23 Čvc

Doprava v Curychu (Zürichu) – Autobusy, vlaky a tramvaje

Curych, hlavní město Švýcarska, je známý svou efektivní a spolehlivou veřejnou dopravou. Systém veřejné dopravy v Curychu je široce rozvinutý a poskytuje obyvatelům i návštěvníkům města pohodlné a snadné spojení po celém regionu. S jeho moderními a dobře udržovanými vlaky, tramvajemi, autobusy a loděmi se pohodlně dostanete kamkoli ve městě a jeho okolí. Přehledné jízdní řády a časté spoje zajišťují spolehlivou a efektivní dopravu, která je ideální pro cestování po Curychu. Připojte se k nám a prozkoumejte základní informace o veřejné dopravě v tomto švýcarském městě.

Autobusy v Curychu – Rozsáhlá dopravní síť

Autobusy v Curychu jsou moderní, čisté a spolehlivé, a nabízejí širokou síť linek, které pokrývají celé město a jeho okolí. Pro turisty je to skvělý způsob, jak objevovat atrakce, památky a zajímavá místa, a zároveň se vyhnout hledání parkovacího místa a dopravním zácpám.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Curychu od 2500 Kč na noc

Curych disponuje rozsáhlou autobusovou sítí, která zahrnuje jak městské linky, tak i regionální spoje. Městské autobusy jsou označeny čísly linek a převážně operují v centrálních částech města. Turisté budou mít prozkoumávání Curychu mnoho možností. Následující linky jsou považovány za nejdůležitější pro turisty:

 • Linka 2: Vede z centra Curychu přes překrásnou oblast jezera Curych (Zürichsee). Můžete si užít malebný výhled na jezero, přírodu, a zastavit se u některých oblíbených turistických atrakcí, jako je například Botanická zahrada Curych nebo pláže u jezera.
 • Linka 4: Ideální pro ty, kteří chtějí navštívit muzea a kulturní instituce v Curychu. Projíždí okolo mnoha významných míst, jako je například Umělecké muzeum Curych, Historické muzeum Curych nebo Muzeum moderního umění.
 • Linka 33: Vede do malebného předměstí Curychu jménem Kilchberg. Zde se nachází známá Lhooská vila (Villa Patumbah), která je považována za jednu z nejkrásnějších historických budov ve městě.
 • Linka 69: Jede do východní část Curychu, kde se nachází zoo. Je to jedna z největších a nejznámějších zoologických zařízení ve Švýcarsku a nabízí mnoho druhů zvířat a interaktivních výstav.

Tramvaje v Curychu – Hlavní dopravní prostředek ve městě

Tramvajová síť v Curychu je jednou z největších ve Švýcarsku a zahrnuje mnoho linek, které pokrývají širokou oblast města a jeho okolí. Pro turisty jsou zde některé klíčové tramvajové linky, které vás zavedou k nejvýznamnějším atrakcím a památkám Curychu:

 • Linka 4: Je jednou z nejpopulárnějších pro turisty, protože prochází historickým centrem města. Můžete se projet okolo známého Bahnhofstrasse, jedné z nejluxusnějších nákupních ulic na světě, a zastavit se u ikonických památek, jako je například Grossmünster, Fraumünster nebo Rathaus.
 • Linka 10: Zavede Vás do čtvrti Zurich West, která se stala moderní kulturní a uměleckou čtvrtí. Zde můžete navštívit muzeum Löwenbräu, které se specializuje na současné umění, a procházet se kolem kreativních studií, galerií a designových obchodů.
 • Linka 11: Vede na konečnou zastávku Rehalp, odkud můžete pokračovat pěšky na nádherný přírodní park Zürichberg.
 • Linka 13: Zůstaňte na této lince až na konečnou zastávku Albisgütli, kde se nachází tradiční švýcarská restaurace s venkovní zahrádkou, kde si můžete vychutnat místní speciality.

