21 Zář

Arriva autobusy – Spojení, jízdenky a jízdní řády

Dnes vám představíme dopravní společnost Arriva, která má v naší krásné zemi poměrně velkou tradici a nabízí hned několik možných způsobů dopravy. Firma je jednou z největších dopravních společností v Evropě a v České republice provozuje 2 400 autobusů, 35 trolejbusů a 70 vlaků. Kromě autobusových a trolejbusových spojů nabízejí také vlakové spoje, jako jsou Arriva Express, dálkové autobusy, regionální autobusy a MHD a cyklobusy.


Kořeny původního podniku ČSAD sahají až do roku 1949, kdy došlo ke skutečnému rozvoji autobusové dopravy. V lednu 2001 došlo ke sloučení ČSAD Chrudim a Kutná Hora do ČSAD Autobusy CZ a.s. 1. dubna 2001 se novým 100% vlastníkem společnosti stala společnost Connex Transport AB – Stockholm. Ve skupině Veolia se změnil název vlastníka a od roku 2006 je jím Veolia Transport Česká republika a.s. Ke změně názvu společnosti došlo 1. září 2008 na Veolia Transport Východní Čechy a.s. od 1.7. V roce 2012 došlo ke sloučení se společností ORLOBUS a.s. Přesně o rok později došlo ke změně názvu společnosti na ARRIVA VÝCHODNÍ ČECHY a.s.. Mateřskou společností je v současnosti ARRIVA TRANSPORT ČESKÁ REPUBLIKA a.s., která vlastní 100 % akcií.

Autobusy Arriva

Arriva je jednou z největších dopravních společností v Evropě a v České republice provozuje 2 400 autobusů. Kromě městkých autobusových a trolejbusových spojů společnost nabízí Arriva Express, dálkové autobusy, regionální autobusy a  cyklobusy.

Arriva Express – vnitrostrátní expresní linky

Arriva Express je autobusová doprava, která provozuje tři vnitrostátní linky. Všechny autobusy na těchto trasách poskytují: polohovatelná prostorná sedadla, bezplatnou místenku bez nutnosti tisku, zásuvky 230 V a přípojky USB, studentské jízdné a slevu na ISIC, možnost platby kartou, toaletu na palubě, výkonné topení a klimatizaci, rychlé wi-fi připojení. 

Expressní trasy jsou

 • Teplice – Praha: Arriva spojuje Teplice s Prahou pohodlnými autobusy Arriva Express. Spojení je k dispozici každou hodinu ve špičce a každou druhou hodinu během dne.
 • Praha – Most – Litvínov: Mezi Prahou, Mostem a Litvínovem jezdí denně osm spojů v každém směru.
 • Olomouc – Prostějov – Brno: Užijte si nejrychlejší spojení mezi Olomoucí a Brnem se zastávkou v Prostějově. Za pouhých 59 Kč můžete cestovat se třemi spolucestujícími z Olomouce až do centra Brna. Rezervace míst je zdarma a spoje jsou k dispozici až 12× denně.

Jízdenky s místenkami lze rezervovat online na e-shopu Arriva, na portálu AMSBUS, u partnerských prodejců nebo přímo u řidiče. V případě, že si zakoupíte jízdenky v předprodeji, můžete ušetřit až 10 Kč oproti zakoupení jízdenek přímo u řidiče před nástupem na cestu. Je také možné platit hotově nebo bezkontaktní platební kartou ve vozidle.

Všechny spoje společnosti Arriva přepravují z důvodu bezpečnosti pouze sedící cestující. V případě vyčerpání kapacity vozu nebude nástup umožněn. Proto vřele doporučujeme zakoupit jízdenku v předprodeji.

Arriva dálkové autobusy

Dálkové autobusy jsou opět vnitrostátní dopravní záležitostí, ale jak už název napovídá, jedná se většinou o větší vzdálenost. Arriva nabízí 10 linek, které jsou rozvrženy do čtyř kategorií dle oblasti:

Regionální autobusy a MHD

Arriva dále provozuje i regionální autobusy a MHD, které brázdí krajinou ve městech a přilehlých regionech hned v 10 krajích České republiky:

Cyklobusy

Cyklobusy jsou vyznačeny symbolem kola v záhlaví jízdních řádů pravidelných autobusových linek (na Znojemsku 816, 817, 830 a 108). Jsou vybavené přívěsem pro 24 jízdních kol. Kapacita bývá dostatečná, a tak se rezervace ani neposkytují. Arriva provozuje cyklobusy v pěti následujících oblastech:

 • Beskydy: Přerov – Valašské Meziříčí – Bílá, Bumbálka
 • Brdy: MHD Příbram: Svatá Hora – Kozičín – Orlov – Svatá Hora, Plzeň – Spálené Poříčí – Rožmitál pod Třemšínem
 • Český les a Šumava: Český les, Šumava, Plzeňský kraj, Německo
 • Střední Morava: Prostějov – Plumlov – Buková – Protivanov
 • Hostýnské vrchy: Zlín – Troják – Tesák – Bystřice pod Hostýnem

Mapa dálkových autobusů Arriva – Detailní plánek pro rok 2023

Stáhněte si kompletní aktuální mapy veřejné dopravy přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Jednotlivé typy jízdenek na autobusy Arriva

Ceny jízdenek se liší v závislosti na trase a typu jízdenky. My vám zde představíme nejen jízdné na Arriva Express a další autobusy, ale představíme vám i slevy z jízdného u společnosti Arriva, které jsou v platnosti od 1.4.2022 a jsou platné pro autobusy i vlaky:

Ceník jízdného: Teplice – Praha

Ceník jízdného: Praha – Most – Litvínov

Ceník jízdného: Brno – Prostějov – Olomouc

Ceník kilometrického jízdného v linkové autobusové dopravě

Slevy z jízdného (Autobusy i Vlaky)

Dospělý Sleva          0 % Pro cestující bez nároku na slevu. Plná cena.
1 až 2 děti
do 6 let
Sleva 100 %

Zdarma

Sleva platí do 5,99 let včetně. Cestující je povinen prokázat nárok na slevu průkazem, na kterém je uvedeno datum narození dítěte. V tomto případě nemusí průkaz obsahovat fotografii a dostačující je například karta pojištěnce.
Dítě a žák
6 – 18 let
Sleva
50 %
Sleva platí do 17,99 let včetně. Cestující od 15 do 17,99 let je povinen prokázat nárok na slevu platným průkazem, který obsahuje fotografii, jméno, příjmení a datum narození.
Student
18 – 26 let
Sleva
50 %
Sleva platí do 25,99 let včetně pro cestující pravidelně navštěvující denní studium. Cestující je povinen prokázat nárok na slevu platným žákovským průkazem nebo mezinárodním průkazem ISIC.
Senior
nad 65 let
Sleva
50 %
Sleva platí od 65,00 let včetně. Cestující je povinen prokázat nárok na slevu platným průkazem totožnosti.
Rodič navštěvující
dítě v ústavní péči
Sleva
50 %
Platí pro rodiče navštěvující dítě umístěné v ústavní péči na území České republiky s tím, že zakoupená jízdenka platí současně i pro cestu zpět, pokud je uskutečnění návštěvy potvrzeno na průkazu datem návštěvy, podpisem a razítkem ústavu.
Držitelé průkazu  ZTP Sleva
75 %
Sleva platí pro držitele průkazu ZTP vydaného v České republice. Cestující je povinen prokázat nárok na slevu platným průkazem.
Průvodce držitele
průkazu ZTP/P
Sleva 100 %

Zdarma

Sleva platí pro osobu doprovázející držitele průkazu ZTP/P vydaného v České republice. Cestující je povinen prokázat nárok na slevu platným průkazem.
Osoby invalidní ve třetím stupni Sleva 50 % Sleva platí ve vlacích ve druhé třídě a v linkové autobusové dopravě (mimo MHD) si mohou cestující s QR kódem vydaným ČSSZ kupovat jízdenky za 50 % obyčejného jízdného.

Vše si můžete snadno ověřit zde.

Jízdní řády na autobusy Arriva

Arriva má jízdní řády na veškeré své prostředky hromadné dopravy online. Rozklikněte obrázek a vyberte si konkrétní dopravní prostředek i spoj dle vaší libosti a potřeb.

Ukázka Jízdního řádu dálkového autobusu Teplice – Praha

Jsme Arriva! Představení společnosti Arriva

Kontaktní údaje společnosti ARRIVA

 • Telefonní číslo: +420 725 100 725
 • Emailová adresa: info@arriva.cz
 • Pracovní doba: Po-Pá (5:00-23:00), So-Ne (5:30 – 23:00)

Jaká je osobní zkušenost našeho redaktora Martina se společností Arriva autobusy?

Mám velmi pozitivní zkušenosti s autobusovou společností Arriva. Použil jsem jejich služby několikrát a vždy jsem byl spokojený. První věc, která mě u Arrivy vždy potěšila, je přátelský a profesionální personál. Řidiči jsou vždy ochotní pomoci a zodpovědět veškeré dotazy. Cítím se v jejich autobusech vždy vítán a bezpečný. Další výhodou Arrivy je spolehlivost. Autobusy jsou vždy včas a na místě, a to i na méně frekventovaných trasách. Nemusím se obávat zpoždění, což je pro mě velmi důležité, protože spoléhám na veřejnou dopravu v každodenním životě. Komfort cestování s Arrivou je také na vysoké úrovni. Sedadla jsou pohodlná, interiér je čistý a udržovaný, a wifi na palubě je skvělým bonusem. Mám možnost pracovat nebo se zabavit během cesty, což je pro mě velkou výhodou. V neposlední řadě, Arriva nabízí rozmanitý jízdní řád a širokou síť tras, což mi umožňuje dostat se kamkoli potřebuji. Městská i dálková doprava jsou vynikající, ať už potřebuji dojet do práce, školy nebo na výlet. Celkově jsem s Arrivou velmi spokojený a rád ji doporučím všem, kteří hledají spolehlivý a pohodlný způsob dopravy. Děkuji za skvělou službu!