11 Říj

MHD Opava – Mapa, cena jízdenek a jízdní řády

Opavská MHD není pouze prostředkem k přesunu po městě, ale také branou do bohaté historie, kulturního dědictví a krás přírody, které Opava a její okolí nabízejí. V následujícím článku se podíváme na základní informace o MHD v Opavě, včetně dostupných dopravních prostředků, jízdních řádů a všeho, co potřebujete vědět, abyste mohli plně využít tohoto efektivního způsobu dopravy.

Městský dopravní podnik Opava, a. s. (MDPO)

Městský dopravní podnik Opava, a. s. je společností provozující městskou hromadnou dopravu v Opavě. Společnost byla založena v roce 1996 a od té doby se stala jedním z nejvýznamnějších dopravních podniků v Moravskoslezském kraji. MDPO nabízí své služby v Opavě a okolních obcích, jako jsou Hradec nad Moravicí, Kravaře, Vávrovice a další. Společnost provozuje autobusové linky a trolejbusové linky.

Autobusy v Opavě

Společnost MDPO je členem Ostravského dopravního integrovaného systému a provozuje autobusy a trolejbusy v Opavě. V Opavě je zaveden specifický způsob odbavování cestujících: nástup je povolen pouze prvními dveřmi a výstup druhými a třetími dveřmi.

Nejdůležitější autobusové linky pro turisty jsou:

 • Na Státní zámek Raduň se bez problémů dostanete autobusovou linkou číslo 218.
 • Městské koupaliště a minigolf Opava můžete navštívit za pomocí línek číslo 216 a 218.
 • Ke Kostelu svatého Václava v Opavě se můžete přiblížit například za pomocí autobusových linek číslo 213, 215, 216, 218 a 229.

Trolejbusová doprava

V současné době jsou v provozu čtyři trolejbusové linky.

 • Linka 201 spojuje Kylešovice, Bíloveckou s Městským hřbitovem.
 • Linka 202 jezdí z Kateřinek do Albert hypermarketu.
 • Linka 203 spojuje Globus s Jaktaří.
 • Linka 204 jezdí mezi Kylešovicemi, školou a Englišovou.

Tramvaje v Opavě jezdily do roku 1956

V Opavě byla v letech 1905 až 1956 v provozu relativně malá tramvajová síť. První tramvaje se v Opavě rozjely v roce 1905. Hlavní trať spojovala dnešní nádraží Opava-východ s nemocnicí a rozvětvovaly ji boční tratě z náměstí Republiky do Městských sadů a z Horního náměstí do Kateřinek. V roce 1950 bylo rozhodnuto nahradit nevyhovující tramvaje moderními trolejbusy.

Mapa veřejné dopravy v Opavě – Detailní plánek pro rok 2023

Stáhněte si kompletní aktuální mapy  opavské veřejné dopravy přímo do mobilu z oficiálního webu dopravního podniku nebo přímo tady u nás na stránce.

Jednotlivé typy jízdenek (jízdného) na MHD v Opavě

Tarif jednotlivého jízdného (v Kč):

Image
Tarif dlouhodobého časového jízdného (v Kč):
Image
Image
 • 1) MĚSTO Opava TZ 30 (Malé Hoštice, Komárov, Podvihov, Suché Lazce, Palhanec, Vávrovice, Držkovice, Zlatníky,  Milostovice, Vlaštovičky)
 • 2) OPAVA XL TZ 301 (Opava TZ 30 + Otice, Slavkov, Raduň, Chvalíkovice, Vršovice)
 • 3) V tarifní oblasti MĚSTO Opava TZ 30, platná ve vozidlech MHD Opava, příměstských autobusových dopravců a také ve vlacích; v tarifní oblasti OPAVA XL – TZ 301, platná pouze ve vozidlech MHD Opava
 • 4) MĚSTO Opava TZ 361 (souběžně s TZ 30
  – Malé Hoštice, Komárov, Podvihov, Suché Lazce, Palhanec, Vávrovice, Držkovice, Zlatníky, Milostovice, Vlaštovičky) pouze ve vozidlech MHD Opava a pouze pro občany s trvalým bydlištěm na území města OpavyNavýšení ceny DČJ v tarifní oblasti 301 (XXL) a to v podílu krajské dopravy.

Kde se ubytovat v Opavě

Na Opavu vám bohatě postačí víkend, ale pokud si ho chcete užít opravdu v klidu, doporučujeme tam strávit prodloužený víkend (od pátku do neděle). Jelikož jsme Opavu již několikrát navštívili, tak Vám můžeme s klidným srdcem doporučit následující ubytování na stránkách Booking.com.

Uvedené ceny ubytování jsou vždy za jednu noc pro 2 osoby:

 • Levná varianta (do 1100 Kč na noc): Penzion Na Kurtech
 • Zlatý střed (do 2000 Kč na noc): Lidový dům Opava
 • Luxusní zážitek (snídaně a wellness kolem 3000 Kč na noc): KATERAIN hotel, restaurace, wellness

Jízdní řády MHD v Opavě – IDOS

Jaké jsou možnosti vlakového spojení z Opavy?

Vlakové spojení z Opavy do okolních měst a regionů může být značně různorodé a závisí na konkrétní trase a destinaci. Zde jsou některé z možných tras a významných destinací, které můžete z Opavy dosáhnout vlakem:

 • Opava – Ostrava: Vlaky spojují Opavu s Ostravou, která je největším městem v Moravskoslezském kraji. Toto spojení je důležité pro cestující, kteří potřebují dostat se do Ostravy kvůli práci, nákupům nebo kulturním akcím.
 • Opava – Hlučín: Hlučín je město ležící nedaleko Opavy a má zajímavé historické památky.
 • Opava – Olomouc: Olomouc je dalším významným městem v blízkosti Opavy a nabízí bohatou historii a kulturní dědictví. Vlakové spojení umožňuje cestujícím snadný přístup do Olomouce.
 • Opava – Krnov: Krnov je menší město v Opavském okrese a vlakové spojení z Opavy umožňuje pohodlnou cestu do tohoto regionu.
 • Opava – Bruntál: Bruntál je historické město v Jeseníkách s nádherným zámkem a přírodou v okolí vhodnou pro turistiku.

Pro konkrétní jízdní řády, ceny jízdenek a dostupnost spojení doporučuji kontaktovat České dráhy (ČD) nebo provozovatele konkrétní vlakové linky. Informace o vlakových spojeních a jízdních řádech by měly být k dispozici na internetových stránkách Českých drah nebo v místních nádražních informačních centrech v Opavě.

Regionální autobusy v Opavě a jeho okolí

Využití regionálních autobusů z Opavy do okolních oblastí vám může poskytnout možnost prozkoumat různé části Moravskoslezského kraje a okolních regionů. Následují některé z možných destinací a informace o regionálních autobusových spojeních:

 • Beskydy: Pro turisty, kteří mají rádi přírodu a horské túry, jsou Beskydy dostupné regionálními autobusy. Tento pohoří nabízí nádherné přírodní scenérie a turistické trasy.
 • Vrbno pod Pradědem: Vrbno pod Pradědem leží v blízkosti Jeseníků a je vstupní branou do tohoto krásného horského regionu. Regionální autobusy vás mohou z Opavy dostat až sem.
 • Jeseníky: Další horský region, Jeseníky, lze také dosáhnout regionálními autobusy z Opavy. Jeseníky jsou známé svými horami a lázeňskými městy.
 • Kopřivnice: Kopřivnice je známá díky automobilce Tatra a má také muzeum této automobilky. Je to zajímavá destinace pro milovníky historie automobilismu.
 • Kozlovice: Kozlovice jsou známé svým arboretem, což je botanická zahrada s rozsáhlou sbírkou stromů a keřů.

Pro konkrétní informace o trasách, jízdních řádech a cenách jízdenek na regionálních autobusových linkách z Opavy doporučuji kontaktovat místní dopravní společnost, městský dopravní podnik nebo provozovatele dané linky. Tyto informace by měly být k dispozici na internetových stránkách daných společností nebo na místních autobusových nádražích.

Kontaktní údaje společnosti – Městský dopravní podnik Opava, a. s. (MDPO)

 • Telefonní číslo: +420 553 759 050
 • Emailová adresa: info@mdpo.cz
 • Pracovní doba: 365 dní v roce 24/7

Jaká je osobní zkušenost našeho redaktora Martina s Městský dopravní podnik Opava, a. s. (MDPO)?

Pohodlná a spolehlivá doprava: MDPO má jedny z nejpohodlnějších a nejspolehlivějších městských autobusů, se kterými jsem se kdy setkal. Jejich vozidla jsou čistá, udržovaná a pohodlná. Vždycky si mohu sednout a cestovat bez stresu.

Přátelští řidiči: Řidiči autobusů MDPO jsou vždy přátelští a ochotní. Rádi vám pomohou s informacemi o trasách nebo s nalezením správného spoje. To je pro mě velkým pozitivem, protože cítím, že jsou tu pro cestující.

Dobrá dostupnost: MDPO má rozsáhlou síť  linek, což znamená, že mohu dostat téměř kamkoliv v Opavě a v okolí města. To je obzvláště užitečné, když nemám k dispozici vlastní auto.

Časová pravidelnost: Městské autobusy MDPO obvykle jezdí podle přesných jízdních řádů, což mi umožňuje plánovat své cesty bez zbytečného čekání. To je pro mě důležité, protože čas je často omezený zdroj.

Zlepšení mobility: Jsem velkým zastáncem veřejné dopravy, a MDPO lidem umožňuje snadno se dostat do práce, do školy a na různé aktivity po městě, aniž by museli řešit parkování nebo provoz.

Celkově vzato, Městský dopravní podnik Opava přispívá k pohodlnému a efektivnímu způsobu dopravy ve městě. Děkuji MDPO a jeho zaměstnancům za jejich úsilí a profesionální přístup k poskytování služeb veřejné dopravy.

Přečtěte si i náš speciál o MHD v okresních městech Moravskoslezského kraje

Objevte fascinující svět městské hromadné dopravy v Moravskoslezském kraji! Naše série článků vás zavede do pěti okresních měst, od Opavy až po Karvinou. Prozkoumáme dopravní systémy v Bruntálu, Frýdku-Místku, Novém Jičíně, Opavě a Karviné, abychom vám přinesli užitečné tipy, zajímavosti a novinky, které vám usnadní cestování v těchto metropolích Moravskoslezského kraje.

Pokud byste chtěli navštívit krajské město Ostravu, tak nebojte! I pro Ostravu máme sepsaný náš průvodce městskou hromadnou dopravou v Ostravě.