Cestování tramvají v Curychu je pohodlné a jednoduché. Můžete zakoupit jednorázové jízdenky nebo si pořídit denní nebo týdenní lístek, který vám umožní neomezenou jízdu v určitém období. Většina zastávek tramvají je vybavena informačními tabulemi, které vám poskytnou aktuální informace o jízdních řádech a trasách.

S-bahn vlaky v Curychu a okolí

V Curychu a jeho okolí je k dispozici efektivní síť příměstských vlaků, která umožňuje snadné a pohodlné cestování do okolních obcí a měst.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Curychu od 2500 Kč na noc

V Curychu je hlavní nádraží nazývané Zürich Hauptbahnhof nebo zkráceně HB, které slouží jako centrální uzel pro příměstskou železniční dopravu. Zde se setkávají různé vlakové linky a spoje, které vedou do různých směrů.

 • S-Bahn linky: S-Bahn je příměstská železnice, která spojuje Curych s okolními obcemi a městy. Existuje několik linek S-Bahn (S1, S2, S3, atd.), které nabízejí rychlé a časté spojení s blízkými destinacemi. Například S-Bahn linka S2 vede do města Zug, zatímco S-Bahn linka S5 vede do města Uster.
 • Vlaky naletiště: Z Curychu také jezdí vlaky, které spojují město s mezinárodním letištěm Zürich Airport.
 • InterCity (IC) a EuroCity (EC) linky: InterCity a EuroCity vlaky nabízejí spojení do dalších švýcarských měst, jako je Curych, Basilej, Ženeva a také do zahraničí, například do Německa, Francie nebo Itálie.

Pokud plánujete využít příměstské vlaky v Curychu, je doporučeno zakoupit si vhodnou jízdenku nebo využít předplatní karty, které umožňují neomezené cestování ve stanoveném období. Informace o jízdném, jízdenkách a jízdních řádech jsou k dispozici na nádražích, ve vlakových stanicích nebo online na webových stránkách dopravního podniku.

Trajekty v Curychu – Nejlepší doprava po jezeře

V Curychu, který leží na břehu jezera stejnojméného jezera, existuje také síť trajektů, která poskytuje příjemnou a atraktivní možnost dopravy po jezeře. Hlavní trajektové přístaviště se nachází v centru města, blízko starého města a hlavního nádraží. Mezi nejznámější trajektové linky v Curychu patří:

 • Horgen-Meilen:
 • Küsnacht-Rapperswil: Vede z Küsnachtu na levém břehu jezera do Rapperswilu, malebného města na pravém břehu jezera.
 • Curychsee-Rundfahrt: Okružní plavba po jezeře, která trvá přibližně dvě hodiny. Během této plavby projedete kolem zajímavých míst, jako je ostrov Ufenau, známý pro svůj klášter, a zámek Rapperswil.

Trajekty v Curychu jsou často vyhledávány turisty kvůli svému romantickému a idylickému charakteru. Cestování trajektem je skvělým způsobem, jak si užít klidnou plavbu po jezeře, relaxovat a obdivovat krásnou přírodu kolem vás. Na trajektech jsou obvykle k dispozici také kavárny a venkovní sedadla, kde si můžete vychutnat kávu nebo občerstvení během plavby. Jízdní lístky na trajekty lze zakoupit buď přímo na trajektu, nebo v budovách přístavišť.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Curychu od 2500 Kč na noc

Mapa veřejné dopravy v Curychu – Detailní plánek pro rok 2023

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy v Curychu přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Kde se ubytovat v Curychu

Na Curych vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Curych již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování na stránkách Booking.com

Uvedené ceny ubytování jsou vždy za jednu noc pro 2 osoby:

Jednotlivé typy jízdenek na MHD v Curychu – kolik Vás to bude stát?

Pro turisty je k dispozici široká škála jízdenek, které umožňují pohodlné a cenově výhodné cestování po celém městě.

 • Jednorázová jízdenka: Platná na jednu jízdu v rámci městské hromadné dopravy v Curychu. Cena jednorázové jízdenky se liší v závislosti na zóně, kterou chcete cestovat.
 • Jednodenní lístek: Nejlepší volbou pro turisty, kteří chtějí strávit celý den objevováním Curychu a využívat veřejnou dopravu. Tento lístek umožňuje neomezené cestování tramvajemi, autobusy, vlaky a loděmi v rámci města po dobu jednoho dne. Cena denního lístku je pevná a nezávislá na počtu cestovaných zón.
 • Turistická karta – Zürich Card: Je skvělou volbou pro turisty, kteří plánují strávit více než jeden den v Curychu a chtějí využívat veřejnou dopravu i další turistické atrakce. Nabízí neomezené cestování po celém městě, včetně trajektů na jezeře a také poskytuje volný vstup nebo slevy na různé památky, muzea a další turistické aktivity v Curychu. Cena turistické karty závisí na délce platnosti, obvykle jsou k dispozici 24hodinové, 48hodinové a 72hodinové varianty.

V Curychu je také možné využít různé slevové programy pro děti, studenty, seniory a rodiny. Pokud plánujete cestovat s rodinou nebo ve větší skupině, je vhodné se informovat o speciálních tarifech pro skupiny.

Jak se dostat z letiště v Curychu do centra města veřejnou dopravou?

Pro přesun z letiště Curych do centra města máte několik možností využití veřejné dopravy. Curych je dobře propojen městskými spoji, které vám umožní snadno se dostat do centra a dalších částí města.

Tramvajová linka 10 vás přímo spojí z letiště s centrem města. Tramvajová zastávka se nachází přímo před terminálem letiště. Linka 10 vede přes několik významných zastávek a konečná je v blízkosti hlavního nádraží (Hauptbahnhof). Tramvaje jezdí pravidelně a jízda trvá přibližně 30 minut.

Z letiště je možné využít přímé vlakové spojení do centra Curychu. Vlaky odjíždějí z letištního nádraží, které se nachází v blízkosti terminálu. Jízda trvá přibližně 10-15 minut a vlaky jezdí pravidelně. V centru města je možné vystoupit na hlavním nádraží (Hauptbahnhof) nebo na některé z dalších zastávek v centru.

K dispozici je také autobusová doprava do centra Curychu. Linka 768 jezdí z letiště do centra. Jízdní doba závisí na dopravní situaci, ale obvykle trvá kolem 30 minut.

Předem si ověřte aktuální jízdní řády a ceny jízdenek, abyste se připravili na svůj přesun. Ceny jízdenek se mohou lišit v závislosti na zónách, kterými projíždíte. Je také vhodné mít vhodnou hotovost nebo kreditní kartu k zakoupení jízdenky.

Jak si užít prodloužený víkend ve švýcarském Curychu?

Náš program vám umožní prozkoumat hlavní památky Curychu, ochutnat místní kulinářské speciality a zažít zábavu a kulturní dění ve městě.

Den 1:

 • Ráno začněte prohlídkou historického centra Curychu. Navštivte Curyšký katedrální kostel Grossmünster a vystupte na jeho věž, odkud si můžete vychutnat úchvatný výhled na město.
 • Po prohlídce se vydáte do čtvrti Niederdorf, kde se nachází mnoho restaurací a kaváren. Vyzkoušejte švýcarské speciality, jako je fondue nebo raclette.
 • Odpoledne navštivte Muzeum umění v Curychu, které hostí velkolepou sbírku uměleckých děl od středověku až po současnost.
 • Večer si užijte zábavu na Bahnhofstrasse, která je známá svými luxusními obchody a butiky. Po nakupování si můžete dopřát večeři v jedné z vyhlášených restaurací v centru města.

Den 2:

 • Dopoledne vydejte se na výlet na Curyšské jezero. Můžete si pronajmout loď a projet se po jezeře, nebo si jen tak užívat krásný výhled na okolní krajiny.
 • Po návratu do města si prohlédněte Curyšský operní dům, který je jedním z nejvýznamnějších hudebních divadel ve Švýcarsku.
 • Odpoledne navštivte zoo v Curychu, která je domovem více než 360 druhů zvířat. Můžete se projít mezi exotickými zvířaty a dokonce si vyzkoušet interaktivní zážitky s některými z nich.
 • Večer si vyberte jednu z místních restaurací a vychutnejte si tradiční švýcarské jídlo, jako je rösti nebo švýcarský steak.

Den 3:

 • Ráno navštivte muzeum FIFA World Football, které je věnováno fotbalu a historii světového fotbalu. Zde se dozvíte zajímavosti o historii mistrovství světa a můžete si prohlédnout sbírku unikátních artefaktů.
 • Po prohlídce se vydejte do čtvrti Zürich West, která je centrem moderní architektury a kulturního dění. Prozkoumejte trendy kavárny, designové obchody a umělecké galerie.
 • Odpoledne si udělejte procházku podél jezera Zürichsee až k místnímu parku, kde si můžete odpočinout na trávě a vychutnat si klidné okolí.
 • Večer si můžete zarezervovat místo na divadelním představení nebo se vydat do některé z místních barů a klubů a užít si noční život Curychu.

Jaké jsou nejbližší systémy metra kousek od Curychu?

V blízkosti Curychu se nacházejí metropolitní systémy například ve městech Lausanne, Lyon, Milán nebo Víděň. Tato města jsou relativně blízko Curychu a dávají Vám možnost navštívit některá z největších měst v Evropě s dobře rozvinutým systémem metra.

Skvělý video-průvodce veřejnou dopravou v Curychu

Závěr našeho průvodce do Curychu

Ať už se rozhodnete Curych navštívit z jakýchkoli důvodů, přejeme vám, abyste si z tohoto místa odnesli mnoho zajímavých zážitků. Doufáme, že vám náš článek pomohl, a že nyní už máte větší představu nejen o městě jako takovém, ale především o tom, jak se v něm pohybovat.

Námi doporučené a ověřené nejlevnější ubytování v Curychu od 2500 Kč na noc

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své dojmy z Curychu dole v komentářích, a pokud chcete, připojte k němu i nějakou fotografii z cest.

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně veřejné dopravy v Curychu

Jaký je nejlepší způsob dopravy v Curychu?

 • Nejlepším způsobem dopravy v Curychu je systém městské hromadné dopravy, který zahrnuje tramvaje, autobusy a vlaky. Tyto prostředky jsou spolehlivé, pohodlné a dobře propojené, což umožňuje snadné cestování po celém městě.

Jaké jsou ceny jízdenek ve veřejné dopravě v Curychu?

 • Ceny jízdenek v Curychu se liší v závislosti na typu dopravního prostředku a délce trasy. Existují jednodenní, dvoudenní a vícedenní jízdenky, které pokrývají různé zóny ve městě. Ceny jízdenek se také mohou lišit pro dospělé, děti a seniory.

Jaký je rozvrh provozu veřejné dopravy v Curychu?

 • Veřejná doprava v Curychu je provozována pravidelně po celý den. Tramvaje, autobusy a vlaky jezdí v pravidelných intervalech až do pozdních večerních hodin. Rozvrh provozu je dobře organizovaný a většinou se dodržuje.

Kde mohu zakoupit jízdenky na veřejnou dopravu v Curychu?

 • Jízdenky na veřejnou dopravu v Curychu lze zakoupit na většině zastávek, na nádražích, ve specializovaných prodejnách nebo přes mobilní aplikace. Je také možné zakoupit jízdenku přímo u řidiče v případě autobusů.

Jaké jsou přestupní body v rámci veřejné dopravy v Curychu?

 • Curych má několik důležitých přestupních bodů, které umožňují snadný přechod mezi tramvajemi, autobusy a vlaky. Mezi nejznámější přestupní body patří hlavní nádraží (Hauptbahnhof), které slouží jako hlavní centrum dopravního spojení v Curychu.