti a je zhruba 90 tenge (0,19 eur) za krátkou cestu až do 300 tenge (0,63 eur) za delší cestu.
 1. Almaty Card
  • Almaty Card je nejlepší volbou pro turisty a může být zakoupena v předprodejích. Cena karty je 2000 tenge (4,20 eur), ale zahrnuje už nabití karty v hodnotě 1500 tenge (3,15 eur). Karta může být použita na všech druzích veřejné dopravy, včetně metra, autobusů a trolejbusů.

Použití Almaty Card je velmi jednoduché. Stačí ji přiložit k čtečce při vstupu do vozidla a částka za jízdu bude odečtena z kreditu karty. Kromě pohodlnosti a úspory času nabízí Almaty Card také slevy a výhody, jako například 20% slevu na vstupné do městského akvária nebo 10% slevu na jízdné do některých turistických oblastí.

Jak se dostat z letiště Almaty do centra města?

Z letiště Almaty se lze dostat do centra města pomocí veřejné dopravy. Nejlepší volbou je využití autobusu nebo taxi.

Autobusová linka s označením 92X je nejčastější způsob, jak se dostat z letiště do centra Almaty. Autobusy jezdí každých 15-20 minut a cesta trvá zhruba 30-40 minut. Autobusová zastávka se nachází před terminálem 1 a 2.

Další možností je použití taxi služby. V letištní hale najdete několik taxi společností, které nabízejí přepravu do centra Almaty. Doporučujeme však využít Bolt. Ceny se liší podle cíle vaší cesty. Taxi můžete objednat přímo na letišti nebo pomocí aplikace na vašem mobilním telefonu.

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ V Almaty

Přece jen byste si raději užili dovolenou v hezkém apartmánu nebo hotelu, kde máte All inclusive servis a o nic se nemusíte starat? Speciálně pro Vás se nám podařilo vyjednat 10% slevu z ceny ubytování na Booking.com. Tak neváhejte a využijte této mimořádné nabídky.

Jaké jsou další systémy metra kousek od Almaty?

V blízkosti Almaty se nacházejí metropolitní systémy například v Astaně, Moskvě, Tbilisi nebo Jerevenu. Tyto města jsou relativně blízko Almaty a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Asii s dobře rozvinutým systémem metra.

Závěr našeho průvodce do Almaty

Ať už se rozhodnete Almaty navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Almaty dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Jaké jsou nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Almaty?

 • Jaké druhy veřejné dopravy jsou v Almaty k dispozici?
  • V Almaty jsou k dispozici tramvaje, autobusy, minibusy (zvané „marshrutky“), trolejbusy a metro.
 • Jaké jsou jízdné ceny v Almaty?
  • Jízdné v Almaty se liší v závislosti na druhu dopravy a délce cesty. Průměrná cena za jednu jízdu je kolem 80-100 KZT (cca 15-20 Kč).
 • Jaký je provoz veřejné dopravy v Almaty?
  • Veřejná doprava v Almaty je poměrně častá a dostupná v celém městě. Nicméně, může být velmi rušná během špiček a v centru města.
 • Kde mohu zakoupit jízdenky na veřejnou dopravu v Almaty?
  • Jízdenky na veřejnou dopravu lze zakoupit v přepážkách na nádražích, v automatových stanicích, ale také u řidiče při nástupu do autobusu nebo minibusu.
 • Jaké jsou hlavní trasy veřejné dopravy v Almaty?
  • Hlavní trasy veřejné dopravy v Almaty jsou linky metra, tramvajové linky a také mnoho linkových autobusů a marshrutok, které spojují různé části města.