3 Kvě

Kde je nejstarší metro na světě?

Pokud žijete v Praze, je dost pravděpodobné, že se metrem dopravujete každý den a tak nějak automaticky. Možná Vás už ale někdy napadlo, jak vlastně metro vzniklo a jak stará je idea o podzemní dopravě. My jsme se dnes rozhodli na tuto otázku zaměřit a dát Vám odpověď na tyto i další otázky.

Nejstarší metro na světě je v Londýně!

Abychom na dané otázky mohli odpovědět, vydat se budeme muset o více jak 150 let zpět. V roce 1863 totiž bylo otevřeno úplně první metro na světě. Nacházelo se v Londýně, které s tehdejší populací 2 milionů obyvatel řešilo logistické problémy, díky strmému nárůstu počtu obyvatel. Vedlo z Bishop Road (dnešní nádraží Paddington) do Farringdon street. Měřilo celkem 7km a nazývalo se „The Tube“. Původně zde jezdívali parní lokomotivy, které ale byly z mnoha důvodů nevhodnými do podzemních podmínek, a tak se uvažovalo o jiném principu.

První metro na světě

První metro na světě

Elektrické metro

Než se přešlo k systému kol, které poháněla elektřina, bylo zde ještě poměrně množství nápadů. Tak třeba v Istanbulu tahala vozy s pasažéry zvířata. Pro zajímavost, zde je dnes také nejkratší metro na světě (měří jen 573 metrů). Elektrické metro vzniklo až o pár let později, rovněž v Londýně. To umožnilo jít ještě hlouběji pod povrch a v konečném důsledku i lepší životní prostředí.

Dnešní metro je už zcela jiné

Jak ale asi tušíte, metro, jak ho známe dnes, vzniklo mnohem později. Technologický pokrok byl za posledních 100 let obrovský a vozy metra jsou dnes vyráběny převážně z hliníku a plastu místo ocele, což zaručuje větší rychlost a menší váhu vozů. Některé přední evropské metropole mají také metro už plně automatizované. Jedná se třeba o Paříž, nebo o Barcelonu. Automatizace je pak prakticky jen otázkou času i u nás a dále ve světě.

Nám však nezbývá nic jiného, než čekat a těšit se na to, co nám pokrok přinese

4.5 (90%) 8 votes