16 Bře

Pražská lítačka – náhrada za Opencard?

Přepravujete se v Praze v městských hromadných prostředcích? A máte známou kartu Opencard pro využití MHD? Máme tu jednu novinku, možná i příjemnější změnu pro držitele této karty. Místo Opencard se zavede karta jiná a to s názvem Lítačka. Jak to vypadá s vývojem, a kdy je potřeba si kartu vyměnit? To vše prozradíme v dnešním článku!

Lítačka za Opencard?

Pražská lítačka nahrazuje OpencardJiž od počátku roku se na této změně začalo opravdu pořádně pracovat. Jak tedy vznikl tento nápad a proč se má aplikovat? Firma, která Open card vydávala, se projevila spíše jako problematický článek ve využívání MHD svými důvody týkající se exekuce. Zatímco Magistrát hlavního města Prahy se v utajení snažil o novou čipovou kartu a to Lítačku. Rozdíl se bude týkat hlavně peněžních nákladů a tato novinka vyjde o něco levněji. Vydávání karty se bude odehrávat zhruba v polovině tohoto roku. Změna se bude týkat i barvy karty, nabídne se Vám v krásné zelené barvě.

Bude problém ve výměně karty?

Pokud Vás zaskočilo, že si budete muset běžet hned za půl roku vyměnit kartu, protože Opencard už platit nebude, stresujete se zbytečně. Pokud Vám bude čipová karta Opencard platit ještě přes dobu, kdy se Lítačka bude vydávat, máte právo Opencard stále využívat. Jestliže Vám ale platnost staré karty vyprší, je nutné si podat žádost o nově zavedenou kartu. Magistrát se bude řídil dle kolapsu dosavadní karty, pokud to bude opravdu kritické, karty by se mohly nasadit už dříve než v polovině roku.

Je vůbec možné využívat Opencard v roce 2023?

Ano, v Praze je stále možné využívat Opencard pro platbu v hromadné dopravě. Opencard je elektronická karta, která slouží jako prostředek pro bezhotovostní platbu v hromadné dopravě v Praze. Její využití je možné nejen v MHD, ale také na tramvajích, autobusech a vlacích v rámci Integrovaného dopravního systému Středočeského kraje. Opencard je možné používat až do doby, než bude nahrazena novým platidlem nebo systémem. V současné době není známo, zda a kdy bude Opencard nahrazena novým platidlem nebo systémem. Doporučujeme se tedy na aktuální stav informovat na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy nebo se obrátit na zákaznickou linku Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Výhody Lítačky

O Lítačce koluje mnoho faktů a některé z nich jsou, že by neměla být využívána jen pro MHD, ale nakonec i pro placení parkovacích poplatků, vodného či stočného. Co se týče nakupování kupónů online na internetu, tak to bude samozřejmě také možné, dokonce se hovoří o příjemných změnách v systému stránek na online objednání kupónů